Połącz się z nami

News Chicago

Prezydencki Order Polonia Restituta dla Jana Kopcia z Chicago. To drugi co do ważności w Polsce!

Opublikowano

dnia

Andrzej Duda odznaczył państwowymi Orderami oraz Medalami zasłużonych Polaków mieszkających w USA. We wtorek 10 maja w Konsulacie RP w Chicago najwyższy Order otrzymał były prezes Związku Klubów Polskich – Jan Kopeć. W uroczystości uczestniczyła Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda. W imieniu Prezydenta RP wyróżnienia za działalność na rzecz Polski wręczył minister Adam Kwiatkowski.

Wieloletni przewodniczący komitetu organizującego Polską Paradę 3. Maja w Chicago Jan Kopeć otrzymał Order Odrodzenia Polski czyli Polonia Restituta.

Po Orderze Orła Białego jest to drugie pod względem ważności polskie państwowe odznaczenie cywilne.

Przyznawane jest przez Prezydenta RP za wybitne osiągnięcia między innymi na polu rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Na straży honoru tego Orderu stoi Kapituła.

Polak mieszkający od dziesięcioleci w Chicago otrzymał Order Odrodzenia Polski w klasie oficerskiej czyli czwartej. Zgodnie z państwową zasadą Jan Kopeć, będzie musiał ten medal nosić na lewej stronie piersi.

REKLAMA REKLAMA

W polskim systemie orderowo-odznaczeniowym najwyższy rangą jest Order Orła Białego, potem właśnie Order Odrodzenia Polski, następnie Order Wojenny Virtuti Militari, Order Krzyża Wojskowego, Order Krzyża Niepodległości i Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

We wtorek 10 maja w Konsulacie RP w Chicago to właśnie odznaczenie, ale w różnych klasach otrzymało, aż ośmioro Polaków w tym nasz redakcyjny kolega Andrzej Baraniak oraz nieżyjąca polonijna dziennikarka Zofia Boris.

Trzecią klasę tego orderu czyli Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał polski weteran II Wojny Światowej Feliks Rembiałkowski. 

Czwartą klasę czyli Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał Stanisław Urbaniak – filantrop, przedsiębiorca, właściciel sieci polskich supermarketów Montrose Deli oraz Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich, a także obecnie przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3. Maja w Chicago.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w klasie piątej czyli Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej otrzymali weterani z placówki numer 40 SWAP (Stowarzyszenia Weteranów Wojska Polskiego) w Hammond w stanie Indiana: Irena Sybilski oraz Joseph Kasprzycki, obecny prezes tej placówki.

Order ten otrzymał także nasz redakcyjny kolega, dokumentalista, reporter i wieloletni polonijny dziennikarz Andrzej Baraniak oraz dwóch kapłanów: proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard pod Chicago, wieloletni polonijny duszpasterz, a także były prowincjał Księży Chrystusowców w Ameryce Północnej, ks. Andrzej Maślejak i były ekonom księży Chrystusowców, autor książki dla narzeczonych i małżonków ks. Zygmunt Ostrowski, który dziś posługuje w parafii pw. Św. Władysława w Chicago.Pośmiertnie odznaczenie to przyznano również dziennikarce i prezenterce radiowej w Chicago Zofii Boris. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej może być nadany pośmiertnie, jednakże z wnioskiem o odznaczenie zasłużonych osób zmarłych występuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach w uznaniu szczególnych i godnych upamiętnienia zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten Order nadawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnoszą lub wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami czy narodami. Order ten podzielony jest na pięć klas.

  • klasa I Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi,  Rzeczypospolitej Polskiej,
  • klasa III Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas ceremonii wręczona także odznaczenia w postaci Złotych Krzyży Zasługi. Otrzymali je weteranka II Wojny Światowej Ksawera Moneta z Hammond ze stanu Indiana, Marek Bukowski, który jest kapelmistrzem Związku Podhala Północnej Ameryki oraz Stanisław Skoczeń, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej, inicjator wielu wydarzeń biznesowych i gospodarczych.

Wszystkim wyróżnionym przez prezydenta RP składamy serdeczne gratulacje.

 

 

źródło: informacja własna
zdjęcia: Andrzej Baraniak, Joanna Brill, Wikipedia, KPRP

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Enej na scenie to mega energia i radość! Lider zespołu, Piotr Sołoducha zaprasza na koncert w Chicago!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już 15 października fani polskiej muzyki w Chicago będą mogli na żywo doświadczyć mega pozytywnej energii – na scenie Centrum Kopernika zagra Enej! W Radiu Deon Chicago, lider zespołu, Piotr Sołoducha, mówi o muzyce i popularności „chłopców z Olsztyna”, którzy obchodzą już XX-lecie działalności.

„Nie możemy jednoznacznie sklasyfikować gatunku naszej muzyki” – mówi Piotr Sołoducha z zespołu Enej, tłumacząc, że muzyka nie ma barier ani granic. Grupę „chłopców z Olsztyna” tworzy 8 muzyków o silnych, niezależnych charakterach, które łączą się w swojej twórczości scenicznej.

„Gramy to co mamy w swojej duszy”

Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zespół zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą, pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych, od jazzu, czy klasyki po muzykę stricte etniczną.

W twórczości zespołu przeplatają się styl folkowy, rock, elementy bałkańskie i ukraińskie. Muzycy zespołu używają wielu różnorodnych instrumentów, a wszystko razem daje świetną mieszankę o niepowtarzalnym stylu i zawsze nieposkromionej energii.

REKLAMA REKLAMA

Karierze grupy Enej impet nadała wygrana programu „Must be the music” w 2011 r. 

Przetarła szlaki do szerszej publiczności i sprawiła, że zespół stał się rozpoznawany i sławny, choć Piotr Sołoducha twierdzi, że ich „największym atutem była jednak zgrana paczka kumpli”.

Na popularność zespołu z pewnością wpływ mają bijące wszelkie rekordy single, takie jak “Radio Hello”, “Skrzydlate Ręce’, “Tak smakuje Życie”, “Lili”, “Symetryczno Liryczna”, “Zbudujemy Dom”, “Nie chcę spać” czy “Kamień z napisem LOVE”.

Lider grupy Enej twierdzi jednak, że nie ma jednego przepisu na przebój.

Niezwykły styl, różnorodność, energia i niepowtarzalność przedostają się również poza granice Polski, zespół koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, w Belgii, Czechach, Niemczech, czy Irlandii, wszędzie spotykając się z żywiołowym przyjęciem publiczności.

Piotr Sołoducha mówi, że Enej jest w 100% zespołem scenicznym. Koncerty na żywo to jest zdecydowanie jego żywioł, a energia i radość jaką przekazuje ze sceny są uwielbiane przez publiczność.

„To jest siła zespołu Enej”

W Chicago na pewno usłyszymy największe przeboje grupy ale też nowe piosenki. A przede wszystkim, ci którzy przyjdą dostaną ogromną dawkę mega energii!!

„Ten wieczór będzie na pewno magiczny i mamy nadzieję na spotkanie z liczną publicznością w Chicago” – zaprasza Piotr Sołoducha

Koncert Enej odbędzie się 15 października o godzinie 8.00 wieczorem w Centrum Kopernika przy 5216 W. Lawrence Ave. Chicago, IL 60630.

Bilety w cenie 60-75 USD można kupić na stronie Centrum Kopernika.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

 

 

 

 

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Ed Sheeran w Chicago! Gwiazda muzyki rusza w nową trasę koncertową i zawita na Soldier Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Ed Sheeran rusza w trasę ze swoją trasą „+-=÷x” (matematyka). Trasa po Ameryce Północnej rozpoczyna się w maju 2023 roku i jest pierwszą trasą artysty od 2018 roku.

Pierwszy występ piosenkarza odbędzie się 6 maja na AT&T Stadium w Arlington w Teksasie, a zakończy się 23 września na SoFi Stadium w Inglewood w Kalifornii.

Ostatnia trasa Eda Sheerana – „Divide Tour” miała miejsce w 2018 roku i była najbardziej dochodowa w historii.

Sheeran wydał swój najnowszy album „=” w 2021 roku, który zawiera utwory „Shivers”, „Bad Habits” i „Tides”. Swój najnowszy singiel „Celestial” wydał w 2022 roku.

W Chicago koncert odbędzie się 29 lipca. W Detroit, w stanie Michigan 15 lipca.

Artyści towarzyszący, którzy pojawią się na różnych przystankach, to Khalid, Russ, Dylan, Rosa Linn, Cat Burns i Maisie Peters.

REKLAMA REKLAMA

Przedsprzedaż biletów Verified Fan rozpocznie się 12 października i potrwa do 13 października. Bilety trafią do publicznej sprzedaży 14 października.

 

 

Źródło: fox 32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Szpital Dziecięcy Lurie w Chicago chce zbudować nową placówkę w Shaumburgu. Przewidywane koszty to 56 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Szpital Dziecięcy Lurie w Chicago proponuje utworzenie centrum ambulatoryjnego o wartości 55,9 miliona dolarów i powierzchni 70 000 stóp kwadratowych w Schaumburgu. Placówka zastąpiłaby istniejące w Arlington Heights, Hoffman Estates i Huntley, aby zaspokoić rosnący popyt na usługi medyczne dla małych pacjentów mieszkających na północno-zachodnich przedmieściach.

Wybrana lokalizacja znajduje się pod adresem 3 Hillcrest Blvd., na skrzyżowaniu Roselle Road na południe od autostrady Jane Addams Memorial Tollway.

Rada Rewizyjna Infrastruktury i Usług Opieki Zdrowotnej stanu Illinois wstępnie zaplanowała publiczne przesłuchanie w sprawie wniosku na spotkaniu 13 grudnia w Springfield.

Miasto Schaumburg brało udział w kilku wstępnych rozmowach na temat propozycji, ale nie otrzymało jeszcze formalnych planów.

REKLAMA REKLAMA

Zgodnie z oświadczeniem Szpitala Dziecięcego Lurie, nabycie przez NorthShore szpitala Northwest Community Hospital w Arlington Heights jest kolejnym powodem, dla którego Lurie musi opuścić tam swoją siedzibę.

Oczekuje się, że przychodnia zostanie ukończona do końca 2025 r., jeśli zostanie zatwierdzona przez władze stanowe i miasto Schaumburg.

Pięć lat po otwarciu placówka zatrudniałaby 85 pełnoetatowych pracowników, z czego prawie 16% poświęciłoby się pomocy ambulatoryjnej.

Przewidywane wielkości usług w pierwszym roku to 19 000 wizyt w gabinetach opieki specjalistycznej i 3200 w ambulatorium. Te liczby mają powiększyć się w następnych latach.

Lurie Children’s posiada obecnie 21 lokalizacji satelitarnych w regionie i świadczy usługi kliniczne w 14 partnerskich szpitalach.

„Potrzebny jest zwiększony dostęp poprzez dodatkowe satelitarne lokalizacje ambulatoryjne, aby zaspokoić potrzeby pacjentów i ich rodzin” – czytamy w oświadczeniu szpitala.

Istnieje znaczne i rosnące zapotrzebowanie na wizyty ambulatoryjne u lekarzy specjalistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej powiązanych z Lurie Children’s.

Nasze badania nadal pokazują, że pacjenci i rodziny poszukują dostępu do korzystania z systemu opieki zdrowotnej w rozsądnym czasie dojazdu. Chcemy zapewnić opiekę jak najbliżej domu.”

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/tupungato

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu