Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Każda sprawa imigracyjna jest inna i wymaga indywidualnego podejścia

Opublikowano

dnia

Wchodząc w proces legalizacji naszego pobytu w Stanach Zjednoczonych, rozmawiamy z przyjaciółmi i znajomymi porównując nasze przypadki. Ale tak naprawdę każda sprawa imigracyjna jest inna – podkreśla mec. Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego. Te niuanse są dobrze znane doświadczonym prawnikom.

Pomiędzy prowadzonymi przez Urząd Imigracyjny sprawami istnieją niewielkie różnice, niewidoczne dla samych petentów ale bardzo istotne dla urzędników.

Nie należy jednak porównywać w ten sposób dwóch toczonych w Urzędzie Imigracyjnym spraw.

Wpływ na to jak szybko rozpatrywana jest np. złożona petycja o Zieloną Kartę, ma szereg kwestii, m.in. sposób w jaki dana osoba wjechała do Stanów Zjednoczonych, czy była tu wcześniej, czy nie „przesiedziała” wizy, jaki jest jej status finansowy, jaka jest różnica wieku między osobą sponsorującą a sponsorowaną, albo czy sponsor był już wcześniej w związku małżeńskim, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski.

Doświadczona osoba prowadząca daną sprawę imigracyjną zbiera takie właśnie kluczowe informacje w swoim wywiadzie.

W przypadku jeśli dana osoba dostanie odmowę przyznania Zielonej Karty, będzie miała duże problemy aby ubiegać się o nią inną drogą – choć to także zależy od konkretnej sytuacji tej osoby, wyjaśnia specjalistka prawa imigracyjnego.

Akta osób starających się o Zieloną Kartę czy obywatelstwo amerykańskie są tajne – nikt do nich nie ma wglądu; ani petent ani jego prawnik.

Warto legalizować swój pobyt w USA, ale trzeba to zrobić mądrze, zaopatrując się w niezbędną wiedzę.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Blue Planet Studio/

Prawo imigracyjne

12 maja odbędzie się kolejne spotkanie imigracyjne z Mec. Magdaleną Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago jest współorganizatorem kolejnego spotkania informacyjnego dotyczącego wszystkich spraw emigracyjnych, łącznie z podaniami o amerykańskie obywatelstwo. Tym razem będzie ono gościć w kościele Św. Williama.

Spotkanie imigracyjne ze specjalistką prawa imigracyjnego, mec. Magdaleną Grobelski odbędzie się 12 maja, po mszy św. o godz. 2.00 pm, w kościele St. William pod adresem 2600 N Sayre Ave w Chicago, IL. Serdecznie zapraszamy!

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/zimmytws/

 

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Ponad pół miliona uchodźców z Ukrainy przybyło do USA od czasu rozpoczęcia wojny

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak informuje Mecenas Magdalena Grobelski, w lutym 2022, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, Prezydent Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone przyjmą 100,000 uchodźców z Ukrainy. Liczbę ta podniósł później do 236,000.

Do marca tego roku przybyło:

  • 187,000 osób na podstawie program Uniting for Ukraine
  • 350,000 osób na podstawie tzw. tymczasowego statusu TPS.

Uchodźcy z Ukrainy nie mają tutaj żadnych ograniczeń wizowych, tak jak np. uchodźcy z Kuby, Nikaragui, Wenezueli, którzy mają danych tylko 30,000 wiz na miesiąc.

Program Uniting for Ukraine umożliwia obywatelom Ukrainy i członkom ich najbliższej rodziny przebywającym poza Stanami Zjednoczonymi możliwość przybycia do USA i tymczasowego pobytu przez dwa lata. Ukraińcy uczestniczący w programie muszą mieć w Stanach Zjednoczonych osobę, która wyrazi zgodę na zapewnienie im wsparcia finansowego na czas pobytu w kraju.

USCIS może przyznać status TPS (Temporary Protected Status) uprawnionym obywatelom niektórych krajów (lub części krajów), którzy przebywają już w Stanach Zjednoczonych, ze względu na warunki panujące w ich kraju, które tymczasowo uniemożliwiają bezpieczny powrót.

Uprawnione osoby nieposiadające obywatelstwa, które ostatnio zamieszkiwały w wyznaczonym kraju, również mogą otrzymać status TPS.

Sekretarz może wyznaczyć kraj dla TPS ze względu na następujące przejściowe warunki panujące w kraju:

  • Trwający konflikt zbrojny (taki jak wojna domowa)
  • Katastrofa ekologiczna (taka jak trzęsienie ziemi lub huragan) lub epidemia
  • Inne warunki nadzwyczajne i tymczasowe

W wyznaczonym okresie osób będących beneficjentami TPS, nie można usunąć ze Stanów Zjednoczonych, mogą dostać pozwolenie na pracę i na podróż. Taka osoba nie może zostać zatrzymana przez DHS na podstawie jej statusu imigracyjnego w Stanach Zjednoczonych.

TPS to świadczenie tymczasowe, które nie prowadzi do legalnego statusu stałego rezydenta ani nie daje żadnego innego statusu imigracyjnego.

 

Źródło: USCIS
Foto: istock/Daria_Serdtseva/Irina Shatilova/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Prawo jazdy dla osób nieudokumentowanych w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Co powinniśmy wiedzieć o prawie jazdy dla osób nie posiadających dokumentów w stanie Illinois?

  • Możemy się ubiegać o nie od 1. lipca tego roku
  • Aby je uzyskać należy przedstawić:
    o Paszport polski ważny co najmniej jeszcze 2 lata
    o Dokument pokazujący, że osoba mieszka w stanie Illinois co najmniej 1 rok
    o Zdać test na prawo jazdy i wzrok
    o Mieć dokument pokazujący ze posiada się ubezpieczenie na auto oraz 2 dokumenty pokazujące zamieszkanie np. rachunek za prąd, wyciąg z banku etc.
  • Dokument ten nie służy by podróżować samolotem
  • Dokument ten będzie zbliżony wyglądem do obecnego prawo jazdy ale będzie miał napis FEDERAL LIMITS APPLY… czyli będzie można go użyć jako dokument identyfikacyjny np. by zakupić lekarstwo w aptece, wynająć mieszkanie, i in. ale nie by wejść na pokład samolotu.

Autorka: Mecenas Magdalena Grobelski
Foto: Secretary of Illinois, istock/IherPhoto/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu