News USA
Kard. Parolin: atak na Izrael był nieludzki, uzasadniona obrona niech nie uderza w ludność cywilną

Watykańskie media w rozmowie z kardynałem sekretarzem stanu: priorytetem jest uwolnienie zakładników, Stolica Apostolska pozostaje gotowa na wszelkie niezbędne mediacje.
„Stolica Apostolska jest gotowa na każdą potrzebną mediację, jak zawsze…”. Kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu, sześć dni po ataku terrorystycznym na Izrael, określa napaść dokonaną w ostatnią sobotę jako „nieludzki” i przywołuje apel Papieża Franciszka o uwolnienie wszystkich zakładników znajdujących się w rękach Hamasu.
Kard. Parolin wzywa do proporcjonalności w uzasadnionej obronie Izraela, wyrażając troskę o cywilne ofiary bombardowań Strefy Gazy i powtarza, że pomimo tego, co się dzieje, dla prawdziwie sprawiedliwego pokoju musimy dojść do rozwiązania dwupaństwowego, „które pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie”.
Eminencjo, wszystkie konflikty są okropne. Niemniej jednak na podstawie tego, co dowiadujemy się począwszy od świtu ubiegłej soboty, jawią się nam ciągle rosnące okropności, których wcześniej nigdy nie widzieliśmy. Mamy do czynienia z całkowitym zatraceniem człowieczeństwa. Czy według Eminencji istnieje jeszcze jakaś możliwość, by uniknąć czegoś gorszego?
Atak terrorystyczny dokonany przez Hamas i inne ugrupowania wojskowe w zeszłą sobotę przeciw tysiącom Izraelitów, którzy przygotowywali się do świętowania dnia Simchat Torah, na zakończenie tygodnia święta Sukkot, jest nieludzki. Stolica Apostolska wyraża całkowite i stanowcze potępienie.
Jesteśmy także zatroskani o mężczyzn, kobiety, dzieci i starców zatrzymanych jako zakładnicy w Gazie.
Wyrażamy naszą bliskość względem poszkodowanych rodzin, które w przeważającej większości są żydowskie, modlimy się za nie, za wszystkich, którzy są jeszcze w szoku, za rannych. Trzeba koniecznie odzyskać zmysł rozumowania, porzucić ślepą logikę nienawiści i odrzucić przemoc jako rozwiązanie.
Napadnięci mają prawo do obrony, ale także i należąca się prawem obrona musi przestrzegać wymogu proporcjonalności.
Nie wiem, jaka może istnieć przestrzeń dla dialogu między Izraelem a wojskiem Hamasu, ale gdyby była i mamy nadzieję, że jest, trzeba by od razu go podjąć i to bezzwłocznie. A to dlatego, by uniknąć dalszego rozlewu krwi, jak dzieje się to w Gazie, gdzie z powodu ataków wojska izraelskiego jest wiele niewinnych ofiar cywilnych.
Papież Franciszek podkreśla, że pokój buduje się na sprawiedliwości. Nie istnieje pokój, który nie byłby sprawiedliwy. W jaki sposób przejawia się dzisiaj ten wymóg sprawiedliwości dla obu stron konfliktu?
Pokój nie może się opiera na niczym innym niż na sprawiedliwości. Rzymianie lubili mówić: „Opus iustitiae pax”; nie może być pokoju między ludźmi bez sprawiedliwości. Wydaje mi się, że największą możliwą sprawiedliwością w Ziemi Świętej jest utworzenie dwóch państw, co pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom większej ich części.
To rozwiązanie, które jest przewidziane przez wspólnotę międzynarodową, wydało się ostatnio niektórym, zarówno z jednej jak i drugiej strony, niemożliwe już do zrealizowania. Dla innych nie wchodziło to nigdy w rachubę. Stolica Apostolska myśli zdecydowanie inaczej i nadal to popiera.
Teraz jednak, co jest słuszne? Słuszne jest natychmiastowe zwrócenie zakładników, nawet tych przetrzymywanych przez Hamas od czasu poprzednich konfliktów: w tym sensie zdecydowanie ponawiam żywy apel wystosowany i powtórzony przez Ojca Świętego Franciszka w ostatnich dniach.
To słuszne, że w uzasadnionej obronie Izrael nie powinien narażać palestyńskich cywilów mieszkających w Strefie Gazy.
Jest rzeczą słuszną, wręcz niezbędną, by w tym konflikcie – jak w każdym innym – w pełni przestrzegano prawa humanitarnego.
Papież Franciszek pod koniec audiencji w zeszłą środę wygłosił apel o uwolnienie zakładników i prosił, by oszczędzono życie niewinnych. Czy Ksiądz Kardynał widzi możliwość dla działań dyplomatycznych Stolicy Świętej analogicznych do tych, które zostały podjęte, by rozwiązać konflikt między Rosją a Ukrainą?
Tak, uwolnienie zakładników żydowskich i ochrona życia niewinnych w Gazie jest sednem problemu, który utworzył się po ataku Hamasu i po odpowiedzi wojska izraelskiego. Znajduje się to w centrum troski wszystkich nas, Papieża i całej wspólnoty międzynarodowej.
Stolica Święta jest gotowa na jakąkolwiek konieczną mediację, jak zawsze.
W międzyczasie stara się rozmawiać z instancjami, których kanały są już otwarte. Wszelka jednak mediacja, by zakończyć konflikt, musi brać pod uwagę szereg elementów czyniących ten problem bardzo złożonym i skomplikowanym jak zagadnienie posiadłości żydowskich, bezpieczeństwa i obszar miasta Jerozolimy.
Pewne rozwiązanie można znaleźć w bezpośrednim dialogu między Palestyńczykami a Izraelczykami, do którego zachęca i który popiera wspólnota międzynarodowa, chociaż teraz to wszystko będzie trudniejsze.
W dwóch ostatnich wywiadach udzielonych L’Osservatore Romano przez prezydenta palestyńskiego Mahmuda Abbasa i przez prezydenta Izraela Izaaka Herzoga, obaj prezydenci wyrazili uznanie dla nieustannych słów pokoju płynących od mniejszości chrześcijańskiej w Ziemi Świętej, która jest „solą” tej ziemi. Chrześcijanie są jednak przygnieceni konfliktem i cierpią. Niepokojąca jest sytuacja małej wspólnoty chrześcijańskiej w Gazie, której grozi wyginięcie. Jak konkretnie można teraz pomóc chrześcijanom w Ziemi Świętej?
Przede wszystkim modlitwą oraz duchową i materialną bliskością. Te moje słowa mają być ponownym potwierdzeniem serdecznej bliskości Papieża i Stolicy Apostolskiej. Chrześcijanie są istotną częścią ziemi, na której Jezus się urodził, żył, umarł i zmartwychwstał. Nikt nie może myśleć o Palestynie czy Izraelu bez chrześcijańskiej obecności, która była tam od samego początku i będzie na zawsze.
To prawda, że obecnie mała wspólnota katolicka w Gazie – około 150 wiernych – bardzo cierpi. A kiedy cierpi jeden członek, cierpi cały Kościół, więc cierpimy wszyscy. Wiemy, że zgromadzili się w parafii. Proboszcz nie mógł wrócić i pozostaje w Betlejem. Wszystko jest nieruchome, sparaliżowane, jakby w uścisku strachu i gniewu.
Modlimy się za Izraelczyków, modlimy się za Palestyńczyków, modlimy się za chrześcijan, Żydów i muzułmanów: „Proście o pokój dla Jerozolimy… Moim braciom i przyjaciołom powiem: Pokój wam! Dla domu Pana, Boga naszego, będę prosił o dobro dla was” (Psalm 122).
Autor: ANDREA TORNIELLI – ROBERTO CETERA
Foto: va
News Chicago
Setki tysięcy pielgrzymów pokłoni się dzisiaj Matce Bożej z Guadalupe w Des Plaines

Ponad 400 000 katolików zgromadzi się dzisiaj w Des Plaines na corocznych uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Nabożeństwa związane z pielgrzymką odbędą się w poniedziałek i wtorek w sanktuarium na terenie kampusu Maryville Academy, 1170 N. River Road. Wydarzenie upamiętnia objawienie się Maryi, w Meksyku w 1531 roku.
Tematem tegorocznej pielgrzymki jest „pokój i jedność”. Jak co roku tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.
„Modlimy się o pokój dla naszego świata i modlimy się o pokój w naszych domach” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej ks. Esequiel Sanchez, rektor sanktuarium.
Pierwsza z kilku Mszy Św. w sanktuarium zaplanowana jest na godz. 8.00PM w poniedziałek. Nabożeństwo będzie obejmowało poświęcenie kaplicy w sanktuarium, która została zniszczona podczas podpalenia w maju a następnie odnowiona.
Msze święte i inne uroczystości będą odprawiane wieczorem w poniedziałek i następnego dnia. O godzinie 9:30PM w poniedziałek odbędzie się także pokaz sztucznych ogni.
Parking przy sanktuarium kosztuje 15 dolarów. Bezpłatne parkingi poza terenem obiektu z usługą autobusu wahadłowego będą dostępne w następujących miejscach:
- Parafia Św. Emilii 1400 E. Central Rd, Mt. Prospect, IL 60056
- Plac Palwaukee 664 Milwaukee Ave, Prospect Heights, IL 60070
- Oakton Community College, 1600 East Golf Rd, Des Plaines, IL 60016
Central Road w pobliżu kampusu Maryville będzie zamknięta dla wszystkich pojazdów z wyjątkiem autobusów wahadłowych od godziny 5:00PM w poniedziałek do około 9:00 wieczorem we wtorek. Osoby udające się do sanktuarium pieszo powinny korzystać z oznaczonego pasa dla pieszych wzdłuż River Road, wg komendanta policji w Des Plaines, Matta Bowlera.
Świątynia w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla katolików pochodzenia latynoskiego w obrębie Stanów Zjednoczonych. Wierni przybywają z wielu różnych miejscowości w rejonie Środkowego Zachodu.
Pełny harmonogram wydarzeń i zasady dla odwiedzających można znaleźć na stronie solg.org.
Więcej informacji związanych z organizacją wydarzenia będzie dostępnych na stronie facebook.com/desplainespolice.
Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
Kościół
W Watykanie jest szopka z bł. rodziną Ulmów

Od piątku w ekspozycji pod kolumnadą Placu św. Piotra można podziwiać m.in. szopkę z błogosławioną rodziną Ulmów z Markowej. Dzieło tamtejszych artystów Jana i Bożeny Szajerów stanowi element dużej ekspozycji „Sto szopek w Watykanie”. „Niedawna beatyfikacja rodziny Ulmów zobowiązuje nas do określonych działań, wśród nich jest ta szopka. Także w ten sposób czcimy Ulmów” – mówi Radiu Watykańskiemu Maria Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej i przewodnicząca tamtejszej Rady Gminy.
To właśnie Towarzystwo Przyjaciół Markowej współpracowało z Muzeum Ulmów przy realizacji wyjątkowego, drewniano-słomianego żłóbka. W jego przestrzeń wpisano bowiem trzy rodziny – Świętą Rodzinę z Nazaretu, błogosławionych Ulmów oraz żydowski ród Goldmanów, ukrywających się w domu Ulmów i razem z nimi zamordowanych przez Niemców w 1944 roku.
„W naszej polskiej tradycji szopki zajmowały od lat bardzo ważne miejsce. Mieliśmy taki zamysł, żeby do tej szopki włączyć błogosławioną rodzinę Ulmów” – opowiada Maria Ryznar-Fołta. Jak dodaje, pomysł stworzenia szopki był inicjatywą ambasadora RP w Watykanie Adama Kwiatkowskiego oraz marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla.
Szopka ma formę chałupy przysłupowej, stanowiącej element tradycyjnej architektury markowskiej. „Centralnie, w głównej nawie znajduje się Święta Rodzina, bo wiemy, że jak w naszych rodzinach Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu. I każdy przechodzień najpierw spotyka się z tą rodziną. Patrząc na to oczami wiary, Święta Rodzina błogosławi wszystkich, którzy przychodzą i odwiedzają szopki w Watykanie. W przestrzeni tej chałupy znajduje się również błogosławiona rodzina Ulmów. Nas wszystkich zadziwia heroizm tej rodziny, bo oddali życie za swoich bliźnich” – podkreśla Maria Ryznar-Fołta.
Jak wyjaśnia, symboliczne jest również umiejscowienie na zewnątrz domu-żłóbka rodziny Goldmanów. Z tego rodu wywodziła się cała grupa ośmiorga Żydów, którzy ukrywając się u Ulmów, zginęli z rąk Niemców 24 marca 1944 roku.
Na zewnątrz chałupy umieszczono macewy z imionami Goldmanów. Oprócz Saula Goldmana i jego czterech synów, w domu Józefa i Wiktorii Ulmów schronienie znalazły również córki i wnuczka Chaima Hersza Goldmana – Lea Didner z córką Reszlą oraz Gołda Grünfeld.
„W przestrzeni świętości mamy trzy rodziny – Świętą Rodzinę centralnie, beatyfikowaną rodzinę Ulmów i rodzinę Goldmanów. A wszystko to stało się za sprawą naszej rodziny z Markowej – Jana i Bożeny Szajerów oraz ich dzieci – którzy zaangażowali się, wykorzystali swoje talenty i z wielką pasją wykonali tę szopkę” – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej.
Maria Ryznar-Fołta zaznacza, że inicjatywa pokazania markowskiej szopki w Watykanie to kolejne ze zobowiązań wynikających z beatyfikacji rodziny Ulmów.
„To taka duma dla Markowej, że w Watykanie powtarza się ten akcent markowski, markowskiej kultury, tradycji – bo budownictwo, bo architektura, ale nade wszystko akcent tradycji szopki i rodzącego się Boga, jako dowodu wielowiekowej kultury chrześcijańskiej” – zauważa rozmówczyni Radia Watykańskiego.
Szopkę z błogosławioną rodziną Ulmów można było najpierw zobaczyć w polskim kościele świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Do 7 stycznia markowski żłóbek można podziwiać w skrzydle kolumnady Berniniego na placu Świętego Piotra w Watykanie.
Wystawa „Sto szopek w Watykanie” jest organizowana przez tamtejszą Dykasterię do spraw Ewangelizacji.
Autor: Karol Darmoros, vaticannews.va/pl
Foto: vatican media
Polonia Amerykańska
Msza Św. za Naszą Ojczyznę i ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona w niedzielę

Komunikat Koła „Solidarność” dotyczący zbliżającej się rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
„Uprzejmie informujemy że w tym roku przypada 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przez „sprawujący władzę” reżim komunistyczny.
Z tej okazji dnia 10-go Grudnia o godzinie 9:00 rano w kościele Św. Trójcy zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Naszej Ojczyzny Polski i ofiar stanu wojennego oraz wszystkich którzy oddali życie za WOLNOŚĆ naszej Ojczyzny Polski.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkie Organizacje Polonijne, Młodzież, Harcerzy oraz całą Polonię.
Kościół Św. Trójcy znajduje się pod adresem 1118 N Noble St. w Chicago IL 60642
Po szczegółowe informacje prosimy dzwonić: tel. 708-254-2355.
W imieniu organizatorów
Prezes Koła „Solidarność”
BOGDAN STRUMINSKI
President
struminskib@yahoo.com
Źródło: informacja własna
Foto: ipn
-
Ciekawostki1 tydzień temu
Wiek 70 lat nie musi oznaczać bezczynnej emerytury. Ewa Sumelka właśnie obroniła doktorat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Sebastian Pazik, czyli Kiler, przebojowo wciska gaz w swojej nowej piosence
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Dobromir Makowski powie o ważnych sprawach w życiu młodzieży i roli ich rodziców
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
To wyjątkowy czas bycia razem. Agata Paleczny zaprasza całe rodziny na „Magiczne Święta”
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Zapewnij dzieciom sukces zamiast długu. Iwona Kulpa o planowaniu studiów
-
News Chicago6 dni temu
Na 62. Corocznej Gali Nagród dla funkcjonariuszy uhonorowano polską bohaterkę, Joannę Tys
-
News Chicago4 tygodnie temu
8600 USD miała zapłacić rodzina z Glenview za przejazd 5 mil karetką Superior Ambulance
-
News Chicago4 tygodnie temu
Strażak Andrew Price zginął w czasie gaszenia pożaru w Lincoln Park