Tuesday 27th June 2017,
Radio Deon Chicago

Król muzyki Billy Preston. Rocznica śmierci wielkiego artysty XX wieku

Admin 06/06/2017 ZNANI - NIEZNANI
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Billy Preston to amerykański muzyk R&B, soul i gospel, najbardziej znany w latach 60-tych i 70 tych ubiegłego wieku.Urodził się 2 września 1946 roku w Houston w stanie Teksas. Krótko po urodzeniu przeprowadził się z rodziną do Los Angeles. Tam w bardzo młody wieku rozpoczął naukę gry na pianinie.

Biografia według Rafała Muskała

W 1962 roku mając 16 lat po raz pierwszy poznał się z grupą The Beatles. Z czasem zaczął towarzyszyć panom z Liverpoolu na niektórych koncertach, przez niektórych nazywany był piątym Beatlesem. Z końcem lat 60-tych Preston podpisał kontrakt z Apple Records i wydał swój pierwszy solowy album That’s The Way God Planned It. Producentem był George Harrison, gitarzysta Beatlesów.

Już dwa lata później artysta opuścił wytwórnię, aby w 1972 roku wydać „Outa-Space” instrumentalny utwór, który szturmem zdobył rynki muzyczne. Wspiął się na szczyty list przebojów, a nabywców znalazło ponad milion użytkowników. O Prestonie na dobre dowiedział się cały świat.

Zaledwie dwa lata później artysta skomponował „You are so beautiful”, który został wypromowany przez Joe Cockera. Utwór na stałe wszedł do kanonu wielkich hitów brytyjskiego artysty. Mało jednak kto kojarzy, że słynne nuty napisał Dennis Wilson z Beach i właśnie Billy Preston.

Billy Preston – You are so beautiful

Na początku lat 80-tych kariera Prestona zaczęła upadać, problemy pojawiły się także w latach 90-tych, kiedy artysta został aresztowany pod próbą podpalenia własnego domu, aby wziąć pieniądze z ubezpieczenia. W tym czasie muzyk leczył się z uzależnienia alkoholowego i narkotykowego.

Jednym z ostatnich nagranych albumów Prestona był 12 Songs wydane w 2005 roku oraz The Road to Escondido z 2006 roku. Ten ostatni nagrany wraz Ericem Claptonem pojawił się jednak pośmiertnie.

Billy Preston zmarł 6 czerwca 2006 roku. Pozostawił po sobie kilkanaście albumów oraz ślad na kilkudziesięciu albumach innych artystów. Wiele największych artystów do dzisiaj gra jego piosenki.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org
Foto: Flickr.com/ Piano Piano!

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook