Połącz się z nami

News Chicago

Nasz chicagowski Copernicus łączy się z kultowym Pickwick Theatre

Opublikowano

dnia

Polonijna fundacja non-profit Copernicus, operator historycznego teatru Gateway na 1900 miejsc w Jefferson Park, zapewni rozrywkę na żywo także w drugim historycznym miejscu. Będzie to 95-letni Pickwick Theatre w Downtown Park Ridge. Copernicus oraz rodzina Vlahakis i Loomos, właściciele Pickwicka, tworzą razem „Copernicus @ The Pickwick”.

Fundacja Copernicus, która została założona w 1971 roku, jest właścicielem i operatorem Copernicus Center, przy 5216 W. Lawrence Ave., w skład którego wchodzi dawny teatr Gateway, otwarty w 1930 r.

Od lat 70-tych XX wieku fundacja odnowiła teatr i jego lobby oraz dodała do kompleksu przestrzeń biurową i bankietową. Organizuje małe i duże imprezy oraz koncerty, warsztaty edukacyjne i różnorodne kulturowo zajęcia, a także programy społecznościowe.

W ośrodku odbywa się również coroczny „Taste of Polonia”, organizowany od 1980 roku w weekend Święta Pracy – największy polonijny festiwal w Stanach Zjednoczonych oferujący różnorodną muzykę, zajęcia kulturalne oraz sprzedawców żywności. Odwiedza go ponad 35 tys. osób.

Nowe partnerstwo Copernicus z Pickwick ożywi sztuki piękne w dzielnicach Chicago, a teatr zostanie przekształcony w nowoczesną przestrzeń widowiskową, napisała Fundacja Copernicus w oświadczeniu.

W ramach partnerstwa Pickwick zachowa swój status kina, mając jednocześnie możliwość organizowania różnych innych rozrywek, w tym koncertów na żywo i innych przedstawień, z naciskiem na działania społeczne i wydarzenia.

Pickwick Theatre ze swoją architekturą w stylu Art Deco znajduje się przy 5 S. Prospect Ave., w samym sercu dzielnicy biznesowej Park Ridge. Zaprojektowany przez Roscoe Harolda Zooka, Williama F. McCaugheya i Alfonso Iannelli, Pickwick został otwarty w 1928 roku jako scena wodewilowa i kino.

W 1975 roku Teatr został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.

Obecnie Teatr Pickwick działa głównie jako kino, z oryginalnym kinem głównym i kilkoma mniejszymi ekranami. Dino Vlahakis i Dave Loomos szukali dla niego nowego właściciela, o czym pisaliśmy 7 grudnia. Problemy z utrzymaniem rodzinnego kina przyszły wraz z pandemią i rozwojem wielkich kin sieciowych.

15 stycznia odbył się tu ostatni seans przed przejęciem przez nowego najemcę. Nowi właściciele mieli przejąć obiekt 1 kwietnia.

Pickwick Theatre cieszył się wieloma znaczącymi momentami w ciągu swoich 94 lat działalności.

Krytycy filmowi Gene Siskel i Roger Ebert nakręcili tu wstęp do swojego programu telewizyjnego. Latem odbywały się tu zdjęcia do serialu telewizyjnego „Chicago Fire” a Hillary Clinton, pochodząca z Park Ridge, przemawiała tu w 2019 r.

Kino prowadziło pokaz klasycznej serii filmów, której kuratorem jest Matthew Hoffman. Wystawiało także polskie filmy, przeznaczone dla polonijnej widowni. Np. w grudniu 2021 roku był to „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”.

 

Źródło: nadignewspapers
Foto: YouTube, wikipedia, Copernicus Center, Pickwick Theatre

Polonia Amerykańska

Dziś Mariola Łabno-Flaumenhaft wcieli się w Marlenę Dietrich w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Znakomita rzeszowska aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft wystąpi dzisiaj o 4.00PM na scenie Art Gallery Kafe w Wood Dale, gdzie zaśpiewa piosenki z repertuaru Marleny Dietrich. Z kolei 30 czerwca możemy zobaczyć ją jeszcze w roli Ordonki.

Marlena Dietrich była wielką gwiazdą kina i estrady i fascynującą kobietą, która stała się ikoną mody i królową glamour oraz jedną z największych legend Hollywood. Wystarczyło jedno jej spojrzenie, by rozkochać w sobie każdego. Kochali się w niej Ernest Hemingway, Erich Maria Remargue, Frank Sinatra, Cary Grant, Jean Gabin.

Podczas recitalu w Art Gallery Kafe publiczność usłyszy jej piosenki w wykonaniu Marioli Łabno-Flaumenhaft. Od tych największych przebojów, jak: „Boska Lola”, czy „Błękitny Anioł”, który uczynił z niej z dnia na dzień gwiazdę, po „Lili Marlen”, „Moon River „Świat w kolorach” z repertuaru Edith Piaf czy „Nie opuszczaj mnie” z repertuaru Jacque’a Brela.

Będą też piosenki, które wykonywała w Polsce podczas tournée w 1964 oraz 1966 roku miedzy innymi „Muter hast du mir vergeben” do melodii Czesława Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz”.

Mariola Łabno-Flaumenhaft wystąpi także jeszcze raz jako Hanka Ordonówna, w niedzielę 30 czerwca.

Bilety w cenie 25 dolarów na kameralne występy Marioli Łabno-Flaumenhaft jako Marleny Dietrich oraz Ordonki w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191 można rezerwować pod nr tel. 630 523 3536. 

Mariola Łabno-Flaumenhaft pochodzi z Tarnowa, ukończyła studia aktorskie we Wrocławiu i od 1994 r. związana jest z rzeszowską sceną teatralną – Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, w którym wcieliła się w wiele znakomitych ról. Od 11 lat prowadzi także swoją grupę: Teatr Bo Tak, którego jest dyrektorką.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

News Chicago

Movies in the Park zaprasza do wieczornego oglądania filmów na świeżym powietrzu

Opublikowano

dnia

Autor:

Wraz z sezonem letnim Chicago Park District przywraca swoją popularną serię „Movies in the Park”. Impreza, która rozpoczyna się już po raz 21., oferuje mieszkańcom bezpłatny wstęp, dzięki czemu mogą cieszyć się letnią pogodą z przyjaciółmi i rodziną w dzielnicach całego miasta, oglądając różne filmy od 21 czerwca.

Dzięki słynnym hollywoodzkim klasykom i nowym hitom kasowym, od „Rear Window” po „Barbie”, w letniej serii filmowej każdy znajdzie coś dla siebie. Inne filmy tegorocznej edycji to „Trolle”, „Wolny dzień Ferrisa Buellera”, „Powrót do przyszłości”, „Wonka” i nie tylko.

Seria potrwa od 21 czerwca do 13 września. Filmy będą wyświetlane w parkach w różnych dzielnicach, od Hollywood Park przez Wicker Park po Belmont Harbour.

Projekcje rozpoczynają się o zmierzchu, czyli między 7:00PM a 9:00PM, w zależności od pogody. Kinomani mogą wcześniej sprawdzić pogodę, aby dokładnie oszacować, o której godzinie zapadnie zmrok.

Uczestnicy powinni również wcześniej sprawdzić regulamin każdego parku, ponieważ zasady dotyczące zwierząt domowych i dostępności obiektów różnią się w zależności od miejsca.

Pełny harmonogram lokalizacji parków i spis filmów można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Chicago Park District
Czytaj dalej

News Chicago

Bezpłatne letnie koncerty Tuesday in the Park w Northbrook startują od przyszłego tygodnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatny cykl koncertów „Tuesday in the Park” w dzielnicy Northbrook Park District, który każdego lata przyciąga tysiące widzów, powróci od przyszłego tygodnia ze spektakularnym programem muzycznej rozrywki, która z pewnością zadowoli całą rodzinę.

Miłośnicy muzyki mogą zabrać ze sobą krzesła i koce piknikowe, aby odpocząć na trawie w Village Green Park w centrum Northbrook i cieszyć się występami obejmującymi wszystkie gatunki, od bluesa po country, rock 'n roll, melodie z lat 80-tych i aktualne hity.

Każdy wtorkowy koncert rozpocznie się rozrywką dla najmłodszych, po której nastąpi występ dla wszystkich grup wiekowych – organizatorzy zapraszają wszystkich do założenia butów do tańca i pochwalenia się swoim poczuciem rytmu.

Harmonogram koncertów „Tuesday in the Park”:

25 czerwca:

 • 6:30PM Istvan and His Imaginary Band zaprezentują koncert rockowy
 • 7:15PM Rhythm Rockets, ostoja chicagowskiej sceny muzycznej od 1996 roku, zaprezentuje swoją wyjątkową markę vintage’owego rytmu i bluesa w towarzystwie trzech saksofonów, kontrabasu, perkusji i gitary.

2 lipca:

 • 6:30PM wciągający występ pioniera sceny „kindie rock” ScribbleMonster zachęci publiczność do udziału i umożliwi twórczą ekspresję.
 • 7:15PM zespół Kaleidoskop Eyes uchwyci magię The Beatles dzięki swoim marzycielskim balladom i piosenkom miłosnym oraz żywym rock’n’rollowym hitom.

9 lipca:

 • 6:30PM nominowany do nagrody Grammy dziecięcy zespół muzyczny Nanny Nikki zaprezentuje klasyczne piosenki dla dzieci.
 • 7:15PM Sushi Roll zaprezentuje mieszankę muzyki tanecznej i rock’n’rollowego szaleństwa w niezapomnianych kostiumach scenicznych inspirowanych cosplayem, anime i superbohaterami.

Rosie and the Rivets

16 lipca:

 • 6:30PM Jeanie B! wykona interaktywne przedstawienie pełne tańca i wspólnego śpiewania.
 • 7:15PM Rosie i The Rivets zagrają pełen energii występ z retrospektywnym hołdem dla pierwszych 10 lat rock’n’rolla, w którym wystąpią kobiety i wykonają utwory z lat 1954–1964.

23 lipca:

 • 6:30PM lokalny muzyk z Northbrook, Ben Tatar, oczaruje publiczność grą na wielu instrumentach i wykonaniem wielu chwytliwych piosenek.
 • 7:15PM Mackenzie O’Brien and Band zaprezentują covery popularnych hitów country i covery rockowe, a także oryginalne piosenki.

Miss Jamie’s Farm

30 lipca:

 • 6:30PM śpiewaj, tańcz, śmiej się i ucz z Farmą Miss Jamie i jej marionetkowymi przyjaciółmi, którzy wykonają piosenki zarówno nowe, jak i znane wszystkim.
 • 7:15PM przy mocnej perkusji i mocnym basie Johnny Russler & the Beach Bum Band połączą dźwięki trop rocka, reggae, surfingu i calypso, aby zachwycić publiczność swoim swobodnym klimatem.

6 sierpnia:

 • 6:30PM nastoletnia obsada Northbrook Theatre Youth Company wykona fragmenty swojej letniej produkcji „Chicago: Teen Edition”, wystawianej w dniach 16–18 sierpnia.
 • 7:15PM Valius będzie bawić się niezrównaną energią i napiętą sekcją rytmiczną, wykonując klasyczne hity od lat 60-tych po dzień dzisiejszy.

Johnny Russler & the Beach Bum Band

Wszystkie występy odbywają się we wtorki w Village Green Park, przy drogach Shermer i Meadow w centrum Northbrook. Miłośnicy koncertów mogą również cieszyć się wspaniałą różnorodnością restauracji i lodziarni w centrum miasta.

Pracownicy Northbrook Park District powitają gości w Village Green Park przy stole wypełnionym bezpłatnymi gadżetami i możliwością wzięcia udziału w bezpłatnych cotygodniowych losowaniach nagród. Na miejscu będzie obecny sponsor serii koncertów, Northbrook Bank & Trust, a także inni hojni sponsorzy wydarzenia.

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do teatru Northbrook Theatre, mieszczącego się w centrum rekreacyjnym dzielnicy Northbrook Park District, pod adresem 3323 Walters Ave. Liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Więcej informacji na temat wtorków w parku można znaleźć na stronie nbparks.org/programs/tuesdays-in-the-park.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Northbrook Park District
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu