Połącz się z nami

News Chicago

Wizyta Pierwszej Damy RP – Agaty Kornhauser-Dudy w Chicago, dobiegła końca

Opublikowano

dnia

W ostatnich dniach Konsulat Generalny RP w Chicago gościł Pierwszą Damę Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólnie z ministrem Adamem Kwiatkowskim, Sekretarzem Stanu w KPRP, Pani Prezydentowa przybyła się do Wietrznego Miasta, by rozmawiać o wsparciu ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W trakcie wizyty w Chicago Małżonka Prezydenta spotkała się z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanu Illinois; generałem dywizji Richardem R. Neelym, Dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois, podpułkownikiem Andrzejem Adamczykiem, Zastępcą Dyrektora ds. Planowania Strategicznego i Polityki (J5) w Sztabie GN a także Christianem Mitchelem, Zastępcą Gubernatora stanu Illinois ds. Bezpieczeństwa.
Na zaproszenie dr. Kornelii Król–Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, Pani Prezydentowa spotkała się z zaangażowanymi w działalność społeczną kobietami mieszkającymi w aglomeracji Chicago.
Pierwsza Dama podziękowała wszystkim obecnym na spotkaniu kobietom: polonijnym lekarkom, prawniczkom, właścicielkom firm, managerkom, przedstawicielkom środowiska naukowego, businesswoman, filantropkom, za „solidarność, wrażliwość i głębokie zrozumienie potrzeby niesienia pomocy Ukrainie”.
Następnie, w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyło się spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone pomocy humanitarnej dla Ukrainy.
Poprzedziła je krótka rozmowa z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą. Rozmowa toczyła się wokół pracy polonijnych organizacji, którym przewodniczy Frank Spula.
„W ostatnim czasie Polacy mieszkający zarówno w kraju, ale też i na całym świecie dali się poznać z jeszcze jednej ważnej strony. Pokazali otwartość swoich serc na krzywdę naszych Braci Ukraińców, którzy walczą w obronie swojej wolności i niepodległości, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji. Za podejmowane przez Państwa wszelkie działania, za otwarte serca bardzo dziękuję!” – powiedziała Pani Prezydentowa.
Konsulat Generalny RP na wszystkich spotkaniach reprezentowała Konsul w Chicago, Pani Małgorzata Bąk-Guzik.
Wyrazem podziękowań za wieloletnią, niestrudzoną pracę i zaangażowanie na rzecz Ojczyzny była późniejsza uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski. W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odznaczeni zostali za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za kultywowanie dziedzictwa polskiego:
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Pan Jan KOPEĆ
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Pani Łucja MIROWSKA–KOPEĆ
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Pan Andrzej BARANIAK
ks. Andrzej MAŚLEJAK
ks. Zygmunt OSTROWSKI
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Pan Marek Andrzej BUKOWSKI, za zasługi w działalności polonijnej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Pan Stanisław URBANIAK
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Pan Stanisław SKOCZEŃ, za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–amerykańskiej współpracy
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Pan Feliks REMBIAŁKOWSKI
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Pan Joseph KASPRZYCKI
Pani Irene SYBILSKI
pośmiertnie:
Zofia Boris (order odebrał syn Robert Boris), za zasługi w rozwijaniu polsko–amerykańskiej współpracy
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Pani Ksawera MONETA
Źródło: Konsulat RP
Foto: fb

News Chicago

Poszukiwany mężczyzna podejrzany o morderstwo w pociągu CTA. Dzwoń jeśli rozpoznajesz

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Chicago opublikowała zdjęcia mężczyzny podejrzanego o zadźganie nożem innego pasażera w pociągu Blue Line. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek wieczorem w Near West Side.

Funkcjonariusze zostali wezwani na stację Clinton przy 400 South Clinton Street około 10:50 p.m. gdzie znaleźli mężczyznę z raną kłutą klatki piersiowej. Został on przewieziony do szpitala Stroger, gdzie uznano go za zmarłego. Jego nazwisko nie zostało ujawnione.

Podejrzany ma od 35 do 55 lat i ma czarno-siwą brodę, podała policja.

W marcu burmistrz i szef Chicago Transit Authority CTA ogłosili plan dodania nieuzbrojonych prywatnych ochroniarzy i wzmożonych patroli policyjnych w celu zwalczania wzrostu przestępczości w pociągach i na stacjach.

Ale przewodniczący związku CTA sprzeciwił się, że agencja tranzytowa powinna sprowadzić konduktorów i ponownie utworzyć własną jednostkę policji.

Każdy, kto ma informacje dotyczące podejrzanego mężczyzny, jest proszony o telefon do detektywów z Strefy Trzeciej pod numer 312-746-8261.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, Chicago Police Department

Czytaj dalej

News Chicago

Zamieszki maj 2020 – mężczyzna z Chicago przyznał się do podpalenia furgonetki CTA

Opublikowano

dnia

Autor:

Mężczyzna z Chicago przyznał we wtorek, że pomógł podpalić pustą furgonetkę Chicago Transit Authority pośród zamieszek i grabieży, które pochłonęły śródmieście w maju 2020 r. W nagraniu oświadczył -„Jestem w drodze, by zaprotestować w sprawie Rolexa”.

Lamar Taylor przyznał się do spisku podpaleń i zamieszek społecznych. Grozi mu prawdopodobny wyrok ponad trzech lat więzienia. Jego rozprawa skazująca jest wyznaczona na 30 sierpnia.

Taylor twierdzi, że widział, jak policja śmiertelnie zastrzeliła jego brata w marcu 2014 roku, i dlatego został sprowokowany zamordowaniem George’a Floyda przez ówczesnego funkcjonariusza policji w Minneapolis, Dereka Chauvina.

Ale prokuratorzy federalni nazwali to wyjaśnienie „nieszczerym i wręcz haniebnym”.

Wskazali na wideo, które Taylor zamieścił na Facebook Live w drodze do centrum 30 maja 2020 r., na którym Taylor mówi, że jest w drodze, by „protestować”.

„Próbuję zdobyć te 50 000 dolarów Rolexa” powiedział w nagraniu.

Taylor został początkowo oskarżony wraz z Denzalem Stewartem z Chicago i Darionem Lindseyem z Park Forest. Ich sprawy są nadal w toku, chociaż zlecono przeprowadzenie oceny kompetencji Lindseya.

W swojej ugodzie Taylor przyznał, że on i Stewart jechali samochodem do centrum miast i zabrali ze sobą maski, rękawiczki i zapalniczkę. Taylor pokazał rękawiczki i maskę narciarską w filmie, który zamieścił w drodze do centrum miasta.

Tam Taylor i Stewart podpalili furgonetkę.

Timothy O’Donnell i Jacob Fagundo również zostali oskarżeni w sądzie federalnym o podpalenie pojazdów policyjnych w Chicago podczas tych samych zamieszek w maju 2020 roku. Sędzia okręgowy USA Robert Gettleman dał Fagundo trzy lata w zawieszeniu.

O’Donnell, który podczas zamieszek nosił maskę Jokera, zostanie skazany w przyszłym miesiącu.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

21 ofiar strzelaniny w szkole w Taksasie. Demokraci z Illinois wzywają do zmian w prawie dotyczącym broni

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielka tragedia w Teksasie. Według gubernatora Grega Abbotta czternastu uczniów i nauczyciel zginęli w strzelaninie w Robb Elementary School w Uvalde we wtorek. 18-letni podejrzany, uczeń liceum w Uvalde, również nie żyje. Politycy z Illinois wzywają do podjęcia środków kontroli broni a kolejne doniesienia mówią o tym, że ofiar jest więcej.

Burmistrz Lori Lightfoot wydała oświadczenie wzywające wybranych przedstawicieli do uchwalenia przepisów dotyczących kontroli broni.

„Jako naród po prostu nie możemy pozwolić, aby to trwało.”

„Każdego dnia dzieci i młodzież tracą życie na rzecz ludzi, którzy nie cenią świętości życia i korzystają z niesłabnącej obecności broni palnej w naszych społecznościach”.

Lightfoot stwierdziła także: „Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy naciskać na naszych ustawodawców, aby przeforsowali skuteczne środki kontroli broni.”

„Od tego zależy życie naszych dzieci”.

Demokratyczni członkowie Kongresu również wezwali do wprowadzenia przepisów dotyczących kontroli broni, a niektórzy atakują republikańskich kolegów.

„Mam dość słuchania o myślach i modlitwach moich republikańskich kolegów – tych samych, którzy twierdzą, że są „pro-life”, a następnie blokują przepisy, które mogą ratować życie” – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel Mike Quigley.

„Nasze dzieci zasługują na lepsze”.

Senator Dick Durbin nazwał strzelaninę „rozdzierającą serce i tragiczną” i poprosił Republikanów, aby przyłączyli się do niego w próbach przeforsowania środków kontroli broni.

„Błagam – błagam – moich republikańskich kolegów, aby przyłączyli się do Demokratów w ostatecznym wprowadzeniu zmian w naszych przepisach dotyczących broni, aby zapobiec zbyt częstemu przeżywaniu przez Amerykanów tej tragedii związanej z bronią”, powiedział Durbin w oświadczeniu.

„Nie możemy dalej siedzieć na rękach i pozwalać na utratę niewinnego życia. Kongres musi działać”.

Gubernator JB Pritzker wydał na Twitterze oświadczenie, w którym stwierdził, że „zdecydowanie należy do wszystkich Amerykanów, którzy pracują nad zakończeniem bezsensownej przemocy z użyciem broni”.

Prokurator generalny Kwame Raoul również zamieścił na Twitterze wpis o treści: „nasze dzieci zasługują na coś lepszego”.

Departament Policji w Chicago również zareagował na strzelaninę, a nadinspektor Chicago Police Department CPD David Brown i zastępca dyrektora CPD Tom Ahern opublikowali oświadczenia na Twitterze.

Dyrektor generalny Chicago Public Schools Pedro Martinez, który wcześniej był kuratorem okręgu szkolnego w San Antonio, również wydał oświadczenie, w którym napisał:

„Społeczność chicagowskich szkół publicznych dołącza do naszego narodu w opłakiwaniu tragicznej śmierci po kolejnej przerażającej strzelaninie w szkole. Jako były inspektor okręgowy w San Antonio, dobrze znam Uvalde i jestem zdruzgotany i zrozpaczony wobec tej społeczności i rodzin w żałobie.”

„Takie akty bezsensownej przemocy nie mogą być normą w naszych szkołach w Ameryce.”

 

 

 

Źródło: abc7
Foto: You Tube, Twitter

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne