News Chicago
“Przyszedłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył”. Obchody 1050-lecia Chrztu Polski w Merrillville w Indianie

W Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville odbyły się polonijne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. Nabożeństwo dziękczynne z tej okazji odprawił biskup senior Józef Zawitkowski z Łowicza. W wygłoszonym kazaniu nawiązał do najważniejszych wydarzeń z historii narodu polskiego. Wspominając o zasługach Polaków dla zachowania wiary chrześcijańskiej w Europie, tak między innymi mówił o wiktorii wiedeńskiej. ”Szum skrzydeł husarii, grzmot bębnów i wiktoria. Przyszedłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył – tak napisał do papieża. I patrz królu Janie! Europa ci tego nie pamięta. Nawet ci pomnika nie postawiono od przeszło 300 lat, a przecież chodziliby wszyscy w tureckich jasyrach. Ale uważajcie, historia z Turkami może się powtórzyć”.
Relacja Andrzeja Baraniaka
Wśród około trzech tysięcy wiernych między innymi obecny był nowy konsul generalny RP w Wietrznym Mieście Piotr Janicki. Mówiąc o znaczeniu chrztu Polski Jego Ekscelencja powiedział: „Chrzest Polski miał dwa wymiary. Miał wymiar duchowy, bo przyniósł Polsce nową religię. Religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj. Chrzest dał także podwaliny do tworzenia polskiej państwowości, a później naszej suwerenności i dał możliwość o stanowieniu o losach naszej Ojczyzny”. Zdaniem prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszka Spuli, który wraz z zastępczynią Marią Szonert-Biniendą niósł dary do ołtarza obchody rocznicowe są powodem do dumy zarówno dla Polonii jak i rodaków w Polsce, że Polacy poza granicami kraju pamiętają o historii ojczyzny i jej najważniejszych wydarzeniach.
Galeria zdjęć
Obchody zainicjowane w roku ubiegłym przez dyrektora Kongresu Polonii Amerykańskiej Andrzeja Gędłka wpisały się w patriotyczny obraz amerykańskiej Polonii, która 50 lat temu w liczbie około 100 tysięcy celebrowała obchody milenijne na stadionie Soldier Field.
Gospodarz uroczystości, salwatorianin ojciec superior Łukasz Kleczka był szczęśliwy, z możliwości uczczenia w ten sposób kolejnej rocznicy chrztu Polski. „Cieszę się bardzo, że udało nam się tutaj wspólnie podziękować Panu Bogu za 1050 lat chrztu Polski, za to, że jesteśmy tutaj razem, że jeszcze spora grupa osób traktuje to miejsce jako szczególne na drodze swojego życia, kawałek Polski, kawałek Ojczyzny. Dom Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie możemy się czuć tutaj u siebie.”
Po mszy świętej, w której udział wzięła również liczna grupa polonijnych duszpasterzy na czele z biskupem Andrzejem Wypychem, a także liczna rzesza członków organizacji polonijnych na czele z prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszkiem Spulą, odbyła się część artystyczno-rozrywkowa. W programie przygotowanym przez Mirosławę Sojkę-Topór na scenie wystąpiły między innymi zespoły: Wesoły Lud, Wici i Ślebodni. Członkowie chicagowskiego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przygotowali stanowisko do zjazdów na linie, a na stoisku regionalnym braci Sarna uczestnicy obchodów mieli okazję posmakować „zyntycy”, „buncu” i oscypków.
W gronie wystawców i sponsorów była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, której przedstawiciele od 6 lat uczestniczą we wszystkich najważniejszych wydarzeniach polonijnych. Na stoiskach Związku Narodowego Polskiego i Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego można było zapoznać się z bogatą ofertą ubezpieczeń. Na ręce organizatorów uroczystości napłynęły liczne życzenia i gratulacje od przedstawicieli najwyższych władz Rzeczpospolitej, archidiecezji i władz stanu Illinois.
Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak
News USA
Illinois i 19 innych stanów pozwało rząd za przekazanie danych z Medicaid do DHS

Kalifornijski Prokurator Generalny Rob Bonta ogłosił we wtorek, że wraz z prokuratorami generalnymi z 19 innych stanów wniósł pozew przeciwko rządowi federalnemu, oskarżając go o rażące naruszenie przepisów dotyczących prywatności. Chodzi o przekazanie milionów poufnych danych zdrowotnych osób zapisanych do Medicaid – w tym imigrantów – urzędnikom Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), którzy zajmują się deportacjami.
Dane zdrowotne w rękach agentów deportacyjnych
Doradcy w Departamencie Zdrowia, którym przewodził Robert F. Kennedy Jr., zdecydowali się udostępnić DHS dane obejmujące m.in. nazwiska, adresy, numery ubezpieczenia społecznego, status imigracyjny oraz historię świadczeń zdrowotnych beneficjentów Medicaid z Kalifornii, Illinois, stanu Waszyngton i Dystryktu Kolumbii.
Wszystkie te jurysdykcje umożliwiają cudzoziemcom korzystanie z Medicaid finansowanego wyłącznie ze środków stanowych.
Zdaniem ekspertów, takie informacje mogą znacząco pomóc władzom federalnym w lokalizowaniu i deportowaniu imigrantów. W ocenie prokuratora Bonty, to działanie narusza fundamentalne zasady federalnej ochrony prywatności.
„Dane osobowe dotyczące opieki zdrowotnej są poufne i mogą być udostępniane tylko w wyjątkowych, jasno określonych przypadkach” – powiedział Rob Bonta podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Prokurator Generalny Kalifornii zaznaczył także, że obowiązujące prawo, w tym ustawa HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act), jednoznacznie chroni prywatność danych zdrowotnych i ogranicza możliwość ich udostępniania bez zgody pacjenta.
CMS chciało odmówić – Trump kazał przesłać dane
Z wewnętrznych notatek i e-maili wynika, że urzędnicy Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS) próbowali sprzeciwić się prośbie DHS. W notatce z 6 czerwca, podpisanej przez zastępczynię dyrektora programu Medicaid Sarę Vitolo, urząd ostrzegł, że udostępnienie danych może naruszyć m.in. ustawę o prywatności z 1974 r. oraz ustawę o ubezpieczeniach społecznych.
Jednak cztery dni później, 10 czerwca, polityczni nominaci Prezydenta Trumpa w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) wydali polecenie natychmiastowego przekazania danych DHS, określając godzinę do której należy to zrobić.
Rząd: działaliśmy zgodnie z prawem
Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej HHS, Andrew Nixon, stwierdził w oświadczeniu, że działania agencji były zgodne z prawem.
„HHS działało całkowicie w ramach swoich uprawnień prawnych – i w pełnej zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami – aby zapewnić, że świadczenia Medicaid są zarezerwowane dla osób, które są prawnie uprawnione do ich otrzymywania” – zapewniał Nixon.
Podkreślił również, że administracja Donalda Trumpa podjęła kroki mające na celu „agresywne przeciwdziałanie” wykorzystywaniu federalnych funduszy Medicaid przez osoby bez odpowiedniego statusu imigracyjnego.
Pozew złożony przez Kalifornię i 19 innych stanów ma na celu nie tylko pociągnięcie byłych urzędników federalnych do odpowiedzialności, ale także stworzenie precedensu, który jasno wyznaczy granice między polityką imigracyjną a prawem do prywatności w ochronie zdrowia.
Źródło: nbc
Foto: DHHS, istock/megaflopp/
News Chicago
Zmiany w ruchu na Kennedy Expressway: Od 7 lipca zwężenia i kolejne zamknięcia zjazdów

Kierowcy poruszający się Kennedy Expressway (I-90/I-94) muszą przygotować się na nowe utrudnienia. Departament Transportu Illinois (IDOT) zapowiedział znaczące zmiany w organizacji ruchu, które rozpoczną się w niedzielę, 7 lipca i potrwają przez kolejne tygodnie.
Zwężenia do jednego pasa w nocy
W dniach 7 i 8 lipca wyjazdowa nitka Kennedy Expressway zostanie zredukowana do jednego pasa ruchu na odcinku od Washington Boulevard do Addison Street. Prace rozpoczną się o godzinie 10:00PM, a pasy ekspresowe zostaną zamknięte o północy. Ruch ma zostać przywrócony do godziny 5:00 rano następnego dnia.
Zamknięcia zjazdów – lista lokalizacji i daty otwarcia
Departament Transportu Illinois IDOT poinformował, że w związku z kontynuacją projektu renowacji, kilka zjazdów na wyjazdowej jezdni Kennedy Expressway zostanie całkowicie zamkniętych. Są to:
- Augusta Boulevard / Milwaukee Avenue – ponowne otwarcie przewidziane na połowę października
- North Avenue (Illinois 64) – planowane otwarcie na początku września
- Armitage Avenue – otwarcie również na początku września
- Fullerton Avenue – przewidywane otwarcie w połowie sierpnia
- Kimball Avenue – ponowne otwarcie w połowie sierpnia
Dodatkowo, utrzymane zostaną wcześniej zamknięte rampy:
- Keeler Avenue do wyjazdowej Kennedy – otwarcie na początku września
- Zjazd z Kennedy do Kostner Avenue – otwarcie na początku września
Część większego projektu modernizacji
Utrudnienia są częścią trwającej od 2023 roku, wartej 169 milionów dolarów modernizacji Kennedy Expressway. W ramach inwestycji ekipy drogowe przeprowadziły już:
- modernizację pasów ekspresowych,
- naprawę pasów wjazdowych,
- remont 19 mostów,
- łatanie nawierzchni,
- wymianę oznakowania drogowego.
Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę płynności ruchu na jednej z najbardziej obciążonych arterii komunikacyjnych w Chicago.
Uwaga dla kierowców: IDOT zaleca omijanie remontowanego odcinka, korzystanie z alternatywnych tras oraz śledzenie komunikatów drogowych w czasie rzeczywistym.
Źródło: abc7
Foto: IDOT
News Chicago
Stresujące chwile na pokładzie lotu do Chicago. Samolot zawrócił z powodu dymu

Poranek 1 lipca przyniósł dramatyczne chwile dla pasażerów lotu GoJet Airlines 4423 z St. Louis do Chicago. Krótko po starcie piloci otrzymali ostrzeżenie o dymie w jednej z toalet, co zmusiło ich do zawrócenia i awaryjnego lądowania na lotnisku w St. Louis. Choć nikomu nic się nie stało dla wielu podróżnych był to moment prawdziwego strachu o życie.
Ostrzeżenie o dymie i pilna decyzja załogi
GoJet Airlines, obsługujące ten rejs w ramach partnerstwa z United Airlines, poinformowały, że załoga samolotu typu CRJ-700 zgłosiła sygnał alarmowy związany z obecnością dymu w toaletach. Jak poinformowano, komunikat pojawił się krótko po starcie z lotniska Lambert w St. Louis.
W oficjalnym oświadczeniu linie potwierdziły, że maszyna wylądowała bezpiecznie, a wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie zostały ewakuowane i przetransportowane z powrotem do terminala.
Samolot wystartował ponownie kilka godzin później
Po sprawdzeniu maszyny i potwierdzeniu, że nie ma zagrożenia, linie GoJet podstawili nowy samolot, którym reszta pasażerów udała się do Chicago.
Stanowisko FAA: trwa dochodzenie
Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) potwierdziła, że samolot bezpiecznie powrócił na lotnisko około godziny 6:40 rano. Agencja zapowiedziała wszczęcie dochodzenia, które ma wyjaśnić przyczynę alarmu.
Szczęśliwe zakończenie – ale trauma pozostaje
Choć incydent zakończył się szczęśliwie, wielu pasażerów jeszcze długo będzie wspominać tamten poranek. Sytuacje, w których pojawia się realne zagrożenie podczas lotu, zawsze budzą ogromne emocje i przypominają, jak wiele zależy od refleksu i profesjonalizmu załogi. Tym razem, na szczęście, wszystko skończyło się dobrze.
Źródło: abc7
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli