Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Ważność Zielonych Kart zostaje przedłużona na 36 miesięcy ze względu na opóźnienia

Opublikowano

dnia

Urząd Imigracyjny rozpoczął wydawanie potwierdzeń na przedłużenie tymczasowych Zielonych Kart na aż 36 miesięcy. Decyzję spowodowały kolejki i opóźnienia w  procesowaniu aplikacji. Mimo tego zdecydowanie warto starać się o sponsorowanie przez rodzinę by dostać Zieloną Kartę w Stanach Zjednoczonych.

Proszę jednak pamiętać, że mogą Państwo wciąż składać petycje na obywatelstwo po 3 latach od otrzymania pierwszej Zielonej Karty, przypomina specjalistka prawa imigracyjnego Mecenas Magdalena Grobelski.

Kto, kogo i kiedy może sponsorować, jeśli chodzi o rodzinne petycje?

Podania rodzinne zazwyczaj dotyczą najbliższych członków rodziny: współmałżonka, rodzica, dziecka, rodzeństwa, tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski. Nie ma okresu oczekiwania w przypadku relacji rodzic-dziecko lub współmałżonków.

Osoba sponsorująca nie musi mieć obywatelstwa amerykańskiego. Wystarczy, że posiada Zieloną Kartę.

Bywają przypadki, że dziadkowie chcą sponsorować wnuczka, żeby mógł przyjechać do USA i np. skończył tu szkołę. Nie mogą tego jednak zrobić bezpośrednio – wyjaśnia Magdalena Grobelski. Babcia czy dziadek najpierw musieliby zasponsorować swoje dziecko.

REKLAMA REKLAMA

Najdłużej się czeka w przypadku sponsorowania przez rodzeństwo, ale tak czy inaczej, zdecydowanie warto to zrobić.

Istotnym i korzystnym aspektem jest także „bycie w procesie” Urzędu Imigracyjnego nawet jeśli trwałby on długo. Jeśli ktoś zostałby zatrzymany i powie, że jest złożona na niego petycja, to nie podlega natychmiastowej deportacji.

Urząd Imigracyjny może przedłużyć mu pobyt w USA, potrzebny na otrzymanie dokumentów.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każdy może odebrać Zieloną Kartę pomimo zasponsorowania przez najbliższą rodzinę.

Jeśli obywatel amerykański sponsoruje swojego współmałżonka to ta osoba nie czeka na Zieloną Kartę. Jednak nie może jej dostać jeśli ma poważny rekord kryminalny.

Historia kryminalna lżejszego kalibru wydłuża okres oczekiwania na dokumenty do 5 lat.

Zawsze warto jest być w jakimś procesie wnioskującym o legalny pobyt w Stanach Zjednoczonych – podkreśla mecenas Magdalena Grobelski, ale najlepiej skonsultować ze specjalistą jakie mamy możliwości i szanse na uzyskanie Zielonej Karty.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/prostoolehutah778/ designer491mediaphotos

 

 

 

 

 

 

 

Prawo imigracyjne

Czy możemy korzystać z programów ubezpieczeń nie mając amerykańskiego obywatelstwa?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli nie mamy jeszcze amerykańskiego obywatelstwa, nie kwalifikujemy się do wielu programów, do których mają prawo Amerykanie. Trzeba więc uważać i nie podpisywać umów przed zdobyciem dokładnych informacji, przestrzega mecenas Magdalena Grobelski, która na antenie Radia Deon Chicago wyjaśnia kwestie związane z prawem imigracyjnym.

Urząd Imigracyjny niestety nie podaje precyzyjnie pod jakie ubezpieczenia można podlegać by nie wpłynęło to negatywnie na dostanie Zielonej Karty czy obywatelstwa, tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski.

Należy zawsze pamiętać i zdawać sobie sprawę z tego, że to co należy się obywatelowi amerykańskiemu rzadko przysługuje osobie posiadającą Zieloną Kartę, czy tym bardziej komuś, kto dopiero się o nią stara. Koniecznie trzeba dokładnie przeczytać całą umowę lub skonsultować z kimś ofertę ubezpieczeniową, przed jej podpisaniem.

Jeśli jest możliwość pobierania świadczeń na dzieci, które urodziły się tutaj, w Stanach Zjednoczonych, to jak najbardziej warto to zrobić. Ale w innych przypadkach trzeba być ostrożnym, żeby sobie nie zaszkodzić.

REKLAMA REKLAMA

Urząd Imigracyjny wprowadza zmiany w dokumentach przez siebie wydawanych. Będą nowe pozwolenia na pracę i nowe Zielone Karty. Zmiany dotyczą nie tylko wyglądu ale też wprowadzanych zabezpieczeń.

Na odnowienie Zielonej Karty czeka się w tej chwili nawet 36 miesięcy.

Te Zielone Karty, które już osoby posiadają zachowują swoją ważność, nie trzeba ich wymieniać – zaznacza mecenas Magdalena Grobelski.

Jeśli ktoś podróżuje na potwierdzeniach wydanych przez Urząd Imigracyjny, może zostać zatrzymany i przesłuchany.

Należy pamiętać, że jeśli się złożyło podanie o 10-letnią kartę, to nie trzeba czekać na jej otrzymanie, by złożyć aplikację na obywatelstwo. Złożenie jej dodatkowo pomoże w dostaniu stałej Zielonej Karty w szybszym terminie. Mecenas Magdalena Grobelski zachęca, by tak właśnie robić.

Jeśli chodzi o same przesłuchania to chodzą słuchy, że urzędnicy sprawdzają prawdziwość małżeństwa poprzez oddzielne przesłuchanie małżonków a pytania im zadawane są bardzo osobiste.

Mecenas Magdalena Grobelski zaprzecza jednak tym pogłoskom. Tak może się zdarzyć tylko w nielicznych, ekstremalnych przypadkach, wyjaśnia.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna

Foto: istock/asiandelight/ Lazy_BearEvgenia Parajanian

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Co to jest expungement i czy warto chować swoją historię kryminalną przed Urzędem Inigracyjnym?

Opublikowano

dnia

Autor:

Rekord kryminalny może być przeszkodą w otrzymaniu Zielonej Karty i amerykańskiego obywatelstwa. Czy zatem warto się starać o tzw. expungement? O tym kiedy możemy go uzyskać na antenie Radia Deon Chicago mówi Mecenas Magdalena Grobelski.

Urząd Imigracyjny wszedł w nowy rok z pewnymi zmianami. Aplikacje na obywatelstwo przed listopadowymi wyborami były szybko procesowane, ale kosztem wniosków o Zielone Karty, tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

W tej chwili na Zielony Karty czeka się 7-8 miesięcy. Zmiany w organizacji pracy Urzędu Imigracyjnego i przyznane dotacje mogą zmienić sposoby procesowania i usprawnić procedury.

Teraz najdłużej trzeba czekać na zatwierdzenie petycji o waiver, nawet do 36 miesięcy.

REKLAMA REKLAMA

Słuchacze pytają jaki sens ma chowanie rekordu kryminalnego przed Urzędem Imigracyjnym?

Najważniejsze jest nie ukrywać niczego, także wykroczeń popełnionych w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju. Cała przeszłość jest dokładnie sprawdzana i nic się nie ukryje, podkreśla Mecenas Magdalena Grobelski.

Rekord kryminalny jest ważny zarówno jeśli chodzi o staranie o Zieloną Kartę jak i o obywatelstwo. Ale w tym drugim przypadku przepisy są ostrzejsze

Popełnienie poważnego przestępstwa może skutkować włożeniem do przewodu deportacyjnego.

Wymazanie, czyli tzw. expungement polega na tym, że zapis wyroku skazującego jest niszczony lub zamykany (sealing) w rejestrze stanowym lub federalnym.

Expungement usuwa kompletnie rekord kryminalny. Nakazuje sądowi traktowanie wyroku skazującego tak, jakby nigdy nie miał miejsca. Nie jest to jednak przebaczenie popełnienia przestępstwa.

Staranie się o schowanie wyroku ma sens tylko po to by nie był on widoczny dla rodziny, pracodawcy, banku itp., wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski. Ale dla policji i urzędu federalnego jest on zawsze widoczny.

O expungement można się starać np. jeśli nie doszło do skazania, czyli w przypadku aresztowania przez pomyłkę. W niektórych skazaniach, gdzie zlecono supervision, należy odczekać określony czas żeby to zrobić.

Ukryć rekord kryminalny można także poprzez tzw. sealing. To w jaki sposób historia kryminalna zostanie wymazana zależy od popełnionego przestępstwa.

Sealing chowa historię kryminalną ale wciąż jest ona widoczna dla wszystkich przedstawicieli prawa. Nie wszystkie rekordy kryminalne można schować, a tych wyjątków jest bardzo dużo. Czas by o to się postarać jest także długi, ponieważ należy czekać na decyzję sędziego, policji i adwokata.

W przypadku posiadania historii kryminalnej koniecznie trzeba o tym powiedzieć swojemu adwokatowi imigracyjnemu. Także, jeśli rekord został wymazany.

Urzędnicy rozumieją, jeśli np. ktoś w młodości popełnił błąd. Natomiast mogą nie wybaczyć kłamstwa i zatajenia tej sprawy, podkreśla Mecenas Magdalena Grobelski.

O wymazanie rekordu kryminalnego nie warto starać się przed złożeniem petycji o obywatelstwo, radzi gość Radia Deon Chicago.

Staranie się o Zieloną Kartę lub obywatelstwo w przypadku osób karanych wymaga fachowej pomocy prawnika imigracyjnego.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/:gorodenkoff/ Ivan-balvan/ IPGGutenbergUKLtd/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Opóźnienia w Urzędzie Imigracyjnym. Na tzw. waivers trzeba czekać nawet 3 lata

Opublikowano

dnia

Autor:

Z badań wynika, że opóźnienia w procesowaniu aplikacji imigracyjnych najbardziej dotknęły tzw. waivers. Mecenas Magdalena Grobelski wyjaśnia na antenie Radia Deon Chicago na czym dokładnie polega procedura przebaczenia wykroczeń, które stają na drodze do starania się o pobyt stały w Stanach Zjednoczonych.

Czas oczekiwania na tzw. waiver wzrósł z mniej więcej 3-4 miesięcy procesowania w 2017 roku, do nawet 36 miesięcy w 2022 roku. Czas wydłużył się więc blisko 600%, ocenia Mecenas Magdalena Grobelski.

Co to jest waiver?

Zgodnie z amerykańskim prawem imigracyjnym istnieje kategoria osób na stałe niekwalifikujących się do uzyskania wizy imigracyjnej i wjazdu na teren USA. Osoby te mogą jednakże w szczególnych, określonych prawem okolicznościach, ubiegać się o tzw. waiver, czyli uchylenie zakazu wjazdu do USA.

Mecenas Magdalena Grobelski podkreśla, że korzystanie z programu waiver wymaga jednak przejścia dość skomplikowanej drogi prawnej.

REKLAMA REKLAMA

Oficerowie imigracyjni są bardzo skrupulatni w sprawdzaniu naszych wniosków i petycji. Nie należy też zapominać, że aby móc uzyskać waiver, petent musi udowodnić duże trudności życiowe swoich małżonków czy rodziców-obywateli USA

Provisional waiver dotyczy imigrantów, którzy pomimo tego, że są sponsorowani na pobyt stały, nie mogą starać się o pobyt stały w USA ze względu na swój nielegalny status lub sposób, w jaki do USA wjechali. Takie osoby muszą po uaktualnieniu swej petycji wyjechać z USA i starać się o pobyt stały przez konsulat amerykański w swoim kraju.

Mecenas Magdalena Grobelski wyjaśnia, że jeśli aplikant ma na swoim koncie inne przewinienia, np. poważne kryminalne lub oszustwo imigracyjne, to osoba taka musi przejść o wiele bardziej skomplikowaną procedurę

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/Sundry Photography/ slexp880/ Evgenia Parajanian
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu