Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Czy możemy korzystać z programów ubezpieczeń nie mając amerykańskiego obywatelstwa?

Opublikowano

dnia

Jeśli nie mamy jeszcze amerykańskiego obywatelstwa, nie kwalifikujemy się do wielu programów, do których mają prawo Amerykanie. Trzeba więc uważać i nie podpisywać umów przed zdobyciem dokładnych informacji, przestrzega mecenas Magdalena Grobelski, która na antenie Radia Deon Chicago wyjaśnia kwestie związane z prawem imigracyjnym.

Urząd Imigracyjny niestety nie podaje precyzyjnie pod jakie ubezpieczenia można podlegać by nie wpłynęło to negatywnie na dostanie Zielonej Karty czy obywatelstwa, tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski.

Należy zawsze pamiętać i zdawać sobie sprawę z tego, że to co należy się obywatelowi amerykańskiemu rzadko przysługuje osobie posiadającą Zieloną Kartę, czy tym bardziej komuś, kto dopiero się o nią stara. Koniecznie trzeba dokładnie przeczytać całą umowę lub skonsultować z kimś ofertę ubezpieczeniową, przed jej podpisaniem.

Jeśli jest możliwość pobierania świadczeń na dzieci, które urodziły się tutaj, w Stanach Zjednoczonych, to jak najbardziej warto to zrobić. Ale w innych przypadkach trzeba być ostrożnym, żeby sobie nie zaszkodzić.

Urząd Imigracyjny wprowadza zmiany w dokumentach przez siebie wydawanych. Będą nowe pozwolenia na pracę i nowe Zielone Karty. Zmiany dotyczą nie tylko wyglądu ale też wprowadzanych zabezpieczeń.

Na odnowienie Zielonej Karty czeka się w tej chwili nawet 36 miesięcy.

Te Zielone Karty, które już osoby posiadają zachowują swoją ważność, nie trzeba ich wymieniać – zaznacza mecenas Magdalena Grobelski.

Jeśli ktoś podróżuje na potwierdzeniach wydanych przez Urząd Imigracyjny, może zostać zatrzymany i przesłuchany.

Należy pamiętać, że jeśli się złożyło podanie o 10-letnią kartę, to nie trzeba czekać na jej otrzymanie, by złożyć aplikację na obywatelstwo. Złożenie jej dodatkowo pomoże w dostaniu stałej Zielonej Karty w szybszym terminie. Mecenas Magdalena Grobelski zachęca, by tak właśnie robić.

Jeśli chodzi o same przesłuchania to chodzą słuchy, że urzędnicy sprawdzają prawdziwość małżeństwa poprzez oddzielne przesłuchanie małżonków a pytania im zadawane są bardzo osobiste.

Mecenas Magdalena Grobelski zaprzecza jednak tym pogłoskom. Tak może się zdarzyć tylko w nielicznych, ekstremalnych przypadkach, wyjaśnia.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna

Foto: istock/asiandelight/ Lazy_BearEvgenia Parajanian

News USA

Ukraińcy, którzy uciekli z powodu wojny, mogą zostać dłużej w Stanach Zjednoczonych

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bidena pozwala tysiącom Ukraińców, którzy uciekli ze swojej ojczyzny, z powodu ataku Rosji, na dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych, poinformowali w poniedziałek urzędnicy państwowi. Decyzja przynosi ulgę Ukraińcom, których roczne zezwolenie na pobyt w USA miało wkrótce wygasnąć.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformował, że przedłużenie dotyczy niektórych obywateli Ukrainy i członków ich najbliższej rodziny, którzy zostali wpuszczeni do USA przed rozpoczęciem programu Uniting for Ukraine.

Ukraińcy, którzy przybyli w ramach programu Uniting for Ukraine zazwyczaj otrzymywali dwa lata pobytu warunkowego w USA ze względów humanitarnych, podczas gdy ci, którzy przybyli przed nimi, generalnie otrzymywali pozwolenie na pobyt tylko na rok.

Agencje przesiedleńcze szacują, że w grupie jednorocznej jest około 20 tys. Ukraińców.

Tysiące Ukraińców przybyło do Ameryki w zeszłym roku uciekając przed wojną.

Rząd USA wykorzystał program zwany „humanitarian parole”, aby wpuścić ich do kraju. Program ten jest sposobem na umożliwienie ludziom z innych krajów wjazdu do Stanów Zjednoczonych w nagłych przypadkach z powodu pilnej sytuacji humanitarnej.

Ale zwykle jest to określony czas, na przykład rok lub dwa lata, i musi zostać odnowiony, aby ludzie mogli zostać dłużej.

W ostatnich latach pozwolenie na pobyt warunkowy ze względów humanitarnych było stosowane jako szybkie rozwiązanie problemu skutków wielu światowych kryzysów. Obecnie wielu grupom, w tym dziesiątkom tysięcy Afgańczyków, wygasa pozwolenie na pozostanie w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących miesiącach.

Tysiące ludzi, którzy uciekli przed wojną w swojej ojczyźnie, odczuwa niepokój  i nie wiedzą, czy zostaną wyrzuceni z USA, gdy wygaśnie ich status „humanitarian parole”. Niepewność może być również trudna dla firm, które ich zatrudniają.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformował, że nowe ogłoszenie dotyczy w szczególności Ukraińców, którzy przybyli do USA na pozwoleniu warunkowym ze względów humanitarnych od 24 lutego 2022 r. do 25 kwietnia 2022 r. Nie muszą oni składać żadnych dokumentów rządowi, aby uzyskać przedłużenie.

Departament dokona przeglądu przypadków Ukraińców należących do tej kategorii w ciągu najbliższych czterech tygodni, aby zweryfikować ich status pod kątem przedłużenia, zaczynając od tych, którzy przybyli do USA najwcześniej.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, istock/Sinenkiy
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak informuje Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego, przez ostatnie dwie dekady liczba nieudokumentowanych imigrantów w Ameryce zmalała. Większość z tych osób powróciła do swoich ojczystych krajów. Jak uzyskać amerykańskie obywatelstwo i mieć prawo do mieszkania w Stanach Zjednoczonych?

Dane wskazują, że liczba nieudokumentowanych imigrantów spadła przez ostatnie 20 lat o 49% w Nowym Jorku, 40% w Kalifornii, 36% w Illinois, 20% w Teksasie, z czego ubyło 815,000 osób pochodzenia latynoskiego.

Między 2010 a 2020 rokiem, liczba Meksykanów, którzy stanowią największą siłę roboczą w USA, zmalała z 6.6 mln do 4.4 mln.

Badania pokazują że osoby te nie przeniosły się do innych stanów, a powróciły do domu.

Liczba nieudokumentowanych imigrantów maleje z roku na rok i większość z nich decyduje się na powrót do rodzinnego kraju, łącznie z Polakami.

Na co zwrócić uwagę przy składaniu podania o amerykańskie obywatelstwo? Czy robiąc to powinniśmy mieć ważną Zieloną Kartę? Mecenas Magdalena Grobelski wyjaśnia te procedury na naszej antenie.

Jeśli komuś kończy się ważność Zielonej Karty i zastanawia się czy składać wniosek o jej przedłużenie czy raczej petycję o obywatelstwo to złożenie wniosku o obywatelstwo jest zawsze tym lepszym rozwiązaniem dającym jeden dokument ważny do końca życia – wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski.

Zieloną Kartę trzeba odnawiać. Poza tym, jeśli przydarzy się konflikt z prawem, to nie mamy prawa składać petycji o obywatelstwo przez okres co najmniej 5 lat.

Teoretycznie Zielona Karta powinna być ważna w chwili składania petycji o obywatelstwo, ale praktycznie biorąc, nie jest to konieczne. Dobrze jest jednak zasięgnąć wtedy porady u osoby, która wie jak to zrobić lub powierzyć złożenie wniosku adwokatowi.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli petycja na obywatelstwo nie uda się to Zielona Karta może być zabrana i można nawet trafić do przewodu deportacyjnego.

Są wykroczenia, które nie pozwalają nigdy złożyć wniosku o obywatelstwo. Urzędnicy imigracyjni zwracają uwagę na całą przeszłość osób starających się o obywatelstwo, czyli od czasu gdy dana osoba dostaje Zieloną Kartę.

Nie wolno niczego zataić. Nie jest ważna liczba wykroczeń ani czego dotyczyły, tylko jak sprawa się skończyła – tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

Należy wykazać się dobrą opinią w kwestiach moralnych. Tu wchodzą w grę przekroczenia przepisów, wykroczenia kryminalne, płacenie podatków, alimentów na dzieci i inne. Bardzo ważne są także wyjazdy na 6 miesięcy lub dłuższe, od czasu uzyskania Zielonej Karty. Powinniśmy ich unikać.

Każde przestępstwo, za które zostało się skazanym na pół roku więzienia stanowi poważną przeszkodę w uzyskaniu amerykańskiego obywatelstwa.

Niektóre popełnione przestępstwa mogą całkowicie zaprzepaścić szansę na zostanie Amerykaninem. Są to:

  • morderstwo, nawet po odbyciu kary
  • posiadanie i używanie substancji kontrolowanych np. kokainy, marihuany powyżej 30g,
  • inne tzw. aggravated felony – np. gwałt, prostytucja, alkoholizm, jeśli kiedykolwiek został wpisany do akt przez lekarza, przemoc domowa – urzędnicy zawsze żądają raportu policyjnego w tej sprawie i szczegółowo jej się przyglądają

W niektórych przypadkach, starając się o przyznanie obywatelstwa, zdecydowanie lepiej jest być reprezentowanym przez swojego adwokata imigracyjnego.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Evgenia ParajanianAndreyPopov/ LightFieldStudiosFernanda Reyes

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Stanowa agencja opieki nad dziećmi zamyka drzwi do U wizy imigrantom-ofiarom przestępstw

Opublikowano

dnia

Autor:

Stanowa agencja opieki nad dziećmi w Illinois od lat nielegalnie blokuje nieudokumentowanym imigrantom, którzy doświadczyli przemocy jako dzieci, możliwość ubiegania się o specjalną wizę dla ofiar przestępstw. Wiza pozwoliłaby im pozostać w Stanach Zjednoczonych. Nieprawidłowość wykazało dochodzenie Injustice Watch.

Od 2019 r. prawo stanowe wymaga od Illinois Department of Children and Family Services DCFS oraz wszystkich organów ścigania podjęcia decyzji w ciągu 90 dni roboczych w sprawie tego, czy imigranci bez dokumentów, którzy padli ofiarą pewnych przestępstw i ubiegają się o wizę kwalifikują się osoby posiadające wizę „U”.

Ten program wizowy został ustanowiony, aby pomóc organom ścigania zdobyć zaufanie nielegalnych imigrantów, którzy w przeciwnym razie mogliby niechętnie się ujawnić.

Ale dane pokazują, że do tej pory DCFS zajęło ponad cztery lata, aby ustanowić proces przeglądu wniosków, potencjalnie pozbawiając setki rodzin szansy na legalny status imigracyjny i powstrzymując innych nawet przed staraniem o niego.

To jest niezgodne z prawem stanowym, tłumaczy Sara Dady, prawniczka imigracyjna z Rockford, która złożyła w tym roku wniosek o wydanie wizy U w imieniu klienta.

W grudniu Injustice Watch poinformowało, że Departament Policji w Chicago rutynowo odrzuca setki wniosków o wydanie wizy U, często bez uzasadnienia.

Raport ten skłonił wydział praw obywatelskich prokuratora generalnego Illinois Kwame Raoula do wszczęcia dochodzenia w wydziale policji. Biuro Raoula mówi, że teraz „przygląda się” obsłudze przez DCFS wniosków o wydanie certyfikatu wizy U.

Wywiady z prawnikami i klientami imigracyjnymi oraz e-maile i korespondencja stanowej agencji opieki nad dziećmi pokazują, że nielegalnym imigrantom, którzy ubiegali się o certyfikaty, powiedziano, że ich wnioski nie są rozpatrywane.

Jeden przypadek dotyczy 37-latki, która była wykorzystywana seksualnie przez swojego dziadka przez lata, gdy była nastolatką. Zgłosiła nadużycie szkolnemu pracownikowi socjalnemu, który powiadomił DCFS, który, jak wynika z akt, zbadał i potwierdził jej oskarżenia.

Agencja skierowała sprawę na policję, ale jej dziadek został później skazany w osobnej sprawie o nadużycia, w którą ona nie była zaangażowana – co oznacza, że stanowa agencja opieki nad dziećmi była jedynym organem ścigania, który mógł poświadczyć jej wniosek o wizę U.

Carlos Becerra, jej prawnik, wysłał do DCFS wniosek o wydanie certyfikatu w listopadzie.

Trzy dni później Rodrigo Remolina, który przedstawił się jako członek „DCFS U Visa Unit”, odpisał: „Obecnie opracowujemy politykę wizową U dla DCFS; w związku z tym nie jesteśmy w stanie potwierdzić podanych informacji ani dostarczyć podpisanego certyfikatu w tej chwili”.

W połowie stycznia żadna polityka nadal nie był ustalona.

15 lutego Becerra złożył pozew przeciwko DCFS w imieniu 37-latki w sądzie okręgowym powiatu Cook, oskarżając DCFS o naruszenie przepisów ustawy VOICES Act z 2019 r., która wymaga szybkiego procesu rozpatrywania certyfikatów wizy U.

„To jest moja ostatnia szansa na status prawny” – powiedziała poszkodowana kobieta w wywiadzie. „Nie chcę, żeby system znów mnie zawiódł”.

Większość certyfikatów wizowych U przechodzi przez policję i inne agencje, zgodnie z danymi federalnymi. Ale często zdarza się, że służby ochrony dzieci są jedyną agencją zaangażowaną w sprawę, wg Danielle Kalil, profesor prawa z University of Michigan.

Rzecznik stanowej agencji opieki nad dziećmi powiedział, że agencja otrzymała zaledwie siedem wniosków o wydanie wizy U od czasu wejścia w życie VOICES Act w styczniu 2019 r.

W Nowym Jorku, gdzie mieszka mniej więcej taka sama liczba nielegalnych imigrantów jak w Illinois, służby ochrony dzieci wydały od 2019 r. ponad 234 zaświadczenia o wizie U.

Im dłużej trwa dostosowanie się DCFS do ustawy VOICES Act, tym dłużej potencjalni wnioskodawcy będą musieli czekać w kolejce po wizę U.

Rząd federalny przyznaje nie więcej niż 10 000 wiz U rocznie, a zaległości wnioskodawców we wrześniu przekroczyły 188 000. Oznacza to, że może minąć ponad dekada, zanim ktoś, kto złożył wniosek o wizę w tym roku, otrzyma ją, wg Kalil.

Uniemożliwiając nieudokumentowanym ofiarom ubieganie się o wizę U, stanowa agencja opieki nad dziećmi może powstrzymywać innych nawet przed zgłaszaniem się, uważa Sarah Diaz, współautorka ustawy VOICES Act, która jest zastępcą dyrektora Centrum Praw Człowieka Dzieci na Uniwersytecie Loyola w Chicago .

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Loyola University
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu