News USA
Zastrzeliła mistrzynię kolarstwa, zrobiła sobie operację plastyczną i uciekła na Kostarykę

W czwartek ława przysięgłych w Teksasie uznała za winną kobietę oskarżoną o zamordowanie w zeszłym roku wschodzącej gwiazdy kolarstwa Moriah „Mo” Wilson w wyniku zazdrości o swojego chłopaka. Ławnicy z powiatu Travis naradzali się przez około 2,5 godziny, zanim uznali 35-letnią Kaitlin Armstrong za winną morderstwa pierwszego stopnia. Teraz grozi jej nawet 99 lat więzienia.
Do zabójstwa doszło 11 maja 2022 roku. Kaitlin Armstrong postrzeliła trzykrotnie Moriah Wilson, 25-letnią elitarną zawodniczkę kolarstwa górskiego, wkrótce po tym, jak ofiara zjadła kolację z chłopakiem Armstrong, byłym zawodowym kolarzem Colinem Stricklandem.
Strickland zeznał podczas procesu, że jesienią 2021 roku miał krótką romantyczną relację z Wilson, kiedy jego związek z Armstrong miał przerwę.
Stan próbował przedstawić Armstrong jako zazdrosną dziewczynę, która miała dostęp do wiadomości tekstowych swojego chłopaka i korzystała z aplikacji geolokalizacyjnej do śledzenia rywalki.
Natomiast obrona utrzymywała, że policja zaniedbała sprawdzenie wszystkich dowodów i rozważenie innych podejrzanych.
Nie było świadków, którzy widzieli zabójstwo, a prokuratorzy budowali swoje dochodzenie przy pomocy nowoczesnych gadżetów codziennego użytku, które rutynowo śledzą ruchy człowieka.
Moriah Wilson była w Austin w maju 2022 r., aby wziąć udział w wyścigu w Hico, na południowy zachód od Fort Worth. Kiedy była w mieście, Strickland wysłał jej SMS-a z prośbą o spotkanie.
Według prokuratorów w dniu jej morderstwa Wilson i Strickland popływali w lokalnym basenie, a następnie zjedli kolację. Z policyjnego oświadczenia wynika, że mężczyzna okłamał Kaitlin Armstrong w sprawie swojego miejsca pobytu.
Strickland i Armstrong mieszkali razem, a ona miała dostęp do jego wiadomości na laptopie w ich domu – twierdzą prokuratorzy. Następnie podejrzana śledziła ruchy Wilson w aplikacji do ćwiczeń Strava i zatrzymała samochód w pobliżu mieszkania w Austin, w którym mieszkała ofiara.
Prokurator przedstawił także dane z telefonu komórkowego, nagrania wideo z monitoringu i informacje GPS, z których wynika, że jeep Armstrong okrążał miejsce morderstwa na krótko przed zabójstwem Wilson.
Po zabójstwie Kaitlin Armstrong sprzedała tego jeepa i uciekła do Kostaryki, gdzie przeszła operację plastyczną nosa oraz zmieniła kolor włosów oraz fryzurę – twierdzą śledczy. Kobieta próbowała rozpocząć nowe życie na Kostaryce jako instruktorka jogi, zanim została zatrzymana 29 czerwca ubiegłego roku.
Jako nastolatka Moriah Wilson, nazywana „Mo”, zabłysnęła jako utalentowana narciarka. Później zajęła się kolarstwem. Była specjalistką od zawodów gravelowych – stosunkowo nowej kategorii, która jest mieszanką kolarstwa szosowego i górskiego.
Wilson wygrała w 2022 roku 10 wyścigów gravelowych i była najczęściej nagradzaną Amerykanką w rajdach terenowych.
Po odczytaniu wyroku 16 listopada, bliscy Moriah Wilson uściskali się, a młodsza siostra Kaitlin Armstrong, Christie Armstrong, otwarcie płakała.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, Austin Police Department, Wilson Family
News USA
Kościół może karmić bezdomnych wedle ich potrzeb, orzekł Departament Sprawiedliwości

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) poparł w tym miesiącu Kościół Episkopalny stanu Oregon w sporze prawnym dotyczącym prowadzonego przez ten kościół od lat programu posiłków dla bezdomnych. O słusznej decyzji Departamentu, by pomagać potrzebującym wedle ich potrzeb mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Kościół episkopalny Św. Tymoteusza w Brookings w stanie Oregon od lat regularnie zapewnia posiłki bezdomnym w okolicy przez maksymalnie sześć dni w tygodniu, ale w 2021 r. miasto nakazało, aby mogło to robić tylko przez dwa dni w tygodniu.
Następnie Kościół pozwał miasto w związku z tym nakazem, a w tym tygodniu Departament Sprawiedliwości złożył oświadczenie popierające jego działania.
Departament Sprawiedliwości stwierdził w komunikacie prasowym, że nowe zarządzenie miasta może być sprzeczne z federalną ustawą o użytkowaniu gruntów religijnych i osobach zinstytucjonalizowanych (RLUIPA), która chroni osoby fizyczne, domy modlitwy i inne instytucje religijne przed dyskryminacją ze względu na przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego i zabytków.
Departament zauważył, że Św. Tymoteusz zapewnia posiłki od czterech aż do sześciu dni w tygodniu potrzebującym osobom ze swojej społeczności. Zarządzenie miasta, które zabrania kościołowi ich serwowania przez więcej niż dwa dni w tygodniu, było uznaniowe, jak stwierdził Departament Sprawiedliwości.
Nowy system pozwoleń miasta został wprowadzony w życie po skargach sąsiadów na działalność w kościele.
Departament Sprawiedliwości w swoim wniosku z szacunkiem zwrócił się do sądu o odrzucenie wniosku miasta w tej sprawie.
Na swojej stronie internetowej Św. Tymoteusz podaje, że jadłodajnia i klinika pomocowa oferują między innymi gorące posiłki cztery dni w tygodniu, prysznice w godzinach pracy i bony na pranie.
Źródło: cna
Foto: DOJ, istock/kuarmungadd/
News USA
Nie żyje Henry Kissinger – człowiek, który przez lata kształtował politykę zagraniczną USA

W środę w swoim domu zmarł Henry Kissinger, były Sekretarz Stanu USA i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, który w młodości uciekł z nazistowskich Niemiec i stał się jedną z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci polityki zagranicznej w historii Ameryki. Miał 100 lat.
Henry Kissinger był synonimem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych w latach 70-tych.
Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc w zorganizowaniu zakończenia zaangażowania wojskowego Stanów Zjednoczonych w wojnę w Wietnamie. Przypisuje mu się także tajną dyplomację, która pomogła prezydentowi Richardowi Nixonowi otworzyć komunistyczne Chiny na Stany Zjednoczone i Zachód, co zostało podkreślone wizytą Nixona w tym kraju w 1972 r.
Wielu jednak krytykowało Kissingera za bombardowania Kambodży podczas wojny w Wietnamie, które doprowadziły do powstania ludobójczego reżimu Czerwonych Khmerów, oraz za jego poparcie dla zamachu stanu przeciwko demokratycznemu rządowi w Chile.
Na Bliskim Wschodzie Henry Kissinger przeprowadził coś, co stało się znane jako „dyplomacja wahadłowa”, aby oddzielić siły izraelskie i arabskie po zakończeniu wojny Jom Kippur w 1973 roku.
Jego podejście do stosunków amerykańsko-sowieckich oparte na „odprężeniu”, które pomogło złagodzić napięcia i doprowadziło do kilku porozumień o kontroli zbrojeń, w dużej mierze determinowało postawę Stanów Zjednoczonych aż do ery Ronalda Reagana.
Jednak wielu członków Kongresu sprzeciwiło się tajności podejścia Nixona-Kissingera do polityki zagranicznej, a działacze na rzecz praw człowieka atakowali zaniedbanie przez Kissingera praw człowieka w innych krajach.
Żadna sprawa nie skomplikowała dziedzictwa Kissingera bardziej niż wojna w Wietnamie. Kiedy Nixon objął urząd w 1969 r. – po obiecaniu „tajnego planu” zakończenia wojny – w Wietnamie zginęło około 30 000 Amerykanów.
Pomimo wysiłków mających na celu przeniesienie większej odpowiedzialności bojowej na rząd Wietnamu Południowego, krytycy oskarżali Nixona i Kissingera o niepotrzebne przedłużanie wojny, która ostatecznie zakończyła się upadkiem Sajgonu w 1975 r. i śmiercią ponad 58 000 Amerykanów .
Podejmując wysoce kontrowersyjną decyzję, Henry Kissinger podzielił się Pokojową Nagrodą Nobla w 1973 r. ze swoim północnowietnamskim odpowiednikiem Le Duc Tho za zawarte w tym roku paryskie porozumienia pokojowe.
Powołując się na brak rzeczywistego pokoju w Wietnamie, Tho odmówił jej przyjęcia, a dwóch członków Komitetu Nobla złożyło rezygnację w proteście przeciwko podziałowi nagrody.
Chociaż jego era jako wpływowego architekta amerykańskiej polityki zagranicznej dobiegła końca wraz z upadkiem Nixona w wyniku skandalu Watergate, Kissinger nadal był niezależnym inicjatorem i posiadał wpływ na dyplomację USA.
„Żeby negocjować, trzeba zrozumieć sposób postrzegania drugiej strony świata. Muszą także zrozumieć naszą percepcję. Obie strony muszą podjąć decyzję, że spróbują pogodzić te różnice” – Henry Kissinger powiedział w 2008 roku Fareedowi Zakarii w CNN.
W latach 70-tych Henry Kissinger trzy lata z rzędu zajmował pierwsze miejsca w ankiecie „Najbardziej podziwianego mężczyzny” Instytutu Gallupa, a jego życie osobiste, wystąpienia publiczne i wieczory w słynnym nowojorskim klubie Studio 54 kiedyś regularnie pojawiały się na pierwszych stronach gazet.
Kissinger pozostawił żonę Nancy, dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa, Elizabeth i Davida, oraz pięcioro wnucząt.
Urodzony 27 maja 1923 roku w Furth w Niemczech Henry Kissinger, który był Żydem, uciekł przed prześladowaniami nazistowskimi i przybył do Stanów Zjednoczonych w 1938 roku.
Został naturalizowanym obywatelem w 1943 r., zanim służył w czasie II wojny światowej, a później uzyskał doktorat na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zaczął wykładać. Jednak pokusa służby publicznej przywiodła go do pracy rządowej – został doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, a następnie Sekretarzem Stanu Nixona.
Podczas ceremonii zaprzysiężenia Kissingera na sekretarza stanu w 1973 r. Nixon nazwał wydarzenie bardzo znaczącym. Po raz pierwszy w historii naturalizowany obywatel został Sekretarzem Stanu Stanów Zjednoczonych.
Po rezygnacji Nixona Kissinger nadal był Sekretarzem Stanu za prezydenta Geralda Forda, ale późniejsze lata jego urzędowania naznaczone były frustracją.
Konserwatyści w Partii Republikańskiej sprzeciwiali się jego podejściu do „odprężenia” wobec Związku Radzieckiego a Wietnam Południowy został w 1975 roku opanowany przez komunistyczny Wietnam Północny, pomimo wcześniejszych porozumień pokojowych.
Po opuszczeniu Departamentu Stanu w 1977 r. Kissinger stał się płodnym autorem podróżującym po całym świecie i międzynarodowym konsultantem.
Na krótko powrócił do rządu federalnego w 2002 r., kiedy prezydent George W. Bush mianował go na stanowisko szefa komisji badającej wydarzenia poprzedzające ataki terrorystyczne z 11 września. Jednak Kissinger złożył rezygnację zaledwie miesiąc później w wyniku pytań o potencjalny konflikt interesów.
Jego pisma i porady dotyczące geopolityki pozostają lekturą obowiązkową w środowisku zajmującym się polityką zagraniczną w Stanach Zjednoczonych i za granicą – mimo że jego krytycy pozostają równie krytyczni.
Źródło: cnn
Foto: YouTube
News USA
Mężczyzna ukradł auto na Manhattanie, rozbił go i nieźle narozrabiał..

W niedzielę w Nowym Jorku domniemany złodziej samochodów położył się przed autobusem, który zatrzymał ruch w Midtown, a następnie wskoczył na na dach SUV-a Cadillaca. A wszystko zaczęło się od tego, że ukradł samochód i zderzył się nim z taksówką – jak pokazują nagrania wideo.
Chaos na ulicy Nowego Jorku nastąpił, gdy 37-letni Terrence Brooks otworzył drzwi auta 69-letniego właściciela gdy stało ono przy skrzyżowaniu 55th Street i Broadway w niedzielę około godziny 11:00AM.
Napastnik powiedział kierowcy, że „podoba mu się ten samochód”, po czym ukradł Hyundaia Genesis i odjechał – jak wynika ze skargi kryminalnej. Ale złodziej nie dotarł daleko. Wg dokumentów sądowych dość szybko zderzył się z taksówką, gdy wjechał na czerwonym świetle w 55th Street.
Dalszy ciąg wydarzeń, które nagrali nowojorscy przechodnie był jeszcze bardziej zaskakujący – Brooks pobiegł kawałek ulicą a następnie położył się przed autobusem, zakłócając ruch na ruchliwym skrzyżowaniu. Jak widać na nagraniu, podejrzany wymachuje rękami, gdy świadkowie każą kierowcy autobusu nie ruszać z miejsca.
Kiedy Brooks w końcu wstał, zaczął uciekać przed policjantami i wskoczył na dach czarnego SUV-a Cadillaca, rozbijając przednią szybę. Na nagraniu widać, że policjanci krzyczą na niego, gdy on przechadza się po samochodzie.
Oszołomiony kierowca SUV-a ostatecznie uderzył Brooksa, a policjanci w końcu powalili go na ziemię.
Po tym szalonym incydencie policja poinformowała, że Terrence Brooks został oskarżony o kradzież samochodu i lekkomyślną jazdę.
Z dokumentów sądowych wynika, że kierowca taksówki został zabrany do szpitala z bólami prawego biodra i pleców, a jego pasażerka również została wysłana do lokalnego szpitala z powodu bólu prawego biodra.
Po postawieniu Brooksa w stan oskarżenia sędzia wyznaczył kaucję w wysokości 35 000 dolarów. Oskarżony, który w 2020 r. usłyszał zarzuty napaści za rzekome uderzenie osoby kijem, stanie przed sądem w piątek.
Źródło: foxnews
Foto: YouTube
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
W Tinley Park rządzić będzie muzyka i humor góralski. Wystąpi Kapela Ogórki i Kabaret Truteń
-
News USA4 tygodnie temu
Polak uratował życie Amerykaninowi oddając krew. „Zyskałem rodzinę w Stanach”, mówi Maciej
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Przypominamy o głosowaniu na s. Martę Cichoń, nominowaną do nagrody: Community Hero Spotlight
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Zapewnij dzieciom sukces zamiast długu. Iwona Kulpa o planowaniu studiów
-
NEWS Florida3 tygodnie temu
Polska rodzina Kowalskich zwyciężyła w procesie zwanym „Take Care of Maya”
-
News Chicago2 tygodnie temu
8600 USD miała zapłacić rodzina z Glenview za przejazd 5 mil karetką Superior Ambulance
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 dni temu
Dobromir Makowski powie o ważnych sprawach w życiu młodzieży i roli ich rodziców
-
Wisloka Chicago4 tygodnie temu
W sobotę Wisłoka Chicago zagra o finał. Rywalem będzie niepokonane Chicago Nation FC