Połącz się z nami

Newsroom

Kolejny Amerykanin zakażony Ebolą. Doktor z Massachusetts ratował kobiety w ciąży

Opublikowano

dnia

Dr. Rick Sacra, 51 letni doktor z Massachusetts jest trzecim Amerykaninem, który zachorował na wirus Ebola Sacra jest dobrym znajomym dwóch pozostałych osób, które zmagały się z groźnym wirusem.

Doktor Rick Sacra nie leczył pacjentów chorych na wirus Ebola, ale zajmował się kobietami w ciąży. Po tym jak poinformowano o zakażeniu chorobą dwóch pozostałych pacjentów, którzy byli leczeni w Stanach Zjednoczonych przeżyło prawdziwy szok – „Nie umiałam z siebie wyksztusić żadnego słowa” – stwierdziła Nancy Writebol, której historia obiegła czołówki największych gazet.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/kolejny-przypadek-ebola” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Również Dr. Kent Brantly, który po zakażeniu w Liberii został przewieziony do szpitala w Atlancie nie krył zszokowania tą wiadomością. Zarówno Kent jak i Sacra byli doktorami w Liberii.

Jak na razie nie ustalono, czy Sacra zostanie przewieziony do szpitala Emory University, gdzie eksperymentalnym serum zostało uleczonych dwóch pozostałych Amerykanów.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: nbcnews.com
Foto: Flickr.com

 

Polonia Amerykańska

Polacy mieszkający w USA mogą głosować w wyborach europejskich 9 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 r., wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r., utworzy Minister Spraw Zagranicznych. Zgodnie z kalendarzem wyborczym informacja o obwodach głosowania utworzonych za granicą zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej do dnia 20 maja 2024 r.

W Rzeczypospolitej Polskiej będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Kalendarium wyborcze, informacje o platformie e-Wybory oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Polish Consulate, prezydent.pl
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej

News Chicago

Elektroniczny notariusz poświadczy nasze dokumenty bez wychodzenia z domu

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois, którzy chcą, aby dokumenty zostały poświadczone notarialnie, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu, oznajmił w środę Sekretarz Stanu Alexi Giannoulias. Posłuży temu nowa usługa – E- Notariusz.

Nowa usługa elektronicznego notariusza, zarządzana przez urząd Sekretarza Stanu, umożliwi osobom fizycznym i firmom dokonywanie poświadczeń notarialnych online – twierdzą urzędnicy.

W trakcie procesu wykorzystywane są podpisy elektroniczne, a notariusze zdalnie dołączają do formularzy certyfikat i pieczęć.

„Kontynuując nasze ciągłe wysiłki na rzecz unowocześnienia biura Sekretarza Stanu, E-Notariusz stanowi przełom dla mieszkańców Illinois, zapewniając obecnie wygodny sposób notarialnego poświadczania dokumentów bez konieczności wychodzenia z domu lub biura” – stwierdził Alexi Giannoulias w oświadczeniu.

„Umożliwienie wirtualnej pracy zleconym notariuszom sprawia, że proces ten jest szybszy i bezpieczniejszy zarówno dla osób fizycznych, jak i firm”, wyjaśnił Sekretarz Stanu.

Klienci będą zobowiązani do posiadania platformy komunikacji audio-wideo dla E-Notariusza oraz okazania dokumentu tożsamości. Notariusze sprawdzą tożsamość klienta na podstawie jego dowodu osobistego. Przejrzą również dokument i zweryfikują, czy imię i nazwisko klienta jest zgodne z nazwiskiem w formularzach.

Mogą obowiązywać opłaty, ale ich wysokość jest ograniczona do 25 USD w przypadku poświadczeń notarialnych w formie elektronicznej.

Aby wyszukać notariusza świadczącego usługi zdalne, przejdź do apps.ilsos.gov/notarysearch.

Przepisy umożliwiające zdalne poświadczenie notarialne zostały przyjęte w 2021 r., podczas pandemii Covid-19. Giannoulias, który objął urząd w 2023 r., stwierdził, że przed uruchomieniem programu konieczne jest podjęcie szeregu kroków administracyjnych i technicznych, a także szkolenie personelu.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Biuro Sekretarza Stanu, istock
Czytaj dalej

News Chicago

Osoby, których bliscy zaginęli, mogą szukać pomocy w czasie sobotniego wydarzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 20 kwietnia 2024 roku, Biuro Medyny Sadowej Powiatu Cook organizuje Dzień Osób Zaginionych w Cook, aby pomóc rodzinom w ponownym nawiązaniu kontaktu z zaginionymi bliskimi.

W Dniu Osób Zaginionych w Powiecie Cook mogą uczestniczyć rodzina i przyjaciele osoby zaginionej przez okres dłuższy niż miesiąc. Wydarzenie jest bezpłatne i będzie miało miejsce przy 2121 W. Harrison St., Chicago, IL 60612, 20 kwietnia w godzinach 11:00am – 03:00pm.

Co można uzyskać w trakcie Dnia Osób Zaginionych w Powiecie Cook:

  • wprowadzić informacje do Krajowego Systemu Osób Zaginionych i Niezidentyfikowanych (National Missing & Unidentified Persons System NamUs)
  • dostarczyć próbki DNA
  • nawiązać kontakt z doradcami i innymi rodzinami
  • zgłosić zaginięcie osoby (po okresie co najmniej jednego miesiąca)

Co przynieść:

  • zdjęcia identyfikacyjne zaginionej osoby
  • zdjęcia rentgenowskie, dokumentację dentystyczną, dokumentację medyczną i inne dokumenty identyfikacyjne
  • w przypadku obecności dwóch biologicznie spokrewnionych członków rodziny osoby zaginionej możliwe będzie pobranie próbek DNA (wymazów z jamy ustnej)
  • raporty policyjne

Podczas sobotniego wydarzenia dostępne dla rodzin będą również usługi wsparcia emocjonalnego. Więcej szczegółów na https://cookgov.me/MissingPersons.

RSVP pod numer telefonu 312-666-0500, albo za pomocą maila: medical.examiner@cookcountyil.gov

 

Źródło: Cook County
Foto: istock/StockSeller_ukr/

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu