Połącz się z nami

News Chicago

„Fajko, teraz mam czas tylko dla ciebie”. Mirosław Jurgielewicz o niezwykłym hobby i celebracji Święta Fajczarza

Opublikowano

dnia

Fajka jest chyba najstarszym przyrządem na świecie służącym do palenia tytoniu. Znana była już w czasach Herodota, który wspominał o Scytach wdychających dym z palonych ziół. Popularna była na Dalekim Wschodzie. Wśród Indian amerykańskich znana była od setek lat i stanowiła swoistego rodzaju symbol pokoju. Do Europy trafiła cztery wieki temu. W obecnej dobie, osoby, które je produkują nazywamy fajkarzami. Zarówno jedni jak i drudzy 20 lutego mieli swoje święto – Światowy Dzień Palenia Fajki nazywany również Światowym Dniem Fajczarza.

O niezwykłym  hobby oraz o celebracji święta przez polskich fajczarzy opowiadał na antenie Radia Deon Mirosław Jurgielewicz, fajczarz z Konina, dziennikarz, były redaktor naczelny konińskiego oddziału „Gazety Poznańskiej” prowadzący obecnie internetowy magazyn fajkowy „Kalumet.pl”

W Polsce fajczarze koneserzy zrzeszeni są w klubach i jest ich kilkuset, natomiast ilość osób traktujących palenie fajki jedynie jako używki szacowana jest na 200-300 tysięcy

Jak podkreśla Mirosław Jurgielewicz, jedną z największych imprez fajczarskich na świecie jest chicagowski „Pipe Show”

Ekspert wyjaśnia, że ceny fajek w głównej mierze zależą od materiału, z którego są wykonane

Wonnych i długich dymków….

Wyjątkowe modele fajek najczęściej są ozdobami kolekcji i nie są używane do palenia, chociaż zdaniem naszego rozmówcy odważny kolekcjoner przynajmniej raz taką fajkę zapali

W Europie w produkcji fajek przodują kraje z basenu Morza Śródziemnego

Podobno palenie fajki nie szkodzi tak bardzo jak palenie papierosów. Oczywiście, o ile potrafimy odpowiednio ją palić

Nasz rozmówca wskazał również na inne aspekty fajczarskiej pasji, jak chociażby poznawanie ciekawych ludzi oraz innych rejonów świata

Fajczarz to osoba, która pali, a raczej pyka fajkę. Co to jest fajka? To przedmiot służący do palenia tytoniu, najczęściej wykonany z drewna, gliny lub kamienia składający się z ustnika i główki (komory spalania) połączonej z ustnikiem przez cybuch.

Okazuje się, że palenie fajki to prawdziwe misterium. Wszystkim fajczarzom i fajkarzom z okazji ich święta życzymy wonnych i długich dymków.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: archiwum rozmówcy

 

News Chicago

Koale przybywają do Chicago. Brumby i Willum zamieszkają w Brookfield Zoo

Opublikowano

dnia

Autor:

Sympatyczne koale, zwierzęta będące symbolem Australii, przybywają do Brookfield Zoo w Chicago. Brumby i Willum — para 2-letnich torbaczy — zadebiutują tu w weekend z okazji Dnia Pamięci i będą pierwszymi przedstawicielami tego gatunku w 90-letniej historii ogrodu zoologicznego.

Koale przybywają dzięki partnerstwu z San Diego Zoo Wildlife Alliance i Projektem Koala Education and Conservation Project w zoo w San Diego. Zwierzęta te można spotkać jedynie w kilkunastu akredytowanych instytucjach zoologicznych w Ameryce Północnej.

Koale zostały sklasyfikowane przez Międzynarodową Unię Ochrony i Przyrody (IUCN) jako gatunek zagrożony wyginięciem w ich rodzimej Australii.

Według niedawnego raportu opublikowanego w „New York Times” liczba osobników na niektórych obszarach spadła aż o 80%. Utrata siedlisk, susza, pożary, kolizje z samochodami, choroby zakaźne i wysoce selektywna dieta przyczyniły się do spadku liczebności koali.

Koale żywią się liśćmi eukaliptusa, które są trujące dla większości innych zwierząt i tolerowane przez torbacze jedynie ze względu na wyspecjalizowane bakterie jelitowe. Energia potrzebna do strawienia eukaliptusa o niskiej zawartości składników odżywczych jest jednym z powodów, dla których torbacze te śpią tak dużo – od 18 do 22 godzin dziennie.

Chociaż koale będą pierwszymi osobnikami w Brookfield, związki ogrodu zoologicznego z Australią sięgają dziesięcioleci.

Od lewej: Brumby i Willum

Na początku lat 70. Zoo kupiło 16 000 akrów bardzo zniszczonej ziemi w Australii Południowej. Naukowcy z Brookfield pomogli lokalnym działaczom na rzecz ochrony przyrody zarządzać tym obszarem i skutecznie go rekultywować, co zainspirowało przekształcenie milionów pobliskich akrów w park narodowy.

Ostatecznie ogród zoologiczny przekazał swoje posiadłości ziemskie i działania związane z ochroną australijskiemu funduszowi krajobrazowemu.

 

Źródło: wttw
Foto: Zoo San Diego
Czytaj dalej

News Chicago

Głosujemy na Navy Pier! Tu są najlepsze pokazy fajerwerków

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowskie molo Navy Pier zostało po raz kolejny nominowane do nagrody „Najlepsze miejsce do oglądania sztucznych ogni” w plebiscycie 10Best Readers’ Choice Travel Awards, magazynu USA Today. Navy Pier drugi rok z rzędu ubiega się o ten tytuł, a zeszłym roku wygrało głosowanie.

Wyborcy mają nieco ponad trzy tygodnie na oddanie głosu i mogą głosować codziennie aż do zakończenia konkursu w poniedziałek 13 maja. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w środę 22 maja.

Słynne letnie fajerwerki na Navy Pier, będące tradycją Chicago, będą jak co roku oświetlać nocne niebo od weekendu z okazji Dnia Pamięci do weekendu z okazji Święta Pracy.

Pokazom, które odbywają się w środy o godzinie 9:00PM oraz w soboty o 10:00PM w tym okresie, towarzyszą popularne i specjalne ścieżki dźwiękowe, które zapewniają publiczności niezapomniane wrażenia.

Słynne Navy Pier jest znane jako najważniejszy cel turystyki non-profit na Środkowym Zachodzie. Obejmujące sześć przecznic molo odwiedza rocznie prawie 8 milionów gości. Miejsce to, założone pierwotnie w 1916 roku w celu żeglugi i rekreacji, przekształciło się w wieloaspektową atrakcję, obejmującą parki, restauracje, sklepy detaliczne, rejsy wycieczkowe, przestrzenie wystawowe i nie tylko.

Aby oddać głos na pokaz sztucznych ogni na Navy Pier, kliknij TUTAJ.

 

Źródło: fox32
Foto: Navy Pier
Czytaj dalej

News Chicago

Apollo’s 2000 w Little Village uzyskał status Chicago Landmark

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miejska głosowała za zatwierdzeniem wyznaczenia punktu orientacyjnego landmark dla obiektu Apollo’s 2000 w Little Village. Właściciele budynku, Javier i Lidia Galindo, świętowali tą decyzję.

Javier i Lidia Galindo prowadzą Apollo’s 2000 od 35 lat. O przyznanie mu statusu Chicago Landmark zaczęli się starać kilka lat temu.

Dawniej znany jako Marshall Square Theatre, budynek pod adresem 2875 W. Cermak Rd. został zbudowany w 1917 roku. Jak wynika z raportu przedłożonego miejskiej Komisji ds. Zabytków Chicago, zaprojektował go Alexander L. Levy, który studiował architekturę na Uniwersytecie Illinois i był „mistrzem projektowania kin”.

Levy zaprojektował także kilka innych budynków w całym Chicago, w tym żydowski dom sierot Marks Nathan w North Lawndale i co najmniej dwie synagogi, które stoją do dziś.

Na budynek Marshall Square Theatre duży wpływ miał styl architektury Beaux-Arts, często spotykany w budynkach takich jak dworce kolejowe, kluby i hotele. Detale w stylu Beaux-Arts można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz Apollo, w tym rzeźbione orły nad wejściem i zdobione sufity wewnątrz.

Właściciel, Frank De la Torre, sprzedał go w 1989 r. państwu Galindo, którzy ponownie wprowadzili teatr jako miejsce występów i wydarzeń pod nową nazwą: Apollo’s 2000. Para stwierdziła, że inspiracja dla nazwy pochodzi od dziadka Javiera Galindo, Apolinara Esparzy.

Od tego czasu Apollo’s 2000 był gospodarzem wielu wydarzeń, w tym hiszpańskich występów rockowych i popowych; cyklu o jazzie latynoskim; teatru dla dzieci; zbiórki pieniędzy na cele polityczne i spotkań partii. Odwiedzili go wiceprezydent Al Gore, były gubernator Pat Quinn, Kongresmen USA Jesús „Chuy” García i Senator Bernie Sanders.

Apollo’s 2000 to drugi punkt orientacyjny w Little Village, ale pierwszy budynek, który uzyskał ten status. Rodzina Galindo ma nadzieję, że decyzja przyciągnie więcej inwestycji do korytarza handlowego Little Village.

 

Źródło: suntimes
Foto: Apollo’s 2000
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Popularne w tym miesiącu