Prezydent Donald Trump do końca marca utrzymał zakaz wydawania zielonych kart poza granicami USA oraz wiz pracowniczych dla dużych grup wnioskujących. Do tego Sąd Federalny w Kalifornii przyznał rację Donaldowi Trumpowi w sprawie zasady, która wymaga od nowo przybyłych imigrantów posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Prezydent elekt Joe Biden obiecał cofnąć wiele przepisów wprowadzonych przez Trumpa, ale tak na prawdę nie jest jasne, kiedy i w jakim zakresie będzie mógł to zrobić.
W czwartek (31 grudnia) upłynął czas wprowadzenia na czas pandemii zakazu wydawania zielonych kart poza granicami amerykańskimi, a dotyczył on głównie członków rodzin osób już przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych. W czerwcu administracja Donalda Trumpa do tego zakazu dodała jeszcze zakaz wydawania wizy typu H-1B czyli wizy pracowniczej, które są powszechnie używane przez pracowników amerykańskich i hinduskich firm technologicznych, a także ich rodzin. Zakazem objęte zostały również wizy typu H-2B dla pozarolniczych pracowników sezonowych, wizy J-1 na wymianę kulturalną oraz wizy L-1 dla menadżerów i innych kluczowych pracowników międzynarodowych korporacji. Dla Donalda Trumpa wysoki wskaźnik bezrobocia związany z pandemią wymusił zaostrzenie polityki imigracyjnej. W ten sposób prezydent chce chronić miejsca pracy dla Amerykanów. Przedsiębiorcy krytykowali decyzję i wskazywali, że ten zakaz hamuje rozwój ich firm na terenie Stanów Zjednoczonych.

„Skutki COVID-19 na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, a także stanu zdrowia społeczeństwa są przedmiotem nieustanne troski i niepokoju narodowego” – czytamy w czwartkowej proklamacji Donalda Trumpa, która przedłuża do 31 marca tego roku zakaz wydawania zielonych karty poza USA oraz wiz pracowniczych.
Obowiązkowe ubezpieczenie imigranta
W orzeczeniu wydanym w ostatnim dniu 2020 roku sędziowie 9. Okręgowego Sądu Apelacyjnego w Kalifornii zagłosowali 2-1 dla rozwiązań Trumpa. Tym samym imigranci będą musieli posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Nowi imigranci będą musieli udowodnić, że mogą wykupić ubezpieczenie zdrowotne w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy oraz pokryć ewentualne koszty leczenia, gdyby się coś stało w tym terminie tych 30 dni.
Sędzia Daniel P. Collins, nominowany przez Trumpa, napisał, że prezydent w tej sprawie działał w ramach swoich uprawnień, opierając się w dużej mierze na orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie zakazu podróżowania dla obywateli kilku krajów, w większości muzułmańskich. Do tej opinii dołączył, także sędzia Jay Bybee, którego mianował prezydent George W. Bush. Z kolei sędzia A. Wallace Tashima, który został mianowany przez prezydenta Billa Clintona, wyraził sprzeciw, nazywając tę politykę „gruntowną zmianą przepisów imigracyjnych USA bez zgody Kongresu”. Sędzia nazwał zachowanie Prezydenta Trumpa bezprecedensowym.
źródło: AP, WGN, ABC7, USAToday
foto: arch RD