Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Nie puść zielonej karty z dymem. Mecenas Magdalena Grobelski o tym, co prawo imigracyjne mówi na temat używania marihuany

Opublikowano

dnia

1 stycznia 2020 roku stan Illinois wprowadził prawo mówiące o legalnym używaniu marihuany w celach rekreacyjnych i medycznych. Samo nabywanie czy posiadanie małej ilości narkotyku nie stanowi więc już przestępstwa. Niemniej jednak, Rząd Federalny niezmiennie klasyfikuje marihuanę, jako substancję kontrolowaną, a więc nielegalną.

Jak mówi mecenas Magdalena Grobelski zażywanie marihuany jest w prawie federalnym przestępstwem kryminalnym. Podczas rozmowy z urzędnikiem federalnym w sprawie przyznania zielonej karty, czy też w sprawie obywatelstwa pada pytanie, czy imigrant zażywał narkotyki. Wystarczy, aby ubiegający się o stały pobyt przyznał się, że po zalegalizowaniu w jego stanie marihuany próbował okazjonalnie używki, aby urzędnik uznał go za niekwalifikującego się do legalizacji statusu i odrzucił wniosek

Osoby ubiegające się o obywatelstwo USA muszą wykazać się „nienaganną postawą moralną”. W przypadku wypełniania wniosku o naturalizację trzeba wziąć pod uwagę, czy ewentualny konflikt z prawem z przeszłości nie dyskwalifikuje kandydata do otrzymania amerykańskiego obywatelstwa. Jak tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski, w tym momencie, według interpretacji prawa imigracyjnego, używanie marihuany jest czynnikiem dyskwalifikującym przy ubieganiu się o naturalizację

Każda osoba, która ujawni używanie marihuany, przyznając się w ten sposób do naruszenia amerykańskiego prawa imigracyjnego, może otrzymać zakaz wjazdu do USA, a stały rezydent, może narazić się na nakaz deportacji. Jak zaznacza mecenas Magdalena Grobelski trzeba bardzo uważać na to, co mówimy urzędnikowi imigracyjnemu, aby nie być narażonym na oskarżenia o przedstawianie nieprawdy

Osoby, które miały na swoim koncie przestępstwo związane z marihuaną, mogą starać się o ułaskawienie i darowanie zakazu wjazdu, czyli tzw.„waiver”. Niestety, nie jest przyznawany wszystkim. Na „wybaczenie” mogą liczyć tylko ci, których incydent związany z narkotykiem zdarzył się w wyjątkowych okolicznościach.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior,pixabay.com

 

Prawo imigracyjne

Czy staranie się o azyl to dobra metoda na zalegalizowanie swojego pobytu w USA?

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy warto starać się o azyl w Stanach Zjednoczonych i kto może to zrobić? Czy to dobra droga by zalegalizować swój pobyt w USA? Na te i inne ważne pytania na antenie Radia Deon Chicago, odpowiada mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego. Warto skorzystać z bezpłatnych i anonimowych konsultacji z panią mecenas dzwoniąc do nas w każdą środę od godziny 8.00 rano.

W zeszłym tygodniu policja imigracyjna ICE zaczęła po cichu i bez rozgłaszania tej akcji łapać i deportować obywateli rosyjskich, którzy przyjechali do Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniego roku, czyli od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Mecenas Magdalena Grobelski mówi, że zrobiono to bardzo potajemnie. Osoby z Rosji, które złożyły wnioski o azyl dostają odmowę a oni sami są odsyłani do kraju.

Z powodu wojny bardzo dużo osób składa w tej chwili podania o azyl, zwłaszcza Ukraińców ale i Rosjan. Niedawno cała grupa adwokatów z Nowego Jorku, została aresztowana i skazana na więzienie za składanie tzw. lewych podań o azyl.

Podania te składają także biura a wnioski o azyl są nadużywane. Takie podanie bardzo trudno udowodnić, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski i większość z nich jest odrzucana a osoba, która o ten azyl się stara odsyłana do swojego kraju.

„Sama wojna nie jest wyłącznie powodem żeby składać to podanie o azyl”, wyjaśnia specjalista prawa imigracyjnego.

Odmowa przyznania azylu ma niestety także poważne konsekwencje jeśli dana osoba składa aplikację o Zieloną Kartę albo o obywatelstwo. Nawet jeśli nie została deportowana musi się z tego tłumaczyć i może mieć problem z legalizacją swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Osoby dzwoniące do nas pytają także o inną ważną sprawę, która jest teraz aktualna. Mamy czas składania zeznań podatkowych – czy imigranci przebywające w USA muszą się rozliczać z Urzędem Skarbowym?

Rozliczanie podatków nie jest konieczne ani nie jest sprawdzane wobec osób składających wnioski o Zieloną Kartę, zaznacza specjalista prawa imigracyjnego.

Dobrze jest jednak składać zeznania podatkowe, z kilku powodów; jeśli dana osoba zamierza powrócić do Polski i chce pobierać kiedyś świadczenia emerytalne; wtedy gdy trzeba udowodnić, że ma się „dobry charakter moralny”; w razie trafienia do przewodu deportacyjnego i konieczności składania waivera.

Osoby sponsorowane przez swoje dorosłe dzieci także nie muszą mieć rozliczonych podatków, ani płacić ich za wcześniejsze lata, wraz z nałożonymi karami wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Natomiast obowiązek składania deklaracji podatkowych mają osoby posiadające Zieloną Kartę i starające się o amerykańskie obywatelstwo.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/brizmaker/ sasirin pamai/ EblisAndreyPopov
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Sponsorowanie dzieci: kto i kiedy może robić? Tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Gdy legalizujemy nasz pobyt w Stanach Zjednoczonych jedną z opcji, które warto rozważyć jest także sponsorowanie naszych dzieci. Dzięki Zielonej Karcie otwieramy im możliwość do przyszłych wyborów – będą mogły np. kształcić się czy pracować w USA. W studiu Radia Deon Chicago specjalista prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski, tłumaczy kiedy i kto może to zrobić.

Sponsorowanie dzieci to bardzo obszerny temat, mówi mec. Magdalena Grobelski. Najważniejsze kwestie to: kto może sponsorować dziecko i kiedy może to robić.

„Nie tylko i wyłącznie rodzice mogą sponsorować dzieci ale także stepparents, czyli ci przybrani opiekunowie” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Druga ważna kwestia, to kiedy można składać petycję o sponsorowanie. Dzieci poniżej 18 roku życia dostają Zieloną Kartę automatycznie ze swoimi rodzicami i ten proces jest krótki. Nie jest to droga sprawa, więc warto to zrobić, a dziecko będzie miało później możliwość zadecydowania, gdzie chce mieszkać, studiować czy podjąć pracę.

Oczekiwanie się wydłuża, jeśli dzieci przekroczyły już ten wiek.

Ważną kwestią, o której zwykle ludzie nie wiedzą jest to, że mogą rozpocząć proces sponsorowania dorosłego dziecka już w momencie otrzymania Zielonej Karty, także tej dwuletniej, tymczasowej.

Absolutnie nie jest konieczne czekanie na dostanie obywatelstwa, zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Natomiast w przypadku sponsorowania swojego rodzeństwa albo rodziców konieczne jest posiadanie obywatelstwa, czyli odczekanie 3 lat po otrzymaniu Zielonej Karty.

Wiele osób przeprowadza się do USA z nieuregulowanymi sprawi prawnymi w ojczyźnie.

Jeśli przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych chcą wstąpić w związek małżeński nie mogą być w związku w Polsce, ponieważ byłoby to przestępstwo bigamii. Rozwód można przeprowadzić w USA i jest to procedura krótsza i tańsza niż w Polsce.

Ale jeśli dochodzi sprawa podziału majątku w związku z rozwodem, to trzeba go przeprowadzić w Polsce.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/Fabio Camandonawelcomia
Czytaj dalej

News USA

Nielegalny imigrant w Teksasie będzie przestępcą. Nowe jednostki będą mogły użyć siły

Opublikowano

dnia

Autor:

Republikanie z Teksasu dążą do uznania nielegalnej imigracji za przestępstwo i wprowadzenia odpowiedniej ustawy w tej kwestii jeszcze tej wiosny. „Ustawa o Jednostkach Ochrony Granic”, stworzyłaby wyspecjalizowaną policję ochrony granic i uczyniła nielegalną imigrację przestępstwem stanowym, karalnym do 10 lat więzienia i 10 000 dolarów grzywny. O problemie natury moralnej związanym z tym przepisem mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Ustawa o Jednostkach Ochrony Granic”, wprowadzona w zeszłym tygodniu przez stanowego republikańskiego przedstawiciela Matta Schaefera jest wspierana przez kluczowych przywódców republikańskiej Izby Reprezentantów w Teksasie.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Teksasu, Dade Phelan, wydał 10 marca komunikat prasowy, w którym ogłosił, że kierownictwo Izby będzie priorytetowo traktować uchwalenie tej ustawy.

Ponadto szef jednostki, który byłby mianowany przez gubernatora, miałby uprawnienia do delegowania cywilów do udziału w operacjach i funkcjach jednostki, o ile osoby te nie zostały skazane za przestępstwo.

Inny projekt ustawy zaproponowany przez kongresmana stanowego Ryana Guillena ustanowiłby Komitet Nadzoru nad Bezpieczeństwem Granic, który miałby nadzorować nową Jednostkę Ochrony Granic i przedstawiać władzom ustawodawczym zalecenia dotyczące polityki granicznej.

Texas House Mexican American Legislative Caucus, 41-osobowy klub członków Izby Teksasu, natychmiast potępił proponowane ustawodawstwo Schaefera, nazywając je „ekstremalną polityką szwadronów śmierci”.

Uważa, że to niebezpieczna, radykalna i niekonstytucyjna propozycja, która upoważnia strażników granicznych do polowania na migrantów i doprowadzi do śmierci niewinnych ludzi.

Schaefer odpowiedział, że Jednostka Ochrony Granic w Teksasie będzie profesjonalną organizacją z przeszkolonymi funkcjonariuszami specjalnie upoważnionymi przez gubernatora do dokonywania zgodnych z prawem aresztowań. Podobnie jak Straż Nat’l i DPS działają teraz w ramach Operacji Lone Star.

Operacja Lone Star to trwająca inicjatywa dotycząca bezpieczeństwa granic, która została po raz pierwszy uruchomiona wiosną 2021 r. przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta. Przeznaczyła miliardy dolarów i zasobów państwowych na bezpieczeństwo granic i wysłała tysiące funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego i żołnierzy Gwardii Narodowej na granicę Teksas-Meksyk.

Aby stać się prawem, „Ustawa o Jednostkach Ochrony Granic” będzie musiała przejść przez obie izby teksańskiej legislatury przed końcem sesji legislacyjnej w maju. Republikanie posiadają większość zarówno w Izbie Reprezentantów Teksasu, jak i w Senacie, co daje duże prawdopodobieństwo, że ustawa zostanie przyjęta.

Zgodnie z tekstem ustawy o jednostkach ochrony pogranicza, jeśli dwie trzecie obu izb zaakceptuje ustawę, wejdzie ona w życie natychmiast. Jeśli ustawa zostanie przyjęta bez większości dwóch trzecich głosów, wejdzie w życie 1 września br.

Abbott, który jest katolickim republikaninem, zapowiedział, że zabezpieczenie granicy jest „punktem nadzwyczajnym” sesji legislacyjnej w Teksasie w 2023 roku.

W komunikacie prasowym z 16 lutego biuro Abbotta ogłosiło, że zamierza on współpracować z władzami ustawodawczymi, aby zabezpieczyć kolejne 4,6 miliarda dolarów na wzmocnienie wysiłków na rzecz bezpieczeństwa granic oraz uchwalić ustawę wprowadzającą co najmniej 10 lat obowiązkowego minimalnego wyroku więzienia dla każdego złapanego przemytnika w Teksasie.

Z rekordową liczbą ponad 2,76 miliona nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę w roku podatkowym 2022, nielegalna imigracja jest coraz większym problemem nie tylko Republikanów, ale także niektórych kluczowych Demokratów, w tym prezydenta Joe Bidena.

W lutym administracja Bidena ogłosiła nową politykę, która wejdzie w życie 11 maja i automatycznie odmawia azylu migrantom, którzy nielegalnie przekraczają granicę lub przekraczają inne kraje, aby dostać się do Stanów Zjednoczonych.

Nowa zasada Bidena, która jest jego najbardziej restrykcyjną polityką graniczną, obowiązywać będzie do 11 maja 2025 r.

Odpowiadając na nową politykę Bidena, Dylan Corbett z katolickiej grupy humanitarnej Hope Border Institute powiedział, że osoby ustalające politykę imigracyjną powinny wziąć pod uwagę skutki dla migrantów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/IPGGutenbergUKLtdgguy44
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu