Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Nie puść zielonej karty z dymem. Mecenas Magdalena Grobelski o tym, co prawo imigracyjne mówi na temat używania marihuany

Opublikowano

dnia

1 stycznia 2020 roku stan Illinois wprowadził prawo mówiące o legalnym używaniu marihuany w celach rekreacyjnych i medycznych. Samo nabywanie czy posiadanie małej ilości narkotyku nie stanowi więc już przestępstwa. Niemniej jednak, Rząd Federalny niezmiennie klasyfikuje marihuanę, jako substancję kontrolowaną, a więc nielegalną.

Jak mówi mecenas Magdalena Grobelski zażywanie marihuany jest w prawie federalnym przestępstwem kryminalnym. Podczas rozmowy z urzędnikiem federalnym w sprawie przyznania zielonej karty, czy też w sprawie obywatelstwa pada pytanie, czy imigrant zażywał narkotyki. Wystarczy, aby ubiegający się o stały pobyt przyznał się, że po zalegalizowaniu w jego stanie marihuany próbował okazjonalnie używki, aby urzędnik uznał go za niekwalifikującego się do legalizacji statusu i odrzucił wniosek

Osoby ubiegające się o obywatelstwo USA muszą wykazać się „nienaganną postawą moralną”. W przypadku wypełniania wniosku o naturalizację trzeba wziąć pod uwagę, czy ewentualny konflikt z prawem z przeszłości nie dyskwalifikuje kandydata do otrzymania amerykańskiego obywatelstwa. Jak tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski, w tym momencie, według interpretacji prawa imigracyjnego, używanie marihuany jest czynnikiem dyskwalifikującym przy ubieganiu się o naturalizację

Każda osoba, która ujawni używanie marihuany, przyznając się w ten sposób do naruszenia amerykańskiego prawa imigracyjnego, może otrzymać zakaz wjazdu do USA, a stały rezydent, może narazić się na nakaz deportacji. Jak zaznacza mecenas Magdalena Grobelski trzeba bardzo uważać na to, co mówimy urzędnikowi imigracyjnemu, aby nie być narażonym na oskarżenia o przedstawianie nieprawdy

Osoby, które miały na swoim koncie przestępstwo związane z marihuaną, mogą starać się o ułaskawienie i darowanie zakazu wjazdu, czyli tzw.„waiver”. Niestety, nie jest przyznawany wszystkim. Na „wybaczenie” mogą liczyć tylko ci, których incydent związany z narkotykiem zdarzył się w wyjątkowych okolicznościach.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior,pixabay.com

 

Prawo imigracyjne

Uwaga – opóźnienia w Urzędzie Imigracyjnym. Poczekasz dłużej na zieloną kartę i obywatelstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Urząd Imigracyjny U.S. Citizenships & Imigration Services informuje o opóźnieniach w swojej pracy, spowodowanych pandemią. Starający się o Zieloną Kartę lub obywatelstwo amerykańskie, będą musieli czekać dłużej niż zazwyczaj. Konieczna będzie także obecność adwokata.

 

Z powodu wzrastającej liczby zachorowań na omicron, urzędy imigracyjne w całym kraju planują zmniejszenie liczby wezwań na rozmowy o zielone karty oraz obywatelstwa. W kolejnych tygodniach, możemy spodziewać się przełożenia obecnych wezwań, włącznie z wezwaniami na przysięgi. Klient będzie mógł pojawić się tylko z adwokatem, a jeśli ma prawo do tłumacza, tłumacz będzie tylko dostępny na telefon.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

 

Foto: USCIS, pixabay/ Pixource

Czytaj dalej

News USA

Co nowego w sprawie niecierpliwie wyczekiwanej reformy imigracyjnej?

Opublikowano

dnia

Autor:

Po tym jak Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę, która dałaby tymczasową protekcję dla nielegalnych imigrantów, spotkała się ona z częściową opozycją ze strony Demokratów w Senacie.

Ustawa chroni nieudokumentowanych imigrantów przyznając im tymczasowe pozwolenie na pracę, ochronę przed deportacją, oraz przyspieszenie toku bieżących aplikacji w urzędzie imigracyjnym.

Spotkała się z częściową opozycją ze strony Demokratów w Senacie, którzy uważają że będzie ona zbyt kosztowna. Na dzień dzisiejszy wciąż trwają negocjacje, a na dniach, po zaledwie 6 miesiącach służby, z administracji Prezydenta odejść ma na emeryturę jego najważniejszy doradca w kwestii spraw imigracyjnych, Tyler Moran.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

Foto: pixabay/StockSnap

 

Czytaj dalej

NOWY ROK

Amerykańskie obywatelstwo – kiedy choroba może nas zwolnić z egzaminu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Kiedy złożymy wniosek o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego czeka nas egzamin na obywatelstwo, przeprowadzany w j. angielskim albo ewentualnie, po polsku. Wymaga on pewnego przygotowania. W niektórych przypadkach można jednak uzyskać zwolnienie lekarskie z tego egzaminu.

Z egzaminu na obywatelstwo amerykańskie można być  zwolnionym na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Niestety osoby wnioskujące o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego zbyt często nadużywały opcji zwolnienia lekarskiego, czego konsekwencją było to, że wielu lekarzy straciło swoją licencję.

 

Urzędnicy Imigracyjni patrzą nie tylko na zwolnienie, ale też na wiek danej osoby, na to jak wygląda, jak się zachowuje. Ważne jest jak długo ktoś się leczy i nie każda choroba może być podstawą do zwolnienia lekarskiego.

Do problemów zdrowotnych, które się kwalifikują, należą m.in. zawał, demencja, problemy neurologiczne, ale UWAGA – nie psychiczne.

 

Brane są także pod uwagę niektóre wady wrodzone. Ważne jest jakie leki się przyjmuje i wykazanie, że choroba uniemożliwia przygotowanie się do egzaminu, w kwestii nauki i opanowania pamięciowego informacji. Nie ma tutaj znaczenia długość choroby, zdarzają się przypadki nagłych, poważnych zachorowań nawet po złożeniu wniosku o obywatelstwo.

W przypadku problemów zdrowotnych uprawniających do zwolnienia z egzaminu bardzo potrzebne jest prowadzenie sprawy przez adwokata. Reputacja prawnika i jego doświadczenie mogą być decydujące dla decyzji urzędu. Adwokaci latami budują zaufanie urzędników do siebie i swoje dobre imię, którym gwarantują prawidłowość prowadzonej sprawy. Prawnik często modyfikuje uzasadnienie lekarskie i wyjaśnia urzędnikowi np. na czym dokładnie polega schorzenie dlaczego dana osoba nie może przystąpić do egzaminu.

 

Nie każdy lekarz może napisać takie zwolnienie, nie powinien być to np. psycholog. Schorzenia takie jak depresja, nie są brane pod uwagę. I fakt że ktoś zapłaci poważną sumę za takie zwolnienie absolutnie nie oznacza, że będzie ono uznane przez Urząd Imigracyjny.

Foto: pixabay/JoshuaWoroniecki/ David_Peterson

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne