Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Wojtek FORTUNA czeka na ZŁOTEGO Stocha (ZOBACZ VIDEO)

Radio Deon 02/03/2014 NEWS CHICAGO
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Doskonale znany i lubiany w Chicago Wojciech Fortuna liczy, że w końcu po 42 latach na olimpijskiej skoczni zagrają Mazurka Dąbrowskiego. „Oczywiście liczę na Kamila Stocha. Tyle już lat czekam na to upragnione złoto, że na prawdę nie mam już więcej czasu. W Soczi chciałbym zobaczyć Polaków ze złotym medalem.” – powiedział mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.

Do zimowych igrzysk w Soczi pozostały już tylko dni. Pierwsi polscy sportowcy wylecieli już do Soczi. Tymczasem nie tylko Wojciech Fortuna, ale także kibice sportów zimowych liczą na medale polskich skoczków oraz Justyny Kowalczyk. Sportowcy będą rywalizować o 98 kompletów medali olimpijskich oraz o pieniądze. Za złoto PKOL wypłaci około 40 tysięcy dolarów, za srebro 25 tysięcy dolarów, a za brązowy krążek 15 tysięcy dolarów. Tymczasem Rosjanie, których wystąpi w Soczi ponad 220 za każdy tytuł mistrzowski mogą liczyć na kwotę ponad trzykrotnie wyższa od Polaków. Jednak ponad 20 krajów nie wypłaci za zdobyty medal ani centa. Igrzyska w Rosji rozpoczynają się już w piątek 7 lutego.

W sobotę 1 lutego w konkurs Pucharu Świata w niemieckim Willingen w końcu wygrał Kamil Stoch. Tym zwycięstwem z pewnością uspokoił kibiców, którzy martwili się o formę Polaka przed Soczi. Zimowe zmagania polskich reprezentantów skrupulatnie śledzi Wojciech Fortuna. Były mistrz świata i olimpijski z Sapporo w 1986 wyjechał do Chicago. Tutaj pracował najpierw w firmie sprzątającej, a potem w różnych biznesach budowlanych, aż w końcu założył własną firmę remontową Fortuna Service Inc, potem otworzył Fortuna Painting – firmę malarską. Wojciech Fortuna nigdy nie czuł się jednak dobrze w Stanach Zjednoczonych, dlatego często wracał na Podhale do ukochanego Zakopanego. Na stałe do Polski wrócił w roku 2003, tam zajął się promowaniem narciarstwa biegowego. Mieszkając jeszcze w Chicago w roku 1997 został odznaczony prestiżowym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  W Stanach Zjednoczonych napisał dwie książki autobiograficzne: „Prawda o Sapporo” oraz „Szczęście w powietrzu”.  Z kolei w 2004 powstał film „Wojciech Fortuna – Szczęście na Okurayamie”. W roku 2010 Wojciech Fortuna wydał specjalny album „Stała ekspozycja sportów zimowych – Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”. Ostatnią publikacją o Fortunie jest książka z grudnia 2013 roku. Jest to książka biograficzna o życiu Fortuny, pt. „Wojciech Fortuna. Skok do piekła”. Przygotował ją dziennikarz Przeglądu Sportowego Leszek Błażyński.

 

Slawomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: Agencja TVN/x-news, wikipedia
foto: wikipedia – Sławek

 

 

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook