Połącz się z nami

Newsroom

Radio Deon Exclusive: Sebastian Mila opowiada o meczu z Gibraltarem. Czy polscy piłkarze są gotowi wygrać mecz?

Opublikowano

dnia

Gościem w studiu Radia Deon był Sebastian Mila, piłkarz Śląska Wrocław oraz reprezentant Polski. O w swoim powołaniu do kadry w zbliżającym się meczu Polski z Gibraltarem, opowiada w rozmowie z Kamilem Krzaczyńskim.

„ Bardzo mnie zaskoczyła ta wieść, kadra już była wcześniej powołana, tak naprawdę wskoczyłem w ostatniej chwili, ale czasami tak jest, że ostatni będą pierwszymi i robię wszystko na treningach, żeby tak się stało” – mówi w pierwszych słowach wywiadu Sebastian Mila.

Posłuchaj wywiadu Kamila Krzaczyńskiego z Sebastianem Milą
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/sebastian-mila-wywiad” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Czy trener zrobił wszystko, aby drużyna była doskonale zgrana i w niedzielnym meczu Reprezentacja Polski zdobyła nic innego jak tylko trzy punkty – pyta Kamil Krzaczyński.

„Już pierwszego dnia, już od pierwszych treningów, trener chciał wykorzystać każdą jednostkę treningową i rzeczywiście drużyna doskonale wie po co przyjechała na zgrupowanie i co musi zrobić. Tych punktów trzeba uzbierać już od pierwszych meczy” – podkreśla reprezentant.

Galeria zdjęć polskiego piłkarza

Gwiazdą polskiej drużyny jest niewątpliwie Robert Lewandowski, który zapewne czuje ogromną presję przed niedzielnym meczem. Czy najlepszy polski zawodnik jest przygotowany na to, żeby poprowadzić polskich orłów?

„Robert jest naszym najlepszym zawodnikiem i my jako reprezentacja bardzo go potrzebujemy. Oczywiście ta presja jest ogromna na nim, ale on świetnie sobie z nią radzi i my jago zespół, jako koledzy chcemy pomóc mu w tym, aby strzelał te bramki również w reprezentacji, tak jak strzela w Borussii czy teraz w Bayernie.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: EPA

News Chicago

Powiat Cook wysyła pieniądze. Dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku ponad 10 000 właścicieli nieruchomości w powiecie Cook nadpłaciło podatek od nieruchomości. Biuro Skarbnika rozpoczęło wysyłanie automatycznych zwrotów wartych łącznie 22 milionów dolarów.

Według Skarbnika Powiatu Cook, Marii Pappas, w nadchodzących dniach biuro wypłaci 22 miliony dolarów zwrotu. W większości przypadków osoby kwalifikujące się do jego otrzymania nie będą musiały składać wniosków ani wypełniać żadnych dokumentów.

W przypadku wielu seniorów i innych osób wartość ulg podatkowych jest większa niż kwota naliczonego podatku od nieruchomości, jak informuje Maria Pappas.

Prawie 6 tys. z tych zwrotów będzie wydanych w formie depozytów, a reszta zostanie wypłacona w postaci czeków do 9 sierpnia.

Jeśli mieszkańcy uważają, że przysługuje im zwrot pieniędzy, mogą odwiedzić stronę internetową Skarbnika Powiatu Cook, a następnie wybrać opcję „Your Property Tax Overview” i wprowadzić swój adres.

Urzędnicy twierdzą, że większość zwrotów trafi do właścicieli domów, którzy korzystają z różnych ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.

Od uruchomienia programu automatycznych zwrotów w 2018 r., biuro Pappas zwróciło około 143,2 mln dolarów nadpłaconych podatków ponad 165 114 właścicielom nieruchomości, bez konieczności składania wniosków.

Podatek od nieruchomości płatny jest w dwóch rocznych ratach. Rachunki za pierwszą ratę to szacunkowa wysokość 55% całkowitego rachunku właściciela nieruchomości za poprzedni rok. Termin płatności pierwszej raty za rok 2023 przypadał 1 marca. Termin płatności drugiej raty rachunków za rok 2023 przypada 1 sierpnia.

 

Źródło: nbc, Cook County Treasurer’s Office
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

Część dotycząca przedmiotów ścisłych będzie teraz opcjonalna na egzaminie ACT

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrektorka generalna ACT ogłosiła w poniedziałek, że wiosną zostaną wprowadzone duże zmiany w egzaminach wstępnych na studia. Obejmą one skrócenie egzaminu podstawowego i uczynienie części naukowej opcjonalną – oznajmiła Janet Godwin w poście na stronie internetowej organizacji non-profit.

Zmiany zaczną się wiosną 2025 r. wraz z ogólnokrajowymi egzaminami internetowymi i zostaną wprowadzone w egzaminach szkolnych wiosną 2026 r., oznajmiła Janet Godwin w poście.

Decyzja o zmianie ACT jest następstwem zmian wprowadzonych w SAT na początku tego roku przez College Board, organizację non-profit, która opracowuje ten test i zarządza nim. SAT został skrócony o jedną trzecią i stał się w pełni cyfrowy.

Przedmioty ścisłe zostają usunięte z głównych sekcji ACT, pozostawiając angielski, czytanie i matematykę jako części, które pozwolą uzyskać złożony wynik w zakresie od 1 do 36, który będzie można zgłosić na uczelni. Sekcja naukowa, podobnie jak sekcja pisania ACT, będzie opcjonalna.

Uczniowie będą mogli wybrać: ACT, ACT plus nauka, ACT plus pisanie lub ACT plus nauka i pisanie. Dzięki tej elastyczności będą mogli skupić się na swoich mocnych stronach i zaprezentować swoje umiejętności w najlepszy możliwy sposób, według Godwin.

Uczniowie, którzy zdecydują się na część naukową, otrzymają za tę część samodzielny wynik, oprócz wyniku STEM, który łączy sekcje matematyczne i przyrodnicze. Podobnie opcjonalna sekcja pisania uzyskała już własną punktację.

Podstawowy egzamin ACT będzie znacznie krótszy, z około trzech godzin zostanie skrócony do dwóch.

Aby to osiągnąć, test będzie obejmował krótsze części dotyczące czytania i języka angielskiego oraz mniej pytań w każdej części – w sumie 44 pytania mniej – dając uczniom więcej czasu na przemyślane udzielenie odpowiedzi na każde pytanie.

Ta zmiana ma na celu ułatwienie uczniom testowania i umożliwienie im osiągania najlepszych wyników bez zmęczenia, które często towarzyszy dłuższym egzaminom, według Godwin.

Koszt egzaminu również spadnie.

Według organizacji około 60% studentów, którzy ukończyli studia w 2023 r., przystąpiło do egzaminu ACT przynajmniej raz.

Jesienią ubiegłego roku średnie wyniki uczniów zgłaszane przez organizację non-profit spadły szósty rok z rzędu. Rocznik 2023 r. uzyskał średni łączny wynik 19,5, w porównaniu z 19,8 rocznika 2022 r.

Organizacja podała, że ​​w 2023 r. około 20,8% spełniło wszystkie cztery kryteria w zakresie języka angielskiego, czytania, matematyki i nauk ścisłych, w porównaniu z 22,1% w 2022 r.

Według raportu Common App w 2022 r. 43% studentów szkół wyższych zdało egzaminy ACT lub SAT w następstwie decyzji uczelni o uznaniu egzaminów wstępnych za opcjonalne. Jednak niektóre szkoły zmieniły kurs, wymagając od uczniów ponownego przedstawienia wyników.

W tym roku firma zaczęła oferować cyfrową wersję egzaminu, choć studenci nadal mogą przystąpić do egzaminu ACT przy użyciu papieru i ołówka.

O tym, że za rok licealiści z Illinois przystąpią do egzaminu ACT, a nie SAT, informowaliśmy 17 maja.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, ACT, istock/panitan punpuang
Czytaj dalej

News USA

Od niedzieli drożeją usługi pocztowe. Za znaczek pierwszej klasy zapłacimy 73 centy

Opublikowano

dnia

Autor:

Koszt standardowego znaczka pocztowego wzrośnie z 68 centów do 73 centów, gdy 14 lipca zacznie obowiązywać nowa skala cenowa. Będzie to szósta podwyżka cen znaczków przez pocztę amerykańską w ciągu ostatnich trzech lat. Nowy koszt wysłania listu będzie o 33% wyższy w porównaniu do lipca 2021 r., kiedy cena standardowego znaczka „Forever” wynosiła 55 centów.

Próbując zwiększyć przychody, USPS aktualizuje swoje ceny dwa razy w roku. Podwyżka o 5 centów przewidziana jest na niedzielę 14 lipca, co oznacza, że ​​sobota 13 lipca będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić znaczki po 68 centów. Kolejna podwyżka cen znaczków nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Agencja twierdzi, że częste podwyżki cen są konieczne, powołując się na inflację w ostatnich latach i „skutki wcześniejszego wadliwego modelu cenowego”.

Od ponad 15 lat USPS traci pieniądze, mimo że powinna utrzymać się finansowo bez funduszy podatników.

Pomimo niedawnych podwyżek cen agencja odnotowała stratę w wysokości 1,5 miliarda dolarów za ostatnie trzy miesiące (od stycznia do marca) i 2,1 miliarda dolarów w kwartale poprzednim. Wyższe ceny znaczków są częścią planu mającego na celu rozwiązanie problemów Poczty Amerykańskiej.

Znaczki Forever mogą być używane do wysyłania wszelkich przesyłek listowych zwykłych o wadze mniejszej niż 1 uncja i zachowują ważność przez czas nieokreślony. Oznacza to, że można zaopatrzyć się w znaczki jeszcze przed podwyżką cen i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy.

Oprócz zmiany cen znaczków od 14 lipca USPS dostosowuje także ceny wielu innych usług pocztowych. Oto, czego się spodziewać:

  • Cena znaczka Forever wzrośnie z 68 centów do 73 centów.
  • Cena pocztówki krajowej wzrośnie z 53 centów do 56 centów.
  • Cena wysyłki listu międzynarodowego wzrośnie z 1,55 dolara do 1,65 dolara.
  • Opłata pocztowa wzrośnie z 64 centów do 69 centów.
  • Ogółem wzrost cen usług pocztowych wyniesie średnio około 7,8%.

Źródło: Money
Foto: Jacek Boczarski, istock/MattGush/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu