Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dzisiaj Teatr Nasz zaprasza na spotkanie i relację ze swojego europejskiego tournee

Opublikowano

dnia

Przedświąteczne spotkanie z zespołem Teatru Nasz odbędzie się w Art Gallery Kafe 9 grudnia. Aktorzy podzielą się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z 3 tygodniowego wyjazdu do Europy, w czasie którego dali występy w Niemczech, na Litwie i w Polsce.

Teatr Nasz z Chicago rozpoczął trzytygodniowe europejskie tournee 5 listopada. Zaprezentował swój repertuar publiczności w Niemczech, na Litwie oraz w Polsce. W ramach tej artystycznej podróży odwiedził m.in. Brunszwik, Oberhausen i Hannover, a także Wilno i 22. Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

Na Litwie wziął udział w Festiwalu MonoWschód, na zaproszenie Polskiego Teatru Studio.

Tournee w Niemczech odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz współpracy z Fundacją Polonii Świata przy Radzie Polonii Świata. Partnerami projektu byli Off Theater Zigarre przy V.I.P. e.V. w Brunszwiku oraz AKRU Productions Inc w USA.

Na przedświątecznym spotkaniu zaplanowano wspólne oglądanie fragmentu jednego z zarejestrowanych podczas europejskiego tournee spektakli. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia o godz. 7.00PM w Art Gallery Kafe – 127 Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp wolny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Nasz

News Chicago

W Chicago rozpoczął się 7. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś miłośnikiem teatralnych cudów, nie możesz przegapić wydarzenia, które rozpoczęło się w środę w Chicago. Siódmy Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek, trwający od 15 do 26 stycznia, to czas pełen magii, wyrafinowanego humoru i głębokich emocji. Poddaj się urokom lalkarskich opowieści i zanurz się w bogactwie widowisk, które przełamują granice tradycyjnego teatru!

Festiwal, organizowany w różnych miejscach w całym mieście, łączy artystów z całego świata, prezentując spektakle, które inspirują, bawią i zachwycają. Oto najważniejsze propozycje pierwszego tygodnia, które z pewnością zasługują na uwagę:

„Dracula: Lucy’s Dream” – Studebaker Theater

Ten gotycki spektakl o tragicznej ofierze hrabiego Draculi to prawdziwe widowisko, w którym kluczową rolę odgrywają olbrzymie, realistyczne lalki. Międzynarodowa grupa Plexus Polaire, znana z ubiegłorocznego hitu „Moby Dick”, zabiera widzów w mroczną, hipnotyzującą podróż. Daty: 15-19 stycznia.


„The House by the Lake” – Museum of Contemporary Art

Izraelska lalkarka Yael Rasooly prezentuje poruszającą historię trzech sióstr, których ciała zostają zaanektowane przez fragmenty uszkodzonych lalek. Połączenie wizualnej wirtuozerii z głębokim przesłaniem czyni ten spektakl niezapomnianym. Daty: 17-19 stycznia.


„Anywhere” – Chopin Theatre

W poetyckiej interpretacji mitu Edypa główną bohaterką jest marionetka wykonana z lodu, która stopniowo topnieje, symbolizując upływ czasu i kruchość życia. Spektakl to dzieło francuskiego Théâtre de l’Entrouvert, które w unikalny sposób bada ludzkie relacje. Daty: 16-19 stycznia.

Spektakl „Anywhere”


„Made in Macau” – Links Hall

Rolling Puppet Alternative Theater z Makau celebruje swoje kulturowe korzenie, prezentując widowisko łączące tradycyjne chińskie techniki lalkarskie z nowoczesnymi formami. To wielowymiarowa opowieść o różnorodności i dziedzictwie Makau, splatająca wątki portugalskie i chińskie. Daty: 16-19 stycznia.


„The Cabinet” – Biograph Theater

Inspirowany klasycznym niemieckim filmem ekspresjonistycznym „Gabinet Doktora Caligari”, spektakl „The Cabinet” opowiada mroczną historię manipulacji i zbrodni. Wystawiany przez Cabinet of Curiosity, spektakl powraca do Chicago po 15 latach. Daty: 16-19 stycznia.

Spektakl „The Cabinet”


Praktyczne wskazówki

Festiwal odbywa się w różnych lokalizacjach w Chicago, z głównym centrum w Fine Arts Building. Upewnij się, że wybrane spektakle są odpowiednie dla wieku uczestników, szczególnie jeśli planujesz wybrać się z dziećmi.

Więcej informacji, szczegóły programowe oraz bilety znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu: chicagopuppetfest.org.

Od 14 grudnia w Chicago trwa także wystawa zatytułowana „Potential Energy: Chicago Puppets Up Close”, pokazująca lalki lokalnych artystów. Goście mogą zobaczyć je z bliska. Ekspozycja będzie otwarta do 6 kwietnia 2025 r.

Godziny otwarcia galerii: codziennie od 10:00AM do 4:45PM. Lokalizacja: Chicago Cultural Center, Michigan Ave. Galleries, 78 E. Washington Ave. Wstęp jest bezpłatny.

 

Źródło: wttw
Foto: Chicago Puppet Fest
Czytaj dalej

News USA

David Lynch, reżyser i wizjoner filmowy, zmarł na kilka dni przed swoimi 79. urodzinami

Opublikowano

dnia

Autor:

David Lynch, reżyser, który zdobył światową sławę dzięki swoim mrocznym i surrealistycznym filmom, zmarł zaledwie kilka dni przed swoimi 79. urodzinami. Jego rodzina ogłosiła smutną wiadomość w poście na Facebooku, który opublikowano w czwartek. Choć przyczyna śmierci nie została od razu ujawniona, wiadomo, że Lynch zmagał się z rozedmą płuc, o czym sam wielokrotnie wspominał publicznie.

„Docenilibyśmy trochę prywatności w tym momencie. Teraz, gdy go już nie ma z nami, na świecie powstała wielka dziura. Ale jak mawiał, „Patrz na pączka, a nie na dziurę”” – brzmiał emocjonalny post rodziny. „To piękny dzień, ze złotym słońcem i błękitnym niebem przez całą drogę” – dodała rodzina, odnosząc się do filozofii życia reżysera, który często szukał piękna w najmniejszych detalach.

David Lynch, urodzony 20 stycznia 1946 roku, to artysta, który wywarł niezatarte ślady na historii kina.

Już w latach 70-tych wstrząsnął światem filmu swoim debiutanckim „Eraserhead” – surrealistycznym dziełem, które dało mu status reżysera o wyjątkowej wrażliwości artystycznej i zdolności do przenoszenia widzów w mroczne, psychologiczne światy.

W jego filmach rzeczywistość często zderzała się z niepokojącymi snami, a granica między tym, co prawdziwe, a tym, co wyimaginowane, stawała się coraz bardziej płynna.

David Lynch zyskał międzynarodową sławę dzięki kultowym produkcjom, takim jak „Blue Velvet” (1986) i „Mulholland Drive” (2001), które do dziś uważane są za jedne z najważniejszych w historii kina.

Jego twórczość była również obecna w telewizji, gdzie seria „Twin Peaks” zrewolucjonizowała sposób opowiadania historii w medium telewizyjnym. Ekstrawagancki miks tajemnicy, zbrodni i surrealizmu w „Twin Peaks” na zawsze zmienił oblicze seriali, czyniąc go jednym z najbardziej wpływowych reżyserów telewizyjnych w historii.

Nie tylko jego filmy, ale także sposób pracy reżysera, pełen artystycznej odwagi i gotowości do przekraczania granic, zainspirowały pokolenia twórców.

Lynch był mistrzem w łączeniu kina gatunkowego z eksperymentalną formą, tworząc dzieła, które wymagały od widza pełnej uwagi i gotowości do zanurzenia się w jego niezwykłym świecie.

Warto również przypomnieć inne jego niezwykłe osiągnięcia filmowe. „Wild at Heart” (1990) to kryminał o mocnym ładunku emocjonalnym, który zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. „The Elephant Man” (1980), dramat biograficzny o życiu Johna Merricka, zyskał uznanie krytyków i cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film.

Z kolei „The Straight Story” (1999), subtelny film o podróży starszego mężczyzny przez Amerykę, był jednym z jego nielicznych dzieł, które nie wykraczały poza kategorię G, czyli dla wszystkich.

David Lynch pozostawił po sobie niezatarte ślady w kinie i telewizji, zmieniając sposób, w jaki opowiadamy historie i postrzegamy świat. Jego unikalne podejście do tworzenia, pełne tajemniczości, dziwności i głębokiej refleksji nad ludzką naturą, sprawiło, że stał się jednym z najwybitniejszych reżyserów swojego pokolenia.

Śmierć Lyncha to wielka strata dla świata sztuki filmowej, ale jego filmy i seriale pozostaną z nami na zawsze, przypominając o tym, jak ważne jest patrzenie na „pączka, a nie dziurę”.

O jego przestrodze dla palaczy pisaliśmy 15 listopada.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Joseph Conrad Yacht Club i Muzeum Polskie w Ameryce zapraszają na koncert szant

Opublikowano

dnia

Autor:

Joseph Conrad Yacht Club oraz Muzeum Polskie w Ameryce z przyjemnością zapraszają Państwa na wyjątkowy koncert szant w wykonaniu utalentowanych artystów Romana Tkaczyka i Grzegorza Tyszkiewicza. Koncert odbędzie się we wtorek, 21 stycznia 2025 roku, o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce.

To muzyczne wydarzenie będzie powiązane z trwającą wystawą „100 lat polskiego żeglarstwa”, ukazującą bogatą historię i dziedzictwo polskich osiągnięć żeglarskich. Wstęp na koncert wliczony jest w cenę biletu do muzeum, a uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć tego samego dnia wystawę.

Prosimy nie przegapić tej wyjątkowej okazji, by zanurzyć się w rytm i ducha morza oraz poznać fascynującą historię polskiego żeglarstwa.

Więcej informacji o koncercie można znaleźć tutaj. Muzeum Polskie w Ameryce mieści się przy 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL, tel.(773) 384-3352, info@polishmuseumofamerica.org, www.polishmuseumofamerica.org.

O wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa”, która potrwa do 15 marca pisaliśmy m.in. tutaj.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Roman Tkaczyk fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu