Połącz się z nami

Newsroom

Nie żyje fotograf Chicago Tribune. Pomóżmy zebrać pieniądze na pogrzeb Eryka Gatarza z Chicago

Opublikowano

dnia

W Chicago po ciężkiej chorobie zmarł Eryk Gatarz. Miał 66 lat. Był członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki.

Polak patriota herbu łada z rodziny Brodowskich. Ze swojego pochodzenia zawsze był dumny. Wielki miłośnik fotografii. Szlify fotoreporterskie zdobył jeszcze w Polsce utrwalając potajemnie protesty robotnicze w 1970 roku na terenie Stoczni Szczecińskiej. W Chicago jako fotoreporter współpracował z dziennikiem „Chicago Tribune”. Pod koniec lat osiemdziesiątych otworzył własne studio. Wyspecjalizował się w fotografii portretowej.

DSC_8536-1„Eryk Gatarz był bardzo otwarty, bezkompromisowy. Był uroczym gadułą. Zawsze twardo bronił swoich racji i zawsze był chętny do pomagania innym” – wspomina zmarłego Andrzej Baraniak, nasz radiowy reporter.

Droga do USA

Krótko po wydarzeniach w Stoczni Szczecińskiej w 1970 roku nielegalnie przedostał się na Zachód. Po paru latach tułaczki po Europie i Japonii trafił wreszcie do Stanów Zjednoczonych. Ameryka stała się jego domem.

Przez kilka lat współpracował jako fotograf  z największą gazetą „Chicago Tribune”. W swojej historii zawodowej miał okazję być także  fotoreporterem wojennym. Przez wiele lat był licencjonowanym fotografem Kodaka. Firmy, która przez dekady była liderem na rynku. Pod koniec lat osiemdziesiątych otworzył własne studio fotograficzne w Chicago. Specjalizował się w fotografii portretowej i okolicznościowej.

W 2000 roku popadł w tarapaty zdrowotne, rodzinne i finansowe. Został rencistą i samotnym mieszkańcem budynku socjalnego. Przez ostatnie lata angażował się w działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki.

O spełnienie swojej ostatniej woli poprosił Sławomira Cichockiego. Za pośrednictwem naszej redakcji jego przyjaciel prosi Polonię o wsparcie finansowe, aby pokryć koszty pogrzebu. Wpłaty można dokonać na stronie Gofundme.com

Wspomóż akcję na portaluGo Foundhttps://www.gofundme.com/erik-gatarz

W sprawie pomocy mogą Państwo kontaktować się także z naszą redakcją. Nasz reporter Andrzej Baraniak pomaga w organizwoaniu pogrzebu.

 

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

 

News Chicago

8 tys. niepełnosprawnych uczniów Chicago może otrzymać dotację 500 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson ogłosił we wtorek, że miasto Chicago wykorzysta pieniądze przeznaczone na pomoc w związku z pandemią, aby zaoferować stypendia w wysokości 500 dolarów niepełnosprawnym uczniom pochodzącym z rodzin o niskich dochodach. Rodziny muszą ubiegać się o jednorazową dotację, aby ją otrzymać.

Biuro Burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych współpracuje z Ada S. McKinley Community Services w celu przekazania 5 milionów dolarów za pośrednictwem nowego funduszu Diverse Learners Recovery Fund, wspieranego przez pieniądze z programu American Rescue Plan, które rząd federalny przekazał, aby pomóc miastom i stanom wyjść z pandemii.

Chicago otrzymało z tych środków prawie 1,9 miliarda dolarów, które według miasta mają zostać rozdysponowane do grudnia 2024 roku.

Według rzecznika biura burmistrza większość dolarów z funduszu Diverse Learners Recovery Fund zostanie przeznaczona na stypendia dla rodzin, natomiast 1 milion dolarów zostanie zarezerwowany na pokrycie kosztów administracyjnych usług społecznych organizacji Ada S. McKinley.

Rodzice i opiekunowie uczniów niepełnosprawnych mogą ubiegać się o maksymalnie dwa stypendia na gospodarstwo domowe.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych kandydaci muszą być mieszkańcami Chicago i osiągać dochód gospodarstwa domowego równy lub mniejszy niż 300% federalnego progu ubóstwa lub maksymalnie 93 600 dolarów na czteroosobową rodzinę.

Muszą także posiadać dokumentację potwierdzającą, że ich dziecko korzysta z usług w szkole, takich jak Zindywidualizowany Program Edukacji lub plan 504, lub zaświadczenie od lekarza stwierdzające niepełnosprawność ich dziecka.

Uczniowie niepełnosprawni są prawnie uprawnieni do usług szkolnych określonych w Indywidualnym Programie Edukacji (IEP). Usługi te mają na celu zapewnienie uczniom zakwaterowania, dodatkowej pomocy lub terapii w szkole, jednak zamknięcie szkół wymuszone przez pandemię oddzieliło wielu niepełnosprawnych uczniów od niezbędnego wsparcia.

Podobnie jak inne okręgi, szkoły publiczne w Chicago pozostały w tyle w ocenie, jakiego wsparcia potrzebują uczniowie niepełnosprawni.

Z dochodzenia przeprowadzonego przez Chalkbeat wynika, że w roku szkolnym 2019–20, kiedy wybuchła pandemia, ponad 10 050 ponownych ocen, ocen wstępnych i rocznych przeglądów IEP uczniów było niekompletnych. To trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

 

Rodziny, które otrzymają stypendia, zostaną wyłonione w drodze loterii. Osoby zainteresowane mogą złożyć wniosek online na stronie www.AdaMOPD.com lub wysłać SMS o treści „AdaMOPD” pod numer (877) 478-1359.

Zgłoszenia będą otwarte do 30 października. 

 

Źródło: chalkbeat
Foto: istock/olesiabilkei/ Wavebreakmedia
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Little Village dostaną odszkodowanie za implozję komina elektrowni węglowej

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące mieszkańców Little Village kwalifikuje się do otrzymania odszkodowania po tym, jak sędzia federalny zatwierdził w poniedziałek ugodę zbiorową na kwotę ponad 12 milionów dolarów, w związku z nieudaną implozją komina byłej elektrowni węglowej. W 2020 roku nieprawidłowo przeprowadzone wyburzenie pokryło społeczność wielką chmurą pyłu.

Hilco Redevelopment i jej podwykonawcy wyrazili zgodę na ugodę, która zapobiegnie potencjalnym przyszłym procesom sądowym ze strony mieszkańców objętych umową. Plany implozji wysokiego prawie na 400 stóp komina w byłej elektrowni Crawford nie uwzględniły ogromnej chmury pyłu, która uniosła się po jego zawaleniu się.

Jedna z mieszkanek, Elizabeth Rodriguez, powiedziała sędziemu okręgowemu Stanów Zjednoczonych, że jej mąż nadal ma trudności z oddychaniem, choć minęły 4 lata od tego zdarzenia.

Ona i jej rodzina zostali wykluczeni z umowy, ponieważ mieszkają tuż poza ustalonymi granicami obszaru, dla którego mieszkańców przyznano odszkodowania. Sędzia poinformował Rodriguez, że może indywidualnie pozwać spółkę, ponieważ nie uczestniczy w pozwie zbiorowym.

Implozja przeprowadzona w weekend wielkanocny była porażką dewelopera Hilco, jak powiedziała była Burmistrz Lori Lightfoot wkrótce po incydencie.

Kilka miesięcy później były inspektor generalny miasta, Joe Ferguson, również zwrócił uwagę na urzędników miejskich nadzorujących rozbiórkę, zarzucając im „zaniedbanie” i okazanie „niekompetencji” w swojej pracy w celu ochrony społeczeństwa przed skutkami wyburzenia.

Raport Fergusona nigdy nie został oficjalnie opublikowany.

W swoim raporcie Ferguson zalecił ukaranie Davida Grahama, urzędnika ds. zdrowia publicznego, za swoją rolę, łącznie z możliwością zwolnienia. Wymieniona również została Marlene Hopkins, nowa komisarz miasta w Departamencie Budynków.

Lightfoot odmówiła ukarania Hopkins. Według doniesień, Graham otrzymał pisemną naganę. Marlene Hopkins została zatwierdzona na swoim stanowisku w zeszłym tygodniu przy jednomyślnym poparciu Rady Miejskiej.

Oczekuje się, że wypłaty w ramach ugody otrzyma ponad 20 000 mieszkańców.

Kwota 12,25 miliona dolarów to znacznie więcej niż kary wypłacone przez Hilco stanowi lub miastu w związku z incydentem. Hilco zapłaciło miastu grzywnę w wysokości 19 500 dolarów. Deweloper rozstrzygnął także pozew stanu na kwotę 250 tys. dolarów.

Kim Wasserman, dyrektor wykonawcza Organizacji Sprawiedliwości Środowiskowej Little Village, uważa jednak, że dla tak dużego dewelopera, jak Hilco, są to grosze. Wezwała także Burmistrza Brandona Johnsona do oficjalnej publikacji raportu Joe Fergusona i wyjaśnienia, w jaki sposób ukarani zostali pracownicy miasta zaangażowani w wyburzenie w Crawford.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Polacy mieszkający w USA mogą głosować w wyborach europejskich 9 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 r., wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r., utworzy Minister Spraw Zagranicznych. Zgodnie z kalendarzem wyborczym informacja o obwodach głosowania utworzonych za granicą zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej do dnia 20 maja 2024 r.

W Rzeczypospolitej Polskiej będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Kalendarium wyborcze, informacje o platformie e-Wybory oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Polish Consulate, prezydent.pl
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu