Połącz się z nami

News USA

Boże Narodzenie w Watykanie

Opublikowano

dnia

Po raz pierwszy w historii Kościoła mamy papieża, któremu Boże Narodzenie nie kojarzy się z zimą, lecz ze środkiem lata. A to oznacza, że i dla samego papieża Argentyńczyka te pierwsze święta w Rzymie są wielką podróżą w nieznane.

W Watykanie święta Bożego Narodzenia dają o sobie znać bardzo wcześnie. Zazwyczaj już pod koniec listopada, niekiedy przed rozpoczęciem Adwentu, watykańscy robotnicy rozstawiają na placu św. Piotra swój warsztat.

Mniej więcej miesiąc przed świętami w Watykanie rozpoczyna się budowanie szopki. Robotnicy wygradzają sobie teren koło obelisku, stawiają rusztowania i pieczołowicie osłaniają je przed wzrokiem ciekawskich. W tym roku trochę już zaczynaliśmy się niepokoić. Kończył się listopad, zaczął grudzień, a po robotnikach ani śladu. Czyżby w tym roku w ramach oszczędności zrezygnowano z watykańskiej szopki? Nie dało się tego całkiem wykluczyć. Tym bardziej że w ostatnich latach szopka stała się jednym z bohaterów watykańskich skandali. Kiedy przed dwoma laty abp Viganò jako ówczesny sekretarz gubernatoratu pisał do Benedykta XVI o rażących przypadkach niegospodarności w Watykanie, tytułem przykładu wspominał właśnie o szopce. Poufny list przedostał się do prasy. Wybuchł skandal, a w konsekwencji zeszłoroczna szopka była już bardziej oszczędna, wielokrotnego użytku i po części sfinansowana przez sponsorów.

Szopka z Neapolu

Ale doczekaliśmy się. 3 grudnia stanęły rusztowania. Pojawił się też komunikat, że szopka będzie. Tym razem zostanie przywieziona z Neapolu, a zatem miasta, które we Włoszech posiada największe tradycje szopkarstwa. Jest darem dwóch specjalizujących się w tym rzemieślników. Obok Świętej Rodziny w tegorocznej szopce jest 16 pasterzy, trzej królowie, dudziarz, dwóch wieśniaków, bogaty przybysz ze Wschodu, biedak, staruszka, Cyganka, mała szlachcianka i wiejskie dziecko. Wszyscy ubrani w neapolitańskie stroje, stylizowane na wiek XVIII. Neapolitańska ma być też sceneria. Wśród postaci tegorocznej watykańskiej szopki zabraknie jednak najprawdopodobniej jednej z najlepiej sprzedających się w tym roku we Włoszech figurek: papieża Franciszka. Najprawdopodobniej, bo neapolitańczycy są w tym nieprzewidywalni, a kiedy piszę te słowa, szopka jest jeszcze wielką tajemnicą. Odsłonięta zostanie dopiero w ostatniej chwili, w Wigilię.

Na placu św. Piotra stoi już natomiast choinka – potężny, rozłożysty świerk. W tym roku przywieziono ją z Niemiec, a dokładniej z rodzinnych stron Benedykta XVI, czyli Bawarii. Wyrosła na pograniczu z Czechami, w okolicach miasteczka Waldmünchen. Pożegnano ją z wielkimi honorami, najpierw w Ratyzbonie, gdzie pobłogosławił ją miejscowy biskup, a następnie w Monachium. Wszędzie budziła wielką sympatię właśnie jako dar dla papieża Franciszka, a po części na pewno i dla bawarskiego rodaka – papieża seniora. Z Waldmünchen do Watykanu przywieziono też jeszcze kilkadziesiąt mniejszych choinek. Kilka z nich trafiło do klasztoru Mater Ecclesiae, rezydencji Benedykta XVI.

Choinka z Bawarii

Data przywiezienia choinki z Niemiec zaskoczyła trochę Watykan. Drzewko przyjechało dzień wcześniej. Kierowcy chcieli po prostu wykorzystać dobre warunki pogodowe w Alpach. Transport takiego ładunku to bowiem nie lada wyzwanie. Bawarski świerk ma ponad 25 metrów wysokości. Solidny jest też pień. Jego średnica w najgrubszym miejscu liczy niemal metr. Cała choinka waży ponad 7 ton. Niby kolos, ale zaraz po przekroczeniu granicy Watykanu pokornieje. W scenerii placu św. Piotra, na tle bazyliki i kolumnady, a nawet w porównaniu ze stojącym tuż obok egipskim obeliskiem z relikwiami Krzyża, nawet potężny bawarski świerk wygląda niczym zapałka. Na odświętne przybranie choinki potrzeba było trzech dni. Teraz stoi już ze złotymi i srebrnymi bombkami. Na uroczystość zapalenia oświetlenia przybyła wielka delegacja z Bawarii, a także biskup z sąsiedniego Pilzna. Świerk bowiem, jak już wspomniałem, jest graniczny.

W trzecią niedzielę Adwentu pod choinkę przyszły rzymskie dzieci z figurkami Dzieciątka Jezus z domowych szopek. Pobłogosławił je im papież po modlitwie Anioł Pański. I pomyśleć tylko, że przez całe stulecia Watykan obywał się bez szopki i choinki. Zwyczaj ten zaprowadził tu dopiero Jan Paweł II w 1982 r. Przyjęto go nie bez oporów, bo były to lata, gdy na pobożność ludową i jej zwyczaje patrzono z pewną podejrzliwością. Pierwszą choinkę na plac św. Piotra przywieziono z podrzymskich lasów. Od następnego roku przyjął się zwyczaj obdarowywania papieża choinkami przez różne kraje i regiony. Jako pierwszy z inicjatywą wystąpił austriacki Tyrol. Potem była Bawaria, a dokładniej Waldmünchen i różne regiony włoskie. W 1994 r. wielki świerk podarowała Słowacja, a trzy lata później polscy górale z Zakopanego. Przed czterema laty choinkę przywieźli Belgowie, którzy słyną z kuriozalnego racjonalizmu, nie tylko we francuskich dowcipach na ich temat. Aby lepiej uzasadnić dar świeckiego państwa dla bardzo niepopularnego w tej dobie Benedykta XVI, postanowiono, że z choinki zrobi się podwójny użytek. Najpierw będzie ona zdobić plac św. Piotra, a następnie z jej drewna zostaną wykonane pamiątki i ozdoby, z których dochód zostanie przeznaczony na cele dobroczynne. Na początku brzmiało to trochę dziwacznie, jakby Belgia darowała Watykanowi choinkę, by potem mu ją odebrać, ale później rzeczywiście inicjatywa się udała, co więcej, pomysł się przyjął i również w tym roku bawarski świerk zostanie przerobiony na pamiątki.

Zaczął Jan Paweł II

Szopka i choinka na placu św. Piotra to tylko jedne z nielicznych elementów, którymi bł. Jan Paweł II starał się ubogacić w Watykanie świąteczną atmosferę w okresie Bożego Narodzenia. Już od swych pierwszych świąt za Spiżową Bramą w 1978 r. zapraszał do siebie Polaków na wspólne śpiewanie kolęd i łamanie się opłatkiem. Od 1985 r. doroczną tradycją stało się również samo przyjmowanie opłatka z Polski. Opłatek przywoziła mu delegacja ojców paulinów z Jasnej Góry. Ważnym bożonarodzeniowym zwyczajem wprowadzonym przez Jana Pawła II jest zapalanie w wigilijny wieczór światła pokoju w oknie papieskiego apartamentu.

Po raz pierwszy uczynił to w 1981 r. na znak solidarności z Polakami po wprowadzeniu stanu wojennego. Benedykt XVI podtrzymał ten zwyczaj. Jak zachowa się Franciszek, trudno przewidzieć. Nie mieszka już bowiem w Pałacu Apostolskim. Stałym elementem papieskiego okresu Bożego Narodzenia była też modlitwa przy szopce rzymskich śmieciarzy. Znajduje się ona nieopodal Watykanu, naprzeciwko Auli Pawła VI. Jako pierwszy odwiedził ją w 1974 r. Paweł VI. Jan Paweł II był tam 24 razy. Benedykt XVI modlił się przy tej szopce w 2006 r.

Boże Narodzenie papieża seniora

Dla Benedykta XVI Boże Narodzenie było przede wszystkim wydarzeniem rodzinnym, przeżywanym z tzw. rodziną papieską: a zatem jego osobistymi sekretarzami i trzema bezhabitowymi zakonnicami ze zgromadzenia Memores Domini. W okresie świątecznym, niekiedy przed Wigilią, ale zazwyczaj tuż po świętach, do Benedykta XVI przyjeżdża z Ratyzbony jego starszy brat, ks. Georg Ratzinger. Dzięki jego niedyskrecji wiemy, że papież senior na świątecznym stole najbardziej lubi ciasta, a w szczególności te, które siostry pieką według bawarskiej receptury. Ale nie pogardzi też słodkim prezentem, który co roku dostaje na święta od szwajcarskich gwardzistów.

Głównym elementem wspólnego świętowania braci Ratzingerów jest natomiast medytacja szopki. W papieskim apartamencie w Pałacu Apostolskim szopki były trzy. Jedna z nich jest prywatną własnością braci Ratzingerów. Kompletują ją od dzieciństwa. Spotkają się przy niej również i w tym roku w klasztorze Mater Ecclesiae. Jednakże w świąteczny program Benedykta XVI wpisywały się także inne wydarzenia, które świadczyły o jego wielkiej wrażliwości na potrzebujących. Wydarzenia te zyskałyby zapewne wielki rozgłos, gdyby ich bohaterem był Franciszek. Ale że były inicjatywą niepopularnego Benedykta, minęły bez echa. Wizyta w rzymskim więzieniu i długa rozmowa z więźniami. Obiad wystawiony przez papieża dla bezdomnych w Auli Pawła VI. Wizyta w jadłodajni Wspólnoty św. Idziego na Zatybrzu. Odwiedziny w szpitalu pediatrycznym.

Spotkanie z dziećmi migrantów, pacjentami watykańskiej przychodni. Wszystkie te wydarzenia doskonale wpisałyby się w przełomowy charakter pontyfikatu Franciszka. Rzecz w tym, że wydarzyły się wcześniej, ale nie dopatrywano się w nich znamion przełomu. Jak na razie świąteczny plan papieża Franciszka odpowiada z grubsza temu, co znamy z poprzednich pontyfikatów. Wiadomo jednak, że Franciszek lubi zaskakiwać.

Niewykluczone, że będą niespodzianki. Przełomowy jest na pewno fakt, że po raz pierwszy w historii Kościoła mamy papieża, któremu Boże Narodzenie nie kojarzy się z zimą, lecz ze środkiem lata. A to oznacza, że i dla samego papieża Argentyńczyka te pierwsze święta w Rzymie są wielką podróżą w nieznane.

Źródło: http://www.deon.pl/religia/wiara-i-spoleczenstwo/art,835,boze-narodzenie-w-watykanie.html

News USA

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i Kanady. W planie pobytu w Nowym Jorku są spotkania w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Natomiast w Kanadzie m.in. rozmowa z Premierem Justinem Trudeau, oraz udział w Konwencji Wodorowej, a także spotkania z Polonią. Duda nie wykluczył spotkania z Donaldem Trumpem.

„Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie mają nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. USA są gwarantem bezpieczeństwa Europy, są gwarantem bezpieczeństwa NATO, a z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa Polski” – podkreślił Andrzej Duda podczas briefingu przed wylotem.

Prezydent dodał, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają fundamentalne znaczenie. Przypomniał swoją wizytę w Waszyngtonie przed miesiącem i rozmowy z Prezydentem USA Joe Bidenem oraz kongresmenami.

„Pilnie potrzebujemy umacniać nasze bezpieczeństwo i robimy to we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi” – zaznaczył.

Nowy Jork

W środę, w siedzibie ONZ, polski przywódca spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem i Przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ECOSOC Paulą Narváez.

W czwartek Prezydent weźmie udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, gdzie planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Na briefingu przed wylotem Prezydent był pytany, czy ma w planach spotkanie z byłym Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

„Dobrze się znamy; nie jest dla mnie żadną nową sytuacją spotykanie się z moimi przyjaciółmi, którzy pełnili urzędy prezydenta i z którymi prowadziłem polskie sprawy na arenie międzynarodowej – mówił.

„Jeżeli będzie taka możliwość – bo to zależy też od kalendarza – spotkam się także towarzysko z Prezydentem Donaldem Trumpem. Wstępne takie ustalenie w Nowym Jorku rzeczywiście było, ale to wszystko zależy od możliwości, jakie będą w danym momencie” – dodał Andrzej Duda.

Kanada

W kolejnych dniach wizyty polski przywódca będzie przebywał w Kanadzie, gdzie odwiedzi Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej oraz Edmonton w Albercie. W sobotę Prezydent RP spotka się w Bazie marynarki wojennej Canadian Forces Base Esquimalt z Premierem Kanady Justinem Trudeau.

„Będziemy rozmawiali o zbliżającym się szczycie NATO, o bezpieczeństwie Europy, o tym, w jaki sposób wspierać wydajniej Ukrainę, ale przede wszystkim chcę też z Panem Premierem Justinem Trudeau omówić ideę podniesienia wydatków na obronność z 2 proc. do 3 proc. PKB w państwach NATO” – zapowiedział Prezydent.

W Vancouver zaplanowany jest m.in. udział Prezydenta RP w seminarium „Transatlantic Security in the Shadow of Russia’s Long War”, a także spotkania z Porucznik Gubernator Kolumbii Brytyjskiej Janet Austin i Premierem prowincji Kolumbia Brytyjska Davidem Eby.

Para Prezydencka będzie uczestniczyła również w obchodach 80. rocznicy powstania Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska. Andrzej Duda złoży też kwiaty przy Pomniku Pamięci o Holokauście w Kolumbii Brytyjskiej oraz na grobie założyciela Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska Jakuba Chaima Kaliskiego w 81. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

W niedzielę Andrzej Duda z Małżonką spotkają się z Polonią z Prowincji Alberta.

A w poniedziałek Prezydent będzie uczestniczył w seminarium gospodarczym z elementami networkingowymi dla firm polskich i kanadyjskich „Polish–Canadian Hydrogen – collaboration and seeking opportunities”.

Andrzej Duda będzie brał udział w uroczystej sesji Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta oraz spotka się z Przewodniczącym Zgromadzenia Nathanem Cooperem. Zaplanowane są także rozmowy z Porucznik Gubernator Prowincji Alberta Salmą Lakhani i Premier Prowincji Alberta Danielle Smith.

We wtorek przewidziane jest wystąpienie polskiego przywódcy podczas Canadian Hydrogen Convention. Prezydent spotka się też z przedstawicielami firm wodorowych w Kanadzie oraz odwiedzi polski pawilon (PAIH) na Konwencji Wodorowej „Made in Poland”, gdzie spotka się z polskimi firmami.

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Foto: YouTube, Kancelaria Prezydenta
Czytaj dalej

News USA

Słoń biegał po ulicy Butte w Montanie, a kierowcy przecierali oczy

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wystraszony słoń indyjski biegał luzem po ruchliwej ulicy miasta Butte w Montanie, po tym jak uciekł z objazdowego cyrku, spłoszony strzałem. Świadkowie niecodziennego zdarzenia przeżyli chwilę grozy i zdumienia.

Menedżer Butte Civic Center, Bill Melvin, potwierdził, że słoń uciekł z Jordan World Circus, stacjonującego w centrum miasta. Do zdarzenia doszło gdy opiekunowie słoni myli samicę o imieniu Viola poza centrum miejskim, a z przejeżdżającego obok pojazdu ktoś oddał strzał i wystraszył zwierzę.

Słoń przebiegł ruchliwą Harrison Avenue, zatrzymując ruch i wprawiając kierowców w zdumienie, a przewodnik biegł za nim.

Według informacji przekazanych przez Melvina, przestraszone zwierzę wkrótce bezpiecznie i bez obrażeń przewieziono z powrotem do cyrku. W całym chaotycznym zdarzeniu, nikomu na szczęście nic się nie stało.

Film nagrany telefonem komórkowym przez Brittany McGinnis pokazuje słonia biegnącego przez Harrison Avenue oraz przez parking stacji benzynowej Town Pump, z opiekunem biegnącym obok niego i próbującym opanować wystraszone zwierzę.

Miasto Butte leży w południowo-zachodniej Montanie, pomiędzy parkami narodowymi Yellowstone i Glacier. Liczy 35 tys. mieszkańców.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

“Paczkomaty” testowane w NYC

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i komisarz Departamentu Transportu Nowego Jorku (DOT) Ydanis Rodriguez uruchomili LockerNYC – bezpłatny program pilotażowy, w ramach którego nowojorczycy będą mogli wykorzystywać “szafki” instalowane na chodnikach w wielu dzielnicach miasta, do otrzymywania dostaw paczek. Przypominać to będzie znane Polakom w Polsce – paczkomaty.

Statystyki pokazują, że 80 procent gospodarstw domowych w Nowym Jorku otrzymuje co najmniej jedną dostawę tygodniowo, a 20 procent cztery lub więcej dostaw. Natomiast, każdego dnia zgłaszane jest, że 90 000 paczek zostało skradzionych lub zagubionych podczas transportu w Nowym Jorku. Jak podaje miasto, jednym z powodów jest to, że w wielu budynkach brakuje obszaru gdzie można by bezpiecznie pozostawić paczki.

Jak podaje miasto, program pilotażowy zakłada stworzenie takich “paczkomatów” na razie w siedmiu lokalizacjach: 5 na Brooklynie, 1 na Manhattanie i 1 na Queensie. Obsługa szafek możliwa będzie 24/7 przy użyciu oprogramowania GoLocker.

Program jest otwarty dla wszystkich, a program LockerNYC będzie dostępny dla wielu firm dostawczych. Mieszkańcy Nowego Jorku mogą zarejestrować się bezpłatnie i zarządzać zamówieniami online.

Pierwsze LockerNYC’s są zlokalizowane w dzielnicach SunnySide na Queensie; Bedford-Stuyvesant, Canarsie, East Flatbush i Prospect/Lefferts Gardens na Brooklynie. W najbliższym czasie powstaną kolejne w dzielnicach Hells Kitchen na Manhattanie oraz Bushwick na Brooklynie.

Autor: Artur Adamski/ Radio Rampa
Foto: NYC Mayor
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2013
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu