Połącz się z nami

News Chicago

Nie żyje Wojciech Białasiewicz. Naczelnego Dziennika Związkowego w Chicago wspomina Andrzej Baraniak

Opublikowano

dnia

31 sierpnia w wieku 76 lat w Polsce zmarł były redaktor naczelny „Dziennika Związkowego” Wojciech Białasiewicz. Z dziennikarzem przez wiele lat pracował reporter Radia Deon, Andrzej Baraniak, który tak wspomina polonijnego działacza.

Z Wojciechem Białasiewiczem miałem możliwość współpracować od 1994 roku. Jako redaktor naczelny “Dziennika Związkowego” zaproponował mi wtedy współpracę z gazetą w charakterze piszącego fotoreportera i tak pozostało do chwili obecnej.

Szef z prawdziwego zdarzeniaDSC_0153

Był kolegą i szefem z prawdziwego zdarzenia, który w przypadku jakiejś wpadki potrafił stanowczo zwrócić uwagę, a nawet zrugać, ale za moment puszczał to w niepamięć i wszystko było “wyzerowane”. Zapamiętam “Naczelnika”, jako człowieka z pasją, który obok zajmowania się sprawami Polonii, wiele czasu poświęcił ukochanej Zamojszczyźnie, a szczególnie Roztoczu i Zwierzyńcowi, w którym spędzał większość czasu po odejściu w 2009 roku z “Dziennika Związkowego”.

Niestety, pomimo kilkukrotnych zaproszeń, nie zdążyłem odwiedzić go w tym mateczniku, gdzie przygotowywał kolejne publikacje. Ostatnią, “Serdeczny pomost ponad Atlantykiem” wraz z dedykacją na pamiątkę wielu lat wspólnej pracy otrzymałem pięć miesięcy temu, podczas jego ostatniego pobytu w Chicago.

Jako pisarz, publicysta i historyk zafascynowany był postacią gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez lata pieczołowicie gromadził materiały i przygotowywał się do wydania o nim książki. Niestety, nie zdążył. Wielka szkoda. Cześć Jego pamięci!

Historia życia

DSC_0814Wojciech Białasiewicz urodził się 5 września 1940 roku . Był historykiem i dziennikarzem. Absolwent wydziału Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 1973 roku na podstawie pracy „Wrzesień 1930 roku na Zamojszczyźnie i geneza Ruchu Oporu”. Od 1985 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych, pracował w polonijnej prasie – w „Tygodniku Panorama”, „Dzienniku Chicagowskim”, tygodniku „Relax” i „Dzienniku Polskim”.

W październiku 1989 roku został redaktorem naczelnym „Dziennika Związkowego”. Funkcje tę pełnił przez 20 lat. Był zaangażowany w działalność Kongresu Polonii Amerykańskiej, odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. W 2015 roku został Honorowym Obywatelem Zwierzynca. Zmarł 31 sierpnia 2016 roku w Polsce.

 

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źrodło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

News Chicago

Wiesz za co płacisz w restauracji? Prawodawcy Illinois chcą zakazać „opłat śmieciowych”

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawodawcy stanu Illinois są o krok bliżej do wprowadzenia szeroko zakrojonych przepisów, które położą kres ukrytym opłatom za niemal wszystko, co mieszkańcy kupują. To „Ustawa Zakazująca Opłat Śmieciowych”.

Ponieważ inflacja nie wykazuje oznak spadku, prawodawcy stanu Illinois forsują przepisy mające na celu zrównoważenie rosnących cen w stacjach benzynowych, sklepach spożywczych i wszędzie tam, gdzie mieszkańcy stanu Illinois znajdują towary i usługi.

Kongresmen stanu, Bob Morgan, jest sponsorem „Ustawy zakazującej opłat śmieciowych” (Junk Fee Ban Act).

„W ostatni weekend byłem w restauracji i zamówiłem burgera, który kosztował 12 dolarów. Zapłaciłem. Wiedziałem, co dostaję, ale kiedy dostałem czek, okazało się, że jest tam obowiązkowa dopłata w wysokości 3% i kiedy zapytałem za co to było, powiedzieli, że to opłata za usługę” daje przykład ukrytej opłaty Morgan.

Szeroko zakrojone ustawodawstwo obejmuje to, co niektórzy nazywają „ukrytą inflacją”, która polega na dopełnianiu dodatkowymi opłatami rachunków w restauracji, biletów na koncerty, czy opłat za wspólne przejazdy – wszystko to, co obejmuje dodatkową opłatę, której klienci nie mogą zobaczyć, dopóki nie zamówią towarów lub usług.

Według Morgana, klienci powinni mieć wybór czy zapłacić, przed dokonaniem zakupu.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, oszczędności 4-osobowej rodziny w Illinois wyniosą średnio 3 tys. USD rocznie.

Ustawa przeszła głosowanie w Izbie Reprezentantów i obecnie trafia do Senatu. Jeśli zostanie podpisana przez gubernatora JB Pritzkera, zacznie obowiązywać w styczniu 2025 r.

O ukrytych dla klientów opłatach pisaliśmy w 2022 r. i 21 lipca 2023r.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/patpitchaya/frantic00/
Czytaj dalej

News Chicago

Dexter Reed został trafiony 13 razy z 96 strzałów oddanych w jego kierunku

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu z sekcji zwłok, Dexter Reed został postrzelony co najmniej 13 razy w zeszłym miesiącu, podczas zatrzymania przez chicagowską policję w Humboldt Park.

Cywilny Urząd Odpowiedzialności Policji COPA, agencja nadzorująca dochodzenie w sprawie strzelaniny, poinformował, że czterech funkcjonariuszy oddało prawie 100 nabojów w stronę Dextera Reeda po tym, jak zatrzymany do kontroli drogowej mężczyzna postrzelił innego funkcjonariusza w nadgarstek.

O zdarzeniu, które miało miejsce 21 marca pod adresem 3800 West Ferdinand Street, informowaliśmy tutaj.

Na początku tego miesiąca COPA opublikowała materiał wideo ze strzelaniny i poinformowała, że ​​Reed wystrzelił pierwszy do jednego z funkcjonariuszy, który podszedł do jego GMC Terrain. Mężczyzna został zatrzymany z powodu rzekomego naruszenia pasów bezpieczeństwa i nie zastosował się do poleceń opuszczenia okien i otwarcia jego drzwi.

Jak wynika z protokołu sekcji zwłok opublikowanego w czwartek przez Biuro Lekarza Sądowego Powiatu Cook, Reed został trafiony cztery razy w pośladki i dwa razy w klatkę piersiową, prawe udo i prawą nogę. Został także trafiony w plecy, lewe ramię i lewe kolano.

Biuro Lekarza Sądowego uznało śmierć Dextera Reeda za zabójstwo. Badanie toksykologiczne wykazało, że organizm mężczyzny zawierał Delta-9 THC, kluczowy składnik psychoaktywny występujący w marihuanie.

W czwartek 18 kwietnia, około 200 osób zebrało się przed główną siedzibą policji w Chicago przy 3510 S. Michigan, aby wziąć udział w proteście prowadzonym przez aktywistów Dextera Reeda. O proteście informowaliśmy tutaj.

W środę jego rodzina złożyła pozew federalny, zarzucając między innymi, że funkcjonariusze biorący udział w strzelaninie użyli nadmiernej siły i naruszyli prawa obywatelskie Reeda. O pozwie pisaliśmy 25 kwietnia.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube,Collins and Stone Funeral Home
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza restauracja CAVA w Chicago zaprasza na menu śródziemnomorskie już dziś

Opublikowano

dnia

Autor:

Śródziemnomorska restauracja typu fast-casual CAVA otwiera w piątek swój lokal w Wicker Park. Będzie to pierwsza restauracja tej sieci w Illinois, w związku z kontynuacją ekspansji firmy na dużą skalę.

CAVA zajęła lokal pod adres 1484 N. Milwaukee Ave., gdzie wcześniej mieściła się kawiarnia Native Foods Cafe. O planach otworzenia restauracji w Illinois informowaliśmy 21 lutego.

Menu CAVA obejmuje miski i kanapki pita z różnorodnymi śródziemnomorskimi składnikami i smakami. Jak wynika z komunikatu prasowego, w lokalizacji Wicker Park znajdować się będzie jadalnia na 30 miejsc oraz rozbudowana kuchnia do realizacji zamówień cateringowych. Lokalna artystka Alyssa Low otrzymała zlecenie namalowania muralu w jej wnętrzu.

CAVA w Wicker Park będzie otwarta w godzinach 10:45AM – 10:00PM codziennie.

Według zapowiedzi CAVA  otworzy także swój lokal w Schaumburgu, w miejscu dawnej Galerii Mebli Macy, przy 1200 N. Meacham Road, ale data otwarcia nie zostanie jeszcze ustalona.

CAVA została otwarta po raz pierwszy w 2006 r. w Rockville, w stanie Maryland. Jej założyciele to Ike Grigoropoulosa, Dimitri Moshovitis i Ted Xenohristos, wszyscy Amerykanie greckiego pochodzenia, urodzeni już w Stanach Zjednoczonych.

Restauracja CAVA w Silver Spring, Maryland

W sierpniu 2018 roku sieć Zoës Kitchen została przejęta przez Cava Group za 300 milionów dolarów. Od tej pory sieć jest największym operatorem restauracji w kategorii śródziemnomorskiej w amerykańskiej branży restauracyjnej, posiadającym ponad 200 lokalizacji w 25 stanach i Waszyngtonie.

​​Liderzy CAVA mają nadzieję otworzyć 1000 lokalizacji do 2032 r. Lokal Wicker Park będzie 325. restauracją firm.

 

Źródło: blockclubchicago, secretchicago
Foto: CAVA, wikimedia/Farragutful
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu