Połącz się z nami

News Chicago

Mimo ostrych sprzeciwów miasto oficjalnie potwierdziło: w Brighton Park powstanie obóz dla imigrantów

Opublikowano

dnia

Pomimo protestów lokalnej społeczności i nalegania miejscowej radnej, która nie miała nic wspólnego z tą decyzją, władze miasta potwierdziły w poniedziałkowy wieczór swój zamiar przekształcenia kontrowersyjnego miejsca w Brighton Park w schronisko namiotowe dla migrantów. W czwartek w związku z tymi planami doszło do ataku protestujących na Radną Julię Ramirez i jej pomocnika.

„Miasto Chicago identyfikuje w całym mieście opłacalne lokalizacje pod budowę obozów bazowych jako alternatywy dla nowo przybyłych śpiących na zewnątrz, w O’Hare i na piętrach komisariatów policji, gdy zima szybko się zbliża” – czytamy w oświadczeniu biura burmistrza.

„Lokalizacja pod adresem 38th i California Ave. wydaje się wykonalna i planujemy zbudować w tym miejscu tymczasowe schronienie”.

Oświadczenie to jest pierwszym wyraźnym potwierdzeniem przez miasto, że oficjalnie wyznaczyło lokalizację w 12. Okręgu po tym, jak niedawno zauważono służby miejskie pracujące na dużym terenie w pobliżu Stevenson Expressway.

Orzeczenie to nadeszło po kontrowersyjnym proteście, który miał miejsce w zeszły czwartek, podczas którego doszło do fizycznego ataku na Radną Julię Ramirez (12. Okręg) i jej pomocnika. O wydarzeniu pisaliśmy 20 października.

„Biuro burmistrza nie konsultowało się ze mną ani z moim biurem w sprawie obecnych planów budowy tymczasowego schroniska dla 1500 osób przy 38th i California Ave.” – zapewniła Ramirez w liście opublikowanym późnym wieczorem w niedzielę.

Jak wynika z dokumentu planistycznego dołączonego do oświadczenia burmistrza, obiekt faktycznie „może służyć co najmniej 2000 członków rodzin z dziećmi”.

Miasto oceniało to miejsce co najmniej od zeszłego tygodnia i oświadczyło, że powiadomi mieszkańców o wyniku ostatecznej oceny i udostępni dalsze szczegóły operacyjne przed umieszczeniem w obiekcie jakichkolwiek osób.

Oceny obejmowały „przycięcie drzew, usunięcie martwych drzew, usunięcie gruzu, klasyfikację terenu pod kątem warunków niebezpiecznych, oświetlenie terenów wokół obiektu, naprawę oświetlenia alejek, sprawdzenie, czy istnieją linie wodociągowe i kanalizacyjne, wykonanie różnych ocen środowiskowych oraz doprowadzenie wody i ścieków do serwisu.”

Właścicielem miejsca pod adresem 3708 S. California Ave. jest Barnacares Corp.

Jak wynika z dokumentu planowania, po zakończeniu pozostałych ocen miasto powiadomi wykonawcę, a dostarczenie sprzętu/materiałów na plac budowy zajmie co najmniej 96 godzin. Następnie „montaż, wyposażenie i przetestowanie systemów przed powitaniem mieszkańców zajmie kilka dni”.

Według Chicagowskiego Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji w poniedziałek na schronienie czekało ponad 3000 omigrantów, ale oczekuje się, że tempo ich napływu jeszcze przyspieszy.

Od końca sierpnia 2022 r. do Chicago przybyło prawie 20 000 imigrantów. Prawie 12 000 przebywa w schroniskach miejskich, ale tysiące zaczęły spać na zewnątrz w pobliżu komisariatów policji.

Radny Carlos Ramirez-Rosa (35. Okręg), przewodniczący Rady Miejskiej Johnsona, przytoczył te warunki, broniąc planu burmistrza w poniedziałek.

„Należy podjąć trudne decyzje i [Johnson] podejmuje te trudne decyzje” – powiedział Ramirez-Rosa.

Bronił także oświadczenia Radnej Julii Ramirez, twierdząc, że miała ona pełne prawo potępić „dezinformację”, która została wykorzystana przeciwko niej.

Dodał, że mieszkańcy Brighton Park mają prawo protestować przeciwko zimowej bazie. Jednak „ksenofobia i nastroje antyimigracyjne, które, jak widzieliśmy, doprowadziły do przemocy” wobec Ramirez i jej głównego doradcy w zeszłym tygodniu, były „całkowicie nie do przyjęcia i należy położyć kres”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na rodzinne czwartkowe wieczory. Jutro z kulturą japońską

Opublikowano

dnia

Autor:

W Morton Arboretum trwają letnie wydarzenia Thursday Family Nights. Mieszkańcy Chicago i okolic mogą na nowo odkryć ponadczasową magię wieczoru na świeżym powietrzu i spędzać je z bliskimi w pięknym, parkowym otoczeniu. Już jutro będzie to specjalne wydarzenie tej serii – Nihon Night.

W jeden czwartek każdego letniego miesiąca – czyli jeszcze 25 lipca i 15 sierpnia – zwiedzający mogą także przebywać w ogrodzie do godziny 8:00PM z okazji specjalnych, tematycznych spotkań z serii Thursday Family Nights.

Te dwa wydarzenia obejmują tematykę kultury japońskiej (Nihon Night) i dziedzictwa latynoskiego (Noche de Familia). Uczestnicy będą mogli spróbować tradycyjnego rzemiosła, skosztować wyśmienitych potraw oraz poznać historię i tradycje każdej kultury.

Jutrzejsza Nihon Night obejmuje m.in.: sztukę japońskiego układania kwiatów, tworzenia latawców, origami, oraz piękną ceremonię puszczania latarni na wodę Tōro Nagashi (zachęca się uczestników do zakupu latarni w Internecie przed wydarzeniem). W trakcie wydarzenia serwowane będzie japońskie jedzenie a goście posłuchają japońskiej muzyki.

Wstęp na specjalne Thursday Family Nights dla członków Arboretum jest bezpłatny. Bilety dla gości kosztują 5 dolarów i należy je zakupić z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetu. Bilet obejmuje wstęp do Arboretum po godzinie 5:00PM. Goście chcący odwiedzić Arboretum przed godziną 5:00PM muszą wykupić bilet wstępu ogólnego.

Wonder Woods Mini Golf, którego inaugurację zapowiadaliśmy tutaj, jest otwarty do późna w czwartkowe wieczory rodzinne. Pomysłowa i edukacyjna gra o tematyce dotyczącej drzew została specjalnie zaprojektowana dla Arboretum przy pomocy pracujących tu naukowców.

Bilety na Wonder Woods Mini Golf należy kupić online z wyprzedzeniem na konkretny, zarezerwowany przedział czasowy.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook wysyła pieniądze. Dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku ponad 10 000 właścicieli nieruchomości w powiecie Cook nadpłaciło podatek od nieruchomości. Biuro Skarbnika rozpoczęło wysyłanie automatycznych zwrotów wartych łącznie 22 milionów dolarów.

Według Skarbnika Powiatu Cook, Marii Pappas, w nadchodzących dniach biuro wypłaci 22 miliony dolarów zwrotu. W większości przypadków osoby kwalifikujące się do jego otrzymania nie będą musiały składać wniosków ani wypełniać żadnych dokumentów.

W przypadku wielu seniorów i innych osób wartość ulg podatkowych jest większa niż kwota naliczonego podatku od nieruchomości, jak informuje Maria Pappas.

Prawie 6 tys. z tych zwrotów będzie wydanych w formie depozytów, a reszta zostanie wypłacona w postaci czeków do 9 sierpnia.

Jeśli mieszkańcy uważają, że przysługuje im zwrot pieniędzy, mogą odwiedzić stronę internetową Skarbnika Powiatu Cook, a następnie wybrać opcję „Your Property Tax Overview” i wprowadzić swój adres.

Urzędnicy twierdzą, że większość zwrotów trafi do właścicieli domów, którzy korzystają z różnych ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.

Od uruchomienia programu automatycznych zwrotów w 2018 r., biuro Pappas zwróciło około 143,2 mln dolarów nadpłaconych podatków ponad 165 114 właścicielom nieruchomości, bez konieczności składania wniosków.

Podatek od nieruchomości płatny jest w dwóch rocznych ratach. Rachunki za pierwszą ratę to szacunkowa wysokość 55% całkowitego rachunku właściciela nieruchomości za poprzedni rok. Termin płatności pierwszej raty za rok 2023 przypadał 1 marca. Termin płatności drugiej raty rachunków za rok 2023 przypada 1 sierpnia.

 

Źródło: nbc, Cook County Treasurer’s Office
Foto: istock
Czytaj dalej

News Chicago

Eksplozja łodzi na Jeziorze Michigan spowodowała poważne obrażenia dwóch osób

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek dwóch mężczyzn zostało przetransportowanych do szpitala w poważnym stanie po tym, jak ich łódź eksplodowała na Jeziorze Michigan w pobliżu Waukegan. Zastępcy szeryfa powiatu Lake odpowiedzieli na zgłoszenie około 3:00PM w North Point Marina na północnych przedmieściach Winthrop Harbor IL.

Biuro szeryfa podało, że świadek eksplozji pomógł już sprowadzić pasażerów łodzi na brzeg, zanim służby przybyły na miejsce zdarzenia. Pływająca w okolicy łódź uratowała dwie ofiary i przetransportowała je do portu i przystani w Waukegan pod adresem 55 South Harbour Place.

Ofiary, 46-letni mężczyzna ze stanu Waszyngton i 55-letni mężczyzna z Franklin Park, zostali zabrani do Vista Medical Center East w Waukegan na leczenie z powodu oparzeń i zatrucia dymem.

Urzędnicy podali, że ich łódź długa na 25 stóp została odnaleziona w płomieniach około 2 mile na północny wschód od portu Waukegan. Łódź płonęła przez kolejne półtorej godziny, po czym zatonęła.

Na wezwanie dotyczące eksplozji odpowiedziały także straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois i jednostka morska Biura Szeryfa Powiatu Lake.

Na przybycie łodzi do portu czekali ratownicy medyczni. Poproszono o helikoptery medyczne, ale były one niedostępne ze względu na warunki pogodowe.

Według Zastępcy Szefa Biura Szeryfa Powiatu Lake, Christophera Covelli, obaj mężczyźni są w poważnym stanie, mają poparzenia i objawy zatrucia dymem. Przyczynę eksplozji bada policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu