Połącz się z nami

News Polska

„Nie przyszedłem, aby mi służono, ale by służyć”. Polonia w Chicago wspomina arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego

Opublikowano

dnia

12 lipca 2016 roku odszedł ks. abp Zygmunt Zimowski. Był przewodniczącym Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, czyli watykańskim ministrem zdrowia i biskupem seniorem Diecezji Radomskiej. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży.

Ksiądz Arcybiskup pełnił też ważną funkcję Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa emigracji polskiej. Wielokrotnie podkreślał, że  istnieje potrzeba wypracowania nowego stylu duszpasterstwa polonijnego, polegającego na intensyfikacji kontaktów z rektorami poszczególnych Polskich Misji Katolickich i lokalnymi biskupami. Mottem życiowym arcybiskupa były słowa: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz – aby służyć”.

Gośćmi w studio Radia Deon byli ks. Paweł Dąbrowa, ks. Ryszard Miłek oraz Beata Urszulak, przedstawiciele duchownej i świeckiej chicagowskiej Polonii. Wspominali oni Arcybiskupa Zimowskiego jako człowieka, który cenił sobie bezpośredni kontakt i bliskość drugiej osoby. Jako tego, który nigdy nikomu nie odmawiał pomocy i wsparcia. Tak mówił o nim ks. Paweł Dąbrowa:

„ Zawsze go wszyscy pamiętają bardzo dobrze. Jako takiego prostego, poczciwego człowieka, który nigdy nie przestał być dobrym. Pomimo tego , iż przecież bywał w całym świecie”.

REKLAMA REKLAMA

Beata Urszulak z kolei opowiadała o wizytach Księdza Arcybiskupa w swoim domu. Wspominała też jedno z najważniejszych wydarzeń w jej życiu:

„Pamiętam księdza arcybiskupa Zimowskiego jako ciepłego, otwartego, życzliwego człowieka i takiego zachowam go w pamięci. Rzeczywiście, udzielał nam ślubu 11 lutego 1991 roku w święto Matki Bożej z Lourdes. W Watykanie udzielił nam sakramentu małżeństwa.”

Ks. Ryszard Miłek, proboszcz  Parafii Św. Franciszka Borgii, deklarował zorganizowanie mszy świętej w intencji arcybiskupa Zimowskiego i zapewniał o modlitwie za niego całej chicagowskiej Polonii:

„Przyjeżdżał tutaj do Chicago i zawsze kiedy tu był, gościłem go w swojej parafii,  zapraszając wszystkich mieszkańców Mędrzychowa i okolic. Teraz właśnie ci wierni, którzy tak bardzo byli związani z Księdzem Arcybiskupem, poprosili mnie, żeby zorganizować mszę świętą, abyśmy mogli modlić się za duszę śp. Arcybiskupa. Wiem, że są kapłani, związani z Nim, a przebywający w Polsce. Wśród nich jest ks. Zdzisław Torba, proboszcz Parafii św. Ferdynanda, który wraca dopiero po pierwszym sierpnia. Wtedy na pewno jeszcze zorganizujemy mszę świętą, ale teraz już chcieliśmy się modlić i myślę, że cała Polonia chce modlić się za Księdza Arcybiskupa”.

Ks. Ryszard Miłek zachęcał do udziału w mszach świętych odprawianych w niedzielę 24 lipca w kościele św. Franciszka Borgii

„Na każdej mszy świętej będziemy modlić się za duszę śp. Arybiskupa, dlatego zapraszam na godz. 9.00, 1.30 i 6.00 wieczorem. Na każdej mszy świętej w naszym kościele będziemy pamiętać i dziękować Bogu za tak wspaniały dar, za tak wspaniałego człowieka i kapłana, ks. Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego”.

Uroczystości pogrzebowe abp Zygmunta Zimowskiego odbyły się w jego rodzinnej diecezji tarnowskiej. Arcybiskupa żegnali samorządowcy, przedstawicieli katolickich stowarzyszeń, pracownicy służby zdrowia oraz jego bliscy i przyjaciele. Jego ciało spoczęło w radomskiej katedrze.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

 

News Chicago

Paweł Zyzak najprawdopodobniej nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago

Opublikowano

dnia

Paweł Zyzak otrzymał nominację specjalnej komisji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W praktyce oznacza to, że po kilku formalnościach dotychczasowy historyk i publicysta przyleci do Wietrznego Miasta i obejmie prestiżowe stanowisko Konsula Generalnego RP.

Ostatnim konsulem był Piotr Janicki. Jego czteroletni kontrakt wygasł 31 sierpnia 2020 roku. Od tego momentu obowiązki Konsula Generalnego RP w Chicago sprawuje Małgorzata Bąk-Guzik.

Prawdopodobny nowy Konsul Generalny RP w Chicago ma 38 lat. Urodził się w Żywcu. Jest historykiem, dziennikarzem, publicystą, amerykanistą i przedsiębiorca. W 2009 roku napisał biografię Lecha Wałęsy, po czym stracił stanowisko historyka w Instytucie Pamięci Narodowej. Od tamtego momentu w polskich mediach zrobiło się bardzo głośno o Pawle Zyzaku.

Studiował w Stanach Zjednoczonych w Austrii i w Polsce. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Poznaniu. Chicago zna bardzo dobrze. Był publicystą Kuriera Chicago i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM.

Czekamy na ostateczną decyzje w sprawie mianowania Konsula Generalnego RP w Chicago. W najbliższym czasie decyzje podejmie Minister Spraw Zagranicznych Polski prof. Zbigniew Rau.
Źródło: informacja własna
Foto: wikipedia, Radio Deon/Andrzej Baraniak
Czytaj dalej

News Chicago

Nie żyje major Maria Loryś. Legenda polskiej i chicagowskiej historii. Miała 106 lat.

Opublikowano

dnia

„Całe życie poświęciła walce o wolną i suwerenną Polskę. Pozostanie wzorem dla kolejnych pokoleń. Cześć Jej Pamięci” – napisał o zmarłej na  Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Maria Loryś nie miała sobie równych w Chicago. Jej syn Jan Loryś był przez 18 lat dyrektorem Polskiego Muzeum W Ameryce.

Maria Mirecka Loryś była mentorką i członkinią wieczystą Polskiego Muzeum w Ameryce z siedzibą w Chicago.

Jest autorką 2. tomu „Historii Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”.

W 2014 roku Ewa Szakalicka zrealizowała film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś. Film można znaleźć pod tytułem „Szkic do życiorysu”.

REKLAMA REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała od 1952 roku znana była z aktywnej działalności w dwóch organizacjach: Kongresie Polonii Amerykańskiej oraz Związku Polek w Ameryce.

Przez wiele lat ciekawie redagowała „Głos Polek” w Ameryce.

Za swoją działalność w Polsce i w USA była wielokrotnie odznaczona m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Przed sześcioma laty w dniu setnych urodzin Maria Loryś otrzymała od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie „Pro Patria” oraz oficerską szablę. Wyryto na niej hasło wedle którego żyła Maria Loryś: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

„Jest Pani niedoścignionym wzorem miłości do Boga i Ojczyzny oraz drugiego człowieka. Dziękujemy Pani za wszelkie dobro, jakie Pani czyniła i czyni.” – powiedział wręczając to wyróżnienie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tego dnia Maria Loryś otrzymała także tytuł honorowy obywatel Miasta Stalowa Wola na Podkarpaciu. Urodziła się 7 lutego 1916 roku w miejscowości Ulanów, ale od piątego roku życia wraz z rodzicami i siedmiorga rodzeństwa mieszkała właśnie w Racławicach koło Stalowej Woli blisko Niska.

Studiowała prawo na lwowskim uniwersytecie Jana Kazimierza. Po wybuchu II Wojny Światowej była niezwykle aktywna w działalności konspiracyjnej Armii Krajowej. W maju 1943 roku polska młodzież na Jasnej Górze potajemnie odnowiła śluby. W tym dniu Maria Loryś reprezentowała region lwowski, a Karol Wojtyła krakowski.    

Po wojnie wróciła na uniwersytet tym razem Jagieloński, aby dokończyć prawo. Pierwszego dnia sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na mocy amnestii wyszła po miesiącu na wolność. Po czterech miesiącach ukrywania się przed polskimi komunistami wyjechała z Polski. Jej wędrówka do Stanów Zjednoczonych biegła przez Włochy i obóz II Korpusu gen. Władysława Andersa oraz Anglię. Wyemigrowała do USA w 1952 roku, a w Chicago zamieszkała w 1954 roku.

Ostatnie lata życia spędziła w Polsce w Warszawie.

 

Źródło: informacja własna
Foto: MPA, You Tube
Czytaj dalej

News USA

Uciekajcie z Ukrainy. Władze USA apelują o natychmiastowe opuszczenie tego kraju

Opublikowano

dnia

USA wezwały swoich obywateli przebywających na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia tego kraju. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że w razie ataku Rosji amerykańska armia nie zostanie wysłana na Ukrainę, aby wspomóc ewakuację obywateli USA.

Z kolei amerykański Departament Stanu poinformował, że wzrosło ryzyko ataku armii rosyjskiej. Strona rosyjska zaprzecza, jakoby miała zaatakować Ukrainę. Jednak od jesieni zeszłego roku zgromadziła przy granicą z Ukraina około 120 tysięcy żołnierzy.

W wywiadzie udzielonym telewizji NBC Joe Biden powiedział, że na Ukrainie „niespodziewanie może zapanować szaleństwo”.

Z kolei amerykański Departament Stanu poinformował, że wzrosło ryzyko ataku armii rosyjskiej. Strona rosyjska zaprzecza, jakoby miała zaatakować Ukrainę. Jednak od jesieni zeszłego roku zgromadziła przy granicą z Ukraina około 120 tysięcy żołnierzy.

Moscow Region – July 21, 2017: The S-400 Triumf russian anti-aircraft weapon system at the International Aviation and Space Salon (MAKS).

Na Białorusi trwają natomiast manewry wojskowe z udziałem wojsk rosyjskich. Zdaniem NATO rosyjsko-białoruskie manewry na poligonach na terenie Białorusi to kolejny etap zwiększania presji militarnej na rząd w Kijowie.

REKLAMA REKLAMA

Zgodnie z zapowiedzią ćwiczenia mają potrwać do 20 lutego.

źródło: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Reuter
foto: Istock/Artyom_Anikeev, scaliger, istock/xbrchx

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu