Połącz się z nami

News USA

W Maryland dokonano pierwszej w USA transplantacji serca pochodzącego od świni. Pacjent czuje się dobrze

Opublikowano

dnia

Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych lekarze przeszczepili pacjentowi świńskie serce w ostatniej możliwej próbie uratowania jego życia. Historyczna operacja odbyła się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland. Szpital poinformował w poniedziałek, trzy dni po eksperymentalnym zabiegu, że pacjent z przeszczepionym sercem czuje się dobrze.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, czy operacja naprawdę się udała, jest to poważny krok w trwającym od dziesięcioleci dążeniu do wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów ratujących życie ludzi.

Lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland twierdzą, że:

przeszczep wykazał, że serce genetycznie zmodyfikowanego zwierzęcia może funkcjonować w ludzkim ciele bez natychmiastowego odrzucenia.

Pacjent, David Bennett, 57-letni mieszkaniec stanu Maryland, wiedział, że nie ma gwarancji, że eksperyment się powiedzie, ale jego życie było zagrożone a on nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca i po prostu nie miał innego wyjścia, poinformował jego syn.

REKLAMA REKLAMA

„To był wybór między śmiercią albo zrobieniem tego przeszczepu. Chcę żyć. Wiem, że to strzał w ciemno, ale to mój ostatni wybór” –

powiedział Bennett dzień przed operacją, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez University of Maryland School of Medicine.

Operacja przeprowadzona w zeszły piątek w szpitalu w Baltimore trwała siedem godzin. Dr Bartley Griffith, który przeprowadził operację, powiedział, że stan pacjenta – niewydolność serca i nieregularne bicie serca – sprawiły, że nie kwalifikował się on do przeszczepu ludzkiego serca lub zastosowania pompy serca.

Griffith przeszczepił wieprzowe serca około 50 pawianom w ciągu pięciu lat, zanim zaoferował taką opcję Bennettowi.

W poniedziałek Bennett oddychał sam, będąc wciąż podłączonym do płuco-serca, wspomagającego jego nowe serce. Najbliższe kilka tygodni będzie miało decydujące znaczenie, gdy Bennett będzie dochodził do siebie po operacji, uważnie monitorowany przez lekarzy.

Istnieje ogromny niedobór narządów ludzkich oddawanych do przeszczepu, co skłania naukowców do poszukiwania sposobów na wykorzystanie narządów zwierzęcych. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono nieco ponad 3800 przeszczepów serca, co jest rekordową liczbą, według United Network for Organ Sharing, która nadzoruje krajowy system transplantacji.

„Jeśli to zadziała, będzie nieskończona podaż tych narządów dla cierpiących pacjentów” –

oświadczył dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor naukowy programu przeszczepu organów zwierząt na człowieka na Uniwersytecie Maryland.

Jednak wcześniejsze próby takich przeszczepów, czyli ksenotransplantacji – zakończyły się niepowodzeniem, głównie dlatego, że organizm pacjentów szybko odrzucał narząd zwierzęcy.

Warto zauważyć, że w 1984 Baby Fae, umierające niemowlę, żyło przez 21 dni z sercem pawiana.

Tym razem różnica jest taka, że chirurdzy ze stanu Maryland użyli serca świni, która przeszła modyfikację genów, aby usunąć cukier z komórek, który jest odpowiedzialny za to bardzo szybkie odrzucenie narządu. Kilka firm biotechnologicznych pracuje nad narządami świń przeznaczonych do przeszczepów u ludzi; ten użyty do piątkowej operacji pochodził z Revivicor, filii United Therapeutics.

„Myślę, że można to scharakteryzować jako przełomowe wydarzenie” – powiedział o przeszczepie w Maryland dr David Klassen, dyrektor medyczny United Network for Organ Sharing.

Mimo to Klassen ostrzegł, że to tylko pierwszy wstępny krok do zbadania, czy tym razem ksenotransplantacja może w końcu zadziałać.

Agencja ds. Żywności i Leków, która nadzoruje takie eksperymenty, zezwoliła na operację na podstawie tak zwanej autoryzacji w nagłych wypadkach „współczucia”, możliwej, gdy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia życia i nie ma innych opcji.

„Kluczowe dla postępu medycznego będzie udostępnienie danych zebranych z przebiegu tego przeszczepu przed zastosowaniem go u kolejnych pacjentów”, powiedziała Karen Maschke, naukowiec z Hastings Center, która pomaga w opracowywaniu zaleceń etycznych i politycznych dotyczących pierwszych badań klinicznych w ramach grantu z Narodowego Instytutu Zdrowia.

Do pierwszych przeszczepów narządów od innych gatunków najpierw wykorzystywano naczelne, ale z biegiem lat naukowcy zaczęli używać organów pochodzących od genetycznie modyfikowanych świń.

Zaledwie we wrześniu ubiegłego roku naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili eksperyment, który sugeruje, że tego rodzaju świnie mogą stanowić obiecującą opcję przeszczepów ze zwierzęcia na człowieka.

Przeszczep Maryland przenosi ich eksperyment na wyższy poziom, powiedział dr Robert Montgomery, który kierował badaniami w Nowym Jorku.

„To naprawdę niezwykły przełom”, powiedział w oświadczeniu Montgomery. „Jako biorca przeszczepu serca, sam z genetyczną wadą serca, jestem zachwycony tą wiadomością i nadzieją, jaką daje mojej rodzinie i innym pacjentom, którzy w końcu zostaną uratowani przez ten przełom”.

Zastawki serca świni są z powodzeniem stosowane od dziesięcioleci u ludzi, a syn Bennetta powiedział, że jego ojciec otrzymał je około dziesięć lat temu.

Jeśli chodzi o przeszczep serca, „On zdaje sobie sprawę z wagi tego, co zostało zrobione i naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne to jest” – powiedział David Bennett Jr.

 

Źródło: abc

Foto: You Tube, pixabay/jorge_romero_ortiz/marionbrun/yairventuraf / AhmadArdity

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Weekend pełen wydarzeń w Tampa Bay. Mecz, koncerty, wystawa psów – wybierz coś dla siebie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nadchodzący weekend w Tampa Bay zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wybierz rozrywkę dla siebie. Oto niektóre z nich!

Gecko Crawl

Ubierz się jak gekon lub w ubrania o tematyce tropikalnej podczas tego sześciostopniowego wędrówki po barach z jednym darmowym drinkiem w każdym miejscu, zawodami pokera i after party.

Przystanki obejmują Caddy’s, Gulfport Brewery, Neptune Grill, North End Taphouse, O’Maddy’s i Tiki Bar and Grill. Odbywa się w ramach Gulfport Geckofest. 25$, 10$ na pokera. 4:00 p.m. – 9:00 wieczorem w sobotę.

Caddy’s, 3128 Beach Blvd. S, Gulfport. 727-381-8548.

REKLAMA REKLAMA

Wystawa Psów Rasowych AKC

Na tej wystawie psów możesz oglądać jako widz, spotykać z innymi miłośnikami psów i kibicować pięknym konkurentom. Bilety kosztują 6 USD, 10 USD za parking. 8.00 a.m. – 5.00 p.m. od czwartku do niedzieli.

Tereny targowe stanu Floryda, 4802 U.S. 301 N, Tampa. 813-621-7821.

Koncert – Chris Brown

Wokalista R&B i zdobywca nagrody Grammy występuje wraz z Lil Baby. Bilety kosztują 29,50-239,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 7:00 wieczorem.

MidFlorida Credit Union Amphitheatre, 4801 U.S. 301 N, Tampa. 813-740-2446.

Koncert – Michael Buble

Nagrodzony Grammy artysta sprowadza swoją 27-koncertową trasę Higher do Tampy. Bilety są w cenie 65-149,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 8:00 wieczorem.

Amalie Arena, 401 Channelside Drive, Tampa. 813-301-6500.

Koncert – Illenium

Nominowany do nagrody Grammy producent, DJ i instrumentalista wystąpi na imprezie przy basenie. Wstęp kosztuje 30 dolarów. Impreza muzyczna rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:00 a.m.

Seminole Hard Rock Hotel & Casino, 5223 Orient Road, Tampa. 813-627-7625.

Summer Classics Movie Series

31. doroczna seria klasycznych filmów obejmuje filmy nieme z towarzyszeniem Mighty Wurlitzer Theatre Organ, śpiewu i współczesnej klasyki. W tej części znajduje się dramat muzyczny „All That Jazz” z 1979 roku (R, 123 minuty). Wstęp kosztuje 10-15 USD. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godzinie 3.00 popołudniu.

Teatr Tampa, 711 N Franklin St. 813-274-8286.

Mecz Tampa Bay Buccaneers

Zdobywcy Super Bowl z Tampa Bay Buccaneers zmierzą się z Miami Dolphins. Ceny biletów są różne. Mecz rozpocznie się w sobotę o 7:30 wieczorem.

Stadion Raymond James, 4201 N Dale Mabry Highway, Tampa. 813-350-6500.

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu