Połącz się z nami

News Chicago

Z tych zajęć wyniesiesz ogromną wiedzę. Lucyna Bzowska i Urszula Gawlik zapraszają na Akademię Dwujęzyczności

Opublikowano

dnia

W dniach od 18 do 20 listopada 2017 w Chicago odbędzie się trzeci zjazd Akademii Dwujęzyczności. Wszyscy polonijni nauczyciele, którzy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób pracować z dzieckiem posługującym się dwoma językami, mogą zgłosić swój udział w spotkaniach. Zapraszają na nie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Do uczestnictwa w programie zachęcała Lucyna Bzowska, nauczycielka, instruktorka tańca ludowego i trenerka nauczycieli. Sama od ponad dwudziestu lat wdraża pedagogikę zabawy w proces dydaktyczny

„ Próbujemy szukać takich metod, które przeniosą folklor do edukacji. Tak, żeby na bazie muzyki, rymowanek, wyliczanek i tradycyjnych zabaw ludowych robić dydaktykę. Oznacza to uczenie przy okazji. To są metody, które pozwolą się uczyć dzieciom języka bez wysiłku. To jest naszym celem”.

Dyrektor szkoły im. Tadeusza Kościuszki i wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Urszula Gawlik zapewniała, że zajęcia prowadzą profesjonaliści. Ze spotkań można więc wynieść ogromną wiedze na temat metod nauczania

„Przygotowujemy nauczycieli do pracy z dziećmi dwujęzycznymi. Na pewno te metody, z którymi przyjeżdżają nasi trenerzy z Polski są tymi, na które czekamy. To są zajęcia, z których wyciągamy najbardziej efektywne i najbardziej potrzebne dla nas narzędzia pracy”.

Dzieci uczą się języka bez wysiłku

Lucyna Bzowska zapraszała do udziału w spotkaniach wszystkich pracujących z polonijnymi dziećmi. Niezależnie od poziomu nauczania

„W zajęciach mogą uczestniczyć nauczyciele pracujący z dziećmi w wieku przedszkolnym jak i ci uczący licealistów. Naszą rolą jest tak dobrać metody, żeby i jedni i drudzy z czymś atrakcyjnym dla siebie wyszli”.

Urszula Gawlik zachęcała także do udziału w ósmej polonijnej edycji konkursu ortograficznego ”Dyktando 2017”. Przekonywała, że nie będzie to stresujący test, ale zabawa, w której każdy będzie mógł sprawdzić swoje językowe umiejętności

„Absolutnie, nie ma żadnego strachu. Zapraszamy wszystkich chętnych. Biorą w nim udział nie tylko nauczyciele. Najpierw piszemy dyktando, potem czaka nas wiele ciekawych łamigłówek ortograficznych, gier, konkursów i zabaw. Następnie ogłaszamy wyniki. Na zwycięzców czekają  cenne nagrody”.

Akademia Dwujęzyczności to cykl 45 godzin dydaktycznych. Skierowana jest do osób, które pracują w szkołach i przedszkolach polonijnych na terenie USA  jako nauczyciele lub wykonują inny zawód związany z nauczaniem dzieci polonijnych (psycholodzy, logopedzi).

Trzeci zjazd Akademii Dwujęzyczności odbędzie się w  dniach  18 – 20 listopada 2017.

„Dyktando 2017” odbędzie się w niedzielę 29 października w Polish National Alliance przy 6100 N. Cicero. Ave. Il 60646. Początek o 1.30 po południu.

Wszyscy chętni do udziału w dyktandzie polonijnym mogą rejestrować się na stronie dyktandochicago@gmail.com do 25 października.

Dodatkowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można uzyskać na stronie internetowej www.odn.swp.pl

Marta Kedzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

 

News Chicago

Konsul Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.

W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.

Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.

Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.

Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.

Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.

Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:

Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika

Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
Czytaj dalej

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu