Połącz się z nami

News Chicago

Kupujesz elektryczny pojazd? Jak najprędzej złóż wniosek o stanowy rabat

Opublikowano

dnia

Mieszkańcy Illinois mogą otrzymać rabat w wysokości 4000 dolarów na zakup pojazdu elektrycznego w ramach ogólnostanowego programu finansowanego przez podatników. Wnioski o dofinansowanie można składać do końca stycznia 2024 r., ale dobrze jest zrobić to jak najszybciej.

Agencja Ochrony Środowiska stanu Illinois, która nadzoruje stanowy program rabatowy na pojazdy elektryczne, przewiduje, że dostępne środki wyczerpią się przed końcem terminu przewidzianego na składanie wniosków. Program cieszy się dużym zainteresowaniem.

Wnioski na najnowszy cykl programu są przyjmowane od 1 listopada i można je składać do 31 stycznia 2024 r.

Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie rabatu, zainteresowane osoby powinny złożyć wniosek jak najszybciej. Zgodnie ze stroną internetową agencji, wnioski od osób o niskich dochodach będą traktowane priorytetowo.

Potencjalni odbiorcy stanowego rabatu muszą spełniać następujące wymagania:

 • Nabywca musi mieszkać w Illinois w momencie zakupu pojazdu i w momencie przyznania rabatu.
 • Pojazd należy zakupić od dealera zlokalizowanego w Illinois i posiadającego licencję Sekretarza Stanu Illinois.
 • Pojazdy wynajmowane lub leasingowane nie kwalifikują się do rabatu.
 • Pojazd nie mógł być przedmiotem wcześniejszego rabatu na pojazd elektryczny w ramach tego programu w Illinois.
 • Rabat może otrzymać wyłącznie osoba fizyczna i może otrzymać tylko jeden rabat. Przedsiębiorstwa, jednostki rządowe, organizacje i inne podmioty niebędące osobami fizycznymi nie otrzymają rabatu.
 • Wysokość rabatu nie może przekroczyć ceny zakupu pojazdu.
 • Nabywca musi zachować własność pojazdu przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy bezpośrednio po dacie zakupu pojazdu.
 • Nabywca musi ubiegać się o rabat w ciągu 90 dni od daty zakupu pojazdu.

Wybrani mieszkańcy Illinois, którzy kupili nowy lub używany pojazd w pełni elektryczny od licencjonowanego dealera w stanie, otrzymają rabat w wysokości 4000 dolarów. Wybrani kandydaci, którzy kupili motocykl w pełni elektryczny, otrzymają rabat w wysokości 1500 dolarów.

Zgromadzenie Ogólne stanu Illinois przeznaczyło na program 12 milionów dolarów w bieżącym roku finansowym, który kończy się 30 czerwca. Wnioski można składać na stronie internetowej Illinois EPA.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/SouthWorks/Scharfsinn86/

News Chicago

1000 osób planuje zwolnić huta US Steel znajdująca się w Granite City w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma US Steel wydała w tym tygodniu ostrzeżenia o zwolnieniu łącznie 1000 pracowników swojej huty w Granite City w stanie Illinois. Spodziewa się 60% z nich straci pracę z powodu nieokreślonego przestoju zakładów zajmujących się produkcją żelaza i stali. Informacja wstrząsnęła lokalną społecznością, na którą to posunięcie będzie miało poważny wpływ.

Huta US Steel zatrudnia łącznie 1300 hutników. Liczba ta zostanie zmniejszona prawie o połowę w związku z oczekiwanymi zwolnieniami 600 osób. Już we wrześniu z powodu przestoju w zakładzie zwolniono tymczasowo 400 pracowników – oni także nie powrócą do pracy.

Kongresmenka Illinois, Amy Elik, oświadczyła, że jest „zniesmaczona” i „zasmucona” decyzją firmy.

Wg Elik pracownicy Granite City i ich rodziny od dziesięcioleci zapewniają lojalną, wykwalifikowaną siłę roboczą dla przemysłu stalowego, a firma US Steel powinna zrobić wszystko, co w jej mocy, aby huta działała z pełną wydajnością. Kongresmenka nie wierzy, aby firma podejmowała takie wysiłki.

W oświadczeniu dla FOX Business firma U.S. Steel wyjaśniła czynniki, które wpłynęły na jej decyzję o wstrzymaniu na czas nieokreślony podstawowej działalności Granite City. Tłumaczy, że „plan zapewnia zrównoważenie naszej zdolności produkcyjnej w zakresie topienia z portfelem zamówień.”

Spółka dodała, że linie do walcowania i wykańczania będą w dalszym ciągu korzystać z płyt z innych zakładów, aby sprostać potrzebom klientów.

Zakład US Steel Granite City Works rozpoczął działalność w 1895 roku pod nazwą Granite City Steel. W 1905 roku zakład zatrudniał 2000 osób i produkował 20 000 ton produktów rocznie. Firma Granite City Steel została kupiona przez firmę U.S. Steel w 1927 r., która zarządza nią od tego czasu.

W latach 2015-2018 zakład doświadczył przestoju ze względu na spadające ceny, spowolnienie popytu i konkurencję z zagranicy; spowodowało to utratę 1800 miejsc pracy. Uruchomiono go ponownie w czerwcu 2018 r. po wzroście popytu, przywracając 800 miejsc pracy. W 2019 roku w zakładzie doszło do kolejnej serii zwolnień.

W roku 2023 Wielki Piec B został wyłączony z eksploatacji. Firma US Steel przypisała przestój i związane z nimi zwolnienia spadkom popytu spowodowanym strajkami United Auto Workers UAW.

Firma US Steel została założona w 1901 r. z połączenia amerykańskich ikon biznesu Andrew Carnegie, J.P. Morgana i Charlesa Schwaba, na czele których stał Elbert H. Gary, pierwszy prezes firmy.

W październiku US Steel zanotowała zysk netto za trzeci kwartał 2023 r. w wysokości 299 mln dolarów.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, US Steel Granite City Works
Czytaj dalej

News USA

Zobacz najlepiej sprzedające się samochody w 2022 r. Zwycięzcą jest Chevrolet Silverado

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakup nowego samochodu jest często wyzwaniem, zwłaszcza, że model, o którym marzysz, może być poza Twoim przedziałem cenowym, pożądany kolor może być niedostępny, a wszystko inne może zaginąć w morzu sprzecznych recenzji. Jedno z możliwych rozwiązań to podążanie za tłumem i zaufanie, że wszyscy inni wiedzą, co robią: sprawdź ranking najlepiej sprzedających się aut.

Portal giełdy samochodowej Edmunds umieścił listę najlepiej sprzedających się samochodów w 2022 r. – wg dostępnych danych z ostatniego pełnego roku. Podane w rankingu ceny są sugerowanymi cenami detalicznymi producenta. Ostateczna cena danego modelu może być nieco inna.

Oto jakie auta najczęściej kupowaliśmy w 2022 r.:

 1. Chevrolet Silverado (36 800 USD)
 2. Ford serii F (33 835 USD)
 3. Toyota RAV4 (28 475 USD)
 4. Seria Ram (38 555 USD)
 5. Toyota Camry (26 420 USD)
 6. Honda CR-V (29 500 USD)
 7. GMC Sierra (39 695 USD)
 8. Toyota Tacoma (28 600 USD)
 9. Tesla Model Y (43 990 USD)
 10. Toyota Highlander (36 620 USD)

W tym roku na amerykańskie drogi wyjechało więcej nowych egzemplarzy Chevroleta Silverado niż jakiegokolwiek innego samochodu. 5 z 10 najpopularniejszych pojazdów to pick-upy, co stanowi ostry kontrast w stosunku do szaleństwa sedanów sprzed kilkudziesięciu lat.

Dyrektor generalny Forda, Jim Farley, ogłosił, że seria F jest „drugim po iPhone’ie najcenniejszym produktem konsumenckim pod względem przychodów”.

Zainteresowanie Amerykanów tymi ponadgabarytowymi pojazdami wynika częściowo z ich wszechstronności: mogą dowieźć Cię tam, gdzie chcesz, a dodatkową zaletą jest możliwość przewiezienia wszystkiego, od artykułów spożywczych, przez drewno, po sprzęt kempingowy.

Natomiast wewnątrz są tak luksusowe, jak samochody z najwyższej półki. Zwiększona oszczędność paliwa w większych pojazdach, w tym SUV-ach, również uczyniła je atrakcyjniejszą opcją.

Nie jest jednak tak, że kupujący koniecznie potrzebują tej wszechstronności. Według CBS News milenialsi masowo kupują pick-upy, ale często nie potrzebują tyle miejsca. Stało się to bardziej samochodowym wyścigiem zbrojeń, w którym wyposażone w funkcje pojazdy są postrzegane jako symbol statusu.

Praktyczność nadal miała znaczenie: jedyny na liście sedan z napędem na benzynę, Toyota Camry, od dawna uważany jest za jeden z najbardziej niezawodnych pojazdów. Natomiast model Y Tesli to jedyny pojazd elektryczny, który znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Korzystając ze wstępnych  danych dostępnych już za rok 2023, Silverado może mieć jednak pewną konkurencję. Obecnie przewyższa go sprzedaż Forda serii F.

 

Źródło: mentalfloss
Foto: YouTube, istock/Wirestock/
Czytaj dalej

News USA

Samolot Virgin Atlantic przeleciał ocean, korzystając w 100% z paliwa zrobionego z oleju

Opublikowano

dnia

Autor:

Samolot pasażerski Virgin Atlantic napędzany w 100% ekologicznym paliwem odbył we wtorek lot z Londynu do Nowego Jorku. Tym samym Virgin został pierwszą linią lotniczą, która dokonała tego podczas lotu transatlantyckiego. Dzięki wykorzystaniu tzw. SAF maszyna wypuściła podczas lotu dużo mniej zanieczyszczeń do atmosfery.

Samolot Boeing 787, który wystartował we wtorek o godzinie 11:49AM GMT z londyńskiego lotniska Heathrow miał na swoim pokładzie jedynie założyciela Virgin, miliardera Richarda Bransona i kilka innych osób, a powrót do Londynu będzie odbywał się na konwencjonalnym paliwie do silników odrzutowych.

Samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku o godzinie 2:05PM EST (7:05PM GMT).

Linie lotnicze opierają się na paliwie wytwarzanym z odpadów, aby zmniejszyć emisję nawet o 70% dwutlenku węgla, ale wysokie koszty i ograniczone dostawy materiałów niezbędnych do produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego (Sustainable Aviation Fuel SAF) utrudniają produkcję na dużą skalę.

SAF stanowi mniej niż 0,1% całkowitego obecnie używanego na świecie paliwa do silników odrzutowych i kosztuje od trzech do pięciu razy więcej niż zwykłe paliwo do silników odrzutowych.

Samolot Virgin napędzany silnikami Rolls-Royce Trent 1000 wykonał jako pierwszy lot długodystansowy napędzany w 100% SAF. Lot przebiegł spokojnie, a wszystkie jego dane były możliwie najbardziej zbliżone do normalnego lotu.

„Minie trochę czasu, zanim uda nam się zdobyć wystarczającą ilość paliwa, aby każdy mógł latać. Ale od czegoś trzeba zacząć” – powiedział Branson w Londynie przed startem samolotu.

Lotnictwo nie jest branżą łatwą do dekarbonizacji w porównaniu z transportem drogowym i odpowiada za szacunkowo 2–3% globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Silniki do użytku komercyjnego nie mają jeszcze certyfikatu umożliwiającego latanie na paliwie zawierającym więcej niż 50% SAF, a zdecydowana większość lotów wykorzystuje znacznie mniejszą jego zawartość .

SAF jest stosowany w silnikach odrzutowych jako część mieszanki z tradycyjną naftą, ale po udanych testach naziemnych Virgin i jej partnerzy Rolls-Royce, Boeing, BP i inni uzyskali pozwolenie na latanie przy użyciu wyłącznie SAF od Federalnej Administracji Lotniczej USA oraz organów regulacyjnych z Kanady i Wielkiej Brytanii.

Paliwo SAF wykorzystane we wtorkowym locie składa się głównie ze zużytego oleju kuchennego i odpadowego tłuszczu zwierzęcego zmieszanych z niewielką ilością syntetycznej aromatycznej nafty wytwarzanej z odpadów kukurydzy, jak podaje Virgin Atlantic.

Przedstawiciele linii zapowiedzieli, że silniki samolotu zostaną teraz opróżnione z SAF i przetestowane przed powrotem do eksploatacji na zwykłym paliwie.

 

Źródło: reuters
Foto: YouTube, Virgin Atlantic
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu