News USA
Rekord w ksenotransplantologii: Mieszkanka Alabamy żyje z nerką świni już ponad 2 miesiące

53-letnia Towana Looney z Alabamy dokonała czegoś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe – żyje z przeszczepioną genetycznie zmodyfikowaną nerką świni już od 61 dni, bijąc tym samym rekord w historii ksenotransplantacji. Jej zdrowie i energia po operacji wzbudzają nadzieję na przełom w walce z niedoborem narządów do przeszczepów.
„Czuję się, jakbym była superwoman” – powiedziała Towana Looney w rozmowie z Associated Press, podkreślając, że jest pełna sił, a długie spacery po Nowym Jorku przestały być dla niej wyzwaniem. „To nowe spojrzenie na życie” – dodała.
Rekordowy sukces medycyny
Looney jest piątym pacjentem w Stanach Zjednoczonych, który przeszedł eksperymentalny przeszczep narządu świni poddanego edycji genetycznej. Poprzednie przypadki obejmowały przeszczepy serc i nerek, jednak żaden z pacjentów nie przeżył dłużej niż dwa miesiące.
Dr Robert Montgomery, który przewodzi zespołowi transplantacyjnemu w NYU Langone Health w Nowym Jorku, nazwał wyniki Looney „przełomowymi”. „Jej nerka działa absolutnie normalnie. Gdybyś spotkał ją na ulicy, nie domyśliłbyś się, że w jej ciele funkcjonuje organ pochodzący od świni” – powiedział Montgomery.
Nadzieja dla tysięcy oczekujących
Każdego roku tysiące ludzi umiera, nie doczekawszy przeszczepu, a w Stanach Zjednoczonych ponad 100 tysięcy osób wciąż czeka na nowe organy. Najwięcej z nich potrzebuje nerek. Genetyczna modyfikacja organów świń w celu przystosowania ich do ludzkiego organizmu daje nadzieję na rozwiązanie tego kryzysu.
Droga Looney do przełomu
Historia Towany Looney nie była łatwa. W 1999 roku oddała jedną z nerek swojej matce, a komplikacje po ciąży doprowadziły do uszkodzenia drugiej. Przez osiem lat była uzależniona od dializ, aż lekarze stwierdzili, że z powodu wysokiego poziomu przeciwciał jej organizm prawdopodobnie odrzuci każdą ludzką nerkę.
Wówczas zdecydowała się na udział w eksperymencie z ksenotransplantacją. Operacja odbyła się 25 listopada, a zaledwie 11 dni później Looney została wypisana ze szpitala.
„Nie było łatwo, ale decyzja o przeszczepie dała mi drugą szansę na życie” – mówi Looney.
Przełamanie barier medycznych
Chociaż pierwsze tygodnie po operacji przyniosły niewielkie oznaki odrzucenia, zespół Montgomery’ego skutecznie poradził sobie z problemem, co było możliwe dzięki wcześniejszym eksperymentom na zmarłych pacjentach, którzy oddali swoje ciała do badań naukowych.
Dzięki swojej historii Towana Looney stała się ambasadorką nadziei dla osób czekających na przeszczepy. Za pośrednictwem mediów społecznościowych rozmawia z ludźmi, którzy rozważają podobne eksperymentalne operacje.
Nie wiadomo, jak długo przeszczepiona nerka będzie funkcjonować, ale lekarze są pełni optymizmu. Jeśli jednak organ przestanie działać, kobieta będzie mogła wrócić na dializy.
W styczniu 2022 roku dokonano pierwszego przeszczepu serca od świni w USA, o czym informowaliśmy tutaj. Kolejna taka transplantacja miała miejsce we wrześniu 2023 roku – pisaliśmy o niej tutaj.
O pierwszym przeszczepie świńskiej nerki, który miał miejsce w 2024 roku informowaliśmy 24 marca.
Źródło: AP
Foto: YouTube, Mateo Salcedo/NYU Langone Health
News USA
Administracja Trumpa rozważa zamknięcie niemal 30 placówek dyplomatycznych na świecie

Administracja Prezydenta Donalda Trumpa analizuje możliwość zamknięcia niemal 30 ambasad i konsulatów USA na całym świecie — wynika z wewnętrznego dokumentu Departamentu Stanu, do którego dotarła stacja CNN. Plany te wpisują się w szersze działania zmierzające do restrukturyzacji amerykańskiej obecności dyplomatycznej oraz redukcji kosztów funkcjonowania rządu federalnego.
Dokument rekomenduje zamknięcie 10 ambasad i 17 konsulatów w Europie, Afryce, Azji i na Karaibach. Wśród wymienionych placówek znalazły się m.in. ambasady w Malcie, Luksemburgu, Lesotho, Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie Południowym.
Na liście znalazły się także konsulaty m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowinie, Republice Południowej Afryki i Korei Południowej.
Konsolidacja i „zmiana rozmiarów” placówek
Dokument przewiduje, że obowiązki likwidowanych ambasad i konsulatów przejmą placówki w sąsiednich krajach. W przypadku takich krajów jak Irak i Somalia — kluczowych dla amerykańskiej polityki antyterrorystycznej — sugerowane jest zmniejszenie skali działalności.
Autorzy dokumentu, powołujący się na podsekretarza Departamentu Stanu ds. zarządzania, wskazują, że decyzje o zamknięciu lub ograniczeniu działalności placówek oparto na takich kryteriach jak: zakres usług konsularnych, koszty utrzymania, stan infrastruktury oraz poziom bezpieczeństwa.
W dokumencie zaproponowano również stworzenie tzw. „lekkich placówek typu FLEX” o ograniczonym zakresie zadań oraz wdrożenie modelu „podwójnego przywództwa” w niektórych strukturach wielozadaniowych, np. przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz UNESCO w Paryżu.
Polityczne i operacyjne tło decyzji
Proponowane zmiany to element większej reformy struktur rządowych promowanej przez tzw. Departament Efektywności Rządowej DOGE, wspierany m.in. przez Elona Muska. Ich celem jest radykalne ograniczenie biurokracji i wydatków rządowych.
Nie jest jeszcze jasne, czy Sekretarz Stanu Marco Rubio zatwierdził rekomendacje zawarte w dokumencie. Jak poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce, obecnie trwają prace nad planem budżetowym, a wszelkie doniesienia medialne na temat likwidacji placówek określiła jako „przedwczesne lub nieścisłe”.
Do tej pory administracja Trumpa mianowała ambasadorów jedynie w dwóch krajach ujętych w planie zamknięcia — na Malcie i w Luksemburgu.
Znaczenie placówek dyplomatycznych
Ambasady i konsulaty pełnią kluczową rolę w zagranicznej polityce USA. Oprócz przetwarzania wiz i świadczenia pomocy obywatelom amerykańskim, są również ważnym źródłem informacji i analiz dla rządu w Waszyngtonie.
Dyplomaci podkreślają, że obecność placówek w różnych częściach świata jest istotna nie tylko dla bezpieczeństwa narodowego, ale także dla przeciwdziałania wpływom takich krajów jak Chiny czy Rosja.
Źródło: cnn
Foto: U.S. Embassy Valletta, Malta, U.S. Embassy Luxembourg
News USA
Pierwsza kobieta w historii ukończyła prestiżowy i morderczy Best Ranger Competition

Po raz pierwszy w historii prestiżowego konkursu Best Ranger Competition, wzięła w nim udział kobieta-żołnierz z tytułem Army Ranger. Porucznik Gabrielle White, 25-letnia oficer piechoty, wraz z partnerem drużynowym, kapitanem Sethem Deltenre, ukończyła wyczerpujące trzydniowe zmagania i uplasowała się na 14. miejscu w klasyfikacji generalnej – na 52 startujące zespoły.
Tym samym duet znalazł się w elitarnym gronie 16 drużyn, które przeszły przez wszystkie etapy tej ekstremalnej rywalizacji, uznawanej za jedną z najtrudniejszych w amerykańskich siłach zbrojnych. Zwycięzcami zostali porucznicy Griff Hokanson i Kevin Moore z 75. Pułku Rangerów.
Historyczny debiut kobiety w Best Ranger
Choć kobiety dopuszczono do szkoły Ranger dopiero w 2015 roku, dopiero teraz — niemal dekadę później — jedna z nich po raz pierwszy przystąpiła do legendarnego konkursu w Fort Benning w stanie Georgia. To kolejny krok milowy dla kobiet w armii USA, które od 2015 roku mogą oficjalnie zajmować stanowiska bojowe.
Gabrielle White jest absolwentką akademii wojskowej West Point (rocznik 2021) i ukończyła szkolenie Ranger w kwietniu 2022 roku. Obecnie służy w Army Maneuver Center of Excellence w Fort Benning, gdzie również przygotowywała się do zawodów.
Trzy dni ekstremalnych wyzwań
Zawody Best Ranger Competition to brutalna próba wytrzymałości fizycznej, odporności psychicznej i umiejętności taktycznych. Uczestnicy muszą pokonać ponad 60 mil pieszo w ciągu trzech dni niemal bez snu, mierząc się z ponad 30 wymagającymi konkurencjami.
Wśród nich są m.in.: nawigacja lądowa, misje śmigłowcowe, testy sprawności fizycznej, tor przeszkód, zadania bojowe, strzelectwo oraz testy wiedzy taktycznej.
Udział w zawodach jest zarezerwowany dla żołnierzy z tytułem Army Ranger, a selekcja do udziału w rywalizacji jest bardzo rygorystyczna.

Porucznik Gabrielle White ze swoim partnerem w czasie konkurencji
Brak oficjalnego uznania ze strony Departamentu Obrony
Mimo przełomowego charakteru udziału porucznik White, Pentagon nie zdecydował się na publiczne uczczenie tego wydarzenia. W ramach nowej polityki wdrożonej przez administrację Prezydenta Donalda Trumpa i obecnego Sekretarza Obrony Pete’a Hegsetha, zakazano promowania inicjatyw związanych z różnorodnością, równością i integracją.
W ostatnich miesiącach z oficjalnych witryn armii zniknęły wzmianki o „pierwszych razach” dotyczących kobiet i mniejszości.

Porucznik Gabrielle White
Kobiety w szkole Ranger – statystyki
Od otwarcia szkoły Ranger dla kobiet w 2015 roku, do stycznia 2025 r. 154 kobiety ukończyły szkolenie, uzyskując elitarny tytuł Army Ranger.
Porucznik Gabrielle White dołączyła do tego grona w 2022 roku i teraz zapisała się na kartach historii jako pierwsza kobieta, która nie tylko przystąpiła do Best Ranger Competition, ale ukończyła go z doskonałym wynikiem.
Źródło: scrippsnews
Foto: US Army
News USA
Najlepsze stany dla edukacji w 2025 roku: Gdzie dzieci mają największe szanse na sukces?

Dobra edukacja zaczyna się od wyboru odpowiedniej szkoły — to decyzja, która może mieć długofalowy wpływ na rozwój dziecka, zarówno akademicki, jak i społeczny. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem przeprowadzającym się do innego stanu, czy po prostu szukasz nowego miejsca nauki w swojej okolicy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników: jakość nauczania, bezpieczeństwo, zasoby edukacyjne, program nauczania i wyniki uczniów.
Właśnie te elementy były przedmiotem szczegółowej analizy przeprowadzonej przez Consumer Affairs oraz WalletHub, które opracowały zestawienie stanów oferujących najlepsze warunki dla uczniów szkół podstawowych i średnich (K-12). Poniżej przedstawiamy stany, które w 2025 roku wyróżniają się pod względem edukacji.
1. Massachusetts – lider jakości nauczania
Massachusetts niezmiennie znajduje się na szczycie rankingów edukacyjnych. Wskaźnik ukończenia szkoły średniej wynosi imponujące 96,1%, a uczniowie osiągają najwyższe średnie wyniki ACT w kraju – 26,4 punktu (na 36 możliwych). Dodatkowo, stan oferuje bogaty program nauczania i mocno inwestuje w rozwój nauczycieli.
2. Nowy Jork – siła w nauczycielach i finansowaniu
Nowy Jork to jeden z najbardziej zasobnych stanów, jeśli chodzi o finansowanie edukacji. Średnia pensja nauczyciela wynosi tu 92 696 USD, co jest jednym z najwyższych wyników w kraju. Stan ma także najwyższy odsetek nauczycieli z tytułem magistra lub wyższym oraz jeden z najlepszych stosunków liczby uczniów do nauczycieli – 11,7:1.
3. New Jersey – prymus w wynikach uczniów
Uczniowie z New Jersey osiągają jedne z najlepszych wyników w testach na poziomie podstawowym i gimnazjalnym. Stan wyróżnia się również czwartym najniższym poziomem przemocy z użyciem broni w szkołach oraz niskim wskaźnikiem liczby uczniów przypadających na nauczyciela (11,8:1).
4. Waszyngton – wysokie wyniki i inwestycje w uczniów
Średni wynik ACT w stanie Waszyngton to 24,5, a nauczyciele zarabiają średnio 86 804 USD rocznie. Ponadto stan oferuje jedną z najwyższych dotacji na ucznia – 2060 USD, co przekłada się na lepsze zasoby edukacyjne i technologie.
5. Pensylwania – solidne podstawy edukacyjne
Pensylwania może pochwalić się drugim najwyższym wskaźnikiem ukończenia szkoły średniej w kraju – 95,89%. Uczniowie osiągają także solidne wyniki na testach, a stan zatrudnia wielu nauczycieli z wyższym wykształceniem i zapewnia korzystny stosunek uczniów do kadry (13,3:1).
6. Vermont – kameralność i efektywność
W Vermont wskaźnik ukończenia szkoły średniej wynosi 94,55%, a uczniowie osiągają dobre wyniki w egzaminach SAT i ACT. Niewielkie klasy (średnio 10,5 ucznia na nauczyciela) zapewniają indywidualne podejście do ucznia.
7. Minnesota – wyniki, które robią wrażenie
Minnesota ma wysoki wskaźnik ukończenia szkoły (94,13%) oraz dziewiąty najwyższy wynik SAT w kraju – 1201 punktów. Uczniowie w tym stanie wyróżniają się szczególnie w krajowych testach matematycznych.
8. Connecticut – bezpieczeństwo i elitarne szkoły
Connecticut wyróżnia się wysokimi wynikami ACT, a ponad 7,6% szkół publicznych w stanie znajduje się w rankingu 700 najlepszych szkół w USA. Uczniowie często osiągają wysokie wyniki w egzaminach AP, a szkoły są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych w kraju.
9. Maryland – wszechstronna jakość edukacji
Szkoły publiczne w Maryland również należą do krajowej czołówki, z bardzo dobrymi wynikami testów ACT i SAT. Stan oferuje także wysokie wsparcie technologiczne dla uczniów, co sprzyja nowoczesnej edukacji.
10. Wirginia – silne szkoły i dobre uczelnie
Wirginia notuje wysokie średnie wyniki ACT (24,6) oraz ma ponadprzeciętny odsetek nauczycieli z zaawansowanymi stopniami naukowymi. Uniwersytety stanowe także stoją na wysokim poziomie – 69,3% studentów kończy je w ciągu 4 lat, a wskaźnik retencji wynosi 85,9%, co jest piątym najwyższym wynikiem w kraju.
11. Wisconsin – solidność i wyniki powyżej średniej
Wisconsin ma jeden z najwyższych wskaźników ukończenia szkoły średniej (93%) i średni wynik SAT na poziomie 1236, czyli o 20% powyżej średniej krajowej. Szkoły są dobrze zorganizowane, z korzystnym stosunkiem uczniów do nauczycieli – 13,7:1.
Wybór odpowiedniego stanu (a co za tym idzie – szkoły) może stanowić fundament edukacyjnej przyszłości dziecka. Czynniki takie jak wysokość wynagrodzenia nauczycieli, ich kwalifikacje, wyniki testów uczniów i warunki bezpieczeństwa w szkołach mówią wiele o systemie edukacji w danym miejscu.
Choć każdy z wymienionych stanów ma swoje atuty, wszystkie łączy jedno: inwestycja w młodzież i troska o jej rozwój.
Źródło: fox32
Foto: istock/Ridofranz/ shironosov/Drazen Zigic/
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News Chicago1 tydzień temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół3 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom