Połącz się z nami

News Chicago

Nienawiść nie ma domu w Illinois. Pritzker apelował o solidarność w związku z konfliktem Izrael-Hamas

Opublikowano

dnia

W poniedziałek gubernator J.B. Pritzker nawoływał mieszkańców do wyrzeczenia się nienawiści i okazywania solidarności ze swoimi muzułmańskimi i żydowskimi sąsiadami, w związku ze wzrostem liczby przestępstw z nienawiści w Illinois od czasu rozpoczęcia wojny między Izraelem a Hamasem.

„Nienawiść nie ma domu tutaj, w Illinois. To wyrażenie, którego używam od czasu do czasu, ale nienawiść zawsze w podstępny sposób próbuje się wkroczyć, jeśli na to pozwolimy. Musimy więc zjednoczyć się, aby odrzucić tę decyzję” – powiedział J.B. Pritzker w otoczeniu członków Arabsko-Amerykańskiej Izby Adwokackiej na konferencji prasowej w Chicago.

„Stoimy tutaj zjednoczeni niezależnie od religii i pochodzenia etnicznego, aby wyrzec się nienawiści. Aby pokazać naszym muzułmańskim i żydowskim sąsiadom, że stoimy po ich stronie i wytyczyć nowy kurs solidarności, sprawiedliwości i człowieczeństwa” – powiedział gubernator.

Pritzker ostrzegł, że w następstwie wojny w Illinois zaobserwowano „alarmujący wzrost” antyarabizmu, islamofobii i antysemityzmu. Zauważył również, że „nienawiść w Internecie gwałtownie wzrosła” na wszystkich platformach mediów społecznościowych – celem ataków są meczety, synagogi i inne miejsca kultu w całym kraju.

„Palestyńczycy, Arabowie i Żydzi od Chicago przez Dearborn [Michigan] po Nowy Jork szerzą groźby na lewo i prawo. Naprawdę troszczę się o bezpieczeństwo osobiste ludzi. Groźby mogą przerodzić się w przemoc” – powiedział Pritzker.

Zapytany, czy stan powinien wprowadzić surowsze kary za przestępstwa z nienawiści, gubernator nalegał, aby zamiast tego społeczności stanęły w obronie swoich sąsiadów i zjednoczyły się przeciwko nienawiści.

„Potrzebujemy silniejszych działań w naszych społecznościach, aby przeciwstawić się mowie nienawiści i przestępstwom z nienawiści” – powiedział Pritzker.

Od początku wojny, która wybuchła 7 października, dwie szkoły muzułmańskie w rejonie Chicago otrzymały brutalne groźby, mężczyzna z przedmieść został oskarżony o przestępstwo z nienawiści za grożenie zastrzeleniem dwóch muzułmanów, a inny mężczyzna z przedmieść rzekomo powiedział kobiecie: „Wracaj do swojego kraju”.

6-letni palestyński Amerykanin Wadea Al-Fayoume został bestialsko zamordowany ze względu na swoje pochodzenie etniczne i wiarę muzułmańską.

W niedzielę dwie osoby zostały zatrzymane przez policję po tym, jak jeden z mężczyzn rzekomo oddał strzał w powietrze w pobliżu grupy propalestyńskich demonstrantów protestujących przeciwko izraelskiemu wydarzeniu solidarnościowemu na północnych przedmieściach Skokie.

Prokurator Generalny stanu Illinois Kwame Raoul powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wojna spowodowała „niedopuszczalny wzrost” retoryki nienawiści, a w niektórych przypadkach także przestępczą przemoc.

Poinformował, że dzięki funduszom Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych jego biuro pomaga szkolić partnerów organów ścigania w zakresie identyfikowania przestępstw z nienawiści i zapewniania ich prawidłowego zgłaszania.

Raoul nalegał również, aby obywatele dzwonili do wydziału praw obywatelskich jego biura pod numer (877) 581-3692 w celu zgłaszania wszelkich przestępstw z nienawiści.

„Jedną rzeczą, która nie podlega dyskusji, jest to, że prawo obowiązujące w stanie Illinois nie toleruje nienawiści” – powiedział Raoul.

William Haddad, założyciel i prezes Arabsko-Amerykańskiej Izby Adwokackiej, szczegółowo opisał wiele przypadków dyskryminacji i nienawiści, których członkowie społeczności arabsko-amerykańskiej doświadczyli od początku wojny.

„Z przykrością muszę stwierdzić, że fala przestępstw z nienawiści wobec arabskich Amerykanów i muzułmanów znacznie przekracza to, co widzieliśmy po 11 września, znacznie przewyższa to, co widzieliśmy podczas prawyborów prezydenckich w 2016 r., kiedy w Karolinie Północnej doszło do morderstw oraz w Teksasie” – stwierdził Haddad.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Błąd sprzedawcy z Michigan okazał się wielką wygraną dla gracza na loterii z Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

60-letni Michael Sopejstal dostał znacznie więcej, niż prosił, kupując los na loterię na stacji benzynowej GoLo, w New Buffalo w Michigan. Mieszkaniec Illinois kupił tam we wrześniu los na loterię i wygrał dzięki pomyłce sprzedawcy.

Michael Sopejstal co kilka tygodni jeździ do Michigan, aby zjeść obiad w swojej ulubionej restauracji i zazwyczaj podczas pobytu w mieście kupuje los na loterię Lucky For Life.

„Poprosiłem sprzedawcę o bilet na 10 losowań, ale on przypadkowo wydrukował mi los z 10 typowaniami na jedno losowanie. Powiedziałem mu, że i tak wezmę – dodaje. Jak się okazało, była to dobra decyzja” – powiedział Sopejstal urzędnikom loterii.

Okazało się, że los ten ostatecznie odpowiadał pięciu białym kulom wylosowanym 17 września – czyli o numerach 11, 15, 17, 24 i 48 – co pozwoliło mu zarobić dożywotnio sumę 25 000 dolarów rocznie.

Zwycięzca mógł także skorzystać z opcji ryczałtu w wysokości 390 000 dolarów zamiast dożywotniej renty i  Michael Sopejstal tą opcję właśnie wybrał. Wygraną 60-latek planuje przeznaczyć na podróże, ale część pieniędzy chce zaoszczędzić.

Jak tłumaczy strona Michigan Lottery Connect za 2 dolary obstawiający „Lucky For Life” mają szansę wygrania głównej nagrody – tysiąca dolarów dziennie na resztę życia – muszą jednak trafić pięć zwycięskich liczb z zakresu od 1 do 48 oraz Lucky Ball z zakresu od 1 do 18.

Gracze, którzy trafią pięć zwycięskich liczb, ale nie trafią Lucky Ball, tak jak Michael Sopejstal, wygrywają 25 tys. dolarów rocznie do końca życia.

 

Źródło: nbc
Foto: Michigan Lottery, Google Maps, istock/RAUL RODRIGUEZ/
Czytaj dalej

News Chicago

Dwa nowe schroniska dla imigrantów w Chicago sfinansuje stan wykładając 65 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy stanowi wydadzą 65 milionów dolarów na budowę zimowego obozu w Brighton Park i przekształcenie pustej apteki CVS w Little Village w schronisko. Te miejsca zapewnią schronienie tysiącom migrantów, którym grozi ryzyko śmierci na ulicach Chicago teraz, gdy zapanowała zimowa pogoda. Plan wydatków ogłosiło w poniedziałek biuro gubernatora J.B. Pritzkera.

Urzędnicy twierdzą, że te dwa schroniska będą w stanie pomieścić w sumie aż 2200 migrantów. Budowa obu schronów ma się rozpocząć w tym tygodniu, a pierwsi ludzie będą mogli się do nich wprowadzić już w przyszłym tygodniu.

Według danych miejskich do poniedziałkowego poranka po raz pierwszy od miesięcy na komisariatach policji w całym mieście przebywa mniej niż 1200 migrantów, a kolejnych 165 osób koczuje na międzynarodowym lotnisku O’Hare.

Urzędnicy stanowi twierdzą, że łóżka w nowych schroniskach będą priorytetowo przeznaczone dla rodzin i osób niepełnosprawnych, które obecnie śpią na świeżym powietrzu, na komisariatach policji i na O’Hare.

Choć miejsca te będą częścią miejskiego systemu schronisk, na ich budowę i świadczenie usług zostaną wykorzystane fundusze stanowe. Obecnie w schroniskach prowadzonych przez miasta znajduje się prawie 12 800 migrantów, co jest najwyższym wynikiem w historii Chicago.

J.B. Pritzker ogłosił 16 listopada, że stan wyda dodatkowe 160 milionów dolarów na opiekę nad migrantami, legalnie przebywających w kraju po złożeniu wniosku o azyl. W sumie ponad 22 600 mężczyzn, kobiet i dzieci wysłano do Chicago autobusami opłaconymi przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta.

Zimowy obóz namiotowy w Brighton Park ma zostać otwarty pomimo sprzeciwu Radnej Julii Ramirez (12. Okręg), wg której zanieczyszczenie środowiska odkryte na tym terenie sprawia, że wykorzystywanie go jako schronienia dla migrantów jest niebezpieczne. Cały czas protestują także okoliczni mieszkańcy.

Ale rzecznik Brandona Johnsona, Ronnie Reese twierdzi, że władze miasta są „pewne, że nieruchomość będzie nadawać się do celu, do jakiego będzie wykorzystana”. W nadchodzących dniach urzędnicy udostępnią więcej informacji na temat oceny oddziaływania obiektu na środowisko.

Urzędnicy stanowi zapowiedzieli, że migranci nie wprowadzą się do obozu w Brighton Park „dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie kwestie związane z ochroną środowiska”.

Miasto będzie płacić właścicielom działek przy 38th Street i California Avenue 91 400 dolarów miesięcznie za dzierżawę gruntu, zgodnie z warunkami porozumienia osiągniętego w październiku.

W obozie w Brighton Park będą znajdować się oddzielne namioty do spania, obsługi spraw, posiłków, pryszniców i toalet. Urzędnicy podają, że początkowo pomieści on 500 osób, a następnie zostanie powiększony do 2000 osób. Oczekuje się, że drugi obóz namiotowy dla migrantów zostanie zbudowany przy ulicach 115. i Halsted – podają władze.

Po uruchomieniu nowych schronisk większość osób, które się do nich wprowadzą, będzie mogła przebywać w nich nie dłużej niż 60 dni, zgodnie z nowymi zasadami ogłoszonymi przez Brandona Johnsona.

Finansowany przez państwo program oferujący migrantom sześciomiesięczną pomoc w wynajmie nie jest już dostępny, co budzi obawy, że nowe limity zasobów dla migrantów zaostrzą problem bezdomności w Chicago i narażą te osoby na surowe warunki zimowe oraz ryzyko stania się ofiarą przestępstwa lub przemocy.

Drugie miejsce dla imigrantów to pusty budynek dawnej apteki CVS przy 26th Street i Pulaski Road. Propozycja jego wykorzystania była od miesięcy źródłem napięć między urzędnikami stanowymi i miejskimi. Wg urzędników stanowych władze miasta odrzuciły ich ofertę otwarcia schroniska w aptece znajdującej się niedaleko centrum Little Village, często postrzeganej jako centrum kultury latynoskiej w Chicago.

Urzędnicy miejscy zaprzeczyli temu, składając winę za opóźnienie kwestii schroniska przejściu od administracji Lightfoot do administracji Johnsona i problemowi własności nieruchomości.

Oprócz 65 milionów dolarów, które stan Illinois wyda na budowę i eksploatację dwóch nowych schronów, urzędnicy stanowi wydadzą dodatkowe 65 milionów dolarów na pomoc migrantom w ubieganiu się o pozwolenia na pracę, w uzyskaniu pomocy mieszkaniowej i przeprowadzce do stałego miejsca zamieszkania.

Pozostałe 30 milionów dolarów zostanie wykorzystane na utworzenie stanowego ośrodka przyjmowania imigrantów, który będzie zajmował się przyjmowaniem migrantów po ich przybyciu do Chicago, a następnie wysyłał ich na komisariat policji.

Umożliwi to urzędnikom pomoc tym, którzy nie chcą pozostać w mieście, w dotarciu do miejsca docelowego, przy jednoczesnym lepszym monitorowaniu tych, którzy chcą pozostać w Chicago.

Urzędnicy stanowi podali, że pomiędzy sierpniem 2022 r., kiedy przyjechały pierwsze autobusy z Teksasu, a 15 listopada, stan wydał na opiekę nad migrantami 478 mln dolarów.

Natomiast Rada Miasta Chicago wydała 56 milionów dolarów z funduszy miejskich na opiekę nad migrantami w 2023 roku i przeznaczyła dodatkowe 150 milionów dolarów w ramach planu wydatków na 2024 rok.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, Google Maps
Czytaj dalej

News Chicago

W poniedziałek wieczorem na kampusie Northwestern University w Chicago padły strzały

Opublikowano

dnia

Autor:

Krótko po godzinie 9:00PM Northwestern University opublikował na swojej stronie internetowej informację, że policja chicagowska i policja Northwestern odpowiedziały na doniesienia o strzałach oddanych na terenie kampusu Streeterville. Do strzelaniny rzekomo doszło przed Wieboldt Hall przy Chicago Avenue. Nikogo nie aresztowano.

Około 9:30PM Northwestern opublikował aktualizację, z której wynika, że sytuacja na kampusie „została zabezpieczona”. Uczelnia nie podała żadnych dalszych informacji w sprawie incydentu.

Wg zeznań świadka, około 9:06PM na ulicy 300 East Chicago Avenue rozpoczęła się duża bójka, kiedy kobieta wyciągnęła pistolet i oddała strzały. Według chicagowskiej policji tłum następnie uciekł z miejsca zdarzenia.

We wcześniejszym ostrzeżeniu skierowanym do społeczności Northwestern nakazano mieszkańcom kampusu schronić się, „zamknąć i/lub zabarykadować drzwi” oraz „uciekać, ukrywać się, walczyć” (“Run, Hide, Fight”) ze względu na „aktywne zagrożenie”.

Nie zgłoszono żadnych obrażeń. Policja w Chicago kontynuuje dochodzenie.

Dalsze informacje dotyczące zdarzenia nie są dostępne.

 

Źródło: nbc, suntimes
Foto: istock/Daniel Tadevosyan/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu