Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Pobierałeś zapomogę rządową? Możesz mieć problem z uzyskaniem zielonej karty lub obywatelstwa

Opublikowano

dnia

24 lutego wchodzi w życie nowa ustawa dotycząca osób, które pobierały lub planują pobierać zapomogi rządowe. O tym, jakie będą konsekwencje decyzji Sądu Najwyższego w Stanach Zjednoczonych, jak będzie egzekwowane prawo oraz kto może się obawiać nowych przepisów mówiła na antenie Radia Deon mecenas Magdalena Grobelski.

Nowe zmiany obejmują osoby, które pobierały zapomogi rządowe w dniu 15 października 2019. Mecenas Magdalena Grobelski zaleca jednak ostrożność wszystkim, którzy kiedykolwiek korzystali z pomocy amerykańskiego rządu

Jak mówi Magdalena Grobelski, nowe przepisy dotyczą imigrantów, którzy korzystają lub planują korzystać z Medicate, bonów żywnościowych lub dofinansowania do mieszkań. Właśnie te osoby mogą mieć problem z uzyskaniem zielonej karty czy obywatelstwa

Wprowadzenie zmian spowoduje, że w praktyce najbardziej narażone na problemy mogą być osoby starsze, które brały zapomogi od rządu. Jak zaznacza mecenas Magdalena Grobelski, oficerowie imigracyjnie w trakcie rozmów z aplikantami o zieloną kartę i obywatelstwo będą skrupulatnie przyglądać się ich sytuacji życiowej

Mecenas Magdalena Grobelski to adwokat mówiący po polsku. Jest specjalistą do spraw prawa imigracyjnego.

Po więcej informacji można dzwonić do kancelarii pod numer telefonu 312 217 6824

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, wbez.org

 

 

Prawo imigracyjne

Legalny przylot do USA – jakie mamy możliwości i co powinniśmy wybrać?

Opublikowano

dnia

Autor:

W jaki sposób legalnie przylecieć do  Stanów Zjednoczonych? Sposobów jest kilka i wszystko zależy od naszych dalszych planów związanych z pobytem w USA. Na to i inne pytania odpowiada w studiu Radia Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, która na naszej antenie w każdą środę prowadzi bezpłatny dyżur udzielając porad.

Wybór sposobu na przylot do Stanów Zjednoczonych powinniśmy uzależnić od naszych dalszych planów, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski. Od tego czy przyjeżdżamy na krótko, czy planujemy tu zamieszkać.

Najprostszym sposobem podróży w celach turystycznych jest w tej chwili wjazd na tzw. ruchu bezwizowym, czyli ESTA.  Wypełnienie wniosku online zajmuje około 10 minut, a pozwolenie jest ważne przez 2 lata, w czasie których można wjeżdżać i wyjeżdżać ze Stanów Zjednoczonych bez ograniczeń.

Zdarzają się także sytuacje odwrotne, że ktoś dostanie odmowę przyznania wizy z konsulatu a uda mu się dostać pozwolenie ESTA i leci do USA. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie się przepytanym przez urzędników na lotnisku, którzy takiej osoby mogą po prostu nie wpuścić, przestrzega mec. Magdalena Grobelski.

Jak zachować się wtedy w czasie rozmowy z oficerem? Trzeba mieć przy sobie pieniądze, nie można mieć zapisanych kontaktów z hasłem „praca”, sugerującym, że nie przyjechaliśmy w celach turystycznych i trzeba pozwolić na przeszukanie bagaży, radzi specjalistka prawa imigracyjnego.

„I też nie można się denerwować” podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Takie zachowanie może sprawić, że osoba zostanie zawrócona do Polski. A powrót jest zawsze na nasz koszt i po kilkunastu godzinach oczekiwania w tzw. „areszcie” na lotnisku, więc warto uniknąć takiej nieprzyjemnej i męczącej sytuacji.

Oficerowie pracujący na lotnisku wiedzą wszystko na nasz temat i są dobrze przygotowani – dostają listę pasażerów zanim samolot wyląduje na lotnisku i wiedzą kogo i dlaczego muszą sprawdzić.

Jeśli dana osoba zamierza przylecieć do Stanów Zjednoczonych i tu pozostać musi podjąć inne drogi legalnego wjazdu do kraju.

Staranie o wizę narzeczeńską należy dobrze przemyśleć, uważa mec. Magdalena Grobelski, ponieważ okres oczekiwania na sponsorowanie takiej osoby jest długi a koszty tej wizy są bardzo duże.

Osoby przylatujące na takiej wizie do USA muszą zawrzeć związek z tą osobą, która ich sponsoruje w ciągu 3 miesięcy od przylotu. Jeśli natomiast para się rozejdzie, osoba przebywająca tu na wizie narzeczeńskiej nie może z nikim innym w USA wejść w formalny związek.

Znacznie szybszym, łatwiejszym i tańszym sposobem jest zawarcie związku małżeńskiego w innym kraju przez obywatela czy obywatelkę USA, np. w Polsce, ale niekoniecznie – może to być chociażby Meksyk czy Dominikana –  a następnie legalne sprowadzenie współmałżonka do Stanów na wizie imigracyjnej, radzi mec. Magdalena Grobelski.

W ramach łączenia rodzin wraz z współmałżonkiem, na tej samej petycji może być sponsorowane dziecko i nie ma tu okresu dodatkowego oczekiwania, przypomina specjalistka prawa imigracyjnego.

Jeśli dziecko kończy 21 lat i nie zawarło jeszcze związku małżeńskiego to możemy je sponsorować mając Zieloną Kartę, a jeśli znajduje się już w związku to do jego sponsorowania jest już potrzebne posiadanie obywatelstwa amerykańskiego.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/YakobchukOlena/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Dziś spotkanie dotyczące spraw imigracyjnych z Mecenas Magdaleną Grobelski 

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 25 lutego, po mszy w kościele St. Albert the Great pod adresem 8000 Linder Ave, Burbank, IL 60459 odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw imigracyjnych, łącznie z podaniami o obywatelstwo.

Mecenas Magdalena Grobelski jest licencjonowanym prawnikiem w stanie Illinois praktykującym prawo imigracyjne oraz rodzinne.

Otrzymała tytuł Juris Doctor na uczelni DePaul University College of Law w Chicago. Dodatkowo, posiada tytuł Bachelor of Arts z dziedziny psychologii z DePaul University i tytuł magistra z historii sztuki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jest także członkiem American Immigration Lawyers Association (AILA), Chicago Bar Association, Women’s Bar Association, and Illinois State Bar Association. Płynnie posługuje się językiem polskim.

Spotkanie informacyjne dotyczące spraw imigracyjnych jest organizowane wraz z Duszpasterstwem Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne. Porady telefoniczne są bezpłatne. Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto:  St Albert the Great Catholic Church
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Numer Social Security – kiedy możemy legalnie go dostać wg prawa imigracyjnego?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli nie mamy numeru Social Security nasze życie w Stanach Zjednoczonych jest utrudnione. Co w takim razie możemy zrobić by go zdobyć? Na to i inne pytania w studiu Radia Deon Chicago odpowiada mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Social Security number, (SSN), to dziewięciocyfrowa liczba przypisywana obywatelom USA, cudzoziemcom, którzy otrzymali zezwolenie na osiedlenie się (pobyt stały) –czyli Zieloną Kartę, oraz cudzoziemcom, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt czasowy.

Numer ubezpieczenia społecznego SSN jest potrzebny do podjęcia zatrudnienia, pobierania zasiłków Social Security oraz korzystania z innych usług rządowych

Czy zatem dostaniemy numer Social Security i pozwolenie na pracy w przypadku np. sponsorowania przez rodzeństwo, gdy kończy się nam wiza turystyczna?

Ani pozwolenia na pracę ani numeru Social Security nie możemy dostać jeśli zakończyło się sponsorowanie, np. jeśli jest to sponsorowanie przez rodzeństwo, które oznacza długie oczekiwanie, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Inna ważna kwestia to sponsorowanie przez dziecko – ogromna grupa naszch Rodaków oczekuje na czas gdy ich dzieci dorosną i będą mogły ich sponsorować. Nie wszyscy jednak orientują się dobrze w zasadach tej procedury.

„Musicie Państwo czekać do tego 21 roku życia i nie da się wcześniej nic przygotowywać”, podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Wiele osób pyta, czy mogą rozpocząć ten proces już jak ich dziecko kończy 18 lat, ale jest to niemożliwe.

Należy także pamiętać, że takie sponsorowanie można przeprowadzić tylko, jeśli rodzice wjechali do Stanów Zjednoczonych legalnie.

Uzyskanie dokumentu wjazdu może trwać nawet rok czy półtora roku, w zależności od tego jakie dokumenty potwierdzające legalny wjazd do USA jesteśmy w stanie przedstawić, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski. Ale jeśli nie uda się zdobyć tego urzędowego potwierdzenia to sponsorowanie przez dziecko nie będzie możliwe.

Czy jednak warto starać się o Zieloną Kartę w podeszłym wieku? Zastanawia się wiele osób.

Nasz Gość, specjalistka od prawa imigracyjnego uważa, że jak najbardziej warto to zrobić. Ułatwi to podróżowanie między Stanami Zjednoczonymi a Polską, jest ważne dla ubezpieczenia zdrowotnego, pobierania emerytury.

„Złożenie petycji na kogoś nie zabrania takiej osobie podróżowania”, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski, ale jeżeli urzędnik na lotnisku zapyta, to trzeba zawsze mówić mu prawdę, w innym przypadku można sobie narobić kłopotów.

Która osoba z naszych bliskich jest „najlepsza” by nas sponsorować? Tu trzeba rozważyć kilka kwestii, wg naszego Gościa.

W razie gdyby naszemu krewnemu coś się stało, np. umiera rodzic, który złożył petycję, to inna osoba z naszych bliskich może ją przejąć, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. Natomiast w razie śmierci lub rozwodu ze współmałżonkiem zawsze trzeba się skontaktować z adwokatem, radzi specjalistka prawa imigracyjnego.

Można w takim przypadku samemu się sponsorować, pod warunkiem, że taka osoba podejmie kroki w tej sprawie w ciągu dwóch lat od zdarzenia – śmierci współmałżonka lub rozwodu.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

W niedzielę, 25 lutego, po mszy w kościele St. Albert the Great pod adresem 8000 Linder Ave, Burbank, IL 60459 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych, łącznie z podaniami o obywatelstwo. Spotkanie jest organizowane wraz z Duszpasterstwem Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: St Albert the Great Catholic Church, istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu