Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Państwo Jacek i Jadwiga Pulikowscy: Najważniejsza dla wychowania dzieci jest miłość

Opublikowano

dnia

Dr inż. Jacek Pulikowski przebywa wraz z małżonką Jadwigą w Stanach Zjednoczonych prowadząc spotkania i konferencje. Autor wielu książek i artykułów o tematyce relacji w rodzinie, wystąpił m.in. w parafii Lemont i Lombard w Chicago. W studiu Radia Deon państwo Pulikowscy mówią o tym jak możemy uchronić nasze dzieci przed tym, co niesie im świat.

Jednym z tematów, które dr inż. Jacek Pulikowski omawiał w czasie swoich spotkań, była ochrona dzieci przed wciąż rosnącymi zagrożeniami. W obecnym świecie widzimy, że dzieci nawet z tzw. porządnych rodzin odchodzą od Boga i często nawet wchodzą w świat przestępczy.

Miłość rodziców i Boga

Małe dziecko potrzebuje miłości mamy 24 godziny na dobę, nie odesłania do żłobka czy przedszkola, tłumaczy Jacek Pulikowski. Potrzebuje także miłości ojca, który nie tylko zarabia pieniądze ale naprawdę buduje relację ze swoim dzieckiem.

„Trzecia miłość potrzebna dziecku, żeby ochronić je przed zagubieniem w świecie to jest widziana okiem dziecka miłość pomiędzy rodzicami” mówi nasz Gość – „Dzieci muszą wiedzieć, że rodzice się kochają, że są razem i będą razem do końca życia”.

Rozwód rodziców wywołuje większą traumę u dziecka niż śmierć jednego z rodziców” podkreśla Jacek Pulikowski, ponieważ śmierć w przeciwieństwie do rozwodu nie przekreśla faktu, że rodzice się kochali.

Miłość między rodzicami dają dziecku poczucie bezpieczeństwa będące podstawą do normalnego rozwoju.

Czwartą miłością potrzebną dzieciom jest ta pochodząca od Boga, nawet jeśli go odrzucamy.

Rozwód

„Nie mam wątpliwości, że każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania” przekonuje Jadwiga Pulikowska. 

W takich awaryjnych sytuacjach jak przemoc fizyczna czy psychiczna jest możliwa separacja, która jest oddaleniem i szansą dla małżeństwa by się zmienić i wrócić do siebie na innych warunkach.

Do rozwodu często dochodzi wtedy gdy ludzie będący w związku nie dbają o siebie nawzajem.

Sytuacją nadrzędną we wszystkich sytuacjach okołorozwodowych jest odejście od Boga i przykazań przynajmniej jednej osoby, mówi Jacek Pulikowski. Pozostałe przyczyny to pięć głównych obszarów: niedojrzałość, różnice płci, nie zabieganie o siebie nawzajem, wpływ rodziny oraz brak umiejętności rozmawiania ze sobą.

W tych pięciu obszarach bardzo warto się wysilać i w nie inwestować, aby dążyć do tego by nasze małżeństwo było dobre, podkreśla Jadwiga Pulikowska.

Kobiety vs mężczyźni

Dlaczego małżonkowie się nie potrafią ze sobą dogadać? Mąż chciałby zrozumieć swoją żonę, ale to jest niemożliwe, wyjaśnia Jadwiga Pulikowska.

„Natomiast żony często zapominają o tym, że ich mężowie chcieliby być ważni, podziwiani, szanowani w rodzinie” dodaje pani Jadwiga.

„Żona ma się czuć kochana” podkreśla Jacek Pulikowski, a jej mąż musi to okazywać, nie tylko zarabiać i dbać o rodzinę. „Mężczyzna, który się czuje szanowany, doceniony i kobieta, która się czuje kochana – takie małżeństwa są bezpieczne”

Polecamy książki autorstwa dr inż. Jacka Pulikowskiego, z których wiele jest także przetłumaczonych na j. angielski i dostępnych w USA.

Dr inż. Jacek Pulikowski jest od wielu lat zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin i Poradnictwo Rodzinne. Wraz z żoną jest założycielem i był wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej.

Przez dwie kadencje był świeckim konsultorem Rady do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski (KEP), obecnie wraz z żoną są w Komisji Duszpasterstwa KEP. Oboje byli też audytorami na Synodzie Biskupów o Rodzinie w Rzymie w 2015 roku.

Jacek Pulikowski jest znany jako autor poczytnych książek i artykułów w licznych czasopismach katolickich oraz uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych na tematy rodzinne (miłość, czystość, płciowość, ojcostwo, rodzicielstwo).

Wszystkie jego książki wznawiano w wielotysięcznych nakładach, a niektóre przetłumaczono na języki obce (angielski, niemiecki, rosyjski, łotewski, litewski, białoruski, ukraiński).

Dr inż. Jacek Pulikowski przez całe życie zawodowe był nauczycielem akademickim na uczelni technicznej – Politechnice Poznańskiej. Ponadto prowadził zajęcia na Podyplomowym Studium Rodziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Za swoją działalność dydaktyczną oraz na rzecz rodzin nagrodzony:

  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006);
  • Złotym Krzyżem Zasługi (2010);
  • Medalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis;
  • Wyróżnieniem Amicus Matrimoniorum A.D. MMXIV, Świdnica (wraz z żoną);
  • Nagrodą im. Jerzego Ciesielskiego, Redakcja Źródła (2015);
  • Medalem Fides et Ratio (wraz z żoną, 2015);
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/Cunaplus_M.Faba/ jacoblund/

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dziś ostatnia okazja by usłyszeć „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w Palos Hills, możemy po raz ostatni tej wiosny usłyszeć podniosłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. W studiu Radia Deon Chicago, do uczestnictwa w tej niezwykłej modlitwie, zapraszali Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Piotr Pałka

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Ostatnie wykonanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

 

Źródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Iwona Puc zaprasza na Koncert Konstytucyjny. Jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego dumni

Opublikowano

dnia

Autor:

Będzie bardzo uroczyście ale także kolorowo i tanecznie, gdy Tydzień Konstytucyjny w Chicago rozpocznie, jak co roku, wspaniały koncert Polish & Proud. W studiu Radia Deon Iwona Puc, choreografka i asystentka dyrektora artystycznego zespołu Lira Ensemble, zaprasza na wydarzenie, które przeniesie nas w czasy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Tydzień Konstytucyjny to nasz czas w Chicago – szczególne dni by pokazać, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. A tradycyjnie rozpocznie go już w tą niedzielę, 28 kwietnia, w kościele św. Franciszka Borgia, Koncert Konstytucyjny pt. „Polish & Proud”.

„Jest to spektakl corocznie organizowany ze Związkiem Klubów Polskich, który jest organizatorem parady” mówi o koncercie Iwona Puc.

W czasie tego koncertu usłyszymy zarówno polską, jak i amerykańską muzykę ludową i patriotyczną, w wykonaniu znakomitych członków zespołu Lira Singers i Lira Chamber Players. A ciekawostką zespołu Lira Ensemble jest to, że występują w nim artyści różnych narodowości, którzy nie mówią po polsku, jak wyjaśnia nasz Gość.

Mimo, że nie znają języka polskiego, wszyscy wykonawcy polskich, niełatwych nieraz w wymowie pieśni, doskonale znają ich znaczenie i sens i naprawdę czują to, co przekazują ich słowami, tłumaczy Iwona Puc.

Artyści Lira Ensemble, jedynego w kraju profesjonalnego zespołu artystycznego specjalizującego się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu, mają wyższe wykształcenie muzyczne i prezentują bardzo wysoki poziom, zaznacza nasz Gość.

Lira Ensemble

Na koncert jak najbardziej można zaprosić amerykańskich przyjaciół, ponieważ narracja prowadząca ten spektakl i tłumacząca tło historyczne, której autorką jest dyrektorka artystyczna i generalna zespołu, Lucyna Migała, będzie prowadzona w j. angielskim.

To także może ułatwić zrozumienie przedstawianych wydarzeń przez polonijną młodzież, która lepiej czuje się już w j. angielskim a Koncert Konstytucyjny jest doskonałą okazją do zaprezentowania młodym ludziom żywej lekcji polskiej historii.

Lira Ensemble

„Staramy się wprowadzić w klimat, nie tylko zaśpiewać rzeczy związane z tym świętem” zaznacza Iwona Puc.

Koncert „Polish & Proud” zostanie wykonany dwukrotnie; 28 kwietnia o 3:30PM w kościele św. Franciszka Borgia, 8033 W. Addison, Chicago, IL 60634; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

Po raz drugi będzie można go zobaczyć i posłuchać 5 maja o 5:00PM, na południu Chicago, w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL.

Bilety kosztują 30 dolarów dla dorosłych i są bezpłatne dla duchownych, dzieci i studentów posiadających legitymację. Można nabyć online na stronie www.liraensemble.org lub przy wejściu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Lira Ensemble
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

8 czerwca wybieramy w USA Parlament Europejski dla dobra Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska jest ważnym krajem Unii Europejskiej – mamy piątą co do liczby reprezentacje poselską, po Niemcach, Francji, Hiszpanii i Włochach. Dlatego głos naszej Ojczyzny liczy się w rozpatrywanych kwestiach dotyczących Europy. Nie straćmy więc naszego głosu jako wyborców i weźmy udział w wyborach 8 czerwca – zachęca w studiu Radia Deon Chicago, Karolina Woźniak z Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie DC.

W Stanach Zjednoczonych niewiele się o nich mówi, ale wybory do Parlamentu Europejskiego są naprawdę ważne, przekonuje Karolina Woźniak. Są ważne, ponieważ mamy rodziny w Polsce, i chcemy dla naszych krewnych jak najlepiej, a także żeby Europa była silna, a także dlatego że od tego zależą jej stosunki z USA.

„Ale jest także wiele praktycznych rzeczy, o których Unia Europejska decyduje, a które mają na nas wpływ, także tutaj, jak mieszkamy za granicą” tłumaczy nasz Gość.

W tych wyborach głosujemy na osobę, która naszym zdaniem, będzie dobrze reprezentowała interesy Polski. Wśród kandydatów mamy zarówno osoby będące zwolennikami Unii jak i Eurosceptyków.

„Wydaje mi się, że jeśli ktoś ma wątpliwości do tego, jak wygląda Unia Europejska, co mogłaby lepiej robić, to tym bardziej powinien wziąć udział w głosowaniu, by jego głos był wysłuchany w Brukseli i Strasburgu” mówi Karolina Woźniak.

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 705 posłów, w tym 51 z Polski, a od tych wyborów będzie ich 53. Tegoroczne wybory odbędą się w Polsce 9 czerwca, czyli w Stanach Zjednoczonych zostaną zorganizowane dzień wcześniej, 8 czerwca.

Parlament Europejski w Strasburgu

Wybieramy tylko jedną osobę. W przypadku Polaków mieszkających za granicą jest to kandydat z okręgu warszawskiego, wyjaśnia nasz Gość.

Co zrobić by zagłosować?

Oddać głos w tych wyborach może każda pełnoletnia osoba posiadająca ważny polski paszport. Aby to zrobić musi się najpierw zarejestrować w polskim konsulacie – można to zrobić telefonicznie, wysyłając maila lub dokonać rejestracji online na specjalnym formularzu, który będzie dostępny na stronie internetowej konsulatu.

Nie ma jeszcze wyznaczonych lokali wyborczych. Ich lista zostanie opublikowana do końca miesiąca i wtedy też zostanie uruchomiona rejestracja, jak tłumaczy Karolina Woźniak.

Im więcej osób zagłosuje, tym więcej mandatów dostaje dany okręg wyborczy.

Warto wspierać Polskę i warto wspierać demokrację – głosujemy 8 czerwca!

Źródło: informacja własna
Foto: istock/olrat/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu