Połącz się z nami

News USA

W Maryland dokonano pierwszej w USA transplantacji serca pochodzącego od świni. Pacjent czuje się dobrze

Opublikowano

dnia

Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych lekarze przeszczepili pacjentowi świńskie serce w ostatniej możliwej próbie uratowania jego życia. Historyczna operacja odbyła się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland. Szpital poinformował w poniedziałek, trzy dni po eksperymentalnym zabiegu, że pacjent z przeszczepionym sercem czuje się dobrze.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, czy operacja naprawdę się udała, jest to poważny krok w trwającym od dziesięcioleci dążeniu do wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów ratujących życie ludzi.

Lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland twierdzą, że:

przeszczep wykazał, że serce genetycznie zmodyfikowanego zwierzęcia może funkcjonować w ludzkim ciele bez natychmiastowego odrzucenia.

Pacjent, David Bennett, 57-letni mieszkaniec stanu Maryland, wiedział, że nie ma gwarancji, że eksperyment się powiedzie, ale jego życie było zagrożone a on nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca i po prostu nie miał innego wyjścia, poinformował jego syn.

„To był wybór między śmiercią albo zrobieniem tego przeszczepu. Chcę żyć. Wiem, że to strzał w ciemno, ale to mój ostatni wybór” –

powiedział Bennett dzień przed operacją, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez University of Maryland School of Medicine.

Operacja przeprowadzona w zeszły piątek w szpitalu w Baltimore trwała siedem godzin. Dr Bartley Griffith, który przeprowadził operację, powiedział, że stan pacjenta – niewydolność serca i nieregularne bicie serca – sprawiły, że nie kwalifikował się on do przeszczepu ludzkiego serca lub zastosowania pompy serca.

Griffith przeszczepił wieprzowe serca około 50 pawianom w ciągu pięciu lat, zanim zaoferował taką opcję Bennettowi.

W poniedziałek Bennett oddychał sam, będąc wciąż podłączonym do płuco-serca, wspomagającego jego nowe serce. Najbliższe kilka tygodni będzie miało decydujące znaczenie, gdy Bennett będzie dochodził do siebie po operacji, uważnie monitorowany przez lekarzy.

Istnieje ogromny niedobór narządów ludzkich oddawanych do przeszczepu, co skłania naukowców do poszukiwania sposobów na wykorzystanie narządów zwierzęcych. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono nieco ponad 3800 przeszczepów serca, co jest rekordową liczbą, według United Network for Organ Sharing, która nadzoruje krajowy system transplantacji.

„Jeśli to zadziała, będzie nieskończona podaż tych narządów dla cierpiących pacjentów” –

oświadczył dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor naukowy programu przeszczepu organów zwierząt na człowieka na Uniwersytecie Maryland.

Jednak wcześniejsze próby takich przeszczepów, czyli ksenotransplantacji – zakończyły się niepowodzeniem, głównie dlatego, że organizm pacjentów szybko odrzucał narząd zwierzęcy.

Warto zauważyć, że w 1984 Baby Fae, umierające niemowlę, żyło przez 21 dni z sercem pawiana.

Tym razem różnica jest taka, że chirurdzy ze stanu Maryland użyli serca świni, która przeszła modyfikację genów, aby usunąć cukier z komórek, który jest odpowiedzialny za to bardzo szybkie odrzucenie narządu. Kilka firm biotechnologicznych pracuje nad narządami świń przeznaczonych do przeszczepów u ludzi; ten użyty do piątkowej operacji pochodził z Revivicor, filii United Therapeutics.

„Myślę, że można to scharakteryzować jako przełomowe wydarzenie” – powiedział o przeszczepie w Maryland dr David Klassen, dyrektor medyczny United Network for Organ Sharing.

Mimo to Klassen ostrzegł, że to tylko pierwszy wstępny krok do zbadania, czy tym razem ksenotransplantacja może w końcu zadziałać.

Agencja ds. Żywności i Leków, która nadzoruje takie eksperymenty, zezwoliła na operację na podstawie tak zwanej autoryzacji w nagłych wypadkach „współczucia”, możliwej, gdy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia życia i nie ma innych opcji.

„Kluczowe dla postępu medycznego będzie udostępnienie danych zebranych z przebiegu tego przeszczepu przed zastosowaniem go u kolejnych pacjentów”, powiedziała Karen Maschke, naukowiec z Hastings Center, która pomaga w opracowywaniu zaleceń etycznych i politycznych dotyczących pierwszych badań klinicznych w ramach grantu z Narodowego Instytutu Zdrowia.

Do pierwszych przeszczepów narządów od innych gatunków najpierw wykorzystywano naczelne, ale z biegiem lat naukowcy zaczęli używać organów pochodzących od genetycznie modyfikowanych świń.

Zaledwie we wrześniu ubiegłego roku naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili eksperyment, który sugeruje, że tego rodzaju świnie mogą stanowić obiecującą opcję przeszczepów ze zwierzęcia na człowieka.

Przeszczep Maryland przenosi ich eksperyment na wyższy poziom, powiedział dr Robert Montgomery, który kierował badaniami w Nowym Jorku.

„To naprawdę niezwykły przełom”, powiedział w oświadczeniu Montgomery. „Jako biorca przeszczepu serca, sam z genetyczną wadą serca, jestem zachwycony tą wiadomością i nadzieją, jaką daje mojej rodzinie i innym pacjentom, którzy w końcu zostaną uratowani przez ten przełom”.

Zastawki serca świni są z powodzeniem stosowane od dziesięcioleci u ludzi, a syn Bennetta powiedział, że jego ojciec otrzymał je około dziesięć lat temu.

Jeśli chodzi o przeszczep serca, „On zdaje sobie sprawę z wagi tego, co zostało zrobione i naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne to jest” – powiedział David Bennett Jr.

 

Źródło: abc

Foto: You Tube, pixabay/jorge_romero_ortiz/marionbrun/yairventuraf / AhmadArdity

Ciekawostki

55 lat temu Chicago znikło pod śniegiem. Wielu mieszkańców wciąż pamięta The Blizzard 1967

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla starszych mieszkańców Chicago, środa była rocznicą Matki Wszystkich Burz Śnieżnych, która uderzyła 55 lat temu: The Blizzard of 1967. W ciągu dwóch dni spadło wtedy 23 cale śniegu. Miasto zginęło pod białym puchem a życie w nim zostało całkowicie sparaliżowane.

Chicagowska zamieć z 1967 r. uderzyła w północno-wschodnie Illinois i północno-zachodnią Indianę w dniach 26-27 stycznia 1967 r. W Chicago i na jego przedmieściach spadło rekordowe 23 cale (58 cm) śniegu, zanim burza ucichła następnego ranka. Wiatr w czasie zamieci osiągał prędkość 50 mil na godzinę, a zaspy sięgały 15 stóp.

Był to największym zanotowany opad śniegu podczas jednej burzy w historii Chicago.

Ponieważ zamieć była niespodzianką w ciągu dnia dla ludzi będących już w pracy lub szkole, sparaliżowała miasto na kilka dni. Ludzie musieli wykopać się spod śniegu.

„Na najbardziej ruchliwym odcinku północno-zachodniej Indiany nie było ruchu” –wspomina Phil Ponce, wieloletni gospodarz WTTW „Chicago Tonight”. „To było niesamowite.”

Ponce pamięta jazdę Chevy Corvair na Indianapolis Boulevard w nocy 26 stycznia 1967 roku. Była jeszcze wczesna zamieć, ale samochód już utknął.

Szacuje się, że 50 000 samochodów zostało porzuconych na ulicach Chicago, wraz z około 800 autobusami miejskimi – niezdolnymi do poruszania się w 23-calowym śniegu. Burzę śnieżną obwiniano za aż 60 zgonów.

Chris Pacelli, właściciel Al’s #1 Italian Beef, miał 19 lat, kiedy uderzyła zamieć.

„Nie mogłem iść na zakupy spożywcze, nie mogłem nic zrobić” – wspomina. „Jakiekolwiek ciężarówki się zepsuły i nie mogły wydostać się ze śniegu, ludzie tam jeździli i wyciągali z nich jedzenie”.

Pacelli doskonale pamięta siedmiu mężczyzn, którzy ukradli stół bilardowy z opuszczonej ciężarówki Marshalla Fielda w Little Italy. „Weszli tam i wzięli stół bilardowy, który miał zostać komuś dostarczony” – opowiada – „I szli z nim ulicą”.

 

 

Źródło: fox32, wikipedia

Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

Naukowcy z Chicago zaglądali do uszu.. nietoperzy. Jak ewoluowała echolokacja?

Opublikowano

dnia

Autor:

Opublikowane w tym tygodniu, nowe badania naukowców z Chicago, pokazują drogę ewolucji echolokacji u nietoperzy. Naukowcy Field Museum dokonali odkryć używając do swych badań tomografii komputerowej. Za jej pomocą zajrzeli głęboko do uszu tych ssaków.

Bruce Patterson z Field Museum bada nietoperze od 40 lat i uważa je za fascynujące. Na terenie placówki znajdują się tysiące okazów tych ssaków, uważanych przez wielu ludzi za przerażające.

„Nietoperze to druga najbardziej zróżnicowana grupa ssaków. Znanych jest 1450 gatunków i każdego roku odkrywane są wciąż nowe gatunki” – wyjaśnił Patterson.

Ich wielka tajemnica została właśnie ujawniona z pomocą naukowców z Field Museum i University of Chicago.

Echolokacja służy do nawigacji podczas lotu. Badacze odkryli, że grupa nietoperzy, zarówno dużych, jak i małych, w pewnym momencie wybrała inną drogę ewolucji, rozwijając możliwości swojego sonaru na wyższym poziomie.

„Pomyśleć, że mogą nie tylko uniknąć lotu na drzewa, przez które przelatują, ale także złapać małego latającego owada i przechwycić go w przestrzeni” – podziwia tę umiejętność Patterson.

W chicagowskim muzeum badania te przeprowadzono, zaglądając do uszu nietoperzy za pomocą tomografii komputerowej.

Patterson wyjaśnia, że odkryli maleńką strukturę ucha wewnętrznego u wielu gatunków nietoperzy, która jest radykalnie inna niż u jakiegokolwiek innego ssaka.

„Więc to prawie jak znalezienie igły w stogu siana w tym sensie, że jest tak wiele różnych uszu i rozmiarów tych nietoperzy, że znalezienie jednej postaci, która łączy je wszystkie razem, jest bardzo satysfakcjonujące” – poinformował Patterson.

Patterson mówi, że daje to głębsze zrozumienie ssaka, którego naprawdę potrzebujemy, nie tylko do zwalczania szkodników.

„Ich wkład w rolnictwo USA szacuje się na trzy do 50 miliardów dolarów rocznie” – wyjaśnił.

 

Źródło: fox32

Foto: You Tube, pixabay/

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Jesteś fanem Roba Gronkowskiego? Możesz się załapać na imprezę życia w jego domu!

Opublikowano

dnia

Autor:

Futbolista Rob Gronkowski, grający dla Tampa Bay Buccaneers, oferuje swoim fanom nie lada gratkę! Gwiazda Drużyny z Tampy da jednemu szczęśliwemu fanowi i garstce jego przyjaciół życiową szansę na niepowtarzalną imprezę. Będą oglądać Super Bowl LVI w jego legendarnym domu w Foxborough w stanie Massachusetts w przyszłym miesiącu.

Gwiazda Tampa Bay Buccaneers nawiązała współpracę z Grouponem, by zorganizować imprezę 13 lutego. Kibic i maksymalnie 15 jego przyjaciół będą mogli przyjechać do domu Gronkowskiego i bawić się w jego piwnicy przed i podczas transmisji Super Bowl. Impreza będzie uatrakcyjniona minigolfem, napojami dla dorosłych, a nawet przez bounce house.

„To szaleństwo, nie ma co do tego wątpliwości. Groupon i ja, połączyliśmy siły, nawiązaliśmy współpracę, aby zorganizować imprezę z niesamowitym rozgrywką podczas Super Bowl, która odbędzie się w moim domu. Mam do tego idealne miejsce w piwnicy. Wszędzie mam telewizory i połączyłem siły z Grouponem, ponieważ są doświadczonymi profesjonalistami, więc będą wprowadzać wszystkie potrzebne działania, i to będzie epickie” – powiedział Gronkowski w ostatnim wywiadzie.

 

„Na przykład będzie bounce house do skakania, co jest dość szalone. Zagramy też w minigolfa. Będzie więc mnóstwo zajęć podczas oglądania rozgrywek. Poza tym będzie tam dwóch moich braci, a moi bracia są epiccy. Żyją dla tego wydarzenia.”

Gronkowski powiedział, że chociaż jego dom był już wcześniej zniszczony, imprezowicze nie powinni oczekiwać, że dosłownie zniszczą dom.

„To znaczy, w moim domu wszystko było już wcześniej zepsute. Moi bracia (byli) tam wcześniej, przyprowadzili już swoich przyjaciół. Mój dom został zrujnowany, więc nie próbujemy go zniszczyć, to pewne, ale będzie tam cały zespół security czuwający cały czas. Będzie tam po prostu kilku dużych chłopców, którzy oglądają” – powiedział.

„Wszyscy będą się dobrze bawić, nie ma co do tego wątpliwości. Mamy nadzieję, że nie będzie poważnych szkód, ale nigdy nie wiadomo. Nigdy nie wiadomo, co może się stać, by polepszyć imprezę. Pewnego razu mój brat Chris był w mojej piwnicy wsadził głowę przez ścianę. Wiesz, jak to się stało? Ale dzięki temu impreza była lepsza, więc było warto”.

Gronkowski zapewnił, że imprezowa playlista będzie wibrowała z Flo Ridą, a tym, którzy przez jakiś czas byli poza imprezową sceną, udzielił kilku wskazówek, jak imprezować jak Gronk.

Na pewno będą do tego potrzebne napoje dla dorosłych, muzyka, taniec, dobra zabawa, wiwaty…  i robienie „wszystkiego szalonego, co możesz zrobić”.

Fani zainteresowani konkursem mogą zgłosić się do Groupon do 2 lutego. Zwycięzca i jego goście odlecą samolotem do Bostonu i otrzymają dwie noce w hotelu, a następnie udadzą się do Foxborough, aby wziąć udział w konkursie.

Ci, którzy nie zostaną wybrani do nagrody, mogą nadal wziąć udział w wygraniu innych nagród, w tym potencjalnych wycieczek do Las Vegas i/lub Cancun.

 

Źródło: fox13

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne