News Chicago
Weekend pod znakiem rodzinnych relacji z autorem książek, Jackiem Pulikowskim, w Lombard

Parafia Miłosierdzia Bożego w Lombard zaprasza na spotkania z dr. Jackiem Pulikowskim, pisarzem, wykładowcą katolickim i autorem wielu publikacji o tematyce rodzinnej. Spotkania odbędą się już w ten weekend, w dniach 2-4 czerwca.
Dr. inż. Jacek Pulikowski jest od wielu lat zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin i Poradnictwo Rodzinne. Wraz z żoną jest założycielem i był wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej.
Przez dwie kadencje był świeckim konsultorem Rady do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski (KEP), obecnie wraz z żoną są w Komisji Duszpasterstwa KEP. Oboje byli też audytorami na Synodzie Biskupów o Rodzinie w Rzymie w 2015 roku.
Jacek Pulikowski jest znany jako autor poczytnych książek i artykułów w licznych czasopismach katolickich oraz uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych na tematy rodzinne (miłość, czystość, płciowość, ojcostwo, rodzicielstwo).
Wszystkie jego książki wznawiano w wielotysięcznych nakładach, a niektóre przetłumaczono na języki obce (angielski, niemiecki, rosyjski, łotewski, litewski, białoruski, ukraiński).
Dr inż. Jacek Pulikowski przez całe życie zawodowe był nauczycielem akademickim na uczelni technicznej – Politechnice Poznańskiej. Ponadto prowadził zajęcia na Podyplomowym Studium Rodziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Za swoją działalność dydaktyczną oraz na rzecz rodzin nagrodzony:
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006);
- Złotym Krzyżem Zasługi (2010);
- medalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis;
- wyróżnieniem Amicus Matrimoniorum A.D. MMXIV, Świdnica (wraz z żoną);
- Nagrodą im. Jerzego Ciesielskiego, Redakcja Źródła (2015);
- medalem Fides et Ratio (wraz z żoną, 2015);
Spotkania z dr. Jackiem Pulikowskim, odbędą się w Parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard, przy 21W411 W Sunset Avenue, Lombard, IL 60148.
Harmonogram spotkań:
Piątek, 2 czerwca, 8.00PM –
- Jak chronić dzieci przed zagrożeniami ze świata?
- Komunikacja w małżeństwie
Sobota, 3 czerwca, 10.30AM Spotkanie dla Młodzieży –
- Przystanek Lizbona
- Zakochanie i co dalej?
- Czystość jedyną drogą do szczęścia
Sobota, 3 czerwca, 7.00PM Spotkanie dla Dorosłych i Młodzieży studiującej –
- O większe szczęście małżeńskie i rodzinne
- Czy można dzisiaj dobrze wychować dzieci?
Niedziela, 4 czerwca, na każdej Mszy Św. o godzinie: 7.00AM, 9.00AM, 11.00AM, 1.00PM, 3.30PM, 7.00PM.
- Jak uchronić dzieci przed zagrożeniami ze świata
Niedziela, 4 czerwca, 8.00PM Spotkanie dla Młodzieży
Źródło: Parafia Miłosierdzia Bożego w Lombard
Foto: YouTube, asd Poznań
Kościół
30-lecie encykliki Evangelium Vitae: dalekowzroczna intuicja Jana Pawła II

Św. Jan Paweł II dostrzegał, że poważne formy naruszania życia najsłabszych są w rzeczywistości wyrazem perwersyjnej idei wolności, która zamienia zbrodnię w prawo – mówi Gabriella Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Podkreśla, że nadszedł czas, by Kościół zbudował prawdziwe duszpasterstwo życia ludzkiego.
Minęło trzydzieści lat od publikacji encykliki Evangelium Vitae, filaru nauczania Kościoła na temat świętości ludzkiego życia.
W jaki sposób dokument ten inspirował i nadal inspiruje Kościół? Czy dziś nadal stanowi punkt odniesienia?
Evangelium vitae (EV) jest filarem chrześcijańskiego nauczania o niezbywalnej wartości każdego ludzkiego życia. Św. Jan Paweł II dostrzegał, że poważne formy naruszania życia najsłabszych, najmłodszych, kruchych, są w rzeczywistości wyrazem perwersyjnej idei wolności, która zamienia zbrodnię w prawo, zaciemniając zdolność człowieka do rozumienia, że wolność jest prawdziwa wtedy, gdy umie wziąć odpowiedzialność za życie brata, który jest obok nas.
Nieprzypadkowo encyklika rozpoczyna się pytaniem Boga skierowanym do Kaina: „Cóżeś uczynił?”.
Również dzisiaj to pytanie rozbrzmiewa w aktualnym magisterium, od Evangelii gaudium do Dignitas infinita: poważne formy naruszania ludzkiego życia nie zredukowały się, wręcz przeciwnie, a Kościół bardziej niż kiedykolwiek chce zdecydowanie potwierdzić wartość życia i kształtować sumienia, by zrozumiały tę wartość, która nie oznacza tylko „nie zabijaj”, ale polega także na tworzeniu takich warunków, aby każda osoba mogła osiągnąć pełnię życia, do której jest powołana przez Bożą Miłość.
Dlatego Dignitas infinita aktualizuje przesłanie EV: nie tylko wyjaśnia, dlaczego godność człowieka zawsze musi być szanowana od poczęcia do naturalnej śmierci, ale poszerza nasze spojrzenie na sytuacje społeczne, w odniesieniu do których wydaje się, że nie jesteśmy już w stanie dostrzec, że są naruszeniem godności osoby: myślę o zatrważających wojnach, które nas otaczają, nowych formach ubóstwa, nieludzkich cierpieniach migrantów, przemocy wobec kobiet i dzieci, wykorzystywaniu seksualnym również w świecie cyfrowym, który dewastuje i niszczy życie tysięcy rodzin.
Pamiętajmy, że wartość życia jest nie tylko wartością katolicką, ale świecką, uniwersalną, należy do człowieka jako takiego i wszyscy mogą ją zrozumieć i podzielać. I jest niezbywalna, co oznacza, że nikt nie może nią rozporządzać, nawet ten, kto ją posiada. Dziś trudno to zrozumieć w świecie pełnym relatywizmu, który przekłada się na często niesprawiedliwe prawa, dezorientujące nas wobec faktu, że każde ludzkie życie jest naprawdę zawsze dobrem. Wiemy już, że ta dezorientacja, w taki czy inny sposób, przejawia się we wszystkich kulturach, w każdej części świata.
Czy istnieją konkretne propozycje i sposoby, za pomocą których Kościoły mogą ponownie przedstawić przesłanie Evangelium Vitae?
Z pewnością, poprzez ponowną lekturę encykliki wraz z Dignitas infinita, która potwierdzając EV, nadal otwiera nam drzwi do nadziei, której potrzebujemy: życie zwycięża, tego uczy nas Ewangelia. Musimy jednak kształtować sumienia, aby ludzie mogli naprawdę podejmować „wybory życia” – aborcja, eutanazja, przemoc, kultura odrzucenia powodują ogromne cierpienia i niszczą osobę, która ich dokonuje, a nie tylko tych, którzy tego doświadczają.
Dlatego nadszedł czas, aby spróbować zbudować prawdziwe duszpasterstwo życia ludzkiego w diecezjach i parafiach oraz formować osoby zaangażowane w duszpasterstwo, wychowawców, nauczycieli, rodziców i młodzież w zakresie poszanowania życia.
Nie powinniśmy narzucać norm, ale przekazywać wartości, potrafić je uzasadnić w ich prawdzie, a także ukazywać je w ich zdumiewającym pięknie.
Jak ważne jest, aby młodzi doświadczali dziś służby życiu, daru swojego czasu dla potrzebujących: tylko w ten sposób czują się użyteczni, odkrywają w swoim życiu sens, a następnie powołanie lub wezwanie do zawodu, który staje się służbą życiu. Musimy formować także przyszłych kapłanów, w seminariach i później: aby wiedzieli, jak prowadzić młodych ludzi i rodziny ku prawdzie i dobru. Ta formacja jest dziś niewystarczająca w porównaniu z potrzebą towarzyszenia, która istnieje na świecie.

Artystyczna wizja encykliki “Evangelium Vitæ” na suficie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach
Dlatego nasza Dykasteria opublikowała wczoraj, w przeddzień rocznicy EV, materiały duszpasterskie zatytułowane: „Życie jest zawsze dobrem”, zawierające sugestie dla Kościołów partykularnych w zakresie inicjowania procesów i budowania w konferencjach episkopatów i diecezjach, w których obecne są biura do spraw rodziny i życia, duszpasterstwa zajmującego się życiem ludzkim.
Istnieją tu i ówdzie inicjatywy, ale często są one przypadkowe i sporadyczne. Należy stworzyć stałe zespoły robocze, aby można planować konkretne i ciągłe zaangażowanie w formowanie wiernych w zakresie ochrony i promocji życia oraz godności osoby. Ta rocznica dla nas, Kościoła, nie jest tylko okazją do obchodów, ale powinna być szansą na podjęcie w Kościele zdecydowanych działań na rzecz życia.
W jaki sposób Dykasteria będzie towarzyszyć Kościołom w realizacji tych materiałów i w tworzeniu duszpasterstwa życia ludzkiego?
W nadchodzących miesiącach rozpoczniemy spotkania online z biurami ds. rodziny i życia w konferencjach episkopatów na całym świecie, aby towarzyszyć im w rozpoczynaniu procesów planowania i formowania w diecezjach duszpasterstwa życia. Dzięki metodzie rozeznawania synodalnego każdy będzie mógł pracować, wychodząc od własnej rzeczywistości kulturowej i społecznej, i określić priorytety w zakresie tematów, metod szkoleniowych i działań duszpasterskich.
Dlatego proponowane przez nas materiały, które można znaleźć na stronie internetowej Dykasterii, nie zagłębiają się w poszczególne kwestie dotyczące życia, omówione szeroko w Magisterium, ale tym razem zachęcają do synodalnej metodologii rozeznawania, aby „kultura dla życia” stała się ciągłą troską o to, jak przyjmować życie i mu towarzyszyć w każdej chwili.
Praca ta jest właściwie dalszą realizacją inicjatywy Family Global Compact, która przewiduje współpracę między katolickimi uniwersytetami – które posiadają instytuty badawcze i formacyjne w zakresie rodziny i życia – a diecezjami, w celu formowania świeckich zgodnie z priorytetami i potrzebami pastoralnymi Kościołów partykularnych.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media, wikipoedia
Kościół
Instytucje religijne w Missouri nie muszą finansować aborcji w ubezpieczeniach pracownic

W zeszły wtorek sąd okręgowy w Missouri wydał przełomowe orzeczenie, zgodnie z którym podmioty religijne nie będą zobowiązane do finansowania aborcji w ramach planów ubezpieczeń zdrowotnych dla pracownic. Decyzja sędziny Roseann Ketchmark odnosi się do federalnej ustawy o ochronie ciężarnych pracownic (Pregnant Workers Fairness Act, PWFA) i stanowi ważny precedens w kwestii wolności religijnej w USA. Mówi o nim Ojciec Józef Polak SJ.
Kontrowersje wokół interpretacji PWFA
Uchwalona w 2022 roku ustawa Pregnant Workers Fairness Act PWFA zobowiązuje pracodawców do zapewnienia „rozsądnych udogodnień” dla ciężarnych pracownic.
Jednak jesienią 2023 roku administracja Prezydenta Joe Bidena, za pośrednictwem Komisji ds. Równości w Zatrudnieniu (EEOC), przedstawiła regulację rozszerzającą definicję „ciąży, porodu lub powiązanych stanów medycznych” o możliwość dokonania lub rezygnacji z aborcji.
W efekcie kilka stanów oraz Fundusz Becketa na rzecz Wolności Religijnej złożył pozew przeciwko administracji Bidena.
Decyzja sądu: zwycięstwo instytucji religijnych
W swoim orzeczeniu sędzina Ketchmark podkreśliła, że Fundacja Stanleya M. Herzoga, katolicka organizacja non-profit, ma duże szanse na wygraną w tej sprawie. Sąd uznał, że przymus uwzględniania aborcji w planach ubezpieczeniowych narusza federalną Ustawę o Przywróceniu Wolności Religijnej (Religious Freedom Restoration Act, RFRA).
W konsekwencji organizacje religijne, w tym Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) oraz Catholic Benefits Association, nie muszą stosować się do kontrowersyjnych przepisów Komisji ds. Równości w Zatrudnieniu (EEOC).
Sąd wskazał również, że administracja Bidena nie wykazała dostatecznych podstaw prawnych do narzucenia tego obowiązku pracodawcom religijnym.

Kapitol Stanu Missouri
Orzeczenie sądu w Missouri może mieć daleko idące konsekwencje dla polityki federalnej dotyczącej praw reprodukcyjnych. Administracja Joe Bidena od początku swojej kadencji deklarowała wsparcie dla legalnej aborcji oraz rozszerzenia jej finansowania z funduszy publicznych.
Źródło: Vatican News
Foto: istock/mrolands/Semen Salivanchuk/
Polonia Amerykańska
Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki Anny Fink „56 kościołów”

Promocja książki „56 kościołów” odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej Muzeum Polskiego w Ameryce pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.
„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.
Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.
Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).
Więcej informacji na stronie 56churches.com
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Kościół Św. Konstancji
-
News USA4 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA4 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA4 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
News USA1 dzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria