Połącz się z nami

News Chicago

To będą nieprzewidywalne Oskary. Wiadomo już kto powalczy o statuetki. Wśród nominowanych polska produkcja

Opublikowano

dnia

W Beverly Hills w Kalifornii ogłoszono nominacje dziewięćdziesiątej gali rozdania Oskarów. Najwięcej szans na wygraną otrzymały filmy Dunkirk oraz The Shape of Water. Gala odbędzie się 4 marca. Poprowadzi ją po raz drugi Jimmy Kimmel.

Oskarowe nominacje skomentowała krytyk filmowy Iza Lech, która trzyma kciuki za wojenny film Dunkirk. To jednak The Shape of Water uzyskało najwięcej nominacji

„The Shape of Water prowadzi z trzynastoma nominacjami. Czy wygra w kategorii najlepszy film – musiałabym się zastanowić. Wydaje mi się, że Three Billboards outside Ebbing Missouri mają większa szansę na wygranie w kategorii najlepszy film. Nominowany jest również Dunkirk, za który mocno trzymam kciuki, ale wydaje mi się, że jeżeli chodzi o kategorię najlepszy film, czy najlepszy reżyser ta produkcja nie ma szans”.

[youtube id=”Jit3YhGx5pU” width=”620″ height=”360″]

Iza Lech podkreśla również znaczenie muzyki w każdym z nominowanych filmów. Jak sama mówi nie wszystkie jednak znalazły uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej

„Żałuję bardzo, że nie jest nominowana muzyka z filmu Baby Driver, bo uważam, że ta też była fantastyczna. Muzyka we wszystkich filmach począwszy od Dunkirk była nieprawdopodobna. Także w produkcjach The Shape of Water i Phantom Thread. Naprawdę dobra muzyka filmowa w tym roku”.

[youtube id=”XFYWazblaUA” width=”620″ height=”360″]

Według Izy Lech tegoroczne Oskary mają być nieprzewidywalne. Zwłaszcza, że zaskakuje brak nominacji dla weteranów Hollywood

„Przykładem tego jest brak nominacji dla Toma Hanksa czy Jamesa Franco jako najlepszego aktora. Czy wybierający w Akademii słuchają tego co się dzieje na zewnątrz? Skaczemy z filmu na film, każda produkcja dostaje nominację w jednej kategorii”.

Film The Shape of Water w reżyserii Guillermo del Toro otrzymał w sumie trzynaście nominacji. Wojenny Dunkirk Christophera Nolana może się pochwalić ośmioma nominacjami, w tym dla najlepszego reżysera. Film jak do tej pory nie był doceniany na najważniejszych imprezach, mimo tego, że był nominowany ponad pięćdziesięciokrotnie. Zdobył jednak nagrodę krytyków za najlepszy montaż.

[youtube id=”VQ01tJ4EWeg” width=”620″ height=”360″]

Polsko-brytyjska produkcja Twój Vincent została nominowana w kategorii długometrażowy film animowany.

Gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 4 marca w teatrze Hollywood’s Dolby Theatre w Los Angeles. Poprowadzi ją po raz drugi amerykański komik Jimmy Kimmel.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ Prayitno

News Chicago

Niech uwiedzie nas „Tango!”. Alicja Węgorzewska i Placido Domingo Junior zaśpiewają w Skokie

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w tą sobotę, 30 września, gwiazdy światowej sceny muzycznej odwiedzą Chicago by zaśpiewać płomienne tanga. W tym niezwykłym koncercie będziemy mogli usłyszeć Alicję Węgorzewską i Placido Domingo Juniora, którzy połączą swój kunszt w rytmie argentyńskiego tańca. Dajcie się porwać jego fascynującej tajemnicy w czasie koncertu „Tango!”.

W studiu Radia Deon Chicago niecodzienne wydarzenie świętujące muzykę tanga pochodzącego z biednych dzielnic Buenos Airesdla Wietrznego Miasta, zapowiadała Barbara Bilszta z Akademii Muzycznej Paso.

W 1911 roku w Paryżu świat usłyszał o argentyńskim tańcu i mu się nie oparł, jak opowiada Barbara Bilszta.

„To był jednocześnie i skandal i wielki fajerwerk – jedni byli zachwyceni, inni byli oburzeni” mówi nasz Gość. Często się mówi, że tango obrazuje związek między kobietą i mężczyzną, dlatego bywa burzliwe, nieprzewidywalne i kipiące skrajnymi emocjami ale też harmonijne.

Tango pozostało także jedynym tańcem salonowym, który jest improwizowany, jak wyjaśnia Barbara Bilszta. A Amerykę zafascynował nim Rudolfo Valentino z dużego ekranu kina, które jeszcze było w tamtych czasach nieme.

Wielkie przeboje tanga wylansowało kino, kabarety, teatr, i do dzisiaj jest ono niewyczerpanym źródłem inspiracji dla twórców i wykonawców. Tango ma w tej chwili wiele odmian i stylów. Przeniknęło także do muzyki klasycznej.

Decyzją UNESCO z dnia 30 września 2009 r. taniec i muzyka tanga stały się częścią światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości.

„Dzisaj tango wróciło. Mówi się, że jest kolejna, złota era tanga” mówi Gość Radia Deon. Ta popularność jest w głównej mierze dziełem kompozytora i bandoneonisty, Astora Piazzoli.

Te właśnie gorące, tajemnicze a zarazem najpiękniejsze tanga sceny i ekranu usłyszymy na koncercie „Tango!”, który odbędzie się 30 września w Skokie.

Będą to słynne kompozycje Astora Piazzoli i Carlosa Gardela, ukochane piosenki Edith Piaf i Jacqeu’a Brela, oraz wielkie przeboje Broadway’u i filmu w fascynujących interpretacjach wielkich gwiazd: Alicji Węgorzewskiej i Placido Domingo Juniora.

Placido Domingo Junior to syn wielkiego Placido Domingo, który jest nie tylko utalentowanym śpiewakiem, ale i autorem, kompozytorem, aranżerem i producentem przebojów wielkich gwiazd, takich jak Michael Bolton, Sarah Brightman, Diana Ross.

Alicja Węgorzewska, mezzosopranistka, słynie z pięknego, silnego głosu i wielkiej urody. Jest artystką niezależną, intrygującą, o wielu talentach. Współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce i w Europie, jest częstym gościem festiwali krajowych i zagranicznych, śpiewała w słynnych salach Europy, USA i Arabii Saudyjskiej.

Jest także utalentowaną producentką, reżyserką i wieloletnią dyrektorką Warszawskiej Opery Kameralnej. W bogatym dorobku płytowym artystki szczególne miejsce zajmują: „Hymn Papieski”, „Kolędy” i „Tanga Świata ”.

Gwiazdom tego wieczoru będzie towarzyszyć Paderewski Symphony Orchestra pod mistrzowską batutą Mariusza Smolija, „niezwykle dynamicznego i interesującego artysty”, jak mówi Barbara Bilszta.

Dyrygent był związany kiedyś z Northwestern University w Chicago a następnie współpracował ze 130 najsłynniejszymi orkiestrami świata w 26 krajach.

Koncert „Tango!” jest wydarzeniem połączonym ze zbiórką pieniędzy na stypendia dla studentów Akademii Muzyki PaSO, w której uczy się teraz około 200 uczniów.

Koncert dbędzie się 30 września, o godzinie 7.00PM w Noth Shore Center for Performing Arts, przy 9501 Skokie Blvd, Skokie, IL 60077

Bilety można kupować w biurze Akademii PaSO, przy 5400 N. Lawler Ave., Chicago. tel. 773 467 90 00. A także w księgarni D&Z, przy 5507 W. Belmont, tel. 773 282 42 22 i w placówkach POLAMER przy:4747 N. Harlem tel. 708 867 92 00 oraz 1107 Mt. Prospect Plaza, tel. 847 253 07 22.

Można także skorzystać ze strony internetowej northshorecenter.org.

„Tango ma poruszać” podkreśla Barbara Bilszta, zapraszając na ten niezwykły koncert.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, PaSO

 

Czytaj dalej

News Chicago

Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Peggy Notebaert Museum będzie wspierać ekologiczne inicjatywy

Opublikowano

dnia

Autor:

Unoszący się na wysokości 7 stóp cyfrowy glob rozświetlił w czwartek drugie piętro Muzeum Przyrody Peggy Notebaert, uświetniając uroczyste otwarcie Sustainability Center – Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Hybrydowa wystawa, która ma służyć zarówno jako narzędzie edukacyjne, jak i miejsce spotkań, została otwarta po okresie siedmiu lat przygotowań.

Oprócz efektownej kuli ziemskiej w centrum znajduje się rozległa ściana z mchu, wybór książek przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną w Chicago oraz interaktywne stacje edukacyjne koncentrujące się na temacie żywności, wody, ekonomii i energii.

Główny kurator muzeum, Alvaro Ramos, powiedział, że centralny element wystawy, gigantyczny unoszący się  glob, jest jednym z zaledwie dwóch w całym kraju.

Ekspozycja podkreśla fragment historii muzeum: w latach dwudziestych XX wieku Chicagowska Akademia Nauk miała tu swoją wystawę zwaną „atwoodsphere”, którą ostatecznie przeniesiono do Planetarium Adlera, pierwszego planetarium w USA. W 1999 roku akademia utworzyła tu muzeum przyrody.

Pomysł przekazywania filozofii zrównoważonego rozwoju nie jest dla muzeum nowy – wyjaśnia Ramos. Nowe centrum opiera się na poprzedniej wystawie klimatycznej zatytułowanej „Ekstreme Greenhouse”.

Przygotowując tę ekspozycję, Ramos zainspirował się Chicagowskim Centrum Zielonych Technologii, które zostało zamknięte w 2014 r. Centrum było przestrzenią współpracy i dostępu do zasobów organizacji zajmujących się ekologią.

„Pierwsza część wystawy naprawdę uczy ludzi o temacie zrównoważonego rozwoju a druga część wystawy to centrum. Mamy wiele materiałów źródłowych. Mamy nadzieję, że będzie to fajne miejsce spotkań i warsztatów i wykładów” – powiedział Ramos.

W muzeum działa już jedna ekologiczna inicjatywa: Chicago Conservation Corps, w skrócie C3, która rekrutuje, szkoli i wspiera sieć wolontariuszy zajmujących się ochroną środowiska, którzy pracują nad projektami na terenie całego miasta.

Odwiedzający, członkowie C3 i urzędnicy muzeum obchodzili także czwartek jako „Dzień Centrum Zrównoważonego Rozwoju Muzeum Przyrody Peggy Notebaert”, oficjalnie uznany przez stan i miasto Chicago.

„Muzeum przyrody ma bogatą, 166-letnią historię wiodącej ochrony i odnowy ekologicznej na obszarze Chicagoland” – powiedziała prezes i dyrektor generalna muzeum Erin Amico.

„Centrum Zrównoważonego Rozwoju będzie oferować zasoby, które zapewnią odwiedzającym w każdym wieku i o różnych umiejętnościach praktyczne sposoby wywarcia wpływu na swoje domy i społeczności, a także zwróci uwagę na udane projekty C3, aby zainspirować innych do podjęcia znaczących działań”.

Program C3 wyznaczył sobie za cel redukcję emisji dwutlenku węgla o 4000 ton i rekultywację 3000 stóp kwadratowych ziemi w ramach projektów społecznych prowadzonych przez liderów grupy w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Peggy Notebaert Museum
Czytaj dalej

News Chicago

Wyczekiwana „Różyczka 2” Jana Kidawy-Błońskiego otworzy 35. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

35. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), najobszerniejszego przeglądu filmu polskiego i największej cyklicznej polskiej imprezy kulturalnej poza Polską, odbędzie się w tym roku w trzech głównych kinach metropolii chicagowskiej w dniach od 4 do 19 listopada. Otworzy go najnowszy film wybitnego twórcy kina europejskiego Jana Kidawy-Błońskiego „Różyczka 2”.

Ten długo oczekiwany thriller jest niejako kontynuacją „Różyczki”, obsypanego nagrodami i docenionego przez publiczność i krytyków przeboju tego samego reżysera z 2010 roku.

Jan Kidawa-Błoński jest twórcą tak znakomitych dzieł jak „Gwiazdy”, „Skazany na bluesa”, „Pamiętnik znaleziony w garbie”. Większość jego filmów była pokazywana w Chicago, otrzymując tutaj główne nagrody, jak „Różyczka” w 2010 r. (Grand Prix „Złote Zęby Kamery”) czy „Gwiazdy” w 2017 r. (Nagroda Prezydenta PFFA).

W znakomitej gwiazdorskiej obsadzie filmu występują Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Maria Seweryn i Paweł Małaszyński. Autorami scenariusza są Maciej Karpinski i Agatha Dominik, zdjęcia zrobił Łukasz Gutt, zaś muzykę skomponował Bartosz Chajdecki.

Reżyser i gwiazdy filmu są spodziewani na pokazie premierowym.

Smaczkiem wieczoru będzie też pokaz amerykańskiego zwiastuna zaginionej komedii „Bolek i Lolek” (1936) z Adolfem Dymszą w przedwojennej roli. Będzie to jednocześnie zapowiedz specjalnego festiwalowego programu „Najlepszych komedii Michała Waszyńskiego”, najsłynniejszego polskiego reżysera okresu międzywojennego.

Oficjalna Gala Otwarcia tegorocznego festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę, 4 listopada o godz. 8:00PM. Kompleks oferuje zniżkowy parking.

Otwarcie poprzedzi oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 5:30PM do 7:30PM. W trakcie imprezy wystąpią znakomici chicagowscy muzycy.

Zaproszenie kosztuje 88 dolarów i można je nabyć tutaj. Liczba zaproszeń jest bardzo ograniczona.

Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 19 listopada o godz. 3:00PM w tym samym kinie. Zaproszenie na Gale Zamknięcia kosztuje 35 dolarów i można kupić je tutaj.

Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie) oraz w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago). Te idealnie położone przy autostradach kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.

Szczególnie popularny wśród festiwalowej publiczności karnet na 7 wybranych filmów kosztuje 88 dolarów i można go kupić tutaj. Posiadacze karnetu otrzymują bezpłatnie katalog imprezy. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia oraz pokazów specjalnych.

Bilety na pojedyncze seanse będzie można zakupić od 1 października. Pełen program i kalendarz imprez 35. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, zostanie podany do wiadomości publicznej 5 października.

Po szczegółowe informacje można kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalna stronę festiwalu: www.pffamerica.com.

 

Źródło: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA)
Foto: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), YouTube

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu