Połącz się z nami

News Chicago

Pracownicy niepełnoetatowi Columbia College w Chicago zaplanowali strajk na poniedziałek

Opublikowano

dnia

Profesorowie wydziału Columbia College w Chicago, zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin planują strajk w poniedziałek, chyba że związek osiągnie wcześniej porozumienie z administracją szkoły. Decyzja jest konsekwencją planów administracji szkolnej dotyczących redukcji setek zajęć, co według przywódców związkowych zmniejszy obciążenie pracą – a tym samym wynagrodzenie – lub zwiększy liczebność klas bez odpowiedniej podwyżki płac.

Columbia College Faculty Union CFAC, które reprezentuje około 600 członków niestacjonarnego wydziału uczelni sztuk wyzwolonych, zezwoliło na strajk w czasie głosowania trwającego od 20 do 25 października.  Według czwartkowego komunikatu prasowego związku ogłaszającego strajk, w głosowaniu wzięło udział ponad 81% członków, z których 88% poparło protest.

Diana Vallera, przewodnicząca związku zawodowego i pracująca w niepełnym wymiarze godzin wykładowca na wydziale fotografii, powiedziała, że zlikwidowanych zostanie około 340 sekcji klasowych.

Uczelnia poinformowała, że redukcje zajęć dotkną wyłącznie wykładowców pracujących w niepełnym wymiarze godzin, którzy uczą około dwóch trzecich zajęć w Columbii. Według Vallery 340 zajęć to około jednej trzeciej godzin, jaką obecnie wykonują wykładowcy pracujący w niepełnym wymiarze godzin.

Ostatni raz CFAC głosował za strajkiem w 2017 r. w sprawie ochrony miejsc pracy i wynagrodzeń, co doprowadziło do dwudniowego protestu.

W odpowiedzi na decyzję związku o poniedziałkowym strajku Columbia oświadczyła, że podejmie próbę ograniczenia zakłóceń na zajęciach uczniów. Kampus będzie otwarty i oczekuje się, że pełnoetatowi wykładowcy – którzy nie należą do związków zawodowych – będą nadal nauczać, podaje Columbia na swojej stronie internetowej.

Szkoła scharakteryzowała spór jako skupiający się na tym, że „większa część zajęć będzie teraz prowadzona przez wykładowców zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin”, a nie na tym, że ogólnie będzie mniej zajęć.

Redukcje klas są związane z tym, że Columbia stara się zmniejszyć swój deficyt, zwłaszcza po silnym uderzeniu przez pandemię Covid-19. Od 2019 r. uczelnia wydała 80 mln dolarów na deficyt, a w tym roku doda kolejne 20 mln dolarów .

Diana Vallera uważa za niesprawiedliwe, że redukcje zajęć nieproporcjonalnie dotkną wykładowców, którzy nie otrzymują świadczeń i często żyją od wypłaty do wypłaty. Zamiast tego zaproponowała, aby ciężar cięć finansowych ponieśli pracownicy o najwyższych zarobkach w Columbii.

Lambrini Lukidis, wiceprezes Columbii ds. komunikacji strategicznej i stosunków zewnętrznych, przekazała, że szkoła dokonała już cięć wydatków i zlikwidowała 124 stanowiska, głównie po stronie administracyjnej.

Columbia College Faculty Union złożył również skargę do Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy, że uczelnia naruszyła uczciwe praktyki pracy, ponieważ uczelnia zdecydowała się na skrócenie kursów bez konsultacji ze związkiem zawodowym, podczas gdy związek aktywnie negocjował w sierpniu nowy kontrakt ze szkołą.

Następna sesja negocjacyjna między związkiem a uczelnią zaplanowana jest na czwartek.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Columbia College

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na rodzinne czwartkowe wieczory. Jutro z kulturą japońską

Opublikowano

dnia

Autor:

W Morton Arboretum trwają letnie wydarzenia Thursday Family Nights. Mieszkańcy Chicago i okolic mogą na nowo odkryć ponadczasową magię wieczoru na świeżym powietrzu i spędzać je z bliskimi w pięknym, parkowym otoczeniu. Już jutro będzie to specjalne wydarzenie tej serii – Nihon Night.

W jeden czwartek każdego letniego miesiąca – czyli jeszcze 25 lipca i 15 sierpnia – zwiedzający mogą także przebywać w ogrodzie do godziny 8:00PM z okazji specjalnych, tematycznych spotkań z serii Thursday Family Nights.

Te dwa wydarzenia obejmują tematykę kultury japońskiej (Nihon Night) i dziedzictwa latynoskiego (Noche de Familia). Uczestnicy będą mogli spróbować tradycyjnego rzemiosła, skosztować wyśmienitych potraw oraz poznać historię i tradycje każdej kultury.

Jutrzejsza Nihon Night obejmuje m.in.: sztukę japońskiego układania kwiatów, tworzenia latawców, origami, oraz piękną ceremonię puszczania latarni na wodę Tōro Nagashi (zachęca się uczestników do zakupu latarni w Internecie przed wydarzeniem). W trakcie wydarzenia serwowane będzie japońskie jedzenie a goście posłuchają japońskiej muzyki.

Wstęp na specjalne Thursday Family Nights dla członków Arboretum jest bezpłatny. Bilety dla gości kosztują 5 dolarów i należy je zakupić z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetu. Bilet obejmuje wstęp do Arboretum po godzinie 5:00PM. Goście chcący odwiedzić Arboretum przed godziną 5:00PM muszą wykupić bilet wstępu ogólnego.

Wonder Woods Mini Golf, którego inaugurację zapowiadaliśmy tutaj, jest otwarty do późna w czwartkowe wieczory rodzinne. Pomysłowa i edukacyjna gra o tematyce dotyczącej drzew została specjalnie zaprojektowana dla Arboretum przy pomocy pracujących tu naukowców.

Bilety na Wonder Woods Mini Golf należy kupić online z wyprzedzeniem na konkretny, zarezerwowany przedział czasowy.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook wysyła pieniądze. Dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku ponad 10 000 właścicieli nieruchomości w powiecie Cook nadpłaciło podatek od nieruchomości. Biuro Skarbnika rozpoczęło wysyłanie automatycznych zwrotów wartych łącznie 22 milionów dolarów.

Według Skarbnika Powiatu Cook, Marii Pappas, w nadchodzących dniach biuro wypłaci 22 miliony dolarów zwrotu. W większości przypadków osoby kwalifikujące się do jego otrzymania nie będą musiały składać wniosków ani wypełniać żadnych dokumentów.

W przypadku wielu seniorów i innych osób wartość ulg podatkowych jest większa niż kwota naliczonego podatku od nieruchomości, jak informuje Maria Pappas.

Prawie 6 tys. z tych zwrotów będzie wydanych w formie depozytów, a reszta zostanie wypłacona w postaci czeków do 9 sierpnia.

Jeśli mieszkańcy uważają, że przysługuje im zwrot pieniędzy, mogą odwiedzić stronę internetową Skarbnika Powiatu Cook, a następnie wybrać opcję „Your Property Tax Overview” i wprowadzić swój adres.

Urzędnicy twierdzą, że większość zwrotów trafi do właścicieli domów, którzy korzystają z różnych ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.

Od uruchomienia programu automatycznych zwrotów w 2018 r., biuro Pappas zwróciło około 143,2 mln dolarów nadpłaconych podatków ponad 165 114 właścicielom nieruchomości, bez konieczności składania wniosków.

Podatek od nieruchomości płatny jest w dwóch rocznych ratach. Rachunki za pierwszą ratę to szacunkowa wysokość 55% całkowitego rachunku właściciela nieruchomości za poprzedni rok. Termin płatności pierwszej raty za rok 2023 przypadał 1 marca. Termin płatności drugiej raty rachunków za rok 2023 przypada 1 sierpnia.

 

Źródło: nbc, Cook County Treasurer’s Office
Foto: istock
Czytaj dalej

News Chicago

Eksplozja łodzi na Jeziorze Michigan spowodowała poważne obrażenia dwóch osób

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek dwóch mężczyzn zostało przetransportowanych do szpitala w poważnym stanie po tym, jak ich łódź eksplodowała na Jeziorze Michigan w pobliżu Waukegan. Zastępcy szeryfa powiatu Lake odpowiedzieli na zgłoszenie około 3:00PM w North Point Marina na północnych przedmieściach Winthrop Harbor IL.

Biuro szeryfa podało, że świadek eksplozji pomógł już sprowadzić pasażerów łodzi na brzeg, zanim służby przybyły na miejsce zdarzenia. Pływająca w okolicy łódź uratowała dwie ofiary i przetransportowała je do portu i przystani w Waukegan pod adresem 55 South Harbour Place.

Ofiary, 46-letni mężczyzna ze stanu Waszyngton i 55-letni mężczyzna z Franklin Park, zostali zabrani do Vista Medical Center East w Waukegan na leczenie z powodu oparzeń i zatrucia dymem.

Urzędnicy podali, że ich łódź długa na 25 stóp została odnaleziona w płomieniach około 2 mile na północny wschód od portu Waukegan. Łódź płonęła przez kolejne półtorej godziny, po czym zatonęła.

Na wezwanie dotyczące eksplozji odpowiedziały także straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois i jednostka morska Biura Szeryfa Powiatu Lake.

Na przybycie łodzi do portu czekali ratownicy medyczni. Poproszono o helikoptery medyczne, ale były one niedostępne ze względu na warunki pogodowe.

Według Zastępcy Szefa Biura Szeryfa Powiatu Lake, Christophera Covelli, obaj mężczyźni są w poważnym stanie, mają poparzenia i objawy zatrucia dymem. Przyczynę eksplozji bada policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu