News USA
Co oni mogą zrobić?
„Dorosłe dziecko alkoholika” – nie jest to opisaną klinicznie jednostką chorobową, lecz etykietą. Psychoterapeuci mówią raczej o syndromie DDA, czyli charakterystycznym zespole cech występujących u części osób dorosłych, które dorastały w określonych warunkach systemu rodziny z problemem uzależnień.
Zacznijmy od nazwy. Jak rozumieć określenie „dorosłe dziecko alkoholika”?
Termin ten ukuty został w Stanach Zjednoczonych, niemal równocześnie z rozpoczęciem programu samopomocy dla anonimowych alkoholików. Zauważono, że istnieje pewna zależność między osobą długotrwale nadużywającą alkoholu, a pozostałymi członkami jego rodziny, którzy niejako adaptują się do sytuacji uzależnienia. Początkowo uważano, że domowe otoczenie alkoholika reaguje podobnie. Okazało się jednak, że w inny sposób radzą sobie dorośli partnerzy, którzy mogą mieć większy wpływ na daną sytuację, a w inny sposób dzieci, które zmuszone są do trwania w wykreowanej przez rodziców czy opiekunów destrukcyjnej rzeczywistości. Osoby, które wychowywały się w rodzinach z problemem uzależnienia od alkoholu, nazywa się zwyczajowo DDA. Jest to określenie wskazujące na źródło trudności adaptacyjnych, z jakimi muszą radzić sobie te osoby, a więc na ich przeszłość. Nie jest to opisana klinicznie jednostka chorobowa, lecz etykieta. Psychoterapeuci mówią raczej o syndromie DDA, czyli charakterystycznym zespole cech występujących u części osób dorosłych, które dorastały w określonych warunkach systemu rodziny z problemem uzależnień.
Jakimi cechami charakteryzuje się ten syndrom?
Zwykle wymienia się lęk przed bliskością i trudności w relacjach, nieufność i wzmożoną kontrolę, problemy w przeżywaniu i wyrażaniu uczuć i potrzeb, zależność i trudności z ą od osób i sytuacji. W dzieciństwie, kiedy osoby z tym syndromem musiały radzić sobie z wieloma trudnościami, m.in. z dystansem ze strony rodziców, ich nieprze-widywalnością, powodowało to w ich życiu wiele traum. Wczesne i długotrwałe trudności z budowaniem więzi z matką, ojcem czy opiekunami, zwykle owocuje u tych osób zaburzeniami, które opisywane są raczej jako trudności na poziomie osobowościowym niż nerwicowym.
Dzieci przyjmują zatem postawy adekwatne do tego, co dzieje się w ich domach…
Osoby z syndromem DDA wywodzą się z domów, w których relacje z ważnymi dla nich dorosłymi były zakłócone. Trudno im było przejrzeć się w oczach ojca i matki, trudno było zostać „nakarmionym” emocjonalnie, ponieważ jeden z rodziców był skoncentrowany na swoim piciu, a drugi na próbie rozwiązania alkoholowego problemu partnera. W związku z tym, dzieci zawsze były opuszczone, doświadczały poczucia osamotnienia, ich potrzeby nie były zaspokojone, obarczane były nadmiernymi wymaganiami, wykraczającymi poza ich zwykłe, dziecięce role. System rodzinny wymuszał na nich na przykład podjęcie roli zastępczego partnera względem jednego z rodziców czy zastępczego rodzica wobec swojego rodzeństwa. Dzieci z rodzin z problemami uzależnień wychowywane są w klimacie tajemnicy, udawania, że wszystko w domu jest w porządku. Problem uzależnienia, i często współobecnej przemocy, jest ukrywany, maskowany, zaprzeczany. Z tego powodu dzieci tłumią swoje uczucia, swoją indywidualność, stają się nadmiernie czujne, nieufne, kontrolujące i zależne.
A jaką rolę odgrywają rodzice niepijący, tzw. współuzależnieni?
Skrót DDA można by rozwinąć jako „dorosłe dziecko alkoholika i osoby współuzależnionej”. Nieuzależniony rodzic często bywa przez dziecko idealizowany, stawiany na piedestale, gdyż jest jedyną nadzieją na wsparcie. Dzieci, aby przetrwać, często wyrzekają się swoich potrzeb, by wspomagać trzeźwego rodzica, jawiącego się im jako bezradna, słaba i pokrzywdzona osoba. Jednak podczas terapii zwykle okazuje się, że krzywda rodzica zasłaniała wykorzystywanie przez niego dziecka do swoich celów, np. pieniędzy alkoholikowi, szukania go, wielogodzinnego rozmawiania z pijanym rodzicem, by go uspokoić itp. Trzeba dodać, że syndrom współuzależnienia opisywany jest jako niszcząca adaptacja do sytuacji życia w związku z osobą uzależnioną. Jeśli tak funkcjonuje drugi rodzic (jest bezradny, depresyjny, skoncentrowany na alkoholiku, zobojętniały na świat wokół), to oprócz swojego cierpienia, z pewnością przysporzy wiele bólu i niedostatku swoim dzieciom.
Czy każde dziecko wychowujące się w domu z problemem alkoholowym w przyszłości będzie wymagać pomocy terapeutycznej?
Oczywiście, że nie. Na to, czy ktoś będzie potrzebować specjalistycznej pomocy, czy też nie, wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest temperament, czyli siła konstrukcji psychicznej. Czasami zdarza się, że partner alkoholika nie ma syndromu współuzależnie, bierze odpowiedzialność za siebie i buduje zdrowe relacje z dziećmi, daje im zaplecze emocjonalne. Bywa również tak, że dzieci znajdują pomoc poza rodziną, np. u cioci, wujka, księdza czy trenera. To pomaga im w jakimś stopniu kompensować braki domu rodzinnego. Starsze dzieci szukają pomocy w ruchach religijnych, harcerstwie, sporcie. To ważna alternatywa, ponieważ daje poczucie uporządkowania moralnego, którego brakuje w ich domach. Dzieci szukają tam także miłości, wsparcia, wzmocnienia poczucia własnej godności, akceptacji. Wybierają wspólnoty oferujące bliskość, której brakuje im w domach zdominowanych przez agresję i przemoc fizyczną albo chłód emocjonalny. Takie alternatywne formy, jeśli nie powtórzą totalitarnego systemu rodzinnego, pomagają leczyć doznane zranienia, uczą budowania wzajemnych relacji, szanowania zasad, itp.
Jakie postawy społeczne przyjmują DDA? Są otwarci świat, czy raczej wycofani, zalęknieni?
Osoby te często miewają zaburzenia lękowodepresyjne, a także cechy osobowości zależnej. Mimo że są pozornie niezależne, zaradne, przez wiele lat potrafią opiekować się rodzicami, to kiedy muszą zająć się własnym życiem, stają się zupełnie bezradne. Z jednej strony mogą robić trzy fakultety naraz, angażować się w pomoc słabszym, działać w ruchach religijnych, a z drugiej, kiedy muszą zająć się swoimi problemami, uciekają, chowają się, nie podejmują walki o własne dobro. Określenie „dorosłe dziecko” dobrze odzwierciedla sposób ich funkcjonowania. Swoim zachowaniem ujawniają, że są uwięzione w przeszłości, czyli w sytuacjach, w których nie mogły prosić o miłość, nie mogły mówić, że są głodne czy chore. Sytuacja zmuszała je jednak do tego, by przyjmowały postawy dorosłe, musiały np. same zanosić swoje dokumenty z przedszkola do podstawówki, organizować przeprowadzki, prowadzić uzależnionemu rodzicowi dom pod nieobecność drugiego rodzica itp. W dorosłym życiu DDA potrafią świetnie doradzać, realizować wiele zadań jednocześnie, zajmować się ludźmi, ale nie sobą. Zwykle, w tej ostatniej sytuacji, czują się nieporadne, a nawet winne.
Nadmierne eksploatowanie siebie może powodować problemy zdrowotne…
U takich osób osobiste problemy ujawniają się w postaci objawów psychosomatycznych, jak np. porażenia ciała, duszności, uczucia ucisku w klatce piersiowej, zaburzenia miesiączkowania, bólów głowy. Mogą występować również inne objawy, jak chociażby poczucie życia w odrealnieniu, we mgle, w bardzo wyraźnej postawie nieufności wobec ludzi oraz silna potrzeba czujności i kontroli relacji. Są to cechy charakterystyczne np. dla żołnierzy biorących udział w wojnach na pierwszej linii frontu, którzy nie mają pewności, że przeżyją.
Podobnie jak dzieci alkoholików…
Trwają one w nieustannym napięciu, ponieważ nigdy nie mają pewności, czy po powrocie ze szkoły zastaną spokojną atmosferę i ciepły obiad na stole, czy też libację i przypadkowe osoby, które będą spać w ich łóżkach. Towarzysząca przewlekłemu piciu rodziców przemoc, agresywne kłótnie, wy, znikanie rodziców na kilka dni bez wyjaśnień powodują w konsekwencji, że u wielu osób pochodzących z rodzin z problemem uzależnień pojawia się tzw. zespół stresu pourazowego.
Jakie są objawy tego zespołu?
Spośród wielu, trzy są najbardziej charakterystyczne. Pierwszym z nich jest pobudzenie. Kiedy traumatyczne zjawisko trwa dłuższy czas, lub jest gwałtowne i silne, maleje zdolność do radzenia sobie z nim. System samoobronny rozpada się, pojawia się stałe pobudzenie, nadmierne reagowanie na sytuacje stresowe, np. na egzamin czy nawet wizytę u lekarza. Pobudzona osoba trwa w nieustannej gotowości do działania, trudno jest jej się relaksować, spać, regenerować siły. Organizm pracuje ciągle na najwyższych obrotach, tak jak w chwili, kiedy występowała sytuacja stresowa. To nic, że zmieniły się okoliczności, że od tego okresu minęło już sporo lat, raz zaprogramowany sposób działania nie wycisza się.
Drugim objawem jest tzw. flashback, czyli wtargnięcie. Jest to pojawiający się nagle obraz z przeszłości. To jak powtórzenie jakiejś dramatycznej sceny w filmie kryminalnym, w postaci przebłysku. Pojawianie się takich obrazów wskazuje na chwile, w których załamywał się system obronny danej osoby. Takie wtargnięcia potrafią wyrywać ze snu, z wykonywanych zwyczajowo czynności. Są to pewnego rodzaju okruchy wspomnień pojawiających się w sposób nieprzewidziany i niekontrolowany. Zwykle są to zbitki bardzo trudnych wspomnień, obrazy, dźwięki wywołujące określone uczucia. Przykładowo, osoba idąc ulicą zauważa kogoś, kto wykonuje pewien gest, który kojarzy się jej z dawnym, negatywnym wydarzeniem, a to powoduje u niej paraliżujący lęk. Nie jest to więc reakcja na to, co dzieje się tu i teraz, lecz na wydarzenie z przeszłości.
Trzeci objaw syndromu pourazowego to zawężenie. Zwykle spotykamy się z nim w sytuacji bieżącego stresu, kiedy np. stoimy naprzeciw napastnika i musimy zdecydować, czy podejmujemy walkę, czy uciekamy. W naturalny sposób skupiamy wtedy całą naszą uwagę na problemie, zawęża się nasze pole świadomości, istnieje wtedy tylko problem i my. U osób z zaburzeniem stresu pourazowego takie zawężenie powoduje, że odbierają oni bieżące sytuacje niejako z zewnątrz, jak gdyby byli biernymi obserwatorami i nie mieli wpływu na to, co się dzieje.
Żyją jakby w nierealnym świecie…
To nie musi być stan ciągły, może się pojawiać tylko sporadycznie. Poczucie nieade-kwatności tego, co jest, z tym, co się widzi, może powodować także kreowanie fikcyjnego świata. Pacjenci budują sobie w marzedomy, tworzą całe rodziny zgodnie z zasadami, według których sami chcieliby żyć. Jest to mechanizm obronny, próba wynagrodzenia sobie przeszłości, np. braku kochającej rodziny.
Czy osoby pochodzące z rodzin alkoholowych mają większe do uzależniania się od alkoholu?
To pytanie, na jakie fachowcy od wielu lat szukają odpowiedzi. Istnieją teorie mówiące, że może pojawić się skaza na chromosomie mająca wpływ na ewentualne uzależnienie, ale póki co, nie ma na to wystarczających dowodów. Większą rolę można przypisać środowisku, w jakim przebywają dzieci. Jeśli na co dzień widzą pijących rodziców, którzy w taki sposób „radzą” sobie z napięciem, wielce prawdopodobne, że będzie to dla nich informacja, że warto wypróbować taką formę odreagowania.
Czynniki środowiskowe przyczyniają się do przejmowania przez dzieci wzorców zachowań dorosłych, ale mogą one przyjąć również postać przeciwną, czyli nadmierne kontrolowanie siebie, z obawy przed powtórzeniem zachowań rodziców. Jest to problem nadkontroli – całkowite odrzucenie alkoholu, abstynencja oparta na lęku, że straci się kontrolę nad sytuacją, że nie będzie można przestać pić. Często dorastającym dzieciom, alkohol pomaga się rozluźnić, zapomnieć o nieustannym stresie w domu, a to przyczynia się do uzależnienia kolejnego pokolenia. Jednak nie jest to regułą, a problem uzależnienia od alkoholu nie dotyczy każdego DDA.
Czy DDA chętnie zgłaszają się po pomoc do terapeuty?
Są to osoby odznaczające się tzw. przymusem dzielności. Są przyzwyczajone do tego, że nie można korzystać z pomocy osób trzecich. W dzieciństwie nie dostawały wsparcia, najczęściej jeszcze same udzielały go innym. W związku z tym, bardzo trudno jest im prosić o poradę czy przyznać się przed sobą, że sobie z czymś nie radzą. Największym problemem jest dla nich pokonanie nieufności, zrezygnowanie z kontroli i powiedzenie, że coś ich przerasta. Wstydliwe jest nazwanie rodziców alkoholikami, dostrzeżenie, że nie są idealni. Motywem DDA do zgłaszania się po pomoc bywa chęć kierowania do terapii swoich bliskich, partnerów, rodziców. Średnia wieku tych pacjentów to dwadzieścia–trzydzieści kilka lat i jest to właściwy moment na rozpoczęcie terapii. Dzięki temu, dają sobie szansę na popełnienie mniejszej liczby błędów oraz na lepsze życie po ukończeniu leczenia.
Z jakimi problemami najczęściej przychodzą?
Jednym z pojawiających się najczęściej jest nieumiejętność budowania trwałych związków, pogłębiania ich. Mają również problemy z seksualnością. W ich wspomnieniach wiele jest sytuacji naruszania intymności fizycznej, psychicznej. Oprócz trudności w zaufaniu drugiemu człowiekowi, przeżywają konflikty lojalności względem rodziny, z której pochodzą. Nawet kiedy mają już własne domy, trudno jest im odseparować się od problemów rodziców, rodzeństwa, co przyczynia się do powstawania napięć w nowym związku, który starają się tworzyć. Nie umiejąc oddzielić się od rodziny, stale angażują się w jej sprawy, dzwonią, są w stałym lęku, wypytują o szczegóły, są gotowe pomagać w każdej chwili, oddalając od siebie swoje dorosłe życie. Boją się mieć dzieci, być rodzicami, by nie powtórzyć błędów swoich matek i ojców.
Jakie są formy terapii DDA?
Może być ona prowadzona dwutorowo, tj. indywidualnie albo grupowo. W ośrodku, którym kieruję, zanim osoba zostanie przyjęta, konsultuję ją z lekarzem psychiatrą, by wykluczyć głębsze zaburzenia, rozpoznać, czy nie trzeba rozpocząć leczenia farmakologicznego. Następnie przeprowadza się diagnozę psychologiczną, pod kątem możliwości i kierunków korzystania z psychoterapii.
Zanim zapadnie decyzja o zakwalifikowaniu do psychoterapii, analizowany jest problem, z jakim potencjalny pacjent przychodzi do terapeuty, oraz weryfikuje się motywację zainteresowanego. Zdarza się tak, że na terapię przychodzą osoby, które zostały nakłonione do niej np. przez przełożonego bądź współmałżonka, niemające wewnętrznego przekonania o potrzebie leczenia. Wówczas, jeśli nie uda się odnaleźć wewnętrznego motywu, nie umawiamy się na terapię. Forma psychoterapii, indywidualna lub grupowa, zależy od oferty ośrodka, ale przede wszystkim dopasowywana jest do potrzeb.
Czego pacjenci mogą spodziewać się na terapii?
Zwykle pracujemy w oparciu o historię życia. U DDA, przez działanie wewnętrznych systemów obronnych, dokonuje się tzw. wyparcie złych doświadczeń ze swojej pamięci. Dlatego trzeba podjąć próbę urealnienia problemów, które były zaprzeczane, o których się nie pamięta. Opowiadanie swojej historii w grupie pomaga odzyskiwać pamięć, urzeczywistniać problemy, które często były negowane, marginalizowane. Kiedy ktoś opowiada, że był bity, to kolejnym osobom przypominają się podobne zdarzenia. Gdy pacjent był np. świadkiem współżycia seksualnego rodziców, a wcześniej matka mówiła nienawiści względem ojca oraz, że chce się z nim rozwieść, pojawia się ogromne napięcie, którego źródło w trakcie terapii musi zostać rozpoznane, przepracowane. Opowiadanie o swoich przeżyciach i doświadczeniach, w terapii indywidualnej, czy grupowej, pomaga je porządkować, ć oraz wyrazić uczucia bólu, wstydu, gniewu, nienawiści. Terapeuta w relacji indywidualnej jest lustrem, pomaga zinterpretować i zrozumieć, a potem zintegrować to, co najtrudniejsze, tak by pacjent odnalazł w sobie oparcie i sens własnego życia. W relacjach z terapeutą czy osobami z grupy, pacjent doświadcza nowej jakości budowania więzi i odzyskuje swoją autonomię, dodatkowo odkrywa, że jedno nie stoi w sprzeczności z drugim.
Czy kolejnym etapem jest przebaczenie rodzicom?
Terapia zapoczątkowuje proces wybaczania, który nie może być rozumiany jako zapomnienie ani usprawiedliwienie. DDA kierują się w życiu sztywnymi zasadami, często są bardzo ortodoksyjni w swoich religijnych przekonaniach, dlatego, jeśli usłyszą podczas spowiedzi, że powinny przebaczyć, będą się starać to zrobić, nawet kosztem własnych uczuć. A tego etapu nie można przyspieszyć, przebaczenie musi postępować w swoim własnym tempie. Zanim do niego dojdzie, należy uświadomić sobie krzywdy, które mają być wybaczone.
Terapia jest po to, aby DDA mogły odnaleźć zamrożone gdzieś w sobie poczucie krzywdy, niesprawiedliwości, które nie pozwala normalnie funkcjonować i zapomnieć o przeszłości. Przeprowadzona psychoterapia może uruchomić procesy egzystencjalne, które dostarczą odpowiedzi na pytania o porządek świata, własne wartości, czyli na te kwestie, które bezpośrednio dotykają każdego człowieka.
Czy można przestać być dorosłym dzieckiem alkoholika?
Jest to jak najbardziej możliwe. O tym, co się wydarzyło w dzieciństwie, nie zapomni się nigdy, ale można myśleć o przeszłości jako o obszarze, który rozumiem i integruję w sobie. Jeśli osoba po dwuletniej terapii mówi, że nadal jest DDA, to znaczy, że nie do końca wykorzystała okres leczenia. Osoba po terapii zwykle nie potrzebuje etykiety, nie tworzy sobie podwalin poczucia tożsamości w oparciu o bycie ofiarą systemu rodziny z problemem alkoholowym. Dzięki cechom wyniesionym z domu rodzinnego, determinacji, umiejętności życia w ekstremalnych warunkach oraz wytrzymałości, poznaje w trakcie terapii nowe ędzia, za pomocą których będzie mogła radzić sobie samodzielnie, i – na co można mieć nadzieję – być bardziej szczęśliwa i spełniona.
Agnieszka Litwa-Janowska – psycholog, su-perwizor i specjalista psychoterapii uzależnień. Dyrektor Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień, a w nim Ośrodka Psychoterapii DDA. Wykładowca Małopolskiego Ośrodka Szkolenia Terapeutów Uzależnień. Przewodnicząca Zespołu Ekspertów PARPA ds. Pomagania Osobom z Syndromem DDA. Od wielu lat zajmuje się psychoterapią indywidualną i grupową osób pochodzących z rodzin z problemem uzależnień.
Źródło: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/psychologia-na-co-dzien/art,388,co-oni-moga-zrobic.html
News Chicago
Wyrok skazujący Jussiego Smolletta uchylony – kontrowersyjna sprawa aktora wciąż budzi emocje
Sześć lat po wybuchu jednej z najbardziej medialnych spraw w Hollywood, Sąd Najwyższy stanu Illinois uchylił wyrok skazujący Jussiego Smolletta. Decyzja wynikała z błędów proceduralnych popełnionych przez prokuraturę – to jednak nie kończy kontrowersji wokół byłego aktora serialu „Empire”.
Dlaczego wyrok został uchylony?
Sprawa Jussiego Smolletta rozpoczęła się w styczniu 2019 roku, kiedy aktor zgłosił policji w Chicago, że padł ofiarą brutalnego ataku na tle rasowym i homofobicznym. Twierdził, że dwóch mężczyzn nałożyło mu na szyję pętlę, oblało substancją chemiczną i krzyczało hasła powiązane z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.
Początkowe poparcie dla Smolletta szybko zaczęło słabnąć, gdy w toku śledztwa pojawiły się dowody wskazujące, że cała sytuacja była sfingowana.
W marcu 2019 roku prokurator okręgowy powiatu Cook, Kim Foxx, wycofała pierwotne zarzuty wobec Smolletta, co wywołało falę krytyki i oskarżeń o stronniczość. Następnie powołano specjalnego prokuratora, który ponownie oskarżył aktora. To właśnie jego interwencję Sąd Najwyższy uznał za niezgodną z prawem, co doprowadziło do uchylenia wyroku.
Reakcje stron
Adwokat Jussiego Smolletta, Nenye Uche, nazwał sprawę „mściwym prześladowaniem” i podkreślił, że wyrok jest dowodem na niesprawiedliwość systemu wobec jego klienta. „Gdyby Jussie był zwykłym człowiekiem z ulicy, ta sprawa nigdy nie trafiłaby do sądu” – powiedział Uche.
Z kolei specjalny prokurator Dan K. Webb wyraził rozczarowanie wyrokiem, podkreślając, że decyzja sądu nie dowodzi niewinności aktora. Miasto Chicago kontynuuje również cywilny pozew, w którym domaga się od Smolletta zwrotu ponad 120 tys. dolarów za koszty przeprowadzonego śledztwa.
Kronika upadku
Sprawa Jussiego Smolletta była pełna zwrotów akcji. W 2019 roku policja Chicago ogłosiła, że dwaj bracia, Olabinjo i Abimbola Osundairo, przyznali się, że zostali opłaceni przez aktora, aby upozorować atak. Według śledczych aktor miał na celu przyciągnięcie uwagi mediów i wzmocnienie swojej kariery poprzez wykorzystanie napięć rasowych i politycznych.
W grudniu 2021 roku aktor został uznany za winnego pięciu z sześciu zarzutów związanych z wprowadzaniem policji w błąd. W marcu 2022 roku otrzymał wyrok 150 dni więzienia i grzywnę w wysokości 25 tys. dolarów. Po zaledwie tygodniu trafił jednak na wolność, oczekując na apelację.
Czy Jussie Smollett ma szansę na odbudowę kariery?
Od czasu skandalu kariera Smolletta znalazła się w zawieszeniu. Jego rola w „Empire” została zakończona, a branża filmowa odsunęła się od aktora. W 2024 roku próbował wrócić na ekrany jako reżyser i główny aktor w filmie „The Lost Holliday”, jednak produkcja przeszła bez echa.
Sam Smollett wciąż utrzymuje, że jest niewinny. „Nie zmieniłem swojej historii. To inni wielokrotnie ją modyfikowali” – powiedział w wywiadzie dla Entertainment Tonight.
Podkreślił, że mimo medialnej krytyki i strat finansowych, nie zamierza się poddać i dalej będzie walczył o oczyszczenie swojego imienia.
Choć uchylenie wyroku jest sukcesem prawnym Smolletta, to nie oznacza zakończenia jego problemów. Miasto Chicago nadal domaga się zwrotu kosztów śledztwa, a publiczny wizerunek aktora pozostaje mocno nadszarpnięty. W świetle podzielonych opinii społecznych, Jussie Smollett będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem odbudowy swojego miejsca w Hollywood – jeśli w ogóle jeszcze będzie na to szansa.
Źródło: cnn
Foto: Police Department, YouTube
News USA
Matt Gaetz wycofuje się z kandydowania na prokuratora generalnego w rządzie Trumpa
Matt Gaetz, były kongresmen z Florydy, ogłosił w czwartek rezygnację z ubiegania się o stanowisko prokuratora generalnego w administracji prezydenta elekta Donalda Trumpa. Decyzja została podjęta w obliczu nasilonej krytyki i kontrowersji związanych z federalnym śledztwem dotyczącym handlu ludźmi, które rzuciło cień na jego nominację.
Matt Gaetz, znany jako lojalny sojusznik Donalda Trumpa, wskazał, że jego kandydatura mogłaby odwracać uwagę od kluczowych działań administracji w okresie przejściowym. Jego nominacja na stanowisko szefa Departamentu Sprawiedliwości już wcześniej budziła opór, nawet wśród Republikanów, co zapowiadało trudną walkę o zatwierdzenie przez Senat.
Prezydent elekt skomentował decyzję Gaetza w mediach społecznościowych, wyrażając uznanie dla jego działań i przyszłości politycznej:
„Bardzo doceniam ostatnie wysiłki Matta Gaetza w staraniu się o zatwierdzenie stanowiska prokuratora generalnego. Radził sobie bardzo dobrze, ale jednocześnie nie chciał odwracać uwagi administracji. Matt ma wspaniałą przyszłość i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć wszystkie wspaniałe rzeczy, które zrobi!”
Kontrowersje wokół Gaetza: federalne śledztwo i zarzuty
Wycofanie się Gaetza nastąpiło zaledwie kilka dni po ujawnieniu szczegółów dotyczących zeznań dwóch kobiet przed Komisją Etyki Izby Reprezentantów. Według ich prawnika, Joela Lepparda, jego klientki twierdziły, że Matt Gaetz płacił im za spotkania o naturze seksualnej, począwszy od 2017 roku, gdy pełnił funkcję kongresmena.
Jedna z kobiet zeznała, że widziała Gaetza uprawiającego seks z 17-latką podczas imprezy na Florydzie w 2017 roku. Zeznania sugerują jednak, że Gaetz nie był świadomy wieku dziewczyny i zakończył relację, gdy tylko się o tym dowiedział.
Chociaż Matt Gaetz stanowczo zaprzecza wszystkim zarzutom i twierdzi, że federalne śledztwo zakończyło się bez postawienia mu zarzutów, kontrowersje te podważyły jego wiarygodność jako kandydata na jedno z najważniejszych stanowisk w państwie.
Polityczna przyszłość Gaetza w zawieszeniu
Matt Gaetz, który niespodziewanie zrezygnował z miejsca w Kongresie po ogłoszeniu nominacji, znalazł się w politycznym zawieszeniu. Jego decyzja jest postrzegana jako sposób na uniknięcie dalszego dochodzenia Komisji Etyki Izby w sprawie zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne.
Komisja Etyki, pomimo podziałów między Republikanami i Demokratami, zdecydowała się kontynuować swoje dochodzenie, planując kolejne spotkanie 5 grudnia.
Gaetz został wybrany na kolejną kadencję w Kongresie, która rozpocznie się 3 stycznia 2025 roku. Jednak jego przyszłość jako kongresmena pozostaje niepewna. W związku z jego rezygnacją planowane są specjalne wybory na Florydzie, które wyłonią jego następcę.
Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube
News USA
FAFSA 2025-26: Lepszy start dla studentów i rodzin szukających wsparcia finansowego
Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych ogłosił w czwartek udostępnienie odświeżonego formularza FAFSA (Free Application for Federal Student Aid) na rok akademicki 2025-26. Po intensywnych testach, nowa wersja – zarówno w formie papierowej, jak i online – ma zapewnić studentom i ich rodzinom łatwiejszy dostęp do finansowego wsparcia edukacyjnego.
Nowy formularz to odpowiedź na zeszłoroczne problemy, które spowodowały chaos w procesie składania wniosków. Opóźnienia w udostępnieniu formularza i liczne usterki techniczne zmusiły wielu studentów do opóźnienia decyzji o wyborze uczelni, a niektórzy w ogóle zrezygnowali z dalszej edukacji.
Raport Government Accountability Office (GAO) wykazał, że liczba osób składających FAFSA spadła o 9% wśród osób pochodzących z rodzin o niskich dochodach.
W tym roku formularz wygląda niemal identycznie jak poprzednio, ale zmieniono proces jego obsługi, co znacząco poprawiło doświadczenia użytkowników. Specjaliści uważają, że nowy system działa „bardzo sprawnie” i opisują go jako intuicyjny oraz szybki.
Usprawnienia w formularzu FAFSA
W 2020 r. Kongres USA zatwierdził gruntowną przebudowę FAFSA, aby uprościć proces ubiegania się o pomoc finansową. Zmiany miały być wdrożone w zeszłym roku, jednak napotkano na liczne problemy techniczne, a także trudności z obsługą telefoniczną, które znacząco opóźniły cały proces.
Tym razem Departament Edukacji wprowadził szereg ulepszeń:
- Zwiększenie personelu w centrach obsługi klienta o 80%, co zmniejszyło czas oczekiwania na połączenie.
- Ułatwienia dla rodzin o mieszanym statusie imigracyjnym, gdzie rodzice lub małżonkowie nie posiadają numeru ubezpieczenia społecznego (SSN). W poprzednich latach błędy systemu uniemożliwiały takim osobom wypełnienie formularza.
- Rozszerzenie i wydłużenie godzin pracy centrów wsparcia.
Dlaczego FAFSA jest tak ważna?
FAFSA to jedyne narzędzie umożliwiające dostęp do federalnych stypendiów, pożyczek oraz innych form wsparcia finansowego. Co roku korzysta z niego ponad 17 milionów studentów w Stanach Zjednoczonych. Zwykle formularz był dostępny już 1 października, jednak w tym roku rozpoczęto go od ograniczonego testowania w celu wyeliminowania błędów przed jego pełnym wdrożeniem.
Z udoskonaloną wersją FAFSA na rok 2025-26 Departament Edukacji stawia na odbudowę zaufania wśród studentów i rodzin. Pomoc finansowa ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia dostępności edukacji wyższej, zwłaszcza wśród uczniów o niższych dochodach.
Jeśli jesteś studentem lub rodzicem, nowy formularz FAFSA jest już dostępny na stronie studentaid.gov. Skorzystaj z tej szansy na wsparcie finansowe i zapewnij sobie dostęp do możliwości, jakie oferuje wyższe wykształcenie.
Źródło: npr
Foto: istock/Andrii Dodonov/Jose Calsina/
-
News USA4 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago4 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA3 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News USA4 tygodnie temu
McDonald’s zmienia dostawcę cebuli. W kanapkach Quarter Pounder były bakterie E. coli
-
News USA4 tygodnie temu
Zacięty wyścig prezydencki: Harris traci, Trump zyskuje. Kto zatriumfuje na finiszu?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Nowa Rada Edukacji Chicago zaprzysiężona. Napięcia między Johnsonem i Martinezem rosną