Połącz się z nami

Newsroom

Nowa Mazda CX-5 hitem targów samochodowych w Chicago. Japończycy szturmują rynek w USA

Opublikowano

dnia

Honda, Jeep, Bentley czy Lamborghini. Samochody z całego świata błyszczą w świetle reflektorów na 108 targach motoryzacyjnych w Chicago. W tym roku organizatorzy zapewnili nie tylko moc atrakcji, ale pochwalili się także swoimi nowościami.

Galaria zdjęć

W salach wystawowych McCormick królowały japońskie i amerykańskie samochody. Toyota zaprezentowała nową Camry, a Mitsubishi pochwalił się modelem Outlander Sport. Nissan przedstawił Pathfindera oraz nową wersję pick-upa o nazwie Titan. Wielką popularnością cieszyła się także nowa Mazda CX-5.

Amerykanie tradycyjnie postawili na duże pojazdy z wielkimi silnikami. Nie zabrakło najróżniejszych odmian Jeepa Wranglera, który jednak prosi się o nową wersję. W fleszach błyszczał nowy Ford F-150, który jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów w Stanach Zjednoczonych. Wielkie zainteresowanie wzbudzał także nowy Ford GT, który kontynuuje tradycje słynnego modelu sportowego GT40 z lat 60-tych.

Coraz śmielej na amerykańskim rynku radzi sobie Alfa Romeo, która zaprezentowała sedan o nazwie Giulia. Włoska firma pod skrzydłami Fiata staje się dla Amerykanów coraz mniej egzotyczna. Ale cenowo zarezerwowana jedynie dla wybranych.

Oprócz samochodów organizatorzy zadbali o moc atrakcji w postaci torów na których można sprawdzić możliwości samochodu. Oprócz Jeepa i Toyoty można wraz z kierowcą przejechać się pick-upami firmy Dodge. Nowością w tym roku jest tor Mercedesa. Na równi pochyłej Mercedes klasy G udowadnia, że jest jednym z najlepszych samochodów terenowych na świecie.

[youtube id=”WTDi_6WBdMo” width=”620″ height=”360″]

Targi dla szerokiej publiczności zostaną otwarte w sobotę 11 lutego i potrwają do 20 lutego. Bilety można kupić na stronie internetowej www.chicagoautoshow.com. Cena 13 dolarów. Dzieci i osoby starsze mogą liczyć na zniżki.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

8 tys. niepełnosprawnych uczniów Chicago może otrzymać dotację 500 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson ogłosił we wtorek, że miasto Chicago wykorzysta pieniądze przeznaczone na pomoc w związku z pandemią, aby zaoferować stypendia w wysokości 500 dolarów niepełnosprawnym uczniom pochodzącym z rodzin o niskich dochodach. Rodziny muszą ubiegać się o jednorazową dotację, aby ją otrzymać.

Biuro Burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych współpracuje z Ada S. McKinley Community Services w celu przekazania 5 milionów dolarów za pośrednictwem nowego funduszu Diverse Learners Recovery Fund, wspieranego przez pieniądze z programu American Rescue Plan, które rząd federalny przekazał, aby pomóc miastom i stanom wyjść z pandemii.

Chicago otrzymało z tych środków prawie 1,9 miliarda dolarów, które według miasta mają zostać rozdysponowane do grudnia 2024 roku.

Według rzecznika biura burmistrza większość dolarów z funduszu Diverse Learners Recovery Fund zostanie przeznaczona na stypendia dla rodzin, natomiast 1 milion dolarów zostanie zarezerwowany na pokrycie kosztów administracyjnych usług społecznych organizacji Ada S. McKinley.

Rodzice i opiekunowie uczniów niepełnosprawnych mogą ubiegać się o maksymalnie dwa stypendia na gospodarstwo domowe.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych kandydaci muszą być mieszkańcami Chicago i osiągać dochód gospodarstwa domowego równy lub mniejszy niż 300% federalnego progu ubóstwa lub maksymalnie 93 600 dolarów na czteroosobową rodzinę.

Muszą także posiadać dokumentację potwierdzającą, że ich dziecko korzysta z usług w szkole, takich jak Zindywidualizowany Program Edukacji lub plan 504, lub zaświadczenie od lekarza stwierdzające niepełnosprawność ich dziecka.

Uczniowie niepełnosprawni są prawnie uprawnieni do usług szkolnych określonych w Indywidualnym Programie Edukacji (IEP). Usługi te mają na celu zapewnienie uczniom zakwaterowania, dodatkowej pomocy lub terapii w szkole, jednak zamknięcie szkół wymuszone przez pandemię oddzieliło wielu niepełnosprawnych uczniów od niezbędnego wsparcia.

Podobnie jak inne okręgi, szkoły publiczne w Chicago pozostały w tyle w ocenie, jakiego wsparcia potrzebują uczniowie niepełnosprawni.

Z dochodzenia przeprowadzonego przez Chalkbeat wynika, że w roku szkolnym 2019–20, kiedy wybuchła pandemia, ponad 10 050 ponownych ocen, ocen wstępnych i rocznych przeglądów IEP uczniów było niekompletnych. To trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

 

Rodziny, które otrzymają stypendia, zostaną wyłonione w drodze loterii. Osoby zainteresowane mogą złożyć wniosek online na stronie www.AdaMOPD.com lub wysłać SMS o treści „AdaMOPD” pod numer (877) 478-1359.

Zgłoszenia będą otwarte do 30 października. 

 

Źródło: chalkbeat
Foto: istock/olesiabilkei/ Wavebreakmedia
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Little Village dostaną odszkodowanie za implozję komina elektrowni węglowej

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące mieszkańców Little Village kwalifikuje się do otrzymania odszkodowania po tym, jak sędzia federalny zatwierdził w poniedziałek ugodę zbiorową na kwotę ponad 12 milionów dolarów, w związku z nieudaną implozją komina byłej elektrowni węglowej. W 2020 roku nieprawidłowo przeprowadzone wyburzenie pokryło społeczność wielką chmurą pyłu.

Hilco Redevelopment i jej podwykonawcy wyrazili zgodę na ugodę, która zapobiegnie potencjalnym przyszłym procesom sądowym ze strony mieszkańców objętych umową. Plany implozji wysokiego prawie na 400 stóp komina w byłej elektrowni Crawford nie uwzględniły ogromnej chmury pyłu, która uniosła się po jego zawaleniu się.

Jedna z mieszkanek, Elizabeth Rodriguez, powiedziała sędziemu okręgowemu Stanów Zjednoczonych, że jej mąż nadal ma trudności z oddychaniem, choć minęły 4 lata od tego zdarzenia.

Ona i jej rodzina zostali wykluczeni z umowy, ponieważ mieszkają tuż poza ustalonymi granicami obszaru, dla którego mieszkańców przyznano odszkodowania. Sędzia poinformował Rodriguez, że może indywidualnie pozwać spółkę, ponieważ nie uczestniczy w pozwie zbiorowym.

Implozja przeprowadzona w weekend wielkanocny była porażką dewelopera Hilco, jak powiedziała była Burmistrz Lori Lightfoot wkrótce po incydencie.

Kilka miesięcy później były inspektor generalny miasta, Joe Ferguson, również zwrócił uwagę na urzędników miejskich nadzorujących rozbiórkę, zarzucając im „zaniedbanie” i okazanie „niekompetencji” w swojej pracy w celu ochrony społeczeństwa przed skutkami wyburzenia.

Raport Fergusona nigdy nie został oficjalnie opublikowany.

W swoim raporcie Ferguson zalecił ukaranie Davida Grahama, urzędnika ds. zdrowia publicznego, za swoją rolę, łącznie z możliwością zwolnienia. Wymieniona również została Marlene Hopkins, nowa komisarz miasta w Departamencie Budynków.

Lightfoot odmówiła ukarania Hopkins. Według doniesień, Graham otrzymał pisemną naganę. Marlene Hopkins została zatwierdzona na swoim stanowisku w zeszłym tygodniu przy jednomyślnym poparciu Rady Miejskiej.

Oczekuje się, że wypłaty w ramach ugody otrzyma ponad 20 000 mieszkańców.

Kwota 12,25 miliona dolarów to znacznie więcej niż kary wypłacone przez Hilco stanowi lub miastu w związku z incydentem. Hilco zapłaciło miastu grzywnę w wysokości 19 500 dolarów. Deweloper rozstrzygnął także pozew stanu na kwotę 250 tys. dolarów.

Kim Wasserman, dyrektor wykonawcza Organizacji Sprawiedliwości Środowiskowej Little Village, uważa jednak, że dla tak dużego dewelopera, jak Hilco, są to grosze. Wezwała także Burmistrza Brandona Johnsona do oficjalnej publikacji raportu Joe Fergusona i wyjaśnienia, w jaki sposób ukarani zostali pracownicy miasta zaangażowani w wyburzenie w Crawford.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Polacy mieszkający w USA mogą głosować w wyborach europejskich 9 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 r., wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r., utworzy Minister Spraw Zagranicznych. Zgodnie z kalendarzem wyborczym informacja o obwodach głosowania utworzonych za granicą zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej do dnia 20 maja 2024 r.

W Rzeczypospolitej Polskiej będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Kalendarium wyborcze, informacje o platformie e-Wybory oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Polish Consulate, prezydent.pl
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu