Połącz się z nami

News USA

Zabójczyni wschodzącej gwiazdy kolarstwa Moriah Wilson dostała 90 lat za kratkami

Opublikowano

dnia

Uznana za winną morderstwa pierwszego stopnia, Kaitlin Armstrong, została w piątek skazana na 90 lat więzienia za spowodowane zazdrością zabójstwo zawodowej cyklistki Moriah „Mo” Wilson. Po zastrzeleniu mistrzyni kolarstwa kobieta uciekła do Kostaryki, gdzie przeszła operację plastyczną nosa oraz zmieniła kolor włosów oraz fryzurę.

Ta sama ława przysięgłych powiatu Travis w Teksasie, która w czwartek uznała Armstrong za winną morderstwa pierwszego stopnia, naradzała się w piątek przez kolejne trzy godziny, zanim zaleciła karę więzienia, którą zaakceptowała sędzina Brenda Kennedy.

Za zabójstwo, którego dokonała 11 maja 2022 r., 35-letniej kobiecie groziła od 5 do 99 lat więzienia. Prokuratura żądała co najmniej 40 lat więzienia. O uznaniu jej winną pisaliśmy 17 listopada.

Kaitlin Armstrong postrzeliła trzykrotnie Moriah Wilson, 25-letnią elitarną zawodniczkę kolarstwa górskiego, wkrótce po tym, jak ofiara zjadła kolację z chłopakiem Armstrong, byłym zawodowym kolarzem Colinem Stricklandem.

Moriah Wilson była w Austin w maju 2022 r., aby wziąć udział w wyścigu w Hico, na południowy zachód od Fort Worth. Kiedy była w mieście, Strickland wysłał jej SMS-a z prośbą o spotkanie.

Według prokuratorów w dniu jej morderstwa Wilson i Strickland popływali w lokalnym basenie, a następnie zjedli kolację. Z policyjnego oświadczenia wynika, że mężczyzna okłamał Kaitlin Armstrong w sprawie swojego miejsca pobytu.

Strickland i Armstrong mieszkali razem, a ona miała dostęp do jego wiadomości na laptopie w ich domu. Następnie podejrzana śledziła ruchy Wilson w aplikacji do ćwiczeń Strava i zatrzymała samochód w pobliżu mieszkania w Austin, w którym mieszkała ofiara.

Prokurator przedstawił także dane z telefonu komórkowego, nagrania wideo z monitoringu i informacje GPS, z których wynika, że jeep Armstrong okrążał miejsce morderstwa na krótko przed zabójstwem Wilson.

Po zabójstwie Kaitlin Armstrong sprzedała tego jeepa i uciekła do Kostaryki, gdzie przeszła operację plastyczną nosa oraz zmieniła kolor włosów oraz fryzurę. Kobieta próbowała rozpocząć nowe życie na Kostaryce jako instruktorka jogi, zanim została zatrzymana 29 czerwca ubiegłego roku.

Jako nastolatka Moriah Wilson, nazywana „Mo”, zabłysnęła jako utalentowana narciarka. Później zajęła się kolarstwem. Była specjalistką od zawodów gravelowych – stosunkowo nowej kategorii, która jest mieszanką kolarstwa szosowego i górskiego.

2022 roku Wilson wygrała 10 wyścigów gravelowych i była najczęściej nagradzaną Amerykanką w rajdach terenowych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Austin Police Department, Wilson Family

News USA

W 2024 roku Stany Zjednoczone czeka spowolnienie gospodarcze ale nie recesja

Opublikowano

dnia

Autor:

Zdaniem czołowych ekonomistów w USA, gospodarka amerykańska, która w trzecim kwartale ma wzrosnąć o 5,2%, w przyszłym roku zmierza do znacznego spowolnienia. Autorzy badania NABE (National Association of Business Economics) przewidują większy niż prognozowany wzrost gospodarczy w USA na rok 2023, ale spodziewają się jego spowolnienia do 1% między czwartym kwartałem 2023 r. a czwartym kwartałem 2024 r.

Oczekuje się, że PKB Stanów Zjednoczonych spowolni w czwartym kwartale do wzrostu wysokości 1,2%, zgodnie z danymi Banku Rezerw Federalnych w Atlancie, zaktualizowanymi 1 grudnia, czego przyczyną jest zmniejszenie wydatków na budownictwo i produkcję. Przemysł w USA odnotował 13. miesiąc spadku z rzędu, który w listopadzie wyniósł zaledwie 0,9%.

Duża część wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale była związana z podróżami letnimi, które osiągnęły rekordowy poziom po pandemii.

Konsumenci wydawali także pieniądze na takie atrakcje jak koncerty, w tym trasę koncertową Taylor Swift Eras Tour, która według „Forbesa” zajęła pierwsze miejsce pod względem przychodów brutto wynoszących prawie 800 mln dolarów, ale tendencje te prawdopodobnie nie utrzymały się w czwartym kwartale na tym samym poziomie.

Nawet przy spowalniającej gospodarce mniej ekonomistów widzi recesję w przyszłym roku, trzech na czterech ocenia prawdopodobieństwo jej wystąpienie na poziomie 50% lub mniej.

Oczekuje się, że w piątek rządowy raport na temat listopadowego wzrostu zatrudnienia wykaże, że pracodawcy dodali 180 000 stanowisk, nieco powyżej 150 000 w poprzednim miesiącu, podczas gdy stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 3,9%.

Oczekuje się także, że w najbliższy wtorek inflacja spadnie do 3,1%, podczas gdy stopa bazowa, która uwzględnia zmienne ceny żywności i energii, utrzyma się na poziomie 4%.

Obydwa wskaźniki pozostają na podwyższonym poziomie, ale osiągnęły szczyt gorącej passy inflacji latem 2022 r., kiedy wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich osiągnął 9,1%. Badanie NABE przewiduje również, że inflacja będzie nadal spadać.

Analitycy wątpią jednak, czy osiągnie ona cel Zarządu Rezerwy Federalnej wynoszący 2% przed końcem roku 2024.

Aktualizacje dotyczące zatrudnienia i inflacji będą ostatnimi dwoma głównymi raportami gospodarczymi przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej 13 grudnia, ostatnim w tym roku. Według narzędzia FedWatch opracowanego przez CME obecnie 98,8% uczestników rynku oczekuje, że decydenci pozostawią stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Mimo to prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ostrzegł w zeszłym tygodniu, że podwyżki stóp procentowych mogą się jeszcze nie zakończyć.

Rynek zlekceważył jednak to ostrzeżenie, a indeksy Dow Jones Industrial Average i S&P 500 osiągnęły w zeszłym tygodniu maksimum z 2023 roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ Bet_Noire/ dragana991/lovelyday12/
Czytaj dalej

News USA

Bijemy rekordy w samobójstwach. W 2022 r. ich liczba była najwyższa w historii USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W 2022 r. w całych Stanach Zjednoczonych w wyniku samobójstwa zmarło ponad 49 000 osób, co oznacza wzrost o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Nowy raport Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, CDC, opublikowano w środę.

„Liczba w 2022 r. jest najwyższa w historii odnotowana w USA” – podkreśla Sally Curtin z CDC, główna autorka nowego raportu. Opublikowane dane mają charakter wstępny i niestety należy się spodziewać, że ostateczna liczba będzie nieco wyższa.

Ogólny wskaźnik samobójstw również wzrósł w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnął najwyższy poziom od 1941 r.

Od 2000 r. wskaźnik samobójstw ( liczba dokonanych samobójstw na 100 tysięcy mieszkańców) rósł niemal co roku, jednak w latach 2019 i 2020 nastąpił krótkotrwały spadek, zanim powróciła tendencja wzrostowa.

W 2022 roku samobójstwa dokonało co najmniej 132 Amerykanów dziennie.

Wzrost wystąpił w większości grup demograficznych, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, niemal we wszystkich grupach wiekowych powyżej 35. roku życia i niemal we wszystkich grupach rasowych.

Największy skok liczby samobójstw  nastąpił wśród mężczyzn w wieku 55–64 lat (skok o 10%). Podobnie jak w 2021 r., w 2022 r. najwyższy wskaźnik samobójstw odnotowano wśród mężczyzn w wieku 75 lat i starszych, z 43,7 zgonów na 100 000 mieszkańców. Ten trend utrzymuje się od dziesięcioleci.

Jeśli chodzi o dziewczęta i kobiety, ogólne wskaźniki zawsze były niższe niż w przypadku chłopców i mężczyzn. Jednak w 2022 r. wskaźnik dotyczący kobiet wzrósł bardziej (4%) niż mężczyzn (1%). Najwyższy wskaźnik wśród kobiet dotyczył osób w wieku 45–54 lat, gdzie na 100 000 kobiet odnotowano prawie 9 samobójstw.

Jednak nowy raport wykazał również pewne potencjalnie obiecujące zmiany we wskaźnikach wśród nastolatków i młodych dorosłych. Nastąpił spadek  samobójstw wśród osób w wieku 10–14 lat i 15–24 lata, odpowiednio o 18% i 9%. To pierwszy spadek w tych grupach wiekowych od ponad dziesięciu lat.

W raporcie wskazano na zalecenia na rok 2021 dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży wydane przez Naczelnego Lekarza USA, jako możliwą przyczynę poprawy tej sytuacji, choć wg autorki raportu, może to być tylko jednoroczna fluktuacja.

Wnioski zawarte w raporcie podkreślają, że samobójstwa nadal stanowią duży problem w USA.

Istnieje wiele znanych sposobów zapobiegania im, takie jak rozwijanie odporności i umiejętności radzenia sobie już w młodym wieku.

Jest również krajowa strategia stworzona przez Krajowy Sojusz Akcji na rzecz Zapobiegania Samobójstwom, która obejmuje wysiłki, aby systemy opieki zdrowotnej identyfikowały osoby zagrożone samobójstwem i zapewniały im odpowiednią opiekę. Wymaga ona jednak lepszego wdrożenia.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, macie myśli samobójcze, skontaktujcie się z infolinią pomocy dla samobójstw i kryzysów (988 Suicide & Crisis Lifeline), wybierając numer 9-8-8, lub z infolinią kryzysową, wysyłając SMS-a HOME pod numer 741741.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Srdjanns74/
Czytaj dalej

News USA

Linie lotnicze Alaska Air kupią Hawaiian Airlines za 1,9 miliarda dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę Alaska Air (ALK) ogłosiła, że kupi Hawaiian Airlines (HA) za 1,9 miliarda dolarów. Transakcja, która ma potrwać od 9 do 18 miesięcy, pozwoli obu firmom zachować swoje marki. Porozumienie, które jeszcze bardziej skonsolidowałoby branżę lotniczą, prawdopodobnie czeka kontrola federalnych organów regulacyjnych.

Zakup umożliwiłby liniom Alaska Air powiększenie swojej silnej sieci połączeń na zachodnim wybrzeżu, zwiększenie obecności w jednym z najgorętszych miejsc turystycznych na świecie, uzyskanie dostępu do Azji oraz pozyskanie większej liczby pilotów, samolotów i pracowników w celu napędzania rozwoju firmy.

Przedstawiciele linii oświadczyli, że planują zachować hawajską markę, co byłoby niezwykłym posunięciem w przypadku fuzji linii lotniczych i odejściem od podejścia do Virgin America, którą firma kupiła w 2016 r. i wchłonęła.

Łącznie Alaska i Hawaiian obsłużyłyby 138 miejsc docelowych, w tym loty bez przesiadek ze Stanów Zjednoczonych na lotniska w Ameryce Środkowej, Meksyku, Azji, Australii i na Południowym Pacyfiku – podały linie lotnicze.

Przedstawiciele Alaska i Hawaiian stwierdzili również, że umowa zapewni więcej możliwości lotów na Hawaje i z Hawajów dzięki połączeniu uzupełniających się sieci obsługiwanych przez linie lotnicze.

Hawaiian łączy stan z głównymi lotniskami w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, a także Japonią, Koreą Południową, Australią i Nową Zelandią. Alaska lata po całych Stanach Zjednoczonych, a także do Meksyku i Ameryki Środkowej.

Umowa ograniczyłaby jednak także konkurencję na Hawajach, dokąd latają obie linie lotnicze. Według Cirium, dostawcy danych lotniczych, w zeszłym roku Hawaiian sprzedał około 22% wszystkich lotów na Hawaje, czyli więcej niż jakakolwiek inna linia lotnicza. W połączeniu z Alaską udział ten wzrósłby do 38%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku kolejnego konkurenta, United Airlines.

Umowa kupna prawdopodobnie zostanie również dokładnie zbadana przez federalne organy regulacyjne, które za czasów prezydenta Bidena agresywnie egzekwowały przepisy antymonopolowe, pozywając, aby zapobiec fuzjom, przejęciom i innym transakcjom, które mogłyby zagrozić konkurencji w różnych branżach, w tym w lotnictwie.

W zeszłym roku departament uniemożliwił współpracę American Airlines z JetBlue w Nowym Jorku i Bostonie. Pozywa także, aby powstrzymać JetBlue od zakupu Spirit Airlines. Mowy końcowe w tej sprawie zaplanowano na wtorek.

Wg Alaska Air zakup przyniesie jednak korzyści konsumentom i pozwoli jej lepiej konkurować z liniami lotniczymi dominującymi w branży.

Transakcja zwiększy udział linii w rynku krajowym o ponad 25%, ale jej pozycja piątej co do wielkości linii lotniczej pozostanie niezmieniona.

W Stanach Zjednoczonych branża jest zdominowana przez czterech przewoźników — Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines i United Airlines — które obecnie posiadają 80% udziału w rynku, a wszyscy osiągnęli obecną wielkość dzięki fuzjom.

Według danych federalnych United, czwarty co do wielkości przewoźnik, kontroluje około 16% rynku. Alaska kontroluje obecnie około 6,4% rynku, a po przejęciu Hawaiian Airlines udział ten wzrośnie do 8,2%. JetBlue kontroluje obecnie około 5,5% rynku, ale ta wielkość uległaby niemal podwojeniu, gdyby udało mu się sfinalizować zakup linii Spirit.

Zakup zdywersyfikuje także flotę samolotów Alaski, która eksploatuje tylko dwa typy samolotów – Boeing 737 i Embraer 175. Po przejęciu Virgin America Alaska odziedziczyła część samolotów Airbus, ale wycofywała je przez kilka lat. Hawaiian obsługuje zarówno samoloty Airbus, jak i Boeing.

Związki zawodowe reprezentujące tysiące pracowników w obu liniach, w tym pilotów, stewardów, pracowników biurowych, pracowników lotnisk i innych pracowników, powstrzymały się od wspierania lub sprzeciwiania się porozumieniu, twierdząc, że będą ściśle współpracować z liniami lotniczymi, aby zapewnić sobie korzyści z transakcji.

 

Źródło: cnn, nytimes
Foto: YouTube, istock/:Laser1987/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu