Połącz się z nami

News Chicago

„Przyszedłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył”. Obchody 1050-lecia Chrztu Polski w Merrillville w Indianie

Opublikowano

dnia

W Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville odbyły się polonijne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. Nabożeństwo dziękczynne z tej okazji odprawił biskup senior Józef Zawitkowski z Łowicza. W wygłoszonym kazaniu nawiązał do najważniejszych wydarzeń z historii narodu polskiego. Wspominając o zasługach Polaków dla zachowania wiary chrześcijańskiej w Europie, tak między innymi mówił o wiktorii wiedeńskiej. ”Szum skrzydeł husarii, grzmot bębnów i wiktoria. Przyszedłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył – tak napisał do papieża. I patrz królu Janie! Europa ci tego nie pamięta. Nawet ci pomnika nie postawiono od przeszło 300 lat, a przecież chodziliby wszyscy w tureckich jasyrach. Ale uważajcie, historia z Turkami może się powtórzyć”.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Wśród około trzech tysięcy wiernych między innymi obecny był nowy konsul generalny RP w Wietrznym Mieście Piotr Janicki. Mówiąc o znaczeniu chrztu Polski Jego Ekscelencja powiedział: „Chrzest Polski miał dwa wymiary. Miał wymiar duchowy, bo przyniósł Polsce nową religię. Religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj. Chrzest dał także podwaliny do tworzenia polskiej państwowości, a później naszej suwerenności  i dał możliwość o stanowieniu o losach naszej Ojczyzny”. Zdaniem prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszka Spuli, który wraz z zastępczynią Marią Szonert-Biniendą niósł dary do ołtarza obchody rocznicowe są powodem do dumy zarówno dla Polonii jak i rodaków w Polsce, że Polacy poza granicami kraju pamiętają o historii ojczyzny i jej najważniejszych wydarzeniach.

Galeria zdjęć

Obchody zainicjowane w roku ubiegłym przez dyrektora Kongresu Polonii Amerykańskiej Andrzeja Gędłka wpisały się w patriotyczny obraz amerykańskiej Polonii, która 50 lat temu w liczbie około 100 tysięcy celebrowała obchody milenijne na stadionie Soldier Field.

Gospodarz uroczystości, salwatorianin ojciec superior Łukasz Kleczka był szczęśliwy, z możliwości uczczenia w ten sposób kolejnej rocznicy chrztu Polski. „Cieszę się bardzo, że udało nam się tutaj wspólnie podziękować Panu Bogu za 1050 lat chrztu Polski, za to, że jesteśmy tutaj razem, że jeszcze spora grupa osób traktuje to miejsce jako szczególne na drodze swojego życia, kawałek Polski, kawałek Ojczyzny. Dom Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie możemy się czuć tutaj u siebie.”

Po mszy świętej, w której udział wzięła również liczna grupa polonijnych duszpasterzy na czele z biskupem Andrzejem Wypychem, a także liczna rzesza członków organizacji polonijnych na czele z prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszkiem Spulą, odbyła się część artystyczno-rozrywkowa. W programie przygotowanym przez Mirosławę Sojkę-Topór na scenie wystąpiły między innymi zespoły: Wesoły Lud, Wici i Ślebodni. Członkowie chicagowskiego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przygotowali stanowisko do zjazdów na linie, a na stoisku regionalnym braci Sarna uczestnicy obchodów mieli okazję posmakować „zyntycy”, „buncu” i oscypków.

 

W  gronie wystawców i sponsorów była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, której przedstawiciele od 6 lat uczestniczą we wszystkich najważniejszych wydarzeniach polonijnych. Na stoiskach Związku Narodowego Polskiego i Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego można było zapoznać się z bogatą ofertą ubezpieczeń.  Na ręce organizatorów uroczystości napłynęły liczne życzenia  i gratulacje od przedstawicieli najwyższych władz Rzeczpospolitej, archidiecezji i władz stanu Illinois.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

 

 

 

News Chicago

Nowe mega centrum wspinaczkowe w Lincoln Park. Każdy może spróbować swoich sił na ścianie

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago otwarto nowy, ogromny ośrodek wspinaczkowy w Lincoln Park. Mega hala o powierzchni 41 000 stóp kwadratowych oferuje do ćwiczeń ponad 200 tras na ścianach o wysokości 55 stóp, a także studia jogi i fitness. Nowoczesne centrum jest otwarte nie tylko dla wyczynowców w tym sporcie ale dla każdego, kto chce spróbować swoich sił we wspinaczce.

Movement gyms, największa społeczność halowych sal wspinaczkowych w Stanach Zjednoczonych, otworzyła zupełnie nowy obiekt w dzielnicy Lincoln Park w Chicago. Oprócz boulderingu, wspinaczki top-rope i lead climbing, centrum oferuje szereg udogodnień, takich jak studio jogi, siłownię z pełnym zakresem usług oraz sklep ze sprzętem wspinaczkowym i poradami ekspertów.

Obecnie otwarty przy 1460 N Dayton Street, Movement Lincoln Park jest drugą salą wspinaczkową tej marki w Illinois, po podobnym centrum otwartym w zeszłym roku w Wrigleyville.

Movement Lincoln Park jest otwarty dla wszystkich „od sportowców wyczynowych po weekendowych poszukiwaczy przygód i rodziny”.

Oferuje również listę zajęć dla wspinaczy z różnym doświadczeniem, od zupełnie początkujących do zaawansowanych. Więc niezależnie od tego, czy chcesz szlifować swoje umiejętności, czy zakochać się w całkiem nowym hobby, Movement Lincoln Park zadowoli wszystkich.

Aby wesprzeć kwitnącą społeczność wspinaczkową, siłownia ma również kilka stref wypoczynkowych, w których można się zrelaksować i nawiązać kontakty towarzyskie.

„Zespół Movement Lincoln Park nie może się doczekać spotkania z członkami społeczności Chicago, podzielenia się naszą miłością do jogi i fitnessu oraz pomocą w rozpoczęciu wspinaczkowej przygody” – mówi Jen Torrent, dyrektor w Movement.

„Dzięki dwóm otwartym siłowniom Movement w mieście, mieszkańcy Chicago nigdy nie są daleko od rozpoczęcia nowej przygody wspinaczkowej”.

Movement Lincoln Park zapewnia różnorodność podejść, które są tworzone przez różne zespoły osób wyznaczających trasy z różnych ośrodków w całym kraju.

Movement Lincoln Park znajduje się przy 1460 N Dayton St. w Lincoln Park i jest otwarty od 6:00 a.m. do 11:00 p.m. od poniedziałku do piątku, od 8:00 a.m. do 8:00 p.m. w soboty i od 8:00 a.m. do 6:00 p.m. w niedziele. Więcej informacji można znaleźć na stronie movementgyms.com.

 

Źródło: secretchicago

Foto: You Tube, movementgymschicago

Czytaj dalej

News Chicago

Chicagowskie Anioły zapraszają na bal serduszkowy. Przetańcz tę noc i pomóż w leczeniu Huberta

Opublikowano

dnia

Autor:

Katarzyna Romanowska, prezes fundacji You Can Be My Angel, serdecznie zaprasza na Charytatywny Anielski Bal Serduszkowy. O wspaniałym wydarzeniu, z którego dochód jak zawsze przeznaczony jest na leczenie chorego dziecka, opowiada na antenie Radio Deon Chicago. Nie wahaj się, rezerwuj bilety, spędź niezapomniany wieczór z przyjaciółmi i pomóż choremu na raka Hubertowi.

Fundacja You Can Be My Angel znana jest przede wszystkim z organizowania wspaniałych imprez dla całych rodzin, chociażby Mikołajków. Ale dwa lata temu zdecydowała się zainaugurować pierwszy bal, wydarzenie, na które zaproszeni są dorośli, by tańczyć do rana przy muzyce na żywo.

Charytatywny Anielski Bal Serduszkowy to fantastyczna impreza, w czasie której będzie grał zespół Fox a goście mogą się bawić do samego rana odbędzie się 11 lutego, w piątek przed Walentynkami.  Jednak bal nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla par. Jak najbardziej mile widziane są grupy przyjaciół.

Specjalnym gościem balu będzie Natalia Kawalec, niezwykle utalentowana młoda wokalistka, która tworzy także własną muzykę. W 2021 r. była finalistką polskiej edycji Voice of Poland. W programie występu Natalii przewidziane są głównie piosenki z motywem serca i miłości.

W czasie imprezy wystąpi także taneczna akademia The Dance, zachęcając gości do wspólnej zabawy.

Bal jest głównie podziękowaniem fundacji YCBMA dla osób ją wspierających.

Cały dochód ze sprzedaży biletów będą przekazane na leczenie Huberta, chłopca któremu fundacja pomaga przez cały okres pandemii. Zebrane fundusze być może do końca już sfinansują jego długą walkę z chorobą nowotworową. Tak, by już całkiem zdrowy mógł wrócić do Polski. Mile widziani są sponsorzy, którzy mogą np. sfinansować częściowo koszty balu, tak by cały dochód mógł być przeznaczony dla Huberta.

Charytatywny Anielski Bal Serduszkowy odbędzie się w pięknym lokalu Allegra Banquets, 5035 N River Rd, Schiller Park, IL 60176. Sala będzie oświetlona i nagłośniona przez firmę U La La Productions.

Goście są proszeni o czerwony ubiór lub przystrojenie czerwonymi dodatkami swojego stroju.

Połowa biletów na bal już jest sprzedana więc chętne osoby powinny się pospieszyć, by zapewnić sobie udział we wspaniałym wydarzeniu fundacji YCBMA.

Wszystkie informacje związane z balem oraz bilety na imprezę serduszkową można uzyskać pod numerami telefonów: 7732259749 i 7737445588. A także przez konto FB fundacji You Can Be My Angel.

Fundacja You Can Be My Angel jest organizacją non-profit. Została utworzona, aby pomagać rodzinom dzieci chorych na raka. Fundację tworzy ponad czterdziestu wolontariuszy, dzieci i dorosłych, którzy poświęcają swój czas i służą swoim talentem by pomagać potrzebującym rodzinom. Powstanie organizacji zainspirowała historia 2-letniego Jacoba, chłopca, który dzielnie walczył z nerwiakiem niedojrzałym.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę fundacji YCBMA.

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Do końca czerwca zapłacisz mniej za naruszenia opłat na autostradach Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrekcja autostrad w Illinois przedłużyła w czwartek program amnestii, który anuluje lub obniża opłaty za naruszenia związane z opłatami. Program wprowadzony kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii COVID-19 będzie obowiązywał do końca czerwca. Wcześniej zarząd poboru opłat przedłużył okres amnestii tylko do 10 lutego. Skorzystaj i ureguluj swoje należności.

Program amnestii został wdrożony 25 czerwca 2020 r. Zniósł kary za nieodebrane opłaty drogowe nałożone od 9 marca 2020 r. do 25 czerwca 2020 r. w uznaniu stresów i „poważnych zakłóceń gospodarczych” podczas pandemii COVID-19, poinformowali urzędnicy.

Obniżono również wysokie i kontrowersyjne kary za nieuiszczone opłaty za przejazd poniesione przed 9 marca 2020 r. Zamiast tego kierowcy musieli zapłacić kwotę należnej opłaty drogowej i 3 USD kary za naruszenie.

Program amnestii przyniósł 15 milionów dolarów przychodu.

Pieniądze prawdopodobnie nie zostałyby odzyskane bez niego, poinformował zastępca szefa Business Systems Michael Catolico na czwartkowym spotkaniu.

Program zaowocował także ponad 130 milionami dolarów „unikniętych grzywn”, oświadczył Catolico, dodając, że „program odniósł sukces pod każdym względem”.

 

Kierowcy bez I-PASS-u mają 14 dni na opłacenie nieodebranej opłaty drogowej online.

Wg zasad co najmniej trzy nieuiszczone opłaty za przejazd zgromadzone w okresie jednego roku powodują powiadomienie o naruszeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie illinoistollway.com/unpaid-tolls.

 

Źródło: dailyherald

Foto: iStock

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

sierpień 2016
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne