Połącz się z nami

News USA

Pożegnanie zasłużonego staruszka. Windows XP odchodzi w niepamięć. Co dalej?

Opublikowano

dnia

Firma Microsoft jest z nami prawie od początku nastania ery komputerów osobistych. Bardzo często, produkty firmy przyprawiały nas o zgrzytanie zębów, a nasze komputery wyświetlały słynny, niebieski ekran „śmierci”, powiadamiający nas o krytycznej usterce systemu operacyjnego. Jednocześnie, niektóre produkty firmy były tak dobre, że do tej pory nie możemy się nimi dobrowolnie pożegnać. Tak jest w przypadku słynnego systemu operacujnego Windows XP, który zawitał na nasze ekrany w 2001 roku.

Windows XP był rewolucyjny z wielu względów. Po tragicznym Windows Me i zaawansowanym Windows 2000, w ręce użytkowników trafił system z założenia dla wszystkich, łączacy bezpieczeństwo, stabilność i łatwość obsługi dwóch poprzedników. Przez ponad 10 lat, Windows XP był najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Jednak Microsoft musi się rozwijać, więc na przeciągu lat, wypuszczał kolejne, nowsze systemy.

Praktyki Microsoftu, wymuszające na użytkownikach przesiadkę na nowszy system operacyjny są szeroko znane wszystkim zainteresowanym użytkownikom. Microsoft po prostu ogłasza zaprzestanie łatania niebezpiecznych luk w swoich programach. Armie hakerów z całego świata bez przerwy poszukują nowych sposobów wykradania danych i przejmowania kontroli nad komputerami, wykorzystując w tym celu luki i dziury w zabezpieczeniach. Już ósmego marca, 2014 roku, Microsoft planuje zaprzestanie udostępniania łatek dla Windowsa XP. Co dalej?

Windows XP, zainstalowany na komputerach nie przestanie nagle działać. Komputery, pracujące pod kontrolą XP, po prostu staną się bardziej podatne na ataki hakerów i infekcje krążących po internecie wirusów. Użytkownik, który nie chce pożegnać się ze swoim wysłużonym systemem operacyjnym, może częściowo zabezpieczyć swój komputer. Aby w miarę bezpieczne używać niezałatany Windows XP, użytkownik powinien ograniczyć uprawnienia swojego konta użytkownika. Konta administratora, obsługiwane przez niezaawansowanych użytkowników, stanowią prawdziwą gratkę dla hakerów i programów wirusowych. Na komputerach podpiętych do internetu, obowiązkowo należy zainstalować program antywirusowy. Często pomaga zainstalowanie zapory internetowej, tak zwanego firewall. Jednak najsłabszym ogniwem każdego komputera jest sam użytkownik. To własnie użytkownik powinien być szczególnie ostrożny na co klika na ekranie komputera.

Nowsze od Windows XP systemy operacyjne nie są złe. Niesławna Windows Vista, jest dobrym systemem, jednak wymaga dużej liczby modifikacji aby przyśpieszyć i usprawnić jej działanie. Modyfikacje Visty mogą być zbyt trudne dla przeciętnego użytkownika. Bardzo dobrze sprawdza się Windows 7, który jest nie tylko szybki ale też bezpieczny. Jeszcze bezpieczniejszy od „siódemki” jest Windows 8, który jest obecnie instalowany na każdym nowym komputerze. Użytkownicy „ósemki” narzekają na nowy interfejs, stworzony bardziej na potrzeby urządzeń dotykowych. Aby przywrócić Windowsowi 8 funkcjonalność starszych braci wystarczy zainstalować program Classic Shell. Program przywraca nasz ulubiony przycisk START i praktycznie zamienia interfejs systemu na ten z Windows 7.

Nie wolno obojętnie podchodzić do bezpieczeństwa danych, siedzących na twardych dyskach naszych komputerów. Windows XP jest naprawdę znakomitym systemem, jednak w końcu będziemy zmuszeni się z nim pożegnać. W o wiele trudniejszej sytuacji są firmy i urzędy, w dalszym ciągu korzystające z XP. W ich przypadku, przesiadka będzie wymagała olbrzymiego nakładu pracy i funduszy.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu