Połącz się z nami

O tym mówimy

Paweł Kukiz w Radio DEON – „Na razie do Polski nie wracajcie, przyjdzie na to czas”

Opublikowano

dnia

Przed rokiem gościem w studio Radia Deon był Paweł Kukiz. Nikt wówczas nie sądził, że jego poglądy spotkają się z tak ogromnym poparciem wśród Polaków. W pierwszej turze wyborów prezydenckich na muzyka zagłosowąło ponad 20% społeczeństwa. O polityce, swoich poglądach, przekonaniach, życiu i wszystkim co chce w Polsce zmienić opowiada w rozmowie ze Sławkiem Budzikiem.

Paweł Kukiz, były lider w zespole Piersi doskonale pamięta wydarzenia roku 1989 roku. Na pytanie Z jakiego domu wariatów przyjeżdża, z rozbrajającą szczerością odpowiada – „Ja przyjeżdżam z domu Okrągłego Stołu, czyli z domu takiego, gdzie w 1989 roku pewne powiedzmy klany podzieliły się Polską, uwłaszczyły się na narodzie, komuniści uniknęli odpowiedzialności” – tak w pierwszych słowach wywiadu mówi Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz o domu wariatów i zmianach ustrojowych w Polsce – rozmowa z sierpnia 2014 roku
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/01-kukiz” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Co w takim wypadku nie podoba się Kukizowi – „ Po pierwsze ja kwestionuje jedną sprawę, czyli że wszelkie przemiany rozpoczęły się w Polsce. To nie jest do końca prawdą, gdyż upadek Związku Sowieckiego, który dominował w Europie Wschodniej rozpoczął się w 88 roku od Estonii” – mówi Paweł Kukiz.

To jednak nie wszystko. Kukiz zwraca dużą uwagę na ordynację wyborczą, która obowiązuje w Polsce – „Ten system, z którym obecnie mamy w Polsce do czynienia, ordynacja wyborcza, cała konstrukcja, systemowo jesteśmy PRL-em, cały czas jesteśmy bolszewickim państwem, co do tego, nie mam wątpliwości. Ten system deprawuje ludzi uczciwych i daje pole do popisu bandziorom” – podkreśla muzyk.

Galeria zdjęć artysty

Sławek Budzik przypomina jednak artyście, że swego czasu nie tylko głosował na Platformę Obywatelską ale był również wielkim orędownikiem tej partii – „Mało tego, że głosowałem, ja jestem jednym z twórców <Cztery Razy Tak> Platformy Obywatelskiej. Uważam, że układ Magdalenkowy można rozwalić tylko na dwa sposoby, albo dynamitem, albo Ordynacją Wyborczą.

Paweł Kukiz o swoich życiowych decyzjach oraz o zmianie ordynacji wyborczej
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/02-kukiz” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Paweł Kukiz, którego wielu ludzi kojarzy z zespołem Piersi dwa lata temu zdecydował się na wypowiedzenie wojny – „Nie pamiętam, czy to były Święta Bożego Narodzenia, czy Wielkiej Nocy, kiedy cała rodzina czyli moja żona i moje córeczki siedzieliśmy przy stole zakomunikowałem rodzinie, że niestety muszą być przygotowane, na znaczny spadek <komfortu>, że nie będzie tak łatwo i tak luźno, bezproblemowo, czy z pieniędzmi czy różnymi sprawami, ponieważ tatuś idzie na wojny. I doskonale zdawałem sobie sprawę z tego, że ten system będzie robił wszystko, żeby mnie spacyfikować – tak lewa strona jak i prawa strona. Tą teorią jednomandatowych okręgów, zmiany ordynacji wyborczej szkodzę tak samo Nowakowi, jak i Hoffmanowi”.

Paweł Kukiz i piosenka „Obława” z albumu „Siła i Honor”
[youtube id=”tQYw9ZhRwcQ” width=”620″ height=”360″]

Na czym polega Ordynacja jednomandatowych okręgów. Paweł Kukiz spieszy z tłumaczeniem – „Ludzie wskazują posła i ludzie w przypadku popełnienia przestępstwa, czy jakiegoś nadużycia przez posła w przyszłych wyborach go po prostu nie wybiorą – tak wygląda ordynacja jednomandatowa. Z kolei ordynacja proporcjonalna polega na tym, że taki Nowak może tych zegarków wziąć 50, ale jeżeli w odpowiedni sposób z Tuskiem… z panem Premierem… ze swoim szefem, ze swoim wodzem układał to on go wpisze na <jedynkę>i de facto on ma pewne uczestnictwo w tym klanie łupiącym naród, to dotyczy oczywiście i Hoffmana” – mówi artysta.

Paweł Kukiz apeluje, aby nie wracać do Polski (jak narazie) 
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/03-kukiz” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Paweł Kukiz to ogromny patriota, który podkreśla to w każdych słowach”Prędzej, czy później  wygramy Polskę, a te wszystkie zdarzenia, czy zespoły, czy jakieś przeróżne rzeczy które są, to są wszystko malutkie rzeczy, tak naprawdę musimy myśleć o swoich dzieciach o swoich wnukach bo to jest właśnie patriotyzm. Na razie jednak do Polski nie wracajcie, przyjdzie na to czas”.photo-2

Paweł Kukiz to wokalista, autor tekstów i piosenek, a także aktor. Od 1984 roku do 2013 lider zespołu Piersi. Od 2009 roku jest redaktorem naczelnym portalu nieboecni.com.pl, który poświęcony jest dokumentacji polskich cmentarzy za schodnią granicą Polski, a także zabytkowych cmentarzy na Ziemiach Zachodnich na których spoczywają Polacy. 

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna, youtube.com, wikipedia.org
Foto: Facebook.com, Radio Deon

 

News Chicago

Bohaterska policjantka Joanna Tys uratowała życie tonącej 26-letniej dziewczynie, która cudem przeżyła!

Opublikowano

dnia

Odwaga, szybka reakcja i doskonałe umiejętność pływackie Joanny Tys uratowały młodą kobietę. Z nadbrzeża Jeziora Michigan kilku chicagowskich policjantów dopingowało w akcji polską policjantkę. Nie wiadomo dlaczego rówieśniczka naszej policjantki wskoczyła do jeziora. Za uratowanie życia Joanna Tys  z pewnością otrzyma specjalną nagrodę.

Do zdarzenia doszło w czwartek 29 czerwca o świcie między 5.30 a 6.00 rano. Joanna Tys była na służbie i monitorowała okolice plaży przy ulicy North Ave w Chicago. 26-letnią dziewczynę  Joanna Tys obserwowała od pewnego czasu.

Spacerowała ona wzdłuż linii brzegowej Jeziora Michigan. Swoim zachowaniem przykuwała uwagę policjantów, którzy patrolowali okolicę. Kiedy młoda kobieta wpadła do jeziora szybko zaczęła tonąć. Na szybką reakcję dzielnej policjantki nie musiała długo czekać. Polka zrzuciła kamizelkę kuloodporną i popłynęła na ratunek. Koledzy policjanci zostali na lądzie i tylko słownie dopingowali Joanne Tys.

Później z łodzi ratunkowej Polkę wsparli strażacy i wyciągnęli z Jeziora Michigan dziewczynę, która w ciężkim stanie została przewieziona do Northwestern Memorial Hospital. Na rutynowe badania lekarze przewieźli także bohaterską polską policjantkę.

Na popołudniowej czwartkowej konferencji prasowej Joanna Tys podziękowała swojej mamie Małgorzacie Tys za to, że nauczyła ją jeszcze jako dziecko pływać i dopingowała w późniejszych treningach na basenie.

Oficer Joanna Tys, to córka polskich emigrantów z Lublina. Urodziła się w Polsce. Do Stanów Zjednoczonych przyleciała z rodzicami w wieku siedmiu lat.

Ma 29 lat. W Chicago ukończyła polską szkołę i studia magisterskie. Studiując pracowała w polskiej restauracji Jolly Inn w dzielnicy Portage Park w Chicago.

Joanna Tys płynnie mówi po polsku. W chicagowskiej policji ze sporymi sukcesami służy dopiero od roku 2018.

źródło: informacja własna
foto: Radio Deon
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Zrób sobie przerwę. Psycholog Anna Węgierek o zaplanowanym i świadomym odpoczywaniu

Opublikowano

dnia

Wakacje to przede wszystkim wielka zmiana. Zmieniamy otoczenie, codzienne zwyczaje, dotychczasowy rytm i styl życia, poznajemy nowych ludzi i nowe miejsca. Odpoczywamy na wiele różnych sposobów. Styl wypoczynku zależny jest od wielu czynników, w tym od rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, osobistych potrzeb i rodzaju przeciążeń fizycznych lub psychicznych.

O tym, jak ważny w rozwoju mózgu człowieka jest wypoczynek, mówiła doktor psychologii klinicznej Anna Węgierek. Podkreślała, że każdy potrzebuje od czasu do czasu ucieczki od codzienności

 „Każdy z nas potrzebuje mieć wakacje i wolny czas. Potrzebujemy też zmienić otoczenie, ludzi, miejsce, a przede wszystkim to, co robimy na co dzień. Musimy wychodzić z codziennej monotonii. Zobaczenie czegoś nowego, inne emocje, i w związku z tym pojawiające się endorfiny, dają nam energię do działania”.

Każdy trochę inaczej rozumie termin „wypoczynek”. Jedni chcą wyjechać, inni zostają w domu. Według doktor psychologii nie ma to większego znaczenia. Ważne, aby robić coś innego niż zwykle, bo jest to istotne dla rozwoju naszego mózgu

 „Jest wielka grupa ludzi, którzy nie potrzebują nigdzie wyjeżdżać. Chcą oni zostać w domu i mieć totalny spokój. Cały czas trzeba jednak robić nowe rzeczy, bo wtedy nasza mózgowa bateria odzyskuje pełną energię. Pamiętajmy o tym, jak działa nasz mózg. Jeżeli mamy monotonię, nie czytamy nowej książki, nie oglądamy nowego filmu, nie śpiewamy, nie tańczymy, wtedy on się nie rozwija”.

Odpoczywać należy świadomie

Doktor Anna Węgierek mówi o tym, że odpoczywać należy świadomie, planując i wybierając to, co lubimy robić. Dotyczy to nie tylko wakacji, ale każdego codziennego dnia

„Każdego dnia, gdy przychodzimy z pracy i są z nami nasi najbliżsi, chowajmy telefon do torebki, wyłączmy telewizor. Uciekajmy od natłoku informacji. Miejmy jakąś własną barierę. Świadomie wybierajmy, jak chcemy spędzać czas. Świadomie, to znaczy wiedząc, jakie są tego konsekwencje. Planujmy też rzeczy na przyszłość i stawiajmy sobie nowe zadania, na przykład< jutro przeczytam nową książkę>”.

Wegierek Psychology Center, Inc
Telefon: 708 710 8819

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, pixabay.com

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Człowiek nie jest robotem! Salwatorianin Łukasz Kleczka o kulturze wolnego czasu

Opublikowano

dnia

Rozpoczynające się wakacje przypominają o przysługującym nam prawie do przerwy w pracy. W czerwcu, lipcu i sierpniu zmienia się rytm naszego życia. Wolny czas jest po to, aby móc odpocząć i powinien on być konieczną troską o ciało i o ducha. To od  nas zależy, czy „zabijemy czas wolny”, czy też spędzimy go pożytecznie.

O tym, jak można twórczo i mądrze wykorzystywać czas wolny, mówił na antenie Radia Deon ojciec Łukasz Kleczka. Salwatorianin przekonuje, że wypoczynek jest konieczny dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Wolne chwile, np. niedziele, święta, wczasy rodzinne są dobrą okazją do zbliżenia się członków rodziny. Ich wzajemne rozmowy, spotkania rodzinne, spacery wytwarzają odpowiednią atmosferę, pełną wzajemnego zaufania, w której każdy czuję się dobrze. Ojciec Łukasz Kleczka podkreśla, że czas, który spędzamy z najbliższymi, jest najlepszym podarunkiem, jaki możemy dać sobie i innym

Wykorzystajmy nasze zainteresowania

By móc dobrze wypocząć, trzeba wykorzystać nasze zainteresowania i pragnienia. Jak mówi salwatorianin, pożyteczne hobby daje zadowolenie nie tylko z tego, że coś mamy, ale przede wszystkim z tego, że coś wiemy, coś umiemy, potrafimy coś zrobić

Ojciec Łukasz Kleczka podkreśla, że w czasie wakacji z pewnością nie może zabraknąć ciszy i okazji do modlitwy czy refleksji

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źrodło: inf.własna
Foto: Rafał Muskała,pixabay.com

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu