Połącz się z nami

News Chicago

Polski Kalejdoskop Chicago czyli Polonia na zdjęciach. Dzisiaj otwarcie wystawy w Dwell Studio

Opublikowano

dnia

Dzisiaj uroczyste otwarcie wystawy „Polish Kaleidoscope Chicago”, która jest wynikiem projektu fotograficznego zakończonego w 2022 roku. Na swoich zdjęciach uznany fotograf, Grzegorz Lityński, uwiecznił polskich imigrantów – postacie ważne dla życia naszej Polonii. Wystawę można zwiedzać do 27 maja 2023 roku w Dwell Studio w Chicago.

W projekcie „Polski Kalejdoskop Chicago” wzięło udział dziesiątki polskich imigrantów pierwszego i drugiego pokolenia, którzy mieszkają w Wietrznym Mieście i współtworzą złożony, barwny obraz Polonii. Autorem zdjęć jest znany fotograf, Grzegorz Lityński.

Aby wziąć udział w projekcie, osoby musiały znać język polski, identyfikować się z polskim dziedzictwem i działać na rzecz polskiej kultury.

Nadrzędnym celem projektu jest pokazanie różnych aspektów polskiej tożsamości w Chicago, bez odwoływania się do stereotypów. Dzięki projektowi Kaleidoscop widzowie mogą docenić wyjątkowy i wieloaspektowy charakter Polonii w Chicago.

Bohaterów fotograficznego projektu „Polish Kaleidoscope Chicago” można postrzegać jako ambasadorów polskiej kultury. Reprezentują bogate i różnorodne dziedzictwo Polaków mieszkających w Chicago, a ich portrety są świadectwem wkładu, jaki polska kultura wniosła do miasta.

Poprzez pokazanie dokonań, działań i pasji, projekt ma na celu przedstawienie wieloaspektowego, wolnego od stereotypów obrazu polskiej tożsamości i kultury. Osoby, które wzięły w nim udział promują bogatą historię i tradycje Polonii Chicago szerszej publiczności.

Wystawę honorowym patronatem objął Konsulat Generalny RP w Chicago.

Chicago History Museum także współpracuje z Dwell Studio i prezentuje niektóre fotografie Grzegorza Lityńskiego na wystawie historycznej „Back Home, Polish Chicago”,  która zostanie otwarta 20 maja. Tą wystawę zapowiadaliśmy 4 kwietnia.

Dwell Studio Chicago ma również wsparcie Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej PACC.

Więcej informacji na stronie internetowej Dwell Studio Chicago

Grzegorz Lityński, jest fotografem-dokumentalistą z dużym doświadczeniem i wiedzą w zakresie wizualnego opowiadania historii i portretów środowiskowych. Jego szczególne zainteresowania to projekty angażujące ludzi i kontekst społeczno-kulturowy.

Grzegorz jest nauczycielem akademickim i kierownikiem Katedry Fotografii Podróżniczej i Dokumentalnej Akademii Śląskiej w Katowicach.

Realizował projekty dokumentalne dla różnych organizacji, w tym Ambasady Włoch w Polsce, Instytutu Deutsches Polen w Darmstadt, Niemcy, USA, Uniwersytetu Wrocławskiego, Aeroklubu Polskiego, Służby Więziennej, różnych instytucji kulturalnych i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Grzegorz wystawiał swoje prace m.in. podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu 2016, w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Ghetto Fighters House w Izraelu, Minnesota State Capitol w St. Paul, Deutsches Polen-Institute w Niemczech, Ukraińskim Muzeum Narodowym i Dwell Studio w Chicago.

Jego wystawę plenerową w Warszawie otworzył osobiście Prezydent RP.

Grzegorz prowadzi kursy fotograficzne dla różnych organizacji i jest autorem dwóch podręczników fotografii wydanych przez Akademię Śląską w Katowicach w 2018 i 2019 roku.

Wystawa „Polski Kalejdoskop Chicago” będzie miała swoją premierę w Dwell Studio w Chicago podczas wydarzenia tylko dla VIP-ów w piątek, 28 kwietnia.

Publiczna premiera odbędzie się w sobotę 29 kwietnia o godzinie 6:00PM. Na oba wydarzenia wymagana jest rejestracja. Ekspozycja będzie czynna do 27 maja. 

 

Źródło: dwellstudiochicago
Foto: dwellstudiochicago, Greg Grzywacz

Kościół

Zajączek uczy dzieci prawdziwego znaczenia Wielkanocy w nowej książce skupiającej się na wierze

Opublikowano

dnia

Autor:

Autor bestsellerów, Anthony DeStefano z New Jersey, był zmęczony komercją i świecką kulturą zagłuszającymi prawdziwe znaczenie Wielkanocy, dlatego napisał książkę, w której przedstawił historię Zajączka Wielkanocnego opartą na wierze.

„Historia pierwszego zajączka wielkanocnego” („The Story of the First Easter Bunny”) opowiada o „małym zajączku z bardzo dużymi uszami”, który w czasach Chrystusa mieszkał ze swoją chorą matką w pobliżu Jerozolimy.

Zdesperowany, by znaleźć pomoc dla mamy zajączek słyszy o człowieku, który może leczyć rękami – o mężczyźnie o imieniu Jezus.

Zajączek wyrusza w podróż i odnajduje nie tylko Jezusa, ale jest także świadkiem Ostatniej Wieczerzy, ukrzyżowania, a nawet Zmartwychwstania w pierwszą Niedzielę Wielkanocną.

Po doświadczeniu cudu zajączek szerzy przesłanie Jezusa Chrystusa na całym świecie, dzięki czemu „wielu zostało zbawionych, ponieważ uwierzyli w zmieniającą życie wiadomość, którą otrzymali”.

Pomysł napisania książki dla dzieci, która łączyłaby zajączka wielkanocnego z prawdziwym znaczeniem Wielkanocy, chodził po głowie Anthony’emu DeStefano już od jakiegoś czasu, ale autor nie do końca wiedział, jak chce to napisać.

Pewnego dnia podczas Mszy św. DeStefano usłyszał zdanie: „Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha”.

„Doskonale zdaję sobie sprawę, że w teologii chrześcijańskiej wyrażenie «mieć uszy do słuchania» oznacza coś zupełnie innego niż zwykłe słuchanie słów. Chodzi o zrozumienie tych słów, uwewnętrznienie ich przesłania, a dzięki temu aktywnemu słuchaniu możesz przynieść wiele owoców w królestwie niebieskim” – powiedział pisarz.

Anthony DeStefano

„Uderzyło mnie, że skoro zajączki mają ogromne uszy, w mojej historii [te uszy] stały się symbolem duchowej wrażliwości” – powiedział DeStefano – „tak, jak chrześcijanie powinni słuchać Boga”. Autor napisał swoją historię w ciągu kilku tygodni.

Chciał także pomóc rodzicom w nauczaniu swoich dzieci historii i znaczenia Wielkanocy.

„Wiem, że Zajączek Wielkanocny nie jest z natury katolicki, ale sądzę, że katoliccy rodzice mogą go skutecznie wykorzystać, aby uatrakcyjnić obchody Wielkanocy, jednocześnie ucząc dzieci o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa w sposób, który nie jest tak przerażający” – uważa Anthony DeStefano.

Wielkanoc, choć jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, nieuchronnie wiąże się z brutalną egzekucją, a śmierć może być bardzo przerażająca dla dzieci, ale możliwość przedstawienia dzieciom pojęcia o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu poprzez wykorzystanie uroczego zajączka w sposób, który nie jest tak przerażający, jest cenna, twierdzi pisarz.

Pisząc książkę, DeStefano starał się połączyć to, co świeckie z sacrum, ale w sposób, który nie „rozwadnia” ani nie podważa znaczenia Wielkanocy, jak mówi.

„Możesz przekazać bardzo poważne przesłanie wielkanocne, zachowując jednocześnie radość, niewinność i zabawę dzieciństwa”.

W książce Zając Wielkanocny jest świadkiem polecenia Chrystusa skierowanego do św. Jana, aby opiekował się Jego Matką, Dziewicą Marią.

„Ten rodzaj zawierzenia ma oczywiście duże znaczenie teologiczne, ale prawdą jest również, że na poziomie osobistym Jezus chciał mieć pewność, że po jego śmierci Jego mama będzie zdrowa” – powiedział DeStefano. „I pomyślałem, że skoro zajączek z tej historii miał chorą matkę i gdyby był świadkiem ukrzyżowania i swoimi wielkimi króliczymi uszami usłyszał, że Jezus zaopiekował się swoją własną matką, to mogłoby mu to zapewnić jeszcze bardziej przejmujący powód, dla którego warto później odwiedzić grób Jezusa”.

Współczesna kultura „zawsze stara się, jak może, zdechrystianizować nasze święta”, uważa Anthony DeStefano, a nowa książka dla dzieci ma temu przeciwdziałać. Autor napisał do tej pory 5 bestsellerowych książek chrześcijańskich dla dorosłych, oraz 8 bestsellerowych książek dla dzieci.

„Historia pierwszego zajączka wielkanocnego” została wydana przez wydawnictwo Sophia Institute Press i można ją kupić m.in. w Amazon i Barnes & Noble.

 

Źródło: foxnews
Foto: Anthony DeStefano, istock/:Sasiistock/1971yes/
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejne noce z dinozaurami w Field Museum już w kwietniu. Niesamowita przygoda dla dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Field Museum zaprasza dzieci pod opieką rodziców na kolejne niesamowite wydarzenia z serii „Dozin’ with the Dinos”. Jedno z największych muzeów historii naturalnej na świecie oferuje noc wśród eksponatów, artefaktów i swoich kultowych dinozaurów. Program cieszy się jednak dużą popularnością, więc bilety trzeba łapać z wyprzedzeniem. Kolejne dwa terminy już w kwietniu.

Seria wydarzeń Field Museum o nazwie „Dozin’ with the Dinos” zaprasza rodziny i grupy z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat do spędzenia całej nocy w muzeum, w towarzystwie naukowców, a przy tym do czerpania przyjemności z wciągających zajęć i zwiedzania wystaw w ciemności.

Wieczory rozpoczynają się przekąskami i pokazami naukowymi w Stanley Field Hall, po których następują zajęcia takie jak sekcja zwłok sów i nauka etapów mumifikacji egipskiej. Potem goście zostaną zaproszeni do zwiedzania licznych wystaw z latarkami.

Dla tych, którzy szukają alternatywnych możliwości, w James Simpson Theatre odbędą się także pokazy filmów i sesje opowieści.

Daty najbliższych wydarzeń „Dozin’ with the Dinos” przypadają na piątek, 5 kwietnia i piątek 19 kwietnia, po czym zorganizowane będzie jeszcze jedna taka noc, ale dopiero w listopadzie.

Aktualny harmonogram „Dozin’ with the Dinos”:

  • Piątek, 5 kwietnia 2024 r
  • Piątek, 19 kwietnia 2024 r
  • Piątek, 8 listopada 2024 r

We wszystkich przypadkach wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 5:30PM i kończą o godzinie 9:00AM następnego dnia. Więcej informacji o tym programie można znaleźć na stronie muzeum.

Wstęp do Field Museum jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois we wszystkie środy przez cały 2024 rok. Aby uzyskać bezpłatny wstęp, mieszkańcy ci będą musieli przedstawić dowód zamieszkania. Wejściówki będą dostępne wyłącznie na miejscu i nie można ich zarezerwować online.

Według urzędników, w dni bezpłatnego wstępu dostępna będzie także inna oferta skierowana do dzieci. Dzieci w wieku od 2 do 6 lat mogą co tydzień uczestniczyć w PlayLab PlayDates. Zajęcia te są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszej rejestracji.

Bezpłatne bilety obejmują wszystkie wystawy wstępu ogólnego, takie jak Evolving Planet, The Ancient Americas i Inside Ancient Egypt. Nauczyciele w Illinois (klasy od przedszkola do 12 klasy) i czynny personel wojskowy mają zapewniony bezpłatny wstęp przez cały rok.

Czasową wystawę „Bloodsuckers: Legends to Leeches” można zwiedzać w muzeum do 2 września 2024 r. Bilety na nią można kupić tutaj. O tej ekspozycji pisaliśmy 28 stycznia.

 

Źródło: secretchicago, Choose Chicago
Foto: Field Museum
Czytaj dalej

Kościół

W czerwcu w kinach „Jesus Thirsts” – film o mocy Eucharystii

Opublikowano

dnia

Autor:

W czerwcu na dużym ekranie pojawi się nowy film skupiający się na przemieniającej mocy Eucharystii. „Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist” („Jezus Pragnie: Cud Eucharystii”) będzie promować ideę Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w lipcu w Indianapolis. Do zobaczenia filmu zachęca Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Film „Jesus Thirsts” zabierze widzów w podróż mającą na celu ponowne odkrycie i ożywienie znaczenia Eucharystii, poprzez dialog ze znaczącymi postaciami katolickimi, zgłębianie biblijnego pochodzenia Eucharystii i dzielenie się osobistymi historiami osób, na których życie miał wpływ Najświętszy Sakrament.

Film będzie wyświetlany w kinach w całym kraju 4, 5 i 6 czerwca. Każdy termin będzie się składał z dwóch seansów, o godzinie 4:00PM i 7:00PM, w każdej danej strefie czasowej.

W filmie pojawia się kilku znanych katolików, w tym między innymi ojciec Donald Calloway, Scott Hahn, Jim Wahlberg, Curtis Martin, Chris Stefanick, ojciec Robert Spitzer, biskup Andrew Cozzens i Tim Gray.

Producent filmu, diakon Steve Greco, uważa, że w obliczu trwającego w USA Odrodzenia Eucharystycznego bardzo ważne było, aby nakręcić film skupiający się na prawdziwej obecności Jezusa z udziałem czołowych teologów i przywódców katolickich w całym kraju i na całym świecie.

Film skupia się szczególnie na młodych dorosłych, ponieważ tak wiele osób odchodzi z Kościoła, co wynika z ich braku wiary.

Kolejną ważną grupą demograficzną podkreśloną w filmie jest populacja Latynosów, która jest jedną z najszybciej rosnących populacji w Kościele.

Steve Greco nawiązał także współpracę z Rycerzami Kolumba, by do głównego seansu dodać 13-minutowy film wyprodukowany przez tą organizację, zatytułowany „Matka Boża z Guadalupe: Kobieta Eucharystii”.

Ten krótki film, który pokazuje centralne miejsce Eucharystii w słynnym objawieniu maryjnym, zostanie wyemitowany po filmie „Jezus Pragnie”.

Greco ma trzy nadzieje co do tego, co ludzie wyniosą z filmu: zrozumieją, jak bardzo są kochani przez Jezusa i będą częściej uczestniczyli we Mszy św., więcej osób będzie brało udział w adoracji, oraz, że dzięki temu nastąpi wzrost powołań zakonnych.

Twórcy filmu „Jezus Pragnie: Cud Eucharystii” wierzą, że każdy ksiądz, diakon, biskup i  katolik powinien go zobaczyć.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu