Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Tomasz Sobania nie traci rozpędu. 2 lutego Polak chce być na mecie w Los Angeles

Opublikowano

dnia

Nasz polski Forrest Gump, czyli Tomasz Sobania wytrwale biegnie przez Amerykę pokonując dziennie dystans jednego maratonu. Niesamowity mieszkaniec Gliwic robi coś czego jeszcze żaden Polak nie dokonał – w ciągu 107 dni przebiegł już 99 maratonów i przekroczył dystans 4000 km, a bieg potrwa jeszcze cały miesiąc. Obecnie Tomasz Sobania zbliża się do Phoenix w Arizonie, a naszej antenie mówi jak spędził Święta Bożego Narodzenia.

„Biegnę powoli w stronę Phoenix w Arizonie” mówi Tomasz Sobania, który połączył się z nami 30 grudnia, będąc jeszcze w Nowym Meksyku.

Mimo przebytych mil Polak podkreśla, że po raz pierwszy na trasie czuje się świetnie, a bieganie daje mu dużo radości. „Biegam szybciej, biegam bez bólu. Nie ma kontuzji, nie ma jakichś większych problemów. Psychicznie tak samo” zaznacza Tomasz Sobania, który niedawno skarżył się na monotonię i problemy z motywacją by wstać rano i znowu biec.

Polak planuje zakończyć bieg 2 lutego w Los Angeles, na plaży w Santa Monica. Na mecie na pewno czekać będą Polacy.

„Polonia w Los Angeles już się na to szykuje, tak samo Polonia w San Diego czy w Phoenix, gdzie będę zanim dobiegnę do końca. Moja mama przylatuje, już ma bilety kupione, już wszystko jest zaplanowane, będzie czekała na mnie na mecie” mówi Tomasz Sobania, który zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie na mecie i wspólne świętowanie.

Przed Polakiem jeszcze ponad 600 mil do przebiegnięcia. „Biorąc pod uwagę, że na początku miałem 3300, to już naprawdę nie jest tak daleko” ocenia polski biegacz ekstremalny, dodając, że wciąż ma zapas czasu.

„Od początku zakładałem, że na całej trasie będę miał 15 dni zapasu. Do tej pory wykorzystałem takich dni 9, więc jeszcze jest 6 dni, kiedy będę mógł odpoczywać, kiedy będę mógł spotykać się z Polonią, czy będziemy nagrywali jakieś sceny do filmu, filmu o biegu”.

Życzymy dalszej wytrwałości niesamowitemu Tomaszowi Sobani!

Celem biegu przez Amerykę jest realizacja kampanii społecznej pt. „Możesz więcej niż myślisz”– zainspirować nią ludzi do działania pomimo niepełnosprawności, zaburzeń, chorób i innych życiowych przeciwności. W tym celu w trakcie biegu jest prowadzona zbiórka przez fundację w Polsce.

Bądź częścią historycznego biegu przez Amerykę – zasponsoruj buty dla Polaka!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Tomasz Sobania

Polonia Amerykańska

Fundacja „Redemptoris Missio” – ponad 4 miliony złotych na pomoc humanitarną w 2024 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Wsparcie o wartości ponad 4 milionów złotych przekazała w tym roku na różne projekty Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Były wśród nich dożywianie, leczenie i edukacja potrzebujących w Afryce. Łącznie wysłano na Czarny Ląd 12 transportów z pomocą. Około 150 tys. złotych przekazano też na rzecz poszkodowanych w powodzi w Polsce.

„Najwięcej pomocy fundacja od początku swojego istnienia przeznacza na różne projekty w Afryce i wsparcie polskich misjonarzy, którzy tam posługują” – podkreśla prezes Justyna Janiec-Palczewska.

„W Senegalu dobiegają końca prace remontowe w Centrum Leczenia Dzieci Niedożywionych w Velingarze, na miejscu pracuje też dwójka naszych wolontariuszy – pielęgniarka i lekarz, a w Kamerunie w gabinecie stomatologicznym w Ayos leczy zęby polska dentystka” – wskazuje.

Na początku 2024 roku w ramach akcji „Oczy Afryki” wolontariusze fundacji operowali zaćmę przywracając wzrok w miejscowościach Abong-Mbang i Doume. W Kamerunie również pracowała ekipa fizjoterapeutów, którzy przeprowadzali szkolenia z rehabilitacji dzieci i dorosłych.

Z kolei na Madagaskarze w wybudowanej przez fundację przychodni im. Dr Wandy Błeńskiej pracował kardiolog, który nie tylko diagnozował i leczył swoich pacjentów, ale również zebrał w Polsce środki na ich leczenie na Madagaskarze.

Cały rok przy fundacji działał klub Włóczkersów. Panie na drutach i szydełku tworzyły wyroby dla afrykańskich dzieci. Ich dzieła trafiły za pośrednictwem fundacji trafiły w tym roku na Ukrainę, do Libanu, a także do misyjnych izb porodowych w Afryce.

Dzięki darczyńcom z całej Polski fundacja w 2024 roku zorganizowała łącznie 12 transportów z pomocą humanitarną na Madagaskar, do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej oraz do Libanu i Ukrainy. Wysyłane rzeczy to głównie sprzęt medyczny i środki opatrunkowe.

W roku 2024 fundacja prowadziła programy dożywiania w Kongo, Burundi, RCA, Kamerunie i RPA. Każdego dnia posiłek otrzymało ponad 3 tysiące dzieci, co rocznie dało liczbę ponad milion posiłków.

W ramach programu „Adoptuj szkołę” fundacja wspierała funkcjonowanie dwóch afrykańskich szkół w Kamerunie i Republice Centralnej Afryki. Dzięki darczyńcom z Polski dzieci mogą się kształcić, by w przyszłości móc zdobyć pracę i wyrwać się z kręgu wszechogarniającej biedy.

Jesienią w Republice Środkowoafrykańskiej rozpoczęto przeprowadzanie operacji zaćmy, było to możliwe dzięki ofiarom wiernych z poznańskich parafii. Operacje były przeprowadzane przez jednego z nielicznych w tym kraju okulistów. Do tej pory przywrócono wzrok 808 osobom.

Do Republiki Środkowoafrykańskiej 26 grudnia z siedziby Fundacji wyruszyła misja, której celem będzie przywracanie wzroku w szpitalu w Bagandou wybudowanym dla Pigmejów Baka.

Fundacja „Redemptoris Missio” zaangażowała się też w pomoc poszkodowanym w powodzi w Polsce. „Byliśmy jedną z pierwszych organizacji, która przywiozła pomoc dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej” – podkreśla Justyna Janiec-Palczewska. Potrzebne rzeczy gromadziły m.in.: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Szpital Miejski im. Józefa Strusia, Dom Kultury w Opalenicy, szkoły, przedszkola i zakłady pracy.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” została założona w 1992 roku w Poznaniu. Jej działalność opiera się na wspieraniu misji medycznych i humanitarnych w różnych częściach świata, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki.

Family News Service

 

Foto: „Redemptoris Missio”
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

O Polonii i dla Polonii w nowej odsłonie

Opublikowano

dnia

Autor:

Telewizja Polvision i Polskie Radio 1030 Chicago wkroczyły na nową ścieżkę rozwoju. Dzięki wsparciu ze strony Fundacji HumanDoc z Polski i projektowi „Wsparcie i rozwój elektronicznych mediów polonijnych w USA”, redakcje zyskały możliwości, które pozwolą nam jeszcze lepiej realizować ich medialną misję – łączenia polskiej społeczności i pielęgnowania polskiego dziedzictwa poprzez dostarczenie potrzebnych informacji.

Dla wielu Polaków w USA lokalne media polonijne są kluczowym źródłem informacji a także dostępu do języka polskiego i kultury. Polskie Radio 1030 Chicago i TV Polvision działają już blisko 40 lat, a ich dziennikarze oraz redaktorzy mają ogromną pasję i zaangażowanie. W USA mieszka blisko 10 milionów osób pochodzenia polskiego, a Chicago, jako druga na świecie aglomeracja pod względem liczby Polaków, ma niezwykle ważną rolę do odegrania.

„Dla wielu osób, szczególnie ze starszych generacji Polonii, Polskie Radio 1030 Chicago i TV Polvision są głównym łącznikiem z ich dziedzictwem kulturowym – mówi Jola Santocka, menadżerka polskich redakcji – Inaczej sytuacja wygląda wśród młodszych pokoleń Polonii, które dorastając w amerykańskim środowisku, coraz częściej zatracają więź z polskim językiem i kulturą, co stawia przed mediami, takimi jak nasze nowe, długoterminowe wyzwania.”

Aby sprostać tym wymaganiom, razem z Fundacją HumanDoc zrealizowano projekt modernizujące redakcje i ofertę medialną. W jego ramach doposażono reakcję radia i telewizji w nowy sprzęt, w tym kamery i komputery oraz przebudowano i unowocześniono stronę internetową Polskiego Radia 1030 Chicago.

Nowa strona zyskała nową szatę graficzną oraz ulepszone funkcjonalności, dzięki czemu jest szybsza w ładowaniu i bardziej responsywna na różnych urządzeniach, co znacznie ułatwia korzystanie z niej. Rok wcześniej w ramach naszej współpracy z Fundacją HumanDoc podobny lifting przeszła strona Telewizji Polvision.

Wprowadzono też nowe innowacyjne formaty, odpowiadające potrzebom polonijnych odbiorców. W redakcji radia i telewizji pojawił się zupełnie nowy format: videopodcastu. Po szkoleniach, które zespół Polskiego Radia 1030 Chicago i TV Polvision przeszedł w 2023 r, rozpoczęto produkcję pierwszego videopodcastu „Mama w Pracy”, który skupia się na wyzwaniach związanych z łączeniem życia zawodowego z macierzyństwem.

Współprowadzące, Justyna Dobrzyńska i Patrycja Stępniak w rozmowach ze swoimi gośćmi – polonijnymi mami, dzielą się w nim swoimi doświadczeniami i refleksjami, a także porównują amerykańskie realia z sytuacją w innych krajach.

Podcasty są dostępne nie tylko na stronie radia i telewizji, ale także w Internecie, co jest krokiem w kierunku młodszej widowni. Produkcje Polvision i Polskiego Radia1030 Chicago można znaleźć m.in. na YouTube, w mediach społecznościowych oraz na platformach typu Spotify.

„Pasja pracowników polonijnych mediów w USA to klucz do zachowania polskości wśród młodszych generacji Polonii. Nasz projekt ma im pomóc w dostosowywaniu się do współczesnych standardów mediów i potrzeb widowni – podkreśla Dominika Springer z Fundacji HumanDoc – Misją naszej fundacji kreowanie pozytywnej zmiany w życiu ludzi, budowanie odporności ludzi i społeczności oraz wzmacnianie ich. Wierzę, że nasz projekt jest właśnie takim wzmocnieniem dla polonijnych mediów w Chicago oraz polskiej społeczności w USA.”

Modernizacja mediów polonijnych to nie tylko działanie na rzecz ich przyszłości, ale także inwestycja w utrzymanie kulturowego dziedzictwa, które łączy pokolenia. Dzięki nowemu sprzętowi dającemu lepsze możliwości nadawania i tworzenia programów, nowym formatom, Polonia ma szansę na jeszcze bliższe związanie z ojczystą kulturą, a także na odkrywanie jej wartości w nowy, atrakcyjny sposób.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za Granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Projekt pt. Wsparcie i rozwój elektronicznych mediów polonijnych w USA realizowany we współpracy z Fundacją HumanDoc. 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Polskie dziewczynki z drużyny Hussars United U10 wygrały mistrzostwa futsalu w Schaumburgu

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę w Schaumburgu, po niesamowicie intensywnym i pełnym zwrotów akcji meczu, dziewczynki z zespołu Hussars United wygrały spotkanie z Chicago Street Futsal wynikiem 4:3 (2:2). Tym samym zdobyły tytuł mistrzowski.

W 11 meczach ID League Chicago drużyna 10-latek, do której należą same Polki, wygrała każdy mecz, co jest rekordem zespołu Hussars United, którego trudno będzie pobić.

Najmłodsza zawodniczka (2017), Ariana Szydłowski, zdobyła nagrodę za najlepsze asysty (14) za cały sezon, dodając do tego 20 goli. Niektóre dziewczynki już dostały powołania do Narodowej Reprezentacji Polski.

Akademia piłkarska Hussars United promuje piłkę nożną wśród polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Zaprasza wszystkie dziewczyny, które chcą rozwijać swoją pasję do gry w piłkę nożną, do dołączenia do treningów.

Zajęcia odbywają się w Des Plaines (Prairie Lakes Park, 515 E Thacker St, Des Plaines, IL 60018) oraz w Algonquin (Holder Memorial Park 1040 Timberwood Ln, Algonquin, IL).

Osiągnięcia 2024 roku:

  • 1. miejsce w Dywizji B (2015) i awans (sezon wiosenny)
  • 2. miejsce w Dywizji A (2015), najsilniejsza grupa w stanie Illinois (sezon jesienny)
  • 1. miejsce w Dywizji D (2015) i awans jako najmłodsza drużyna (druga drużyna – pierwsza sesja jesienią)
  • 1. miejsce i mistrzostwo futsalu w najbardziej prestiżowej lidze w Illinois.
  • 1. miejsce w jednym z najbardziej prestiżowych turniejów w Illinois, Chicago Cup 2024
  • 1. miejsce w turnieju Force Classic
  • 1. miejsce w turnieju October Classic
  • 1. miejsce w turnieju Turkey Cup w hali
  • 2. miejsce w zimowej lidze halowej w dywizji wiekowej 2014
  • 1. miejsce w zimowej dywizji halowej w dywizji wiekowej 2015
Źródło: Hussars United
Foto: Hussars United
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu