News Chicago
“Ten zapach miał kolor niebieski” ponownie na scenie. Teatr Nasz zaprasza w piątek i sobotę

W dniach 20 i 21 października ponownie będziemy mogli zobaczyć sztukę Teatru Nasz pt. “Ten zapach miał kolor niebieski”, która miała swoją premierę w tygodniu uroczystości związanych z Dniem Konstytucji 3-Maja tego roku.
Jest to przedstawienie na podstawie książki Grażyny Skoczeń pod tym samym tytułem, która opowiada historię polskich emigrantów w Ameryce w latach 70-tych i 80-tych.
Spektakl mówi o drodze jaką musieli pokonać aby znaleźć się „w nowym domu” i trudnej decyzji, którą podjęli, kierując się czynnikami nie tylko ekonomicznymi, ale również społecznymi, politycznymi i osobistymi.
Przedstawienie pokazuje, że emigracja bardzo często jest długim i trudnym procesem, który wymaga od emigranta przezwyciężania wielu przeszkód takich jak: problem dyskryminacji, izolacji społecznej, kulturowej oraz bariery językowej.
OBSADA:
- Mitch Bochnak
- Gosia Duch
- Elżbieta Kasińska
- Andrzej Krukowski
- Aldona Olchowska
- Lara Olchowska-Frąckowiak
- Agnieszka Sarrafian
- Lilianna Totten
REŻYSERIA – Andrzej Krukowski
ASYSTENT REŻYSERA – Aldona Olchowska
SCENARIUSZ na podstawie książki Grażyny Skoczeń, POMYSŁ REALIZACYJNY, KOSTIUMY, REKWIZYTY – aktorzy Teatru Nasz
CHARAKTERYZACJA – Anna Chiliński
STUDIO NAGRAŃ: Mitch Bochnak
SŁOWA, KOMPOZYCJA I NAGRANIE PIOSENKI „Gdybyś znał” – Mitch Bochnak
REALIZACJA OBRAZU: Bodzio Miler
COLLAGE PLAKATU- Gosia Duch
SKŁAD PLAKATU – Lilianna Totten
REDAKCJA PROGRAMU – Aldona Olchowska
PRODUKCJA – AKRU PRODUCTION
Spektakl zostanie przedstawiony w Dwell Studio przy 7449 W. Irving Park Rd. Chicago IL 60634. Bilety w cenie 40 dolarów można rezerwować pod numerem telefonu 872 262 60 50, kupować na stronie mojbilet.com lub przy wejściu, przed spektaklem.
W tym roku Teatr Nasz obchodzi 5-lecie swojej twórczej działalności w Chicago. Z tej okazji zorganizował jubileuszową wystawę o nazwie “Krótko na styku”. Mogliśmy ją oglądać w Dwell Studio od 21 września do 6 października.
Źródło: Teatr Nasz
Foto: Teatr Nasz, Dariusz Lachowski
Polonia Amerykańska
Miłosz Gąsior zagra w Art Gallery Kafe. Poznaj niezwykłą historię autystycznego pianisty

Dzisiaj Art Gallery Kafe zaprasza na spotkanie autorskie z Bożeną Gąsior, autorką inspirującej książki “Przez labirynt autyzmu” – historii pełnej nadziei, wytrwałości i miłości matki do swojego syna, Miłosza, który zmaga się z autyzmem. W programie koncert Miłosza Gąsiora.
O utalentowanym pianiście o polskim pochodzeniu pisaliśmy wielokrotnie. 21-letni Miłosz Gąsior nie mówi głosem, tylko rękami. Jako dziecko nie wypowiadał się tak, jak powinien, więc rodzice zabrali go do pediatry i wtedy postawiono diagnozę.
„Zdiagnozowano u niego autyzm w wieku dwóch i pół roku” – opowiadała Bożena Gąsior. „Był umiarkowany do ciężkiego w spektrum autyzmu”. To był trudny czas dla rodziny Miłosza i walka by znaleźć sposób na komunikację z chłopcem.
Bożena Gąsior wiedziała, że Miłosz potrzebuje twórczego ujścia, by ulokować swoją energię. Kiedy miał około 8 lat, nauczyła go grać na pianinie. „Zauważyłam, że muzyka go uspokoiła, a tylko białe i czarne klawisze miały dla niego jakąś organizację, i naprawdę się do tego przyzwyczaił. Powiedziałbym, że od początku” – wspomina.
Miłosz jest utalentowanym muzykiem. Ćwiczy grę na pianinie od 4 do 5 godzin dziennie. Jego praca przyniosła owoce – jest pierwszym autystycznym uczniem, który studiował fortepian w Pinellas County Centre for the Arts.
Do tej pory Miłosz zdobył wiele nagród i występował na licznych publicznych koncertach. “Gra, sprawia mu ogromną radość”– wyjaśnia Bożena Gąsior. Miłosz jest inspiracją, nie tylko dla dzieci obarczonych autyzmem, ale dla wszystkich, żeby wspierać się nawzajem i sobie pomagać.
Rok temu Miłosz Gąsior zagrał na największym na świecie instrumencie „Ars Sonora” w Tampie i pierwszym tego typu instrumencie w Stanach Zjednoczonych.
Kanał YouTube z muzyką Miłosza znajduje się tutaj.
Źródło: Art Gallery Kafe, informacja własna
Foto: YouTube, Art Gallery Kafe
News Chicago
Ravinia Festival 2025: Gwiazdy światowego formatu wystąpią w Highland Park

Tego lata Ravinia Festival ponownie rozświetli Highland Park plejadą największych gwiazd muzyki. Na scenie zobaczymy między innymi zdobywczynię nagrody Tony i nominowaną do Oscara Cynthię Erivo, legendę rocka Lenny’ego Kravitza, oraz członków Rock and Roll Hall of Fame – Earth, Wind & Fire.
Wśród wykonawców będzie także wszechstronna artystka Janelle Monáe, nagrodzona Emmy i Country Music Award Maren Morris, światowej sławy pianista Lang Lang oraz Chicago Symphony Orchestra, która w tym roku obchodzi swoją 89. rezydenturę na festiwalu.
Wśród powracających ulubieńców publiczności znaleźli się John Legend, Heart, James Taylor, Al Green, Diana Krall i The Roots. Na festiwalu zadebiutują również: ikona hip-hopu Nas, gwiazda Broadwayu Sutton Foster, nagradzany kolumbijski muzyk Juanes oraz światowe gwiazdy Bollywood – The Mohan Sisters.
Muzyka dla każdego
„Ravinia oferuje coś dla każdego – od klasyki, rocka i popu, przez R&B, soul, jazz i muzykę latynoską, po hip-hop, country, musicale, a nawet filmowe pokazy muzyczne” – podkreśla Jeffrey P. Haydon, prezes i dyrektor generalny Ravinia Festival.
Sezon Ravinia 2025 rozpoczyna się 6 czerwca w Highland Park (201 Ravinia Park Road). Bilety w sprzedaży publicznej będą dostępne od 24 kwietnia, a darczyńcy Ravinia mogą kupować bilety już od 18 marca. Szczegółowy harmonogram koncertów znajduje się tutaj.
Bilety dostępne są w kasie festiwalu, pod numerem (847) 266-5100 oraz online na ravinia.org.
Nie przegap największego muzycznego wydarzenia lata w Chicago!
Źródło: dailyherald
Foto: Ravinia Festival
News Chicago
Irlandzka uczta muzyczna na Dzień Św. Patryka – wyjątkowy koncert w Glen Ellyn

Świętuj Dzień Świętego Patryka w rytmie irlandzkiej muzyki – DuPage Community Concert Band zaprasza na wyjątkowy koncert w pełni poświęcony irlandzkim melodiom. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 17 marca o godzinie 7:30PM w Belushi Performance Hall, mieszczącym się w McAninch Arts Center na kampusie College of DuPage w Glen Ellyn (425 Fawell Blvd). Bilety są dostępne w cenie 7 USD.
Muzyczne perełki i debiuty
Wieczór będzie pełen niezwykłych występów. Flecistka Morgan Hutchers zaprezentuje swoje umiejętności w utworze “Concertino for Flute” francuskiej kompozytorki Cécile Chaminade. Z kolei studentka-dyrygent Ana Bazant po raz pierwszy poprowadzi zespół w klasycznym “Irish Tune from County Derry” autorstwa Percy’ego Graingera.
Na scenie wybrzmią również inne kompozycje inspirowane irlandzką kulturą, takie jak:
- Kirkpatrick Fanfare – Andrew Boysen
- May the Road Rise to Meet You – Steven J. Pyter
- Winter Dances – Fergal Carroll
Bilety i wsparcie dla studentów
Bilety można nabyć online na atthemac.org, telefonicznie pod numerem (630) 942-4000, a także bezpośrednio przed koncertem. Co więcej, 1 dolar z każdego zakupionego biletu zostanie przeznaczony na Fundusz Stypendialny COD Applied, wspierający studentów muzyki, którzy nie mogą sobie pozwolić na prywatne lekcje.
Nie przegap okazji, by uczcić Dzień Świętego Patryka przy dźwiękach wyjątkowej muzyki!
Źródło: dailyherald
Foto: COD News Bureau
-
News USA3 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Wielka strata dla Polonii w Chicago: Nie żyje Krzysztof Arsenowicz
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA2 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
Kościół4 tygodnie temu
Wielkanoc 2025: Kiedy przypada i jak ustalana jest jej data?