Kościół
„ Jestem wierny nauczaniu Kościoła”. Papież Franciszek rozmawiał z dziennikarzami w drodze do Stanów Zjednoczonych
Ojciec Święty rozmawiając z dziennikarzami w drodze z Santiago de Cuba do Waszyngtonu bronił swego nauczania społecznego, które jak stwierdził jest powtórzeniem stanowiska nauki społecznej Kościoła – donosi Cindy Wooden z agencji CNS.
Papieża pytano na temat komentarzy pochodzących głównie ze Stanów Zjednoczonych, utrzymujących, że jest komunistą, a tygodnik Newsweek na okładce zastanawiał się „Czy papież jest katolikiem?”.
„Jestem pewien, że nigdy nie powiedziałem nic ponad to, co jest zawarte w nauce społecznej Kościoła”, odpowiedział Franciszek. „Idę za nauką Kościoła i nie sądzę, abym w tym względzie popełniał błąd. Może sprawiam wrażenie, że jestem trochę na lewo, ale jeśli chcą, żebym wyrecytował Credo, mogę to uczynić!” – powiedział papież.
Ojciec Święty wyznał, że jeden z kardynałów opowiedział mu o pewnej starszej pani, która pytała go o opis Antychrysta w Księdze Apokalipsy, bo była przekonana, że Papież Franciszek nie nosząc tradycyjnych czerwonych butów z pewnością nim jest. Zaznaczył, że ludzie mają tysiące powodów, aby myśleć że papież jest komunistą, albo nim nie jest.
Stosunki z Kubą
Ojciec Święty był również pytany o embargo gospodarcze USA wobec Kuby. Zaznaczył, że nauka społeczna Kościoła krytycznie ocenia embargo ekonomiczne, zwłaszcza kiedy trwa ono wiele lat, ze względu na jego wpływ na ubogich. Zapowiedział jednak, że nie zamierza poruszać kwestii kubańskiego embarga w przemówieniu do Kongresu Stanów Zjednoczonych, ale będzie tam mówił ogólniej o znaczeniu umów dwustronnych w celu promowania postępu, pokoju i dobra wspólnego. „Problem embarga jest częścią negocjacji. Jest to podane do wiadomości publicznej. Obaj prezydenci o tym mówili. Jest to część będącej obecnie w toku drogi ku dobrym stosunkom” – powiedział Franciszek. Dodał, że pragnie aby rozmowy zakończyły się pomyślnie, umową zadowalającą obydwie strony.
Ojciec Święty przyznał, że zakończona właśnie wizyta w Kubie była „trochę zbiegiem okoliczności”. Miał bowiem nadzieję, że dotrze do Stanów Zjednoczonych przez meksykańskie miasto Ciudad Juarez, tak jak wiele innych osób. Ale pomysł ten uległ zmianie, gdy kubański prezydent Raúl Castro i prezydent USA Barack Obama uzgodnili rozpoczęcie negocjacji na temat normalizacji stosunków.
Spotkania z przywódcami państw
Pytano również papieża, dlaczego nie spotkał się z kubańskimi opozycjonistami. „To było bardzo jasne, nie miałem audiencji prywatnych w nuncjaturze, nawet z innymi głowami państw”- powiedział Franciszek, najwyraźniej mając na myśli prezydent Argentyny Cristinę Fernández de Kirchner, który udała się do Hawany na czas papieskiej wizyty. Jednakże urzędnicy nuncjatury w Hawanie zadzwonili do przedstawicieli opozycji i zaprosili ich do katedry, aby mogli spotkać się z Franciszkiem. „Powitałem tam wielu ludzi, ale nikt nie przedstawił się jako dysydent” – powiedział Ojciec Święty.
Kolejne pytanie dotyczyło spotkania papieża z Fidelem Castro, a zwłaszcza, czy Castro okazał skruchę z powodu tak surowego potraktowania Kościoła katolickiego. Franciszek odpowiadając zaznaczył, że pokuta jest czymś intymnym, związanym z sumieniem. Wyznał, że podczas rozmowy z byłym kubańskim przywódcą mówiono o jezuitach, których znał jako uczeń szkoły jezuickiej, o tym, jak ciężkiej pracy wymagali jezuici od swoich uczniów. Wiele miejsca w rozmowie zajęła także encyklika „Laudato si’”, bo Fidel jest bardzo zainteresowany kwestią ekologii. Nie było to spotkanie bardzo formalne, ale spontaniczne, z udziałem jego rodziny – powiedział papież. Dodał, że nie rozmawiano o przeszłości, z wyjątkiem doświadczenia ze szkół jezuickich.
Źródło: KAI
Foto: CNS photo/Paul Haring
News USA
Katolickie uczelnie w USA mają powiązania z przemysłem aborcyjnym
Najnowsze badanie przeprowadzone przez organizację pro-life, Students for Life of America (SFLA), ujawnia, że dziesiątki amerykańskich szkół chrześcijańskich, w tym liczne instytucje katolickie, utrzymują różnego rodzaju powiązania z przemysłem aborcyjnym, w szczególności z Planned Parenthood. O sytuacji, która nie powinna mieć miejsca mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Raport zatytułowany „Christian Schools Project 2024”, sporządzony przez Demetree Institute for Pro-Life Advancement, działający przy Students for Life of America SFLA, wskazuje na alarmujące dane: spośród 732 badanych szkół chrześcijańskich ponad 80 miało powiązania z dostawcami usług aborcyjnych.
Szkoły oceniano na podstawie liczby takich naruszeń, przy czym najniższe oceny, „F”, otrzymały instytucje, które miały cztery lub więcej powiązań z przemysłem aborcyjnym.
Katolickie uczelnie z niskimi ocenami
W raporcie wymieniono m.in. trzy katolickie instytucje, które otrzymały ocenę „F”: Boston College, Santa Clara University oraz St. Elizabeth University. Szkoły te zostały wskazane za liczne naruszenia, w tym oferowanie zasobów związanych z Planned Parenthood.
Uniwersytet Santa Clara z kolei zasugerował na swojej stronie internetowej, że jego ośrodek zdrowia może kierować pacjentów do Planned Parenthood, a także zorganizował sympozjum badające „prawa antyaborcyjne i antytrans”, co również zostało zaliczone jako naruszenie.
Ogółem 17 katolickich uczelni zostało zidentyfikowanych jako posiadających powiązania z dostawcami usług aborcyjnych lub promujących zasoby związane z aborcją.
Wzrost wsparcia dla przemysłu aborcyjnego po uchyleniu Roe v. Wade
Students for Life of America SFLA wskazuje w swoim raporcie, że poparcie dla aborcji wśród amerykańskich szkół chrześcijańskich wzrosło o 10% od 2022 roku, co wiąże się z decyzją Sądu Najwyższego o uchyleniu wyroku Roe v. Wade.
Instytucje akademickie, które wcześniej były neutralne w sprawie aborcji, coraz częściej angażują się w działalność wspierającą dostawców usług aborcyjnych.
Jednakże, jak wskazuje raport, istnieje także pozytywna tendencja. Kilkanaście szkół zerwało powiązania z przemysłem aborcyjnym po pierwszym kontakcie z badaczami w 2024 roku, a liczba uczelni wspierających lokalne centra pomocy kobietom w ciąży wzrosła o 32%. Szkoły te otrzymały ocenę „A+” za swoje zaangażowanie w afirmację życia.
Reakcje na wyniki raportu
Raport nie spotkał się z oficjalnymi odpowiedziami ze strony wymienionych instytucji katolickich, mimo że organizacja SFLA skierowała zapytania w tej sprawie.
Tymczasem badanie prowadzone przez SFLA od 2021 roku doprowadziło do zerwania aż 54 powiązań z przemysłem aborcyjnym przez różne instytucje, co według organizacji stanowi zachęcający krok w kierunku promowania wartości pro-life w środowiskach akademickich.
Źródło: cna
Foto: Santa Clara University, Boston College
Kościół
Nagrody Ratzingera 2024: amerykański teologi i japoński rzeźbiarz konwertyta
Ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody Ratzingera. Zostali nimi irlandzko-amerykański teolog prof. Cyril O’Regan oraz japoński rzeźbiarz, konwertyta Etsurō Sotoo. Nagroda Ratzingera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień z zakresu teologii. Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury i sztuki.
Prof. O’Regan urodził się w 1952 r. w Irlandii, ale studia z zakresu filozofii i teologii odbył już w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Yale. Zajmuje się głównie teologią systematyczną i historią chrześcijaństwa.
Jego najważniejsze prace dotyczą między innymi Hegla, odrodzenia gnozy w czasach współczesnych, Balthasara, Newmana i Ratzingera. Wykłada teologię systematyczną na Uniwersytecie Notre Dame w USA.
Etsurō Sotoo jest natomiast pierwszym przedstawicielem Dalekiego Wschodu i pierwszym rzeźbiarzem, który otrzyma Nagrodę Ratzingera. Urodził się w 1953 r. w Fukuoka w Japonii. W 1978 r. podczas wizyty w Hiszpanii odkrył dzieła Antonia Gaudiego i był pod wielkim wrażeniem Bazyliki Sagrada Familia. Zgłosił się do pracy przy jej ukończeniu.
Jako rzeźbiarz pracował w szczególności przy Fasadzie Narodzenia. Nawrócił się na chrześcijaństwo, pozostał wielkim wielbicielem Gaudiego, zaangażowanym w jego proces kanonizacyjny.
Nagrody Ratzingera wręczy 22 listopada w Watykanie kard. Pietro Parolin. Tego samego dnia rano w Grotach Watykańskich odprawiona zostanie Msza św. przy grobie Benedykta XVI. Następnie dwaj laureaci zostaną przyjęci przez Papieża Franciszka.
Autor: Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: CENTRE of THEOLOGY and PHILOSOPHY
Kościół
W hołdzie dziedzictwu Jana Pawła II: Dokument KUL zdobywa międzynarodowe uznanie
Dokument „Wypłyń na głębię”, poświęcony Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, w reżyserii Damiana Bieńka z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL został nagrodzony na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „NIEPOKALANA 2024”.
– Poziom festiwalu był bardzo wysoki. Większość nagrodzonych filmów to prace zespołów realizacyjnych ogólnopolskich mediów. Dla mnie to ogromny zaszczyt móc reprezentować uniwersytet, który tak mocno związany jest ze świętym Janem Pawłem II – powiedział reżyser Damian Bieniek, tuż po odbiorze II Nagrody w kategorii Programy i Widowiska Telewizyjne XXXVIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalana 2024”.
– Mamy już plany na zintensyfikowanie filmowej działalności KUL. Mam na myśli festiwale ogólnopolskie oraz międzynarodowe. Na kolejnej edycji festiwalu “Niepokalana” o miejsce na podium będzie walczył dokument „Anatomia Wolności” o doktorze Zygmuncie Klukowskim – dodaje reżyser.
Zdjęcia do dokumentu “Wypłyń na głębię”, w którym współpracownicy, świadkowie życia papieża Polaka mówią o historii, teraźniejszości i przyszłości Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, zespół KUL: Monika Stojowska, Damian Bieniek i Paweł Piwowarski, pod kierownictwem red. Pawła Rozwoda, w ścisłej współpracy z ks. dr prałatem Pawłem Ptasznikiem, przewodniczącym Fundacji, ks. Dariuszem Giersem pełnomocnikiem rektora KUL ds. promocji integralnego rozwoju człowieka, administratorem FJP2 i ks. dr Pawłem Rytel-Andrianikiem, szefem polskiej sekcji Vatican News, realizował w Rzymie, w lutym 2024 roku.
Film ma również wątek lubelski – występują w nim osoby związane z Domem Fundacji Jana Pawła II, stypendyści, studencki KUL.
– Doceniam i jestem pełen radości, gdy słyszę o sukcesach uniwersytetu, w tym przypadku Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL. Idąc z duchem czasu, potrafimy mądrze wykorzystywać współczesne formy przekazu w promowaniu wartości oraz dziedzictwa jakie pozostawił dla świata Jan Paweł II, nasz profesor – podkreśla rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, który sprawuje piecze nad projektem medialnym poświęconym papieżowi Polakowi.
Kiedy można spodziewać się projekcji filmu?
Trwają ustalenia pomiędzy uniwersytetem a Watykańską Fundacją Jana Pawła II.
– Mamy nadzieję, że na jesieni film zaprezentujemy szerszej publiczności. W październiku przypadają dwie ważne rocznice związane z Janem Pawłem II oraz powołaniem Fundacji. Będziemy informowali – mówi Monika Stojowska, wicerzecznik prasowy KUL.
Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL jest jedną ze strategicznych jednostek uniwersytetu. Sekcja video, prasowa, fotograficzna, social mediów przygotowuje i publikuje kilkaset materiałów multimedialnych rocznie. KUL od czterech lat jest w czołówce polskich uniwersytetów jeśli chodzi o aktywność medialną.
——
Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „Niepokalana” organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbe służy wspieraniu rozwoju twórczości filmowej, telewizyjnej, radiowej i multimedialnej, pozostającej w zgodzie z Katolicką Nauką Społeczną.
Jego Ideą jest udostępnienie nagrodzonych prac szerokiej publiczności oraz wytypowanie najbardziej wartościowych filmów i ich promocji w kraju i za granicą. Festiwal w tym roku odbył się po raz 38.
KUL
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago2 tygodnie temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
News Chicago4 dni temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago2 tygodnie temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Galeria2 tygodnie temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
„Plon niesiemy, plon…” Dożynki Związku Klubów Polskich w USA w tą niedzielę
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Dziewięciu muzyków zadmie na scenie Taste of Polonia. Zobaczcie oryginalny AllDęte
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Do poniedziałku głosujemy na Deli 4 You! Polski sklep zasługuje na nagrodę USA Today