Połącz się z nami

News USA

Ketanji Jackson kandydująca do Sądu Najwyższego w krzyżowym ogniu pytań o aborcję

Opublikowano

dnia

Senatorowie naciskają na kandydatkę do Sądu Najwyższego Ketanji Brown Jackson w sprawie aborcji podczas jej przesłuchania konfirmacyjnego. Zadają takie pytania jak: „Kiedy według Pani zaczyna się życie?”. Odpowiedziom Jackson przygląda się Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Ketanji Brown Jackson sędzina federalna nominowana przez prezydenta Joe Bidena, aby zastąpiła przechodzącego na emeryturę sędziego Stephena G. Breyera, przechodzi przesłuchania w senacie.

We wtorek republikański senator John Kennedy z Luizjany poprosił Jackson –  o odpowiedź na pytanie „Kiedy według Pani zaczyna się życie?”

„Senatorze, nie wiem” – odpowiedziała Jackson.

„Nie wiem” – powtórzyła Jackson, ponaglona do odpowiedzi, dodając później – „mam osobiste, religijne i inne przekonania, które nie mają nic wspólnego z prawem, jeśli chodzi o to, kiedy zaczyna się życie”.

REKLAMA REKLAMA

„Mam pogląd religijny”, dodała, „które odkładam na bok, kiedy orzekam w sprawach”.

Kennedy zapytał następnie, kiedy prawo zaczyna chronić osobę ludzką lub „kiedy równa ochrona prawna wiąże się z istotą ludzką?”

Jackson ponownie powiedziała, że nie wie.

Zdolność do przeżycia

Następnego dnia, w środę, republikański senator John Cornyn z Teksasu zapytał Jackson o zdolność do przeżycia lub moment, w którym dziecko może przetrwać poza macicą.

„Co oznacza zdolność do przeżycia, jeśli chodzi o nienarodzone dziecko, w Pani rozumieniu?” chciał wiedzieć.

„Waham się spekulować” — odpowiedziała Jackson. „Wiem, że jest to moment, w którym sąd określił standardy, które mają zastosowanie do regulacji prawa”.

Po tym, jak Cornyn nadal ją naciskał, dodała: „Nie jestem biologiem, nie studiowałam tego”.

„Wiem, że Sąd Najwyższy dysponuje standardami, które zastosował przy ustaleniu prawa kobiety do przerwania ciąży”

– oświadczyła Jackson odnosząc się do aborcji. „Sąd ogłosił, że istnieje prawo do przerwania ciąży do osiągnięcia zdolności przeżycia, z zastrzeżeniem ram w Roe i Casey, a obecnie toczy się sprawa, która dotyczy tych problemów”.

Dobbs przeciwko Jackson

Pytania dotyczące aborcji pojawiają się, w czasie gdy Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania orzeczenia jeszcze w tym roku w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization, sprawie bezpośrednio kwestionującej Roe przeciwko Wade decyzji sądu z 1973 r., która zalegalizowała aborcję w całym kraju.

W sprawie Roe przeciwko Wade sąd orzekł, że stany nie mogą zakazać aborcji przed uzyskaniem zdolności do życia przez dziecko, którą sąd określił jako od 24 do 28 tydzień ciąży.

Prawie 20 lat później sąd podtrzymał Roe w sprawie Planned Parenthood przeciwko Casey.

Orzeczenie z 1992 r. mówiło, że chociaż stany mogą zezwalać na aborcje przed osiągnięciem zdolności do życia przez dziecko, to nie mogą egzekwować „nieuzasadnionego ciężaru”, zdefiniowanego przez sąd jako „istotna przeszkoda na drodze kobiety starającej się o aborcję płodu niezdolnego do życia”.

We wtorek republikańska senator Marsha Blackburn z Tennessee zapytała Jackson bezpośrednio o decyzje w sprawie Dobbs i Roe.

„Czy zobowiązuje się Pani do poszanowania decyzji sądu, jeśli orzeknie on, że decyzja w sprawie Roe została błędnie podjęta i że kwestia aborcji powinna zostać odesłana do stanów?” – zapytała senator.

Jackson odpowiedziała, że „Cokolwiek Sąd Najwyższy zdecyduje w sprawie Dobbs, będzie precedensem Sądu Najwyższego — będzie to godne szacunku w tym sensie, że jest precedensem i zobowiązuję się traktować to tak, jak każdy inny precedens Sądu Najwyższego. ”

Termin prawny „precedens” odnosi się do wcześniejszych orzeczeń sądowych, które sędziowie biorą pod uwagę i na których opierają, orzekając w podobnych, kolejnych sprawach.

Aborcja do daty porodu

W czasie przesłuchania w środę Cornyn zapytał również Jackson: „Czy zgodnie z obecnym precedensem Sądu Najwyższego rozumie Pani, że istnieje prawo do aborcji do czasu porodu włącznie?”

„Senatorze, właściwie nie wiem” – odpowiedziała Jackson.

„Sąd Najwyższy w każdym przypadku przygląda się poszczególnym regulacjom dotyczącym praw jednostki i nie wiem, czy sąd wydał oświadczenie o tym, czy przepisy mogą rozciągać się aż do narodzin”.

„To dlatego, że sąd rozpatruje indywidualne sprawy i wydaje orzeczenia w kontekście indywidualnych spraw, a nie wypowiada się w ogóle” – dodała.

Ból odczuwany przez płód

W środę republikański senator Lindsey Graham z Południowej Karoliny przesłuchał Jackson na temat bólu odczuwanego przez płód.

„Czy nienarodzone dziecko może odczuwać ból w 20. tygodniu porodu?” zapytał.

„Senatorze, nie wiem” – powiedziała Jackson.

Graham kontynuował: „Czy zdaje sobie Pani sprawę z faktu, że nienarodzonemu dziecku w czasie przeprowadzania operacji podaje się znieczulenie, ponieważ w rzeczywistości może ono odczuwać ból?

Powiedziała, że ​​nie.

Sprawy o aborcję prowadzone przez Jackson

Blackburn a następnie republikański senator Thom Tillis z Północnej Karoliny zapytali o historię Jackson w sprawach dotyczących aborcji. Planned Parenthood poparło jej nominację.

Jackson była współautorką opinii z 2001 r. w sprawie McGuire przeciwko Reilly, popierającej prawo stanu Massachusetts, które stworzyło „strefę buforową” uniemożliwiającą doradcom zajmującym się ochroną życia zbliżania się do kobiet poza klinikami aborcyjnymi, według Susan B. Anthony List.

W liście z 21 marca koalicja prawie 40 narodowych i stanowych przywódców obrony życia pod przewodnictwem Susan B. Anthony List wyraziła zaniepokojenie tą sprawą przed senacką komisją sądowniczą.

„W opinii, której współautorką była Jackson w imieniu Massachusetts National Abortion Rights Action League i innych grup aborcyjnych dotyczących stref buforowych wokół klinik aborcyjnych w Massachusetts, przedstawiła doradców pro-life jako „wrogi, hałaśliwy tłum „protestujących prosto w twarz”” – napisali.

Blackburn oskarżyła Jackson o atakowanie kobiet stających w obronie życia podczas prowadzenia prywatnej praktyki.

„Opisała ich Pani, a ja cytuję „wrogi, hałaśliwy tłum „protestujących prosto w twarz”” – przypomniała Blackburn. „Jak usprawiedliwia Pani tę retorykę wymierzoną w kobiety stające w obronie życia?”

Jackson powiedziała, że ​​reprezentowała klientów jej kancelarii.

„Przygotowałam opinię wraz z partnerami z mojej kancelarii, którzy go przejrzeli, i złożyliśmy go w imieniu naszego klienta” – powiedziała.

Po kolejnym pytaniu od Blackburn, Jackson wyjaśniła: „To było krótkie oświadczenie, stanowiło argument dla mojego klienta, to nie jest sposób, w jaki myślę o ludziach lub ich charakteryzuję”.

Jackson zgodziła się z Cornyn i Blackburn, że Konstytucja USA nie zawiera słowa „aborcja”.

Echa przesłuchania Barrett

Pytania związane z aborcją, które senatorowie zadawali w tym tygodniu, były podobne do tych, które zadawali kandydatce nominowanej przez prezydenta Donalda Trumpa w 2020 r., Amy Coney Barrett.

Podczas przesłuchania w sprawie konfirmacji Barrett zadano kilka pytań dotyczących Roe i oświadczenia, które podpisała w 2006 roku jako osoba prywatna w kościele, potwierdzając poparcie dla ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

„Chciałabym na ten temat powiedzieć, że podpisałem to prawie 15 lat temu jako osoba prywatna, kiedy byłam jeszcze prywatnym obywatelem, a teraz jestem urzędnikiem publicznym.”

„I tak, kiedy mogłam swobodnie wyrażać swoje prywatne poglądy w tamtym czasie nie wydaje mi się, by było dla mnie właściwe ze względu na kanony postępowania w tym momencie” – odpowiedziała wtedy Barrett.

„Kiedy podpisałam to oświadczenie, to właśnie robiłam w tym momencie jako prywatny obywatel” – dodała.

Prawdopodobnie Ketanji Brown Jackson zostanie zatwierdzona na stanowisko w Sądzie Najwyższym.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube

News USA

Wielki jackpot loterii Powerball zdobyty! Szczęśliwy los zakupiono w stanie Waszyngton

Opublikowano

dnia

Autor:

Kumulacja w Powerball wzrosła w poniedziałek do szacunkowej kwoty 754,6 miliona dolarów, co oznacza piątą co do wielkości kumulację w historii Powerball i dziewiątą co do wielkości nagrodę loterii w historii Stanów Zjednoczonych, poinformowali urzędnicy. Szczęśliwym zwycięzcą okazał się mieszkaniec stanu Waszyngton.

Główna wygrana loterii rosła od czasu ostatniego trafienia 19 listopada. Poniedziałek był 34. losowaniem aktualnego jackpota, poinformował Powerball.

Zdobycie głównej nagrody przyniesie zwycięzcy 747 milionów dolarów, gdy wybierze opcję renty, wypłacanej w ratach przez 29 lat. Popularna opcja – opcja gotówkowa – daje zwycięzcy 407,2 miliona dolarów przed opodatkowaniem federalnym i stanowym.

Zwycięskie liczby w poniedziałkowym losowaniu to 5, 11, 22, 23, 69, a Powerball to 7. Power Play x2.

Według loterii Powerball, jeden kupon ze stanu Waszyngton trafił wszystkie sześć liczb i wygrał kumulację w wysokości 747 milionów dolarów. Na razie nie podano gdzie dokładnie w stanie Waszyngton sprzedano zwycięski los.

REKLAMA REKLAMA

Oprócz zwycięzcy jackpota w poniedziałkowym losowaniu wygrano inne nagrody w wysokości miliona dolarów. Dwa kupony pasowały do wszystkich pięciu liczb, z wyjątkiem Powerball. Zostały zakupione w Michigan i Nowym Jorku.

Los kupiony w Teksasie pasował do wszystkich pięciu liczb z wyjątkiem Powerball i dodał Power Play, więc wygrał 2 miliony dolarów.

Losy Powerball kosztują 2 USD za jedną grę. Aby zagrać, gracze wybierają (lub decydują się na losowe otrzymanie) pięć liczb od 1 do 69 dla białych kul i jedną liczbę od 1 do 26 dla czerwonej kuli Powerball.

Aby wygrać jackpota, musisz dopasować numery wszystkich pięciu białych kul i czerwonej kuli Powerball.

Nagrody loterii inne niż jackpot zaczynają się od 4 $ i sięgają aż do 1 miliona $. Za 1 $ możesz wybrać opcję „Power Play”, która mnoży nagrody niebędące jackpotami przez 2, 3, 4, 5 lub 10.

Power Play x10 jest dostępny tylko wtedy, gdy jackpot wynosi 150 milionów dolarów lub mniej.

Dodatkowa funkcja dodatkowa o nazwie „Double Play”, która daje graczom kolejną szansę na dopasowanie swoich numerów po każdym losowaniu Powerball, jest dostępna w niektórych jurysdykcjach za 1 USD za grę.

Najwyższe jackpoty w historii Powerball:

 1. 2,04 mld USD — 7 listopada 2022 r.; Kalifornia.
 2. 1,586 mld USD — 13 stycznia 2016 r.; Kalifornia, Floryda, Tennessee.
 3. 768,4 mln USD — 27 marca 2019 r.; Wisconsin.
 4. 758,7 mln USD — 23 sierpnia 2017 r.; Massachusetts.
 5. 754,6 mln USD (szacunkowo) – 6 lutego 2023 r .; Waszyngton
 6. 731,1 mln USD — 20 stycznia 2021 r.; Maryland.
 7. 699,8 mln USD — 4 października 2021 r.; Kalifornia.
 8. 687,8 mln USD — 27 października 2018 r.; Iowa, Nowy Jork.
 9. 632,6 mln USD — 5 stycznia 2022 r.; Kalifornia, Wisconsin.
 10. 590,5 mln USD — 18 maja 2013 r.; Floryda.

Największe wygrane na loterii w historii Stanów Zjednoczonych (Powerball i Mega Millions):

 1. 2,04 mld USD, Powerball, 7 listopada 2022 r.: Kalifornia.
 2. 1,586 mld USD, Powerball, 13 stycznia 2016 r.: Kalifornia, Floryda, Tennessee.
 3. 1,537 mld USD, Mega Millions, 23 października 2018 r.: Południowa Karolina.
 4. 1,348 mld USD, Mega Millions, 13 stycznia 2023 r.: Maine.
 5. 1,337 mld USD, Mega Millions, 29 lipca 2022 r.: Illinois.
 6. 1,05 mld USD, Mega Millions, 22 stycznia 2021 r.: Michigan.
 7. 768,4 mln USD, Powerball, 27 marca 2019 r.: Wisconsin.
 8. 758,7 mln USD, Powerball, 23 sierpnia 2017 r.: Massachusetts.
 9. 754,6 mln USD (szacunkowo) – 6 lutego 2023 r .: Waszyngton.
 10. 730 mln USD, Powerball, 20 stycznia 2021 r.: Maryland.

W Powerball można grać w 45 stanach, Dystrykcie Kolumbii, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: usatoday
Foto: YouTube, istock/JNemchinova
Czytaj dalej

News USA

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

Opublikowano

dnia

Autor:

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

W czasie pobytu w Azowstalu Denys Hajduk wielokrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. Gdy w czasie ostrzału bunkier, gdzie chronili się ludzie, został naruszony odkopanych rannych przenoszono od razu na stół operacyjny.

„W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na kolejnego rannego, wewnętrzny głos, czy jakieś przeczucie, kazało mi natychmiast wyjść z sali operacyjnej (…). Było nas wtedy około 4 osób. I jak tylko wyszliśmy za drzwi, 30 sekund później nastąpiło bezpośrednie trafienie rakiety w szyb bunkra, który prowadził do sali operacyjnej.

Fala podmuchu natychmiast wyrzuciła nas za drzwi. Nasze włosy i polarowe kurtki zostały spalone przez ogień. Gdybyśmy byli na bloku operacyjnym, nie mielibyśmy szans na przeżycie” – opowiedział Hajduk.

REKLAMA REKLAMA

Denys Hajduk był również więziony w Taganrogu w Rosji:

„Tam byłem nieustannie bity i torturowany, przy użyciu wszelkich dostępnych środków: rąk, stóp, gumowych pałek, metalowych rur, paralizatora. Fizycznie nic ze mnie nie zostało, byłem zbity od stóp do głowy. Moje żebra były połamane z obu stron. Modliłem się i mówiłem w myślach: „Boże, dajesz mi tylko tyle, ile mogę znieść””.

Gdy Denys opuścił to miejsce, po wykonaniu tomografii komputerowej klatki piersiowej wydawało się, że zostało mu niewiele życia, a mimo to przeżył.

Przetrwanie dzięki wierze

W przetrwaniu najtrudniejszych momentów pomagała Denysowi Hajdukowi wiara, wyniesiona jeszcze z domu rodzinnego. Jego pradziadkowie byli Polakami. Jego brat od lat przebywa w Polsce. W Taganrogu Denys miał przy sobie ikonę Matki Bożej z Ołeniwki.

„Podczas wszystkich możliwych kontroli, przeprowadzek, zabierania naszych rzeczy i kradzieży tych samych rzeczy, ta ikona pozostała ze mną w każdych okolicznościach. A teraz jest w moim domu. Dzięki temu przetrwaliśmy to wszystko razem” – opowiedział chirurg.

W Gorłówce (Horliwce) pozwolono chodzić więźniom do cerkwi.

„Mogło chodzić jednorazowo tylko 10 osób z każdego baraku (…). W rzeczywistości nie była to cerkiew, a jedynie pomieszczenie. W jednym rogu znajdował się portret Putina, a w drugim Dienisa Puszylina (red. ukraińskiego separatysty z Doniecka), flaga Rosji i Donieckiej Republiki Ludowej. Przychodził batiuszka, jedyny atrybut kościelny jaki miał ze sobą to kadzielnica, miał swoją przenośną ikonę.

Propaganda Patriarchatu Moskiewskiego jest totalna, zwłaszcza jeśli jesteś katolikiem.

Po prostu siedziałem w ciszy i patrzyłem. Dla nich ukraińska cerkiew i katolicy byli złem. Poszedłem więc raz z ciekawości, a potem już nigdy mnie tam nie było” – opowiedział Denys Hajduk.

Służyć innym poprzez medycynę

Pasję do medycyny Denys Hajduk odkrył w dzieciństwie, a przykładem do naśladowania od zawsze była dla niego mama.

„Moja mama pracuje jako pielęgniarka i jako dziecko często zabierała mnie do szpitala na dyżury, gdzie po raz pierwszy zobaczyłem biały fartuch. Zdecydowanie obrazy leczenia pacjentów, ich szacunek dla mojej matki w wyniku prawidłowo wykonanej pracy odcisnęły się w moim dziecięcym umyśle i postanowiłem, że chcę zostać lekarzem. Miałam wtedy zaledwie 4 lata” – wspominał chirurg wojskowy.

Decyzję o pracy jako chirurg wojskowy Denys podjął w roku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r.

„Gdy studiowałem na Uniwersytecie Medycznym im. Pirogowa w Winnicy, nasz kraj przeżywał kłopoty. W 2014 roku Rosja zaatakowała Ukrainę i wkroczyła w jej niepodległość i suwerenność. I wtedy podjąłem decyzję, że nie mogę stać z boku i muszę się przyczynić do naszego zwycięstwa.

Ukończyłem wydział wojskowy i otrzymałem stopień oficera rezerwy. Droga do bycia chirurgiem wojskowym była dość trudna, ale dzięki Bogu w lipcu 2021 r. oficjalnie podjąłem obowiązki chirurga wojskowego w Szpitalu Wojskowym w Mariupolu” – opowiedział Hajduk.

Jak podkreślił Denys Hajduk, w swojej pracy chce ratować życie wszystkich.

„Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg. Przykazanie Boże mówi: „Nie będziesz zabijał!”. A przysięga Hipokratesa, którą składają lekarze, mówi: „Nie szkodzić!”” – podkreślił.

„Wiara dawała mi siłę: wiara w Boga, w siebie, w nasz kraj, w niezwyciężoność naszego narodu, wiara w profesjonalizm naszego wojska. Zdecydowanie wiara, bo fizycznie nie mogłem już wytrzymać w pracy 24/7.

Ratując innych, spalasz siebie: tak działają i powinni działać lekarze. Od nas zależy życie ludzi.

Za każdym razem, gdy zaczynałem operację, powtarzałem w myślach: „Boże, Twoja wola niech się stanie przez moje ręce”. A On pomagał mi nawet w przypadkach, gdy szanse rannego na przeżycie były dość małe” – podsumował Hajduk.

Azowstal to ukraiński kombinat metalurgiczny powstały w 1930 r., zlokalizowany w Mariupolu nad brzegiem Morza Azowskiego. Przed wojną rosyjsko-ukraińską był monopolistą na Ukrainie w produkcji niektórych rodzajów wyrobów walcowanych.

W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę służył jako fort, gdzie bohaterską obroną odznaczył się pułk „Azow”. Zakład został poważnie uszkodzony podczas działań wojennych.

Rkc.org.ua / Family News Service

 

Foto: Denys Hajduk
Czytaj dalej

News USA

Tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: Sprawdź jak możesz pomóc w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Trwają działania ratunkowe w Turcji i Syrii po śmiertelnym trzęsieniu ziemi, w którym ocenia się, że zginęło ponad 4000 osób. Organizacje humanitarne twierdzą, że najbliższe dni będą kluczowe dla akcji ratowniczych. Pilnie potrzebna jest nasza pomoc. Sprawdź co możesz zrobić mieszkając w Chicago.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię. Potwierdzono śmierć ponad 3700 osób, a tysiące budynków zostało całkowicie zniszczonych. Liczba ofiar będzie prawdopodobnie większa.

Deszcz i śnieg nadal utrudniają działania ratownicze, a wstrząsy wtórne stanowią również poważne zagrożenie dla ratowników.

Pochodzący z Turcji mieszkaniec Chicago Halil Demir prowadzi Zakat Foundation of America, globalną organizację humanitarną działającą lokalnie i stacjonującą w Turcji. Trzęsienie ziemi zniszczyło budynek, w którym pracują w Turcji, ratownicy korzystają z namiotu.

REKLAMA REKLAMA

„Pilnie potrzebujemy wody i żywności. Potrzebujemy zestawów higienicznych i mleka dla niemowląt i wiem, że potrzebujemy koców, ponieważ jest bardzo zimno i ludzie są na zewnątrz”– powiedział Demir.

Organizacja Demira ma nadzieję zebrać datki od mieszkańców Chicago w nadchodzących tygodniach. Halil miał polecieć do Turcji w poniedziałek wieczorem. Jego priorytetem jest ustalenie planu pomocy jak największej liczbie osób.

„Mamy nadzieję, że otworzymy centra, w których ludzie będą mogli zostawiać koce, wózki i rzeczy, które mogą pomóc” – powiedział Demir, ale zanim cała logistyka pomocy rzeczowej zostanie opracowana, najważniejsze jest wsparcie finansowe.

Wg Demira naprawienie skutków i traumy takiej katastrofy może zająć lata.

Turecko-Amerykański Sojusz Kulturalny współpracuje z tureckim konsulatem w Chicago, aby zebrać przedmioty potrzebne ofiarom trzęsienia ziemi.

Potrzebna jest odzież zimowa dla dorosłych i dzieci, namioty, śpiwory, generatory prądu, latarki, żywność dla niemowląt, pieluchy, środków czystości i higieny. Grupy przyjmują również datki pieniężne.

Według urzędników przekazane przedmioty powinny być fabrycznie nowe lub mało używane, w doskonałym stanie i czyste. Mieszkańcy mogą przynieść je w pudełku lub torbie, ale proszeni są o niezaklejanie paczek.

Przedmioty można zostawiać w Turkish American Cultural Alliance pod adresem 3845 N. Harlem Ave, Chicago, IL. 60634:

 • w dni powszednie 4.00PM – 7.00PM
 • w sobotę 12.00PM – 5:00PM
 • w niedzielę od 10:00AM do 4:00PM

Potrzebne rzeczy można również dostarczać do konsulatu tureckiego w Chicago – 455 N Cityfront Plaza Dr. Chicago, IL 60611, w dni powszednie od 9:00AM do 12:30PM, i od 1:30PM do 3:30PM.

 

Źródło: nbc, wttw
Foto: YouTube, wikipedia

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu