Połącz się z nami

audycje

„Kraj rodzinny matki mej”. Polonijne Święto Plonów w Chicago. Dożynki Związku Klubów Polskich

Opublikowano

dnia

Uwite z tegorocznych zbóż wieńce, bochny chleba i plony z pól nieśli w korowodzie dożynkowym do ołtarza starostowie dożynek, Maria Boduch i Józef Woźniczka, prezesi klubów Kwików i Wola Przemykowska, które mają stuletnią historię działalności w klubowej rodzinie Związku Klubów Polskich. 

Relacja Andrzeja Baraniaka

W korowodzie szli gospodarze dożynek w osobach członków zarządu związku z prezesem Janem Kopciem na czele oraz goście z nowym konsulem ds. kontaktów z Polonią Piotrem Semeniukiem i wiceprezesem wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdanem Strumińskim oraz gospodarzami miasteczka z jej burmistrzem Arlene Jezierny.

Galeria zdjęć

Mszę świętą dożynkową sprawował kapelan ZKP, ks. Ryszard Miłek w asyście proboszcza parafii św. Rozalii o. Tadeusza Olzackiego oraz proboszcza parafii św. Władysława, o. Marka Janowskiego, a także ojca Jerzego Karpińskiego i o. Pawła Kosińskiego, dyrektora Radia Deon.

Konsekrując ludzkie symbole wdzięczności Bogu za dar chleba sprawujący Najświętszą Ofiarę kapelan ZKP, ks. Ryszard Milek mówił: „Pobłogosławię teraz te piękne wieńce dożynkowe. I kiedy będę je błogosławił pragnę błogosławić tę ziemię, na której wyrosły, pragnę błogosławić te ręce, które uczyniły te przepiękne wieńce, które są symbolem naszej wdzięczności dla Boga, dla ziemi i dla tych, którzy pracują na tej ziemi, byśmy mogli mieć chleb na naszych stołach(…). Dożynki mają nie tylko głęboki wymiar religijny, bo jest to nasze święto dziękczynienia, ale dożynki mają też wymiar patriotyczny i ojczysty, gdyż przenoszą nas na naszą ziemię ojczystą”.

Spektakl dożynkowy pod tytułem „Kraj rodzinny matki mej” przygotowany i wystawiony przez działający pod kierownictwem artystycznym Aliny Szymczyk Teatr Ludowy „Rzepicha” poprzedził program patriotyczny, w którym członkowie tego teatru przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii kraju poczynając od chrztu Polski, a na tragedii smoleńskiej kończąc. W czasie mszy świętej i po nabożeństwie koncertował Chór imieniem Fryderyka Chopina.

W tradycji polskiej dożynki to oracja do chleba, dziękowanie Bogu za plony, ale także bardziej wesołe i żartobliwe teksty i piosenki. „Dożynki jak zawsze są okazją do podziękowania Bogu za łaski wszelkiego rodzaju. Oczywiście podziękowanie także człowiekowi, a więc w części wieńcowej podziękowanie tym wszystkim, którzy zasłużyli sobie na wieńce, a było ich w tym roku kilku” – powiedziała Alina Szymczyk, autorka i reżyserka spektaklu.

Wieńcami uhonorowani zostali: duszpasterze celebrujący dożynkowe nabożeństwo: kapelan ZKP Ryszard Miłek, jezuici: o. Jerzy Karpiński i dyrektor naszego radia, o. Paweł Kosiński, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, Polskie Linie Lotnicze „Lot”. Za całokształt wsparcia dla środowiska ZKP wieńcem zostali również wyróżnieni właściciele delikatesów „Montrose Deli” Halina i Stanisław Urbaniakowie, w imieniu których wieniec odebrała córka Patrycja.

Dyrektor Radia Deon komentując wyróżnienie powiedział, że ta nagroda jest widocznym znakiem tego, że Radio Deon jest obecne w świadomości Polaków, Polonii chicagowskiej i nie tylko chicagowskiej, ale całego regionu. Że służy bardzo dobrze polonijnym wspólnotom, różnym organizacjom, różnym grupom polonijnym, które są tutaj i działają. Cieszymy się, że zostało to zauważone i docenione, i że możemy w ten sposób czuć się potrzebnymi, że jest to dobrze odbierane i postrzegane”.

Nowy konsul ds. kontaktów z Polonią Piotr Semeniuk, który uczestniczył w imprezie wraz z żoną Leonardą i córka Beatą był pod wrażeniem polskości polonijnych dożynek. „Dożynki są tym, co daje tutaj polskość. Ja to widzę. Pomimo tego, że daleko od kraju można się czuć jak w kraju matki mej, jak mówi motto dzisiejszego spotkania. Duża chwała organizatorom, panu prezesowi Związku Klubów Polskich i wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia”.

Pamięcią o Polsce, która wśród Polonii chicagowskiej jest bardzo żywa zachwycony był Jerzy Giec z Polski, który główną przyczynę kultywowania polskości przez Polonię w Wietrznym Mieście upatruje w jej związkach z Kościołem. „Bez Kościoła polskości by nie było. Jeżeli chodzi o tradycję dożynkową, to jestem pod takim wrażeniem, że aż ciarki mnie przechodzą. Wyjechali za chlebem, tak jakby w Polsce nie było dla nich miejsca, ale tutaj pamiętają o tej Polsce i to jest takie wspaniałe”.

W polonijnym Święcie Plonów od 8 lat uczestniczą przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która bardzo hojnie wspiera wiele polonijnych inicjatyw kulturalnych, pedagogicznych i społecznych. Także w tym roku załoga oddziału w Schiller Park z szefową oddziału Katarzyną Kwaterkiewicz na czele miała swoje stoisko promujące działalność tej przyjaznej Polakom instytucji finansowej. Na dożynki zawitał miliarder Jay Robert (J.B.) Pritzker ubiegający się o nominację partii demokratycznej w przyszłorocznych wyborach na gubernatora stanu.

Przy parafii św. Rozalii działa jedna z najstarszych polonijnych szkół imienia Gen. Kazimierza Pułaskiego. Członkinie dyrekcji i samorządu prowadziły na dożynkach rekrutację uczniów.Korzystamy z okazji. Jesteśmy przy parafii św. Rozalii od ponad 20 lat. Tutaj mieści się najstarsza polska szkoła, szkoła im. Gen. Kazimierza Pułaskiego. Mamy dzisiaj swój stolik informacyjny. Oprócz normalnych zajęć od klas przedszkolnych do licealnych oferujemy szereg zajęć dodatkowych” – powiedziała prezes szkoły Agata Woźny..

Klubowi wolontariusze czuwali nad kuchnią, która serwowała wiele pysznych dań. Było zimne piwo i bogata loteria fantowa. Tańce przy muzyce zespołu „Zawisza Band” trwały do zachodu słońca.

Uczestnikom i organizatorom dożynek dziękował ich gospodarz, prezes ZKP Jan Kopeć. „Jestem wdzięczny nie tylko Polonii, ale moim wszystkim kolegom, sponsorom, redaktorom i wszystkim mediom polonijnym za reklamowanie tych dożynek”.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

 

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu