Połącz się z nami

News Chicago

Sprzedaż aut na benzynę i olej napędowy zostanie zakazana w 2035 r. w Illinois?

Opublikowano

dnia

Grupa organizacji zajmujących się zdrowiem i ochroną środowiska zwraca się do stanowej komisji o wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich nowych samochodów napędzanych benzyną i dużej części ciężarówek z silnikiem Diesla do 2035 r. Powodem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.

Przyspieszenie przejścia na elektryczne ciężarówki i samochody z modeli zasilanych benzyną i olejem napędowym zmniejszy zanieczyszczenie i uratuje setki istnień ludzkich rocznie, pomagając jednocześnie Illinois w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych.

Tak argumentują organizacje w petycji złożonej w czwartek do Komisji Kontroli Zanieczyszczeń stanu Illinois, organu powołanego przez J.B. Pritzkera.

Wzorując się na polityce Kalifornii, grupy chcą, aby Illinois ustaliło harmonogram, który w ciągu następnej dekady umieści na drogach więcej pojazdów elektrycznych. Złoty Stan wprowadził takie przepisy w 2022 roku, o czym informowaliśmy tutaj.

Zgodnie z harmonogramem określonym w planie dołączonym do wniosku, począwszy od 2035 r. w Illinois dozwolona byłaby sprzedaż wyłącznie nowych samochodów elektrycznych. Przepis nie miałby wpływu na już użytkowane pojazdy w mieście.

W zależności od wielkości i klasy samochodów ciężarowych sprzedaż pojazdów napędzanych benzyną i olejem napędowym uległaby radykalnemu zmniejszeniu począwszy od 2028 r. 20% sprzedaży nowych ciężarówek z naczepą napędzanych olejem napędowym musiałoby stanowić wersje o zerowej emisji.

J.B. Pritzker opiera się wprowadzeniu takiej polityki pomimo 4 lat lobbowania ze strony zwolenników tych zmian. Przedstawiciele gubernatora twierdzą, że ocenia on wpływ takiej decyzji na przedsiębiorstwa i gałęzie przemysłu w całym stanie. Rozpatrzenie wniosku przez Komisję Kontroli Zanieczyszczeń stanu Illinois będzie sprawdzianem jej niezależności – Pritzker mianował wszystkich czterech członków organu, w którym obecnie jest jeden wakat.

Ustawa federalna sfinalizowana przez administrację prezydenta Joe Bidena w marcu nakłada na producentów nowych ciężarówek i samochodów dostawczych obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z nowych modeli, ale zwolennicy tego prawa twierdzą, że plan może zostać odrzucony w wyniku skargi sądowej lub jeśli Donald Trump wygra prezydenturę.

Badanie przeprowadzone przez Respiratory Health Association in Chicago wykazało, że ponad 400 istnień ludzkich rocznie można uratować, przechodząc na pojazdy elektryczne, które nie emitują toksycznych zanieczyszczeń wytwarzanych przez paliwa kopalne.

Zanieczyszczenia pochodzące z samochodów ciężarowych z silnikiem Diesla są głównym źródłem chronicznych problemów z oddychaniem w społecznościach Chicago, takich jak Little Village.

Wśród organizacji, które złożyły petycję są: Respiratory Health Association in Chicago, Sierra Club, Chicago Environmental Justice Network, Center for Neighborhood Technology, Natural Resources Defense Council oraz Environmental Defense Fund.
 

Źródło: suntimes
Foto: istock/tupungato/Allen Allnoch/

News Chicago

15-latek z Glenwood zwabił i zamordował Przemka Bogdanowicza z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15-latek z Glenwood został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, po tym jak w piątek, 5 lipca, zastrzelił 46-letniego mężczyznę z Chicago. Jego ofiarą był Przemek Bogdanowicz, rzekomo zwabiony przez nastolatka na spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, pod fałszywym pretekstem.

Zgłoszenia w sprawie wypadku samochodowego i strzelaniny przy ulicy 400 Longwood Drive, tuż obok szkoły podstawowej, policja otrzymała w piątek, 5 lipca, po godzinie 3.00PM.

Przemek Bogdanowicz zmarł w miejscowym szpitalu po tym, jak został postrzelony w swoim samochodzie przez dziecko, które fałszywie przedstawiło się jako osoba dorosła, gdy porozumiewali się za pomocą komunikatorów, poinformował w komunikacie prasowym szef policji Glenwood Derek Peddycord.

Według policji cel spotkania był towarzyski, ale nie ujawniono więcej szczegółów na jego temat.

Jak podano w komunikacie, 15-latek wsiadł do samochodu Bogdanowicza po przybyciu na miejsce spotkania i „w ciągu kilku chwil” wyciągnął broń i zastrzelił 46-latka. W niedzielę 15-latek został zatrzymany.

Nastolatek został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Ostatnie pożegnanie Przemka Bogdanowicza odbędzie się dzisiaj w Skaja Terrace Funeral Home, 7812 N. Milwaukee Ave., Niles IL, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM. Pogrzeb będzie miał miejsce w piątek, modlitwa rozpocznie się o godz. 10:15AM, po czym kondukt żałobny wyjedzie do kościoła Św. Jana Brebeuf na Mszę Św. o godz. 11.00AM.

Według zamieszczonych kondolencji Przemek Bogdanowicz pracował jako nauczyciel.

Źródło: chicagotribune, wgn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu