Połącz się z nami

News Chicago

Przedłużono termin składania wniosków o pomoc FEMA w związku z lipcową powodzią w Chicago

Opublikowano

dnia

Termin składania podań o pomoc po lipcowej powodzi został przedłużony. Mieszkańcy mają teraz czas do 30 października na złożenie wniosku o dotacje Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego. Wsparcie można wykorzystać na tymczasowe mieszkanie, remont domu, tanie pożyczki na pokrycie strat w mieniu nieubezpieczonym oraz inne programy mające pomóc osobom fizycznym i właścicielom firm po powodzi.

Według strony internetowej FEMA od połowy sierpnia urzędnicy federalni zatwierdzili już ponad 60 000 wniosków o pomoc na łączną kwotę ponad 200 milionów dolarów. 

Prezydent Joe Biden ogłosił stan nadzwyczajny na szczeblu federalnym po powodzi, która dotknęła Chicago, Cicero, Berwyn i inne przedmieścia w okresie od 29 czerwca do 2 lipca tego roku.

Prawie 8200 mieszkańców Chicago zadzwoniło do władz miejskich, aby zgłosić zalanie ich piwnic. W niektórych miejscach spadło ponad 9 cali deszczu, co doprowadziło do rozległych i niszczycielskich powodzi w całym regionie.

Mieszkańcy i właściciele firm, którzy ponieśli straty na wyznaczonych obszarach, mogą ubiegać się o pomoc online na stronie disasterassistance.gov, dzwoniąc pod numer 800-621-3362 lub korzystając z aplikacji FEMA.

W specjalnie otwartych ośrodków specjaliści z FEMA i Small Business Administration SBA są dostępni, aby pomóc mieszkańcom w ubieganiu się o pomoc i przesłaniu potrzebnych dokumentów. Udzielają także porad i odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zwiększyć odporność nieruchomości na klęski żywiołowe w przyszłości.

Lista działających centrów FEMA:

Imani Village (Chatham/Avalon Park) przy 901 East 95th Street, czynne w godzinach 7:00AM – 7:00PM od poniedziałku do soboty.

Washington Square Mall, pod adresem 4851 West North Avenue, czynne w godzinach 7:00AM – 7:00PM od poniedziałku do niedzieli.

Garfield Community Service Center, przy 10 Kedzie Avenue, otwarte w godzinach 7:00AM – 7:00PM od poniedziałku do niedzieli.

Columbus Square Fieldhouse, pod adresem 500 South Central Avenue, otwarte w godzinach od 8:30AM do 7:00PM od poniedziałku do piątku oraz od 9:30AM do 6:00PM w soboty.

Morton College, przy 3801 South Central Avenue w Cicero, czynne w godzinach 7:00AM – 7:00PM od poniedziałku do soboty.

Berwyn Grove Ave Parking Garage pod adresem 3310 Grove Avenue w Berwyn, otwarte w godzinach od 7:00AM do 7:00PM od poniedziałku do niedzieli.

O tym, że większość domów w powiecie Cook jest nieubezpieczonych od zalania a ryzyko występowania powodzi rośnie, pisaliśmy 28 września.

W ramach National Flood Insurance Program (Narodowego Programu Ubezpieczeń Powodziowych) dostępne są m. in. polisy wspierane przez władze federalne, a wg rzecznika FEMA, wszystkie społeczności w powiecie Cook kwalifikują się do tego rodzaju polityki.

„Szkody powodziowe zazwyczaj nie są objęte ubezpieczeniem domu, dlatego ważne jest, aby rozważyć zakup polisy ubezpieczeniowej od powodzi” – przekazał rzecznik FEMA. „Zanim polisa ubezpieczeniowa od powodzi będzie ważna, obowiązuje 30-dniowy okres oczekiwania, dlatego ważne jest, aby działać teraz.”

Aby dowiedzieć się więcej na temat Narodowego Programu Ubezpieczeń Powodziowych i oferowanych przez niego polityk, kliknij tutaj lub zadzwoń pod numer 1-800-427-2419.

Źródło: nbc, wttw
Foto: YouTube, flickr/Bilanol/

News Chicago

Pamiętacie o zimowym zakazie parkowania w centrum? Powraca już w tym tygodniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Nocny zimowy zakaz parkowania w Chicago zacznie obowiązywać już w nocy z czwartku na piątek, co oznacza, że samochody zaparkowane na trasach autobusowych i głównych drogach będą odholowywane niezależnie od tego czy pada śnieg czy nie. Jeśli o nim zapomnicie rano możecie mieć przykrą niespodziankę.

Ogólnomiejski zakaz dotyczy 107 mil ulic i będzie obowiązywać w godzinach nocnych od 3.00AM do 7.00Am aż do 1 kwietnia. Kierowcy mogą odwiedzić stronę chicagoshovels.org, aby sprawdzić, których tras dokładnie dotyczy.

Wg Komisarza Streets and Sanitation, Cole’a Stallarda, zakaz wynika z kwestii bezpieczeństwa. Dzięki niemu trasy są przejezdne dla pojazdów uprzywilejowanych, transportu publicznego i pługów odśnieżających, które w innym przypadku nie są w stanie w pełni odśnieżyć dróg i posypać ich solą.

Niemal 500 000 osób korzysta z linii autobusowych CTA, a kolejne 300 000 pociągami CTA – do miasta przyjeżdża prawie milion osób tygodniowo, to ważne by utrzymać ruch pojazdów uprzywilejowanych na głównych ulicach.

Samochody zaparkowane na wyznaczonych ulicach, na których znajdują się stałe znaki ostrzegające kierowców o zakazie, zostaną odholowane albo do Pound 2 pod adresem 10301 S. Doty Ave., albo do Pound 6 pod adresem 701 N. Sacramento Ave.

Osoby naruszające przepis otrzymają mandat o wartości 60 USD i będą musieli zapłacić za holowanie co najmniej 150 USD oraz za przechowywanie auta na parkingu – 25 USD za dzień.

Co roku, w ciągu pierwszych kilku nocy obowiązywania zakazu odholowywanych jest średnio około 65 pojazdów.

Na ulicach objętych zakazem umieszczono stałe oznakowanie, a urzędnicy Streets and Sanitation umieszczają także ulotki na samochodach zaparkowanych wzdłuż tras, aby przypomnieć o ograniczeniach przed ich wprowadzeniem.

Oto, co zrobić, jeśli obudzisz się 1 grudnia i Twojego samochodu nie będzie tam, gdzie go zostawiłeś:

— Zadzwoń pod numer 311 lub wyszukaj w Internecie na stronie chicagoshovels.org, aby sprawdzić, czy Twój samochód został odholowany, a jeśli tak, to gdzie został zabrany.

— Przygotuj portfel na czekające Cię opłaty.

— Udaj się na parking, aby odebrać samochód: Pound 2, 10301 S. Doty Ave. lub Pound 6, 701 N. Sacramento Ave.

Odrębny, ale rzadko stosowany tzw. „zakaz parkowania 2 cali” obowiązuje na dodatkowych 500 milach ulic, ilekroć na ulicy spadnie co najmniej 2 cale śniegu, bez względu na porę dnia i datę kalendarzową. Kierowcy mogą otrzymać mandat jeśli nie przeparkują pojazdu w inne miejsce.

Zimowe zakazy parkowania w Chicago zostały wprowadzone po zamieciach z 1967 i 1979 r.

W styczniu tego roku zorganizowano konkurs na imiona dla pługów śnieżnych. Mrs. O’Leary’s Plow, Da Plow, Salter Payton i inne maszyny będą tej zimy dbać o drogi w Chicago a nowy konkurs na kolejne oryginalne nazwy odbędzie się już wkrótce.

Źródło: suntimes, wttw
Foto: City of Chicago, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Szczęśliwy zwycięzca wygrał milion dolarów w zdrapce kupionej w Romeoville

Opublikowano

dnia

Autor:

Zwycięski kupon Cash Celebration wartości 1 miliona dolarów został zakupiony na stacji benzynowej Thornton’s, zlokalizowanej pod adresem 400 N. Independence Boulevard w Romeoville. Kto jest tym szczęśliwcem?

Deborah Sparkiewicz, menedżerka w Thorntons, była bardzo zaskoczona wygraną. Zazwyczaj stali bywalcy sklepu powracają tu z wiadomością o wygranej, ale tym razem nikt się nie pokazał.

Wg Sparkiewicz w pobliżu jest rafineria ropy naftowej, która zatrudnia setki pracowników z całego kraju, którzy spędzają tu miesiące. Osoby te często zatrzymują się w sklepie by kupić niezbędne artykuły. Teraz ukończyli już pracę i wrócili do swoich rodzinnych stanów – być może któryś z nich zabrał do domu zwycięski bilet.

Thorntons otrzyma jednoprocentową premię od kwoty nagrody, o wartości 10 000 dolarów. Menedżerka sklepu planuje wykorzystać premię na jego ulepszenie, np. modernizację części sprzętu, z którego korzystają tutejsi pracownicy.

Loteria Illinois oferuje obecnie ponad 50 różnych gier z biletami typu „instant” w ponad 7000 punktach sprzedaży detalicznej w całym stanie.

Zwycięzcy powinni odwiedzić stronę IllinoisLottery.com/winning, aby uzyskać więcej informacji na temat odbioru nagród.

Do tej pory w tym roku sprzedano ponad 57 milionów zwycięskich biletów „instant” na loterię Illinois, co dało nagrody o wartości ponad 1,2 miliarda dolarów.

 

Źródło: fox32, patch
Foto: Illinois Lottery
Czytaj dalej

News Chicago

Projekcja Charlesa Atlasa powraca na ART on THE MART. Zobaczcie „Geometry of Thought”

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 16 listopada możemy w Chicago podziwiać zimowy program zatytułowany „Season of Light” w ramach pokazów ART on THE MART. Ale w dniach 28 listopada do 5 grudnia powraca tu projekcja Charlesa Atlasa – „Geometry of Thought”, z okazji wystawy w Instytucie Sztuki w Chicago.

Od 2 grudnia do wiosny 2024 r. w stałych galeriach Instytutu Sztuki w Chicago będzie można oglądać niedawno nabyte przez muzeum dzieło Charlesa Atlasa zatytułowane The Years (2018). Sześciokanałowa instalacja wideo przedstawia przewijane fragmenty filmów artysty, odtwarzane jednocześnie.

Projekcje ART on THE MART wyświetlane są co wieczór o 7:30PM

W zimowym programie „Season of Light” ART on THE MART współpracuje ze School of the Art Institute of Chicago SAIC. W programie jest pokaz Yorgo Alexopoulosa, absolwenta SAIC znanego z wciągających prac związanych z ruchomymi obrazami, oraz nowa, wspólna praca wykonana przez obecnych studentów Instytutu.

Cyfrowa animacja Yorgo Alexopoulosa, pt. „Out of the Sea Came Eternity”, zabiera widzów w podróż przez serię odrębnych rozdziałów wizualnych, które badają nasze zbiorowe połączenie z naturą, mitami i magią.

Wspólna praca zatytułowana „Analog” wykonana jest przez studentów studiów licencjackich i magisterskich z kursów SAIC Digital Light Projections i Analog Synthesis, którzy połączyli siły, aby stworzyć 13 różnych projekcji.

Pokaz został stworzony pod kierunkiem absolwenta ART on THE MART, Jana Tichy’ego, oraz Judda Morrisseya i Austen Brown – profesorów uczelni.

Program ART on THE MART jest prezentowany we współpracy z Departamentem ds. Kultury i Wydarzeń Specjalnych miasta Chicago (DCASE) i jest bezpłatny dla wszystkich widzów.

Projekcje najlepiej są widoczne z molo Chicago Riverwalk na Wacker Drive pomiędzy Wells Street i Franklin Street, gdzie można również usłyszeć towarzyszący im dźwięk.

Więcej informacji na temat sezonu 2023 można znaleźć na stronie artonthemart.com.

 

Źródło: choosechicago, Art on the Mart
Foto: YouTube, loopchicago
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu