Thursday 27th July 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Ekspert finansowy Dariusz Godlewski: Można 28 tysięcy przekazać w prezencie i nie zapłacić podatku

Admin 01/01/2017 NEWS CHICAGO, O TYM MÓWIMY
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Wiele osób ma problemy ze znalezieniem odpowiedniego prezentu dla wybranej osoby. Rozwiązaniem może być przekazanie gotówki lub założenie konta oszczędnościowego. Należy pamiętać o spełnieniu odpowiednich warunków.

O prezentach, które mogą przenosić dodatkowe korzyści mówił na antenie Radia Deon Dariusz Godlewski. Specjalista finansowy przypomina, że w Stanach Zjednoczonych istnieje maksymalna kwota podarunku, która nie podlega opodatkowaniu

„Podarowując gotówkę pamiętajmy, że w 2016 roku limit wynosił 14 tysięcy dolarów od osoby. Małżeństwo może przekazać danej osobie 28 tysięcy bez ponoszenia konsekwencji podatkowych. Jeśli chcemy podarować jeszcze więcej bez płacenia podatku, wówczas powinniśmy skorzystać z opcji tzw <lifetime gift examption>”

Dariusz Godlewski zaznacza, że prezent w formie gotówki może procentować także w przyszłości

„Osoby, które otrzymają prezent gotówkowy mają oczywiście prawo dysponowania nim w dowolny sposób, również w celu gromadzenia oszczędności emerytalnych. Jest to bardzo dobry pomysł, dzięki któremu wartość prezentu będzie z czasem rosła i dawała wymierne korzyści na przyszłość”.

A może konto oszczędnościowe?

Inną formą prezentu jest 529 College Savings Plan. Jest to plan oszczędnościowy, który nie tylko zabezpiecza przyszłość obdarowanego, ale również pozwala na utrzymanie kontroli nad przekazywanymi pieniędzmi

„529 College Savings plan jest bardzo popularnym sposobem gromadzenia oszczędności na edukację. W tego typu planach darczyńca pozostaje właścicielem konta i może w nim ulokować dowolną ilość pieniędzy. Może także wyznaczyć osoby uprawnione do pokrywania kosztów związanych z edukacją”.

Dariusz Godlewski podkreśla jedna, że tego typu konta podlegają pewnym obostrzeniom

„Podobnie jak w wypadku innych kont, należy przestrzegać ustalonych z góry zasad w celu maksymalizacji korzyści i uniknięcia kar podatkowych”.

Dariusz Godlewski jest specjalistą finansowym i emerytalnym. WIęcej informacji na temat rozwiązań finansowych pod numerem telefonu 847-312-3454 lub na stronie internetowej www.zaplanujfinanse.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook