Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Fundacja „Redemptoris Missio” – ponad 4 miliony złotych na pomoc humanitarną w 2024 roku

Opublikowano

dnia

Wsparcie o wartości ponad 4 milionów złotych przekazała w tym roku na różne projekty Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Były wśród nich dożywianie, leczenie i edukacja potrzebujących w Afryce. Łącznie wysłano na Czarny Ląd 12 transportów z pomocą. Około 150 tys. złotych przekazano też na rzecz poszkodowanych w powodzi w Polsce.

„Najwięcej pomocy fundacja od początku swojego istnienia przeznacza na różne projekty w Afryce i wsparcie polskich misjonarzy, którzy tam posługują” – podkreśla prezes Justyna Janiec-Palczewska.

„W Senegalu dobiegają końca prace remontowe w Centrum Leczenia Dzieci Niedożywionych w Velingarze, na miejscu pracuje też dwójka naszych wolontariuszy – pielęgniarka i lekarz, a w Kamerunie w gabinecie stomatologicznym w Ayos leczy zęby polska dentystka” – wskazuje.

Na początku 2024 roku w ramach akcji „Oczy Afryki” wolontariusze fundacji operowali zaćmę przywracając wzrok w miejscowościach Abong-Mbang i Doume. W Kamerunie również pracowała ekipa fizjoterapeutów, którzy przeprowadzali szkolenia z rehabilitacji dzieci i dorosłych.

Z kolei na Madagaskarze w wybudowanej przez fundację przychodni im. Dr Wandy Błeńskiej pracował kardiolog, który nie tylko diagnozował i leczył swoich pacjentów, ale również zebrał w Polsce środki na ich leczenie na Madagaskarze.

Cały rok przy fundacji działał klub Włóczkersów. Panie na drutach i szydełku tworzyły wyroby dla afrykańskich dzieci. Ich dzieła trafiły za pośrednictwem fundacji trafiły w tym roku na Ukrainę, do Libanu, a także do misyjnych izb porodowych w Afryce.

Dzięki darczyńcom z całej Polski fundacja w 2024 roku zorganizowała łącznie 12 transportów z pomocą humanitarną na Madagaskar, do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej oraz do Libanu i Ukrainy. Wysyłane rzeczy to głównie sprzęt medyczny i środki opatrunkowe.

W roku 2024 fundacja prowadziła programy dożywiania w Kongo, Burundi, RCA, Kamerunie i RPA. Każdego dnia posiłek otrzymało ponad 3 tysiące dzieci, co rocznie dało liczbę ponad milion posiłków.

W ramach programu „Adoptuj szkołę” fundacja wspierała funkcjonowanie dwóch afrykańskich szkół w Kamerunie i Republice Centralnej Afryki. Dzięki darczyńcom z Polski dzieci mogą się kształcić, by w przyszłości móc zdobyć pracę i wyrwać się z kręgu wszechogarniającej biedy.

Jesienią w Republice Środkowoafrykańskiej rozpoczęto przeprowadzanie operacji zaćmy, było to możliwe dzięki ofiarom wiernych z poznańskich parafii. Operacje były przeprowadzane przez jednego z nielicznych w tym kraju okulistów. Do tej pory przywrócono wzrok 808 osobom.

Do Republiki Środkowoafrykańskiej 26 grudnia z siedziby Fundacji wyruszyła misja, której celem będzie przywracanie wzroku w szpitalu w Bagandou wybudowanym dla Pigmejów Baka.

Fundacja „Redemptoris Missio” zaangażowała się też w pomoc poszkodowanym w powodzi w Polsce. „Byliśmy jedną z pierwszych organizacji, która przywiozła pomoc dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej” – podkreśla Justyna Janiec-Palczewska. Potrzebne rzeczy gromadziły m.in.: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Szpital Miejski im. Józefa Strusia, Dom Kultury w Opalenicy, szkoły, przedszkola i zakłady pracy.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” została założona w 1992 roku w Poznaniu. Jej działalność opiera się na wspieraniu misji medycznych i humanitarnych w różnych częściach świata, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki.

Family News Service

 

Foto: „Redemptoris Missio”

Polonia Amerykańska

Joseph Conrad Yacht Club i Muzeum Polskie w Ameryce zapraszają na koncert szant

Opublikowano

dnia

Autor:

Joseph Conrad Yacht Club oraz Muzeum Polskie w Ameryce z przyjemnością zapraszają Państwa na wyjątkowy koncert szant w wykonaniu utalentowanych artystów Romana Tkaczyka i Grzegorza Tyszkiewicza. Koncert odbędzie się we wtorek, 21 stycznia 2025 roku, o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce.

To muzyczne wydarzenie będzie powiązane z trwającą wystawą „100 lat polskiego żeglarstwa”, ukazującą bogatą historię i dziedzictwo polskich osiągnięć żeglarskich. Wstęp na koncert wliczony jest w cenę biletu do muzeum, a uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć tego samego dnia wystawę.

Prosimy nie przegapić tej wyjątkowej okazji, by zanurzyć się w rytm i ducha morza oraz poznać fascynującą historię polskiego żeglarstwa.

Więcej informacji o koncercie można znaleźć tutaj. Muzeum Polskie w Ameryce mieści się przy 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL, tel.(773) 384-3352, info@polishmuseumofamerica.org, www.polishmuseumofamerica.org.

O wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa”, która potrwa do 15 marca pisaliśmy m.in. tutaj.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Roman Tkaczyk fb

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Głosujemy na POLONUSY 2024. Wśród nominowanych jest Marek Raś i Dominik Pietuch

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy o głosowaniu na POLONUSY 2024, które trwa do końca miesiąca. W tegorocznym plebiscycie radia Polski.FM do nagrody w kategorii DZIAŁACZ ROKU 2024 został nominowany prezes polonijnego klubu sportowego Wisłoka Chicago, Marek Raś. Natomiast, w kategorii SPORTOWIEC ROKU 2024 – wśród nominowanych osób znalazł się bramkarz Biało-Zielonych, Dominik Pietuch.

Można głosować na swojego faworyta, wśród osób nominowanych w pięciu kategoriach. Wybieramy Działacza, Biznesmena, Dziennikarza, Artystę i Sportowca ROKU 2024.

W każdej kategorii można oddać swój głos tylko na jedną kandydaturę.

Głosowanie potrwa do 31 stycznia, a uroczyste wręczenie POLONUSÓW nastąpi podczas 23. Gali Karnawałowej Wietrznego Radia Polski FM 1 marca 2025. Głosować można TUTAJ.

Tegoroczni nominowani:

ARTYSTA ROKU 2024

  • Krzysztof Babiracki (fotograf)
  • Andrzej Banaś (pisarz)
  • Kaeyra (piosenkarka)
  • Andrzej Krukowski (Teatr Nasz Chicago)
  • Paula Tarnacka (pisarka)

Kaeyra

BIZNESMAN ROKU 2024

  • Dr. Krzysztof Gojdź & Dr. Jarosław Leszczak (Revive Life)
  • Mariusz Nalepa (Climate Solutions)
  • Bartłomiej Pietrycki & Krzysztof Czerwiński (Prima Deli)
  • Krystyna Rebis-Cezares (Chez Hotel)
  • Olga & Robert Wójciak (KD Market)

DZIAŁACZ ROKU 2024

  • Dorothy Małachowski (Dar Serca)
  • Marek Raś (Wisłoka Chicago)
  • Wojciech Świć (Stowarzyszenie Historyczne Armii Polskiej 12. Pułku Ułanów Podolskich w Chicago)
  • Krzysztof Święch (AAC Eagles)
  • Joanna Zięba (Szlachetna Paczka USA)

Marek Raś

DZIENNIKARZ ROKU 2024

  • Wojciech Dorula (Radio Na Góralską Nutę – 1490 AM)
  • Łukasz Dudka (Dziennik Związkowy)
  • Marcin Kania (Radio Republika – 1490 AM)
  • Marek Pieprzyk (Miesięcznik: Z Archiwum Polonijnego Dedektywa)
  • Patrycja Stępniak (Radio 1030 AM)

SPORTOWIEC ROKU 2024

  • Joe Basiorka (golf)
  • Agnieszka Bryniak (biegi maratońskie)
  • Szymon Gąsienica-Daniel (narciarstwo alpejskie)
  • Marek Ociesielski (karate kyokushin)
  • Dominik Pietuch (piłka nożna)

Dominik Pietuch

W poprzednich latach nagrodę dostali m.in. dziennikarze: Ewa Staniszewska, Jacek Niemczyk, Krzysztof Wawer, Andrzej Brach, Łukasz Dudka i Andrzej Mikołajczyk.

Wśród biznesmenów byli to: Karol Dołęga, Ewa i Cezary Jakubowski, Bernadetta i Toni Maciuszek, Grzegorz Kamiński i Jakub Raźniak, Wojciech Grot oraz Monika Stanisz i Marek Nyc.

POLONUSY trafiły także do działaczy, m.in.: Kamili Sumelki, Małgorzaty Kot, Katarzyny Romanowskiej, Małgorzaty Pachoty, Sławomira Rachmacieja i Jerzego Fijała. Wśród artystów nagrodę dostały m.in. Agnieszka Iwańska, Karolina Baran, Kaeyra, Kinga Modjeska i Natalia Kawalec.

 

Źródło: polski.fm

 

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

10-ty Jubileuszowy Koncert Urodzinowy Tadeusza Janika w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Tadeusz Janik (Tad TeeMac Janik) zaprasza na swój 10 Jubileuszowy Koncert Urodzinowy, który odbędzie się w sobotę, 25 stycznia, w Art Gallery Kafe.

Na scenie wystąpi plejada gości: Katie Hibben, Kasia Karczyńska, Henry Rutkowski, Andy Grzelak, Dan Narroth, Isabella Antonarelli, Jerry Łukomski i wielu innych. Koncert rozpocznie się o godzinie 8.00PM. Art Gallery Kafe mieści się przy 127 E Front St, w Wood Dale, Illinois 60191.

Tad TeeMac Janik rozpoczął karierę w biznesie muzycznym w wieku 16 lat w Polsce. W wieku 19 lat grał już z kilkoma znanymi lokalnymi muzykami, zwycięzcami ważnych konkursów jazzowych. W wieku 21 lat skomponował muzykę do kilku sztuk teatralnych i zdobył główne hity z kilkoma współczesnymi polskimi gwiazdami popu.

Jego największym marzeniem zawsze było kontynuowanie kariery w USA, dokąd przeprowadził się w wieku 24 lat. Osiedlił się w Chicago, gdzie szybko założył zespół o nazwie REAL to REEL, który odniósł duży sukces na tętniącej życiem lokalnej scenie klubowej.

Jego osiągnięcia w zakresie nagrań obejmują współpracę z wybitnymi wokalistami jazzowymi Frankiem DeRone, Geraldine DeHaas i innymi. Jego pierwsza płyta wydana w USA nosiła tytuł Tad Janik & Friends i zawierała kilka świetnych lokalnych talentów, takich jak Lori Payne, Josie Falbo, Gino Martino (Enough Znuff) Bob Georges (Mr.Blotto) i inni.

Płyta została wyprodukowana przez dwukrotnie nominowanego do nagrody Grammie Gary’ego Loizzo w jego słynnym Pumpkin Studio.

Kilka lat temu wydał swój drugi album zatytułowany PEACE LOVE & MUSIC. Piosenki z tego albumu uzyskały dziesiątki tysięcy wyświetleń na internetowych platformach muzycznych.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, All Souls Jazz
Foto: Art Gallery Kafe, All Souls Jazz
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu