Połącz się z nami

audycje

O Holokauście, „Przystanku Historia” i obchodach niepodległości Polski. Delegacja IPN w Chicago

Opublikowano

dnia

Przebywająca w Wietrznym Mieście od 14 do 24 stycznia w związku z otwarciem „Przystanku Historia” delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem Jarosławem Szarkiem na czele spotkała się z przedstawicielami czołowych organizacji polonijnych zrzeszonych w Kongresie Polonii Amerykańskiej.

 Relacja Andrzeja Baraniaka

Spotkanie w głównej mierze zostało poświęcone współpracy Polski i Polonii na płaszczyźnie ukazywania prawdy i odkłamywania historii II wojny światowej, szczególnie w sferze coraz częściej pojawiających się oskarżeń wobec Polski i Polaków, jako uczestników Holokaustu. Prezes IPN, dr Jarosław Szarek mówił także o przygotowaniach obchodów 100-lecia niepodległości Polski i uruchamianym w Wietrznym Mieście „Przystanku Historia”, spotkaniach z edukatorami IPN mającymi przybliżyć uczniom i nauczycielom polonijnych szkół sobotnich zagadnienia współczesnej historii Polski.

Galeria zdjęć

Między innymi z pytaniem czy polskie władze mogą w jakiś sposób interweniować u władz amerykańskich, aby Polacy mieli prawo konsultować programy nauczania w tutejszych szkołach, w których coraz częściej można spotkać informacje o tym, że to Polacy współdziałali z Niemcami przy eksterminacji narodu żydowskiego do prezesa IPN zwrócił się wiceprezes wydziału stanowego KPA Bogdan Strumiński. „ Nie tak dawno byłem w Arizonie. Przychodzi ze szkoły dziecko mojego kolegi i płacze, bo pani powiedziała na lekcji, że Polacy mordowali Żydów i wywołali II wojnę światową. Ja poszedłem do tej szkoły. Pani się bardzo zdziwiła i rzuciła mi książką, w której wyraźnie pisze, że Polacy uczestniczyli w Holokauście i mordowali Żydów. Ja uważam, że państwo polskie powinno coś w tej kwestii zrobić, bo państwo macie dostęp do dokumentów, które można i należy pokazywać”.

Profesor Marek Rudnicki z Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych zaapelował o zwołanie na gruncie amerykańskiego środowiska akademickiego międzynarodowej konferencji poświęconej tej tematyce, w której uczestniczyli by przedstawiciele najwyższych władz Polski, Niemiec i Izraela. „Dzięki takiej konferencji można by ten problem zaadresować do szerszego forum. Mogłaby odbić się echem na całym świecie. Ponieważ my nie jesteśmy w stanie już w tej chwili walczyć z plagą pomówień. Niewłaściwych informacji, które już nie są niewłaściwe w rozumieniu Amerykanów” – powiedział profesor Rudnicki wskazując na konieczność dotarcia z prawdą Holokauście do szeregowego obywatela Stanów Zjednoczonych. Zdaniem profesora Rudnickiego takie działania państwa polskiego na arenie międzynarodowej powinny zostać ujęte w długoletnim kompleksowym planie działania.

Z opiniami o zbyt małym zaangażowaniu państwa polskiego w zwalczanie utrwalających się w społeczności międzynarodowej stereotypów o udziale Polaków w Holokauście zgodził się prezes IPN Jarosław Szarek. „Państwo polskie, trzeba to wyraźnie powiedzieć, przez wiele lat w tej kwestii abdykowało. Nie zrobiło nic, zlekceważyło ten problem. My mamy w Polsce już diagnozę tego problemu. Pewne działania podjęliśmy. Powiem o dwóch. Kilka lat temu utworzona została strona internetowa pokazująca czym były obozy koncentracyjne. W języku polskim i innych językach. Z nami współpracuje prof. Lasik, który zajmuje się załogami niemieckich obozów koncentracyjnych. Myśmy we współpracy z nim opublikowali nie tylko po polsku, ale i po angielsku oraz niemiecku stronę internetową, na której zamieściliśmy załogę obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Osiem i pół tysiąca nazwisk. Do części tych nazwisk strony z wyrokami sądowymi. W tej załodze nie było oczywiście ani jednego Polaka. Jak ludzie zaczęli wchodzić na te stronę, to się zawiesiła”.

Prezes Jarosław Szarek zapowiedział podjęcie działań zmierzających do zrealizowania zgłoszonych przez uczestników konferencji propozycji oraz dotarcia z naszą historią do społeczeństwa amerykańskiego. Realizację dalszej współpracy z IPN potwierdził prowadzący spotkanie prezes KPA Franciszek Spula.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne