Tuesday 27th June 2017,
Radio Deon Chicago

Jak to się dzieje, że na emigracji łączy nas Kościół. Salwatorianin o roli wspólnoty w małych i dużych miastach

Admin 06/16/2017 O TYM MÓWIMY
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Podtrzymywanie polskości na emigracji jest niezwykle istotnym elementem dla każdego Polaka. Coniedzielna msza oraz spotkanie z rodakami ma wymiar nie tylko duchowy, ale także społeczny. Chcemy być wokół siebie i dzielić ze sobą nasze smutki i żale. Pomaga nam w tym idea Kościoła.

Salwatorianin Łukasz Kleczka właśnie przyjechał ze swojego kilkudniowego pobytu w Michigan, gdzie spotkał lokalną Polonię Na antenie Radia Deon tak mówił o swoich przeżyciach

„Chociaż niektórzy z nich urodzili się tutaj, to jednak podtrzymują bardzo tą polskość i to co dla mnie było bardzo piękne w tym spotkaniu w Muskegon w stanie Michigan to było to poczucie, że dla nich spoiwem jest kościół katolicki i rodzina”.

Duchowny przekonuje, że to właśnie Kościół na emigracji pomaga ludziom we wzajemnym odnalezieniu się na obcej ziemi

„Kościół to wspólnota i kiedy Chrystus zakładał kościół, założył go jako wspólnotę. Samo słowo Kościół oznacza zwołanie, a więc Kościół jest miejscem, które zwołuje ludzi. Oczywiście tych, którzy do tego Kościoła należą, ale jest też otwarty na innych. Stąd też ta rola budowania społeczności lokalnej”.

Ojciec Kleczka podkreśla także istotną rolę spotkań po mszy świętej na których ludzie dzielą się swoimi problemami, czy doświadczeniami

„Msza święta to jest ten moment, kiedy każdy przychodzi, żeby się pomodlić i naładować duchowo. Ale później czymś naturalnym jest to, że znajdujemy godzinę, dwie, lub trzy na to, żeby posiedzieć razem i porozmawiać jaki był ten tydzień. Jest to coś absolutnie pięknego i potrzebnego”.

Salwatorianin Łukasz Kleczka jest gościem programu „Otwarty Konfesjonał” w każdą środę po godzinie 10:30 na antenie Radia Deon.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook