Połącz się z nami

News Chicago

Prezydencki Order Polonia Restituta dla Jana Kopcia z Chicago. To drugi co do ważności w Polsce!

Opublikowano

dnia

Andrzej Duda odznaczył państwowymi Orderami oraz Medalami zasłużonych Polaków mieszkających w USA. We wtorek 10 maja w Konsulacie RP w Chicago najwyższy Order otrzymał były prezes Związku Klubów Polskich – Jan Kopeć. W uroczystości uczestniczyła Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda. W imieniu Prezydenta RP wyróżnienia za działalność na rzecz Polski wręczył minister Adam Kwiatkowski.

Wieloletni przewodniczący komitetu organizującego Polską Paradę 3. Maja w Chicago Jan Kopeć otrzymał Order Odrodzenia Polski czyli Polonia Restituta.

Po Orderze Orła Białego jest to drugie pod względem ważności polskie państwowe odznaczenie cywilne.

Przyznawane jest przez Prezydenta RP za wybitne osiągnięcia między innymi na polu rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Na straży honoru tego Orderu stoi Kapituła.

Polak mieszkający od dziesięcioleci w Chicago otrzymał Order Odrodzenia Polski w klasie oficerskiej czyli czwartej. Zgodnie z państwową zasadą Jan Kopeć, będzie musiał ten medal nosić na lewej stronie piersi.

W polskim systemie orderowo-odznaczeniowym najwyższy rangą jest Order Orła Białego, potem właśnie Order Odrodzenia Polski, następnie Order Wojenny Virtuti Militari, Order Krzyża Wojskowego, Order Krzyża Niepodległości i Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

We wtorek 10 maja w Konsulacie RP w Chicago to właśnie odznaczenie, ale w różnych klasach otrzymało, aż ośmioro Polaków w tym nasz redakcyjny kolega Andrzej Baraniak oraz nieżyjąca polonijna dziennikarka Zofia Boris.

Trzecią klasę tego orderu czyli Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał polski weteran II Wojny Światowej Feliks Rembiałkowski. 

Czwartą klasę czyli Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał Stanisław Urbaniak – filantrop, przedsiębiorca, właściciel sieci polskich supermarketów Montrose Deli oraz Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich, a także obecnie przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3. Maja w Chicago.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w klasie piątej czyli Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej otrzymali weterani z placówki numer 40 SWAP (Stowarzyszenia Weteranów Wojska Polskiego) w Hammond w stanie Indiana: Irena Sybilski oraz Joseph Kasprzycki, obecny prezes tej placówki.

Order ten otrzymał także nasz redakcyjny kolega, dokumentalista, reporter i wieloletni polonijny dziennikarz Andrzej Baraniak oraz dwóch kapłanów: proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard pod Chicago, wieloletni polonijny duszpasterz, a także były prowincjał Księży Chrystusowców w Ameryce Północnej, ks. Andrzej Maślejak i były ekonom księży Chrystusowców, autor książki dla narzeczonych i małżonków ks. Zygmunt Ostrowski, który dziś posługuje w parafii pw. Św. Władysława w Chicago.Pośmiertnie odznaczenie to przyznano również dziennikarce i prezenterce radiowej w Chicago Zofii Boris. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej może być nadany pośmiertnie, jednakże z wnioskiem o odznaczenie zasłużonych osób zmarłych występuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach w uznaniu szczególnych i godnych upamiętnienia zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten Order nadawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnoszą lub wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami czy narodami. Order ten podzielony jest na pięć klas.

  • klasa I Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi,  Rzeczypospolitej Polskiej,
  • klasa III Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas ceremonii wręczona także odznaczenia w postaci Złotych Krzyży Zasługi. Otrzymali je weteranka II Wojny Światowej Ksawera Moneta z Hammond ze stanu Indiana, Marek Bukowski, który jest kapelmistrzem Związku Podhala Północnej Ameryki oraz Stanisław Skoczeń, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej, inicjator wielu wydarzeń biznesowych i gospodarczych.

Wszystkim wyróżnionym przez prezydenta RP składamy serdeczne gratulacje.

 

 

źródło: informacja własna
zdjęcia: Andrzej Baraniak, Joanna Brill, Wikipedia, KPRP

News Chicago

Gdy oddamy krew, duch Emily z Arlington Heights wciąż będzie pomagał chorym

Opublikowano

dnia

Autor:

25 lutego w parafii Matki Bożej Przydrożnej odbędzie się zbiórka krwi ku pamięci dziewczynki z Arlington Heights, która zmarła w 2007 roku po dwuletniej walce z ostrą białaczką szpikową.

Emily Ann Holum zachorowała na ostrą białaczkę szpikową gdy miała 4 lata. Przez dwa lata dzielnie toczyła swą walkę z wdziękiem, godnością i determinacją. Była mała, ale potężna, dzięki czemu zyskała pseudonim Mighty Mite. Miała 6 lat, kiedy zmarła.

W czasie leczenia Emmy potrzebowała licznych transfuzji produktów krwiopochodnych, przyjęła ich ponad 100. Teraz jej wdzięczna za ten dar rodzina, organizując zbiórki krwi, może nadal pomagać innym. Uważają, że duch Emily pomaga teraz innych chorym.

Zbiórka krwi pamięci Emily Ann Holum potrwa od 8:00AM do 2:00PM w niedzielę, 25 lutego, w parafialnej sali gimnastycznej, przy435 S. Ridge Ave. w Arlington Heights.

Można po prostu przyjść, ale zaleca się umawianie spotkań. W przypadku pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem Parisnurse@olwparish.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: olwparish
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago rozbrzmiewa muzyką Polaka. Odwiedźcie festiwal „Chopin In the City”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago trwa VIII festiwal „Chopin In the City”. Z tej okazji do niedzieli włącznie możemy brać udział w różnorodnych, wielokulturowych występach uznanych muzyków, wokalistów i artystów. A 1 marca będziemy świętować specjalną uroczystością urodziny polskiego kompozytora.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, Lionello Balestrieri, „Fryderyk Chopin przy fortepianie”
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu