Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Nasze twarze to też dane. Nowe technologie i wymagania na lotnisku O’Hare w Chicago

Opublikowano

dnia

Każda osoba wjeżdżająca do Stanów Zjednoczonych ma na granicy pewne prawa, ale osoby przyjeżdżające na zielonej karcie lub obywatele USA mają ich znacznie więcej.  Oficerowie imigracyjni każdego mają jednak prawo przepytać oraz, w razie jakichkolwiek wątpliwości, poprosić do kontroli.

Na lotnisku O’Hare została wprowadzona nowa technologia czytania rysów twarzy. W związku z tym osoby będą rozpoznawane automatycznie, bez konieczności okazywania paszportu czy wizy. Jak wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski, tylko obywatel Stanów Zjednoczonych może odmówić oficerom imigracyjnym tego rodzaju kontroli

Mecenas Magdalena Grobelski mówi także o przypadkach, gdy na lotnisku oficer imigracyjny skasuje wjeżdżającemu do Stanów Zjednoczonych wizę. Ekspert do spraw imigracyjnych radzi w takiej sytuacji skontaktować się z Konsulatem RP w celu uzyskania wsparcia. Konsulat może pomóc w zorganizowaniu rozmowy z prawnikiem lub rodziną

Na antenie Radia Deon mecenas Magdalena Grobelski przypomina, że osoby przekraczające granicę Stanów Zjednoczonych nie mają prawa do prywatności, którą chroni telefon, komputer, tablet lub inne urządzenia elektroniczne. Ochrona celna i graniczna ma prawo przeszukania tych urządzeń, włącznie z dostępem do poczty email, social mediów, itp.

Mecenas Magdalena Grobelski to adwokat mówiący po polsku. Jest specjalistą do spraw prawa imigracyjnego. Po więcej informacji można dzwonić do kancelarii pod numer telefonu 312 217 6824

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kedzior,pixabay.com, Twitter.com/ICE

 

News USA

Co nowego w sprawie niecierpliwie wyczekiwanej reformy imigracyjnej?

Opublikowano

dnia

Autor:

Po tym jak Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę, która dałaby tymczasową protekcję dla nielegalnych imigrantów, spotkała się ona z częściową opozycją ze strony Demokratów w Senacie.

Ustawa chroni nieudokumentowanych imigrantów przyznając im tymczasowe pozwolenie na pracę, ochronę przed deportacją, oraz przyspieszenie toku bieżących aplikacji w urzędzie imigracyjnym.

Spotkała się z częściową opozycją ze strony Demokratów w Senacie, którzy uważają że będzie ona zbyt kosztowna. Na dzień dzisiejszy wciąż trwają negocjacje, a na dniach, po zaledwie 6 miesiącach służby, z administracji Prezydenta odejść ma na emeryturę jego najważniejszy doradca w kwestii spraw imigracyjnych, Tyler Moran.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

Foto: pixabay/StockSnap

 

Czytaj dalej

NOWY ROK

Amerykańskie obywatelstwo – kiedy choroba może nas zwolnić z egzaminu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Kiedy złożymy wniosek o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego czeka nas egzamin na obywatelstwo, przeprowadzany w j. angielskim albo ewentualnie, po polsku. Wymaga on pewnego przygotowania. W niektórych przypadkach można jednak uzyskać zwolnienie lekarskie z tego egzaminu.

Z egzaminu na obywatelstwo amerykańskie można być  zwolnionym na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Niestety osoby wnioskujące o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego zbyt często nadużywały opcji zwolnienia lekarskiego, czego konsekwencją było to, że wielu lekarzy straciło swoją licencję.

 

Urzędnicy Imigracyjni patrzą nie tylko na zwolnienie, ale też na wiek danej osoby, na to jak wygląda, jak się zachowuje. Ważne jest jak długo ktoś się leczy i nie każda choroba może być podstawą do zwolnienia lekarskiego.

Do problemów zdrowotnych, które się kwalifikują, należą m.in. zawał, demencja, problemy neurologiczne, ale UWAGA – nie psychiczne.

 

Brane są także pod uwagę niektóre wady wrodzone. Ważne jest jakie leki się przyjmuje i wykazanie, że choroba uniemożliwia przygotowanie się do egzaminu, w kwestii nauki i opanowania pamięciowego informacji. Nie ma tutaj znaczenia długość choroby, zdarzają się przypadki nagłych, poważnych zachorowań nawet po złożeniu wniosku o obywatelstwo.

W przypadku problemów zdrowotnych uprawniających do zwolnienia z egzaminu bardzo potrzebne jest prowadzenie sprawy przez adwokata. Reputacja prawnika i jego doświadczenie mogą być decydujące dla decyzji urzędu. Adwokaci latami budują zaufanie urzędników do siebie i swoje dobre imię, którym gwarantują prawidłowość prowadzonej sprawy. Prawnik często modyfikuje uzasadnienie lekarskie i wyjaśnia urzędnikowi np. na czym dokładnie polega schorzenie dlaczego dana osoba nie może przystąpić do egzaminu.

 

Nie każdy lekarz może napisać takie zwolnienie, nie powinien być to np. psycholog. Schorzenia takie jak depresja, nie są brane pod uwagę. I fakt że ktoś zapłaci poważną sumę za takie zwolnienie absolutnie nie oznacza, że będzie ono uznane przez Urząd Imigracyjny.

Foto: pixabay/JoshuaWoroniecki/ David_Peterson

Czytaj dalej

News USA

Urząd imigracyjny nie będzie ścigał nielegalnych imigrantów o ile nie wejdą w konflikt z prawem

Opublikowano

dnia

Autor:

W najnowszym rozporządzeniu skierowanym do pracowników Immigration and Customs Enforcement, Dyrektor Policji Imigracyjnej ICE ogłosił nowe wytyczne. Ścigani będą tylko imigranci, którzy wejdą w konflikt z prawem. Pozostałe osoby nielegalnie przebywające w USA, mogą czuć się bezpiecznie.

Nowe rozporządzenie dyrektora ICE stwierdza, że

“obecnie znajduje się około 11 milionów nieudokumentowanych imigrantów, ale ICE nie ma środków by aresztować i usunąć każdego z nich. Zatem oficerowie muszą kierować się wytycznymi, celem determinacji kto powinien zostać aresztowany w pierwszej kolejności,”

Ścigane będą osoby, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, np. osoby mające przeszłość kryminalną i te, które starają się przekroczyć granicę nielegalnie.

Sam fakt, ze ktoś znajduje się w USA z nieudokumentowanym statusem nie jest powodem by ICE próbowało (bądź miało środki ku temu) by taka osobę aresztowano i rozpoczęto wobec niej proces deportacyjny.

US Immigration and Customs Enforcement (ICE) – to federalna policja imigracyjna, organ ścigania działający w ramach amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego . Misją ICE jest ochrona Stanów Zjednoczonych przed przestępczością transgraniczną i nielegalną imigracją, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu i bezpieczeństwu publicznemu.

Misja ICE jest realizowana poprzez egzekwowanie ponad 400 ustaw federalnych i koncentruje się na naruszeniach przepisów celnych, imigracyjnych, zapobieganiu terroryzmowi oraz zwalczaniu nielegalnego przepływu osób i towarów.

Jednostka działająca w ramach ICE – Enforcement & Removal Operations (ERO), zajmuje się przede wszystkim deportacją i wydalaniem nieudokumentowanych cudzoziemców, jest jednostką, która najbardziej wzbudza kontrowersje w ramach ICE.

ERO utrzymuje obiekty więzienne wykorzystywane do przetrzymywania osób nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych.

US Immigration and Customs Enforcement został utworzony na mocy Ustawy o Bezpieczeństwie Wewnętrznym z 2002 roku, po wydarzeniach z 11 września 2001 roku.

Wraz z utworzeniem Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, funkcje i jurysdykcje kilku organów kontroli granicznej i skarbowej zostały połączone i skonsolidowane w ramach właśnie US Immigration and Customs Enforcement. W związku z tym Policja Imigracyjna ICE jest największym ramieniem śledczym Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA oraz drugim co do wielkości we Wspólnej Grupie  Zadaniowej ds. Terroryzmu, którą prowadzi FBI.

 

Źródło: ICE, wikipedia

Foto: Yiu Tube, pixabay/ Dkadume/ Falkenpost

 

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne