Połącz się z nami

News Polska

Zamiast Orszaku Trzech Króli będzie spacer. Trzej Królowie samotnie przejdą tradycyjną trasę

Opublikowano

dnia

Bez tłumu w papierowych koronach, barwnego orszaku i orkiestr – Trzech Króli w samotności przejdzie jutro ulicami Krakowa. Większość orszaków została odwołana, również chicagowski Orszak Trzech Króli został odwołany ze względy na sytuację epidemiologiczną.

Zobacz Orszak Trzech Króli w Chicago z roku 2016 z parafii św. Ferdynanda do parafii św. Władysława.

Organizatorzy krakowskiego Orszaku dopasowali przebieg wydarzenia do zasad reżimu sanitarnego. Trzej królowie samotnie przejdą tradycyjnymi trasami orszaku czerwonego, niebieskiego i zielonego – mówi Paweł Czerenko – jeden z organizatorów orszaku w Krakowie.

Trzej Królowie dotrą na Rynek Główny, gdzie nie zabraknie oddania pokłonu Świętej Rodzinie – dodaje Paweł Czerenko:

Jutro 50-ciu w krakowskich parafiach wolontariusze będą rozdawać korony wiernym, a także zbierać datki do puszek. Będzie można wesprzeć między innymi Dzieło Pomocy Świętego Ojca Pio oraz Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W Krakowie Orszak Trzech Króli organizowany jest po raz jedenasty.

News Chicago

Z Chicago do Warszawy bez obowiązkowej kwarantanny. Nowe przepisy w Polsce już obowiązują

Opublikowano

dnia

Od soboty 23 stycznia, lecąc z USA do Polski można uniknąć 10 dniowej kwarantany. Wystarczy, że pokażemy negatywny wynik testu na COVID-19. Lecąc z Polski do USA należy mieć negatywny test i poddać się 10 dniowej kwarantannie.

W Dzienniku Ustaw możemy już znaleźć przepis, dzięki któremu zniesiona zostaje dotychczasowa kwarantanna przy przekraczaniu polskiej granicy, także drogą lotniczą.

Zamiast kwarantanny rząd proponuje lekarskie zaświadczenie, ze jesteśmy zdrowi i nie jesteśmy zarażeni wirusem SARS-CoV-2.

Test należy wykonać dwa dni przed przekroczeniem granicy. Ten nowy przepis wielu osobom ułatwi podróżowanie do Polski.

Przypomnijmy, także że według nowych amerykańskich przepisów, podróżni przylatujący z Polski do Stanów Zjednoczonych będą musieli poddać się kwarantannie – poinformował amerykański prezydent Joe Biden, który w pierwszym dniu urzędowania zajął się problememi walki z pandemią w USA. Przed wejściem na pokład samolotu konieczne będzie wykonanie testu na COVID-19. Wymóg ten nałożyła już administracja poprzedniego prezydenta, Donalda Trumpa.

Kwarantanna była dotychczas jedynie zalecana. Podróżni podczas podróży lotniczej będą także musieli mieć założone maski. Z obowiązku tego są wyłączone załogi samolotów, amerykańscy żołnierze oraz dzieci poniżej drugiego roku życia. 

„Wzmożone testy nie wyeliminują całkowicie ryzyka, ale w połączeniu z samoizolacją i codziennymi środkami zapobiegawczymi takimi jak noszenie maseczek oraz dezynfekcja i zachowanie dystansu społecznego, możemy sprawić, że podróżowanie będzie bardziej bezpieczne” – powiedział szef Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Robert Redfield.

Dotychczasowe restrykcje spowodowały znaczny spadek liczby pasażerów linii lotniczych oraz uderzyły w amerykański przemysł turystyczny.

źródło: IAR
foto: Flickr/Can Pac Swire, Flickr/humblenick

Czytaj dalej

News Polska

Polski paszport jest w cenie. W najnowszym rankingu jest na piątym miejscu

Opublikowano

dnia

W rankingu – Global Passport Index – polski paszport zajął wysoką piąta pozycję. Jest to lista państw, których obywatele mogą wjechać do innego kraju bez wizy albo wiza jest wydawana po przekroczeniu granicy.

Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy – z paszportem tego kraju można wjechać bez wizy do 134 krajów na świecie. Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo Szwecja, Finlandia i Hiszpaniaich obywatele mogą wjechać do 133 krajów.

Na trzecim miejscu uplasowały się Dania, Norwegia, Szwajcaria oraz Nowa Zelandia. Z paszportami tych krajów można wjechać bez wiz do 132 państw. Czwarta pozycja przypadła Hiszpanii, Francji, Portugalii, Austrii, Luksemburgowi, Włochom, Grecji, Irlandii, Wielkiej Brytanii – z liczbą 131 krajów.

Na piątej pozycji obok Polski znalazły się Belgia, Litwa, Węgry, Japonia i Korea Południowa.

źródło: IAR
foot: Flickr/Mr. Tom Tramwajowy

Czytaj dalej

News Polska

Związki Zawodowe wściekle atakują, a LOT zwalnia powoli pracowników

Opublikowano

dnia

Związkowcy działający w PLL LOT protestują przeciwko planowanym zwolnieniom w spółce. W myśl przedstawionych przez zarząd spółki planów, pracę miałoby stracić 300 osób, z czego większość do personel pokładowy. Spółka argumentuje konieczność zwolnień trudną sytuacją w branży lotniczej po wybuchu pandemii koronawirusa.

Agnieszka Szelągowska ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego LOT mówi, że dotychczas nie podano jednak wiarygodnego argumentu, który przemawiałby za zwolnieniami:
Zaznaczyła, że cały czas odbywają się rozkładowe rejsy obsługiwane przez PLL LOT.

Dziennie jest ich od 40 do 50. Podkreśliła też, że pracownicy etatowi są dyskryminowani i na jednego etatowego członka załogi pokładowej przypadają dwie lub trzy osoby zatrudnione przez zewnętrzne firmy. Dodała też, że w jej odczuciu zarząd PLL LOT chce docelowo wymienić droższych pracowników etatowych na tańszych, pracujących na umowach B2B.

Agnieszka Szelągowska zaapelowała do zarządu spółki, by ten powstrzymał się ze zwolnieniami dlatego, że podczas sezonu letniego będzie konieczność zwiększenia liczby rejsów, a co za tym idzie, konieczność skompletowania większej liczby załóg pokładowych. Zaznaczyła też, że zwolnieniu mają podlegać pracownicy z wieloletnim doświadczeniem, które jest bardzo cenne w lotnictwie.

Biuro prasowe spółki nie chce komentować zarówno wypowiedzi związkowców, jak i toczących się negocjacji w sprawie zwolnień.

W komunikacie podkreślono, że ustalono jasne kryteria redukcji etatów, a zwolnieni otrzymają pakiet wsparcia. Zaznaczono, że zaproponowano związkom zawodowym kryteria, którymi zarząd będzie się w procesie zwolnień kierować. Wśród nich są między innymi kryterium związane ze stosunkiem do obowiązków pracowniczych, kompetencyjne czy dyscyplinarne.

Zapowiedziano także, że pracownicy opuszczający PLL LOT otrzymają też odpowiednie pakiety wsparcia obejmujące odprawy, wsparcie doradcze, a ci którzy ze względu na pandemię mieli zmniejszony wymiar czasu pracy, otrzymają świadczenie finansowe w takim wymiarze, jakby pracowali na cały etat.

źródło: IAR
foot: Flickr/Mr. Tom Tramwajowy

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne